Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę że ceny OCZ Petrol ładnie spadają i taki 128GB już od 469zł jest a 64GB wersja jest nawet tańsza od OCZ Vertex Plus.

I teraz pytanie gdzie te obiecane testy na PurePC :) szczególnie zachowanie dysków z asynchronicznymi pamięciami. Bo jak to zwalnia o połowę po wypełnieniu danymi to już trzeba się zastanowić czy warto.

Chce zauważyć że nigdzie jeszcze nie ma pełnych testów Petrola i redakcja ma szanse być pierwsza ;)

 

 

EDIT

I nie zapominajmy o nowych Intelach 330 ,dziś taką 180GB wersje można kupić w cenie w której jeszcze kilka miesięcy temu były dyski 128GB :unsure:

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Jak sprawdzić w windows 7 czy trim (GB) działa?

Bo to że w opcjach jest zaznaczone to ok, ale czy mam się wylogować z windowsa i pozostawić nieużywanego kompa na godzinę ?

dysk ssd powinien być sformatowany ?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nic nie grzebałeś w ustawieniach systemu to jest włączone domyślnie i nie ma powodu żeby nie działał. Że działa widać po parametrach dysku, wydajność np mierzona syntetykami jest typowa dla dysku.

Jak zostawiasz komputer nie używany GC (Garbage Collection) robi swoje. Trim działa za każdym razem kiedy usuwasz pliki (na stałe a nie do kosza).

 

Nie wiem o co pytasz odnośnie formatowania. Jak chcesz go używać to oczywiście musi być sformatowany :)

Samo formatowanie (szybkie wystarczające) też automatycznie wysyła komendę Trim do dysku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, thx

 

Mam kilka dysków intela ssd zpiętych w raid0 i z tego co się orientuję intel dopiero pracuje nad trimem w raid 0 (intel rapid). jezeli mam podpięty raid przez inny kontroler to mogę liczyć co najwyżej na intelowskie GC działające niezależnie od trim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu ja dołączyłem do posiadaczy SSD. System rzeczywiście przyspieszył, programy uruchamiają się błyskawicznie. Na HDD było wolniej, lecz też szybko.

Na dodatek kupiłem dysk z przesyłką za 360 zł, a dwa dni później pojawiły się w komputroniku prawie 40 zł taniej. <_<

Dysk był nówka - zero włączeń i przebieg zero godzin. Musiałem wgrać tylko najnowsze firmware, co pod systemem zajęło 2 min.

Poniżej zrzut z benchmarka po zainstalowaniu systemu i aplikacji.

post-190110-0-65310900-1335699603_thumb.png

Edytowane przez Kilian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość glasser

W końcu ja dołączyłem do posiadaczy SSD. System rzeczywiście przyspieszył, programy uruchamiają się błyskawicznie. Na HDD było wolniej, lecz też szybko.

 

Jak oceniasz zakup, czy warto było wydać 360zł czy zysk prędkości nie był tego wart?

Bo właśnie tak słyszałem, że nie za bardzo warto kupować dysk SSD przy 7, bo system i tak buforuje dużą część danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto.

Boot? C2D T9300 + 4GB RAM -> z ~55s do ok. 25s, tak bardzo poprawiła się prędkość startu systemu. Programy uruchamiają się natychmiastowo, zwyczajowo zamulająca start Avira też. Zyskałem kilka minut na baterii, dodatkowo komputer przy oszczędzaniu energii (CPU@800MHz) lepiej reaguje, niż to było z klasycznym twardzielem. "Przeżywa drugą młodość :D", niejeden nowszy sprzęt bazujący na HDD prezentuje się znacznie mniej atrakcyjnie. SSD Crucial m4 @ SATA2; OS Win7 HP 32bit. +cisza i chłód

Druga konfiguracja - i7 720QM + 4GB RAM -> Efekty podobne. SSD Intel 320; OS Win7 HP 64bit.

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość glasser

U mnie na HDD i 7, programy uruchamiają się niemal natychmiast, nawet dysk w tym nie uczestniczy, bo system buforuje najczęściej uruchamiane programy. Nie bardzo wiem jak dysk miałby tu coś polepszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, notatnik i kalkulator też mi się szybko uruchamiały na HDD :lol2:

 

 

 

A tak odnośnie Acronis True Image o którym rozmawialiśmy jakiś czas temu odnośnie rozwalania ofsetu...okazuje się że jak robimy klona z HDD który już miał prawidłowy alligment to Acronis go nie rozwala wcale. Do tego support Acronisa twierdzi że manipulacja tworzonymi partycjami też może popsuć sprawę.

 

Ale robiłem klona gdzie z 500GB HDD przenosiłem wszystko na 96GB SSD i zmianie uległa tylko ostatnia partycja to offset pozostał prawidłowy. Więc do przestawienia dochodzi w szczególnych przypadkach i w zasadzie dalej jest to narzędzie godne polecenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość glasser

No, notatnik i kalkulator też mi się szybko uruchamiały na HDD :lol2:

Jak się ma ciach!o do przekazania to się zaczyna pajacować.

Może zamiast kupować SSD, warto doprowadzić system do porządku, o ile ciebie to nie przerasta...

Edytowane przez glasser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na HDD i 7, programy uruchamiają się niemal natychmiast, nawet dysk w tym nie uczestniczy, bo system buforuje najczęściej uruchamiane programy. Nie bardzo wiem jak dysk miałby tu coś polepszyć.

 

Tutaj na poziomie zrozumiałym dla kolegi: http://www.dobreprogramy.pl/Radek68/Czy-warto-kupic-tani-SSD,31814.html (Vista pod względem cachowania zaochowuje się podobnie do W7)

Krótko mówiąc kazdy kto popracował na SSD, nie ma ochoty wracać do systemowego HDD...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałeś, nie masz, sie nie udzielaj.

Ja ssd mam, miałem wczesniej 40gb intel/kingston, miałem różne dyski(mam atm hitachi 1gb, jeden z szybszych, 2x 320 samsung f1 - też jedne z szybszych) i ...instalacja obok, na zwykłym hdd tego samego systemu, z tymi samemymi programami, tak samo pustawianego jak na ssd nie ma porównania do pracy na systemie z ssd.

 

I jak słusznie kolega powyżej zauważył, "notatnik i kalkulator też mi się szybko uruchamiały na HDD".

Wszystko inne to przepaść, no ale możesz se wmawiać, że my nie umiemy ustawić nic w systemie i tylko u ciebie windows 7 na hdd zapierdziela jak rakieta, bo jesteś pro.

I tak jestem nóóbem, kompa mam od 1997r, systemy instaluje od tego czasu(w tamtym czasie średnio 3x w roku, teraz raz na rok do 3-np dochodzi do nich tylko przy zmianie mobo/ssd...) więc w ogole sie nie znam na prawidłowej pracy systemu.

 

PS. nie pajacuj.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość glasser

Żeby ci tylko komp nie odleciał :lol2:

 

Te wasze rady można w sam środek [gluteus maximus] wsadzić. Już nie raz mi doradzano i niemal za każdym razem pakowałem się w szambo, więc nie pajacuj i nie rób z siebie speca, bo zapewne wiesz tyle co reszta, czyli ciach!o. Przepraszam, być może wiesz jak zainstalować stery do realteka. Jakby nie patrzył, to już coś.

 

Na nic więcej nie ma co liczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za noob. Skoro SSD to ściema to idz stąd i pajacuj gdzie indziej. My mamy ciekawsze tematy niz przekonywanie ciemniaka do rzeczy dobrych i sprawdzonych,

Sorry ale az w dolku szczypie jak takie mądrale przyłażą.

 

SSD forever.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@aerial:

dokładnie takie samo wrażenie miałem czytając tego arta hehe :)

Ale czas pokaże, co się stanie z cenami.

Gdyby 128GB przyzwoitej jakości było za ~300-400zł, to odpuścił bym posiadanie jakiegokolwiek talerzowego hdd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak oceniasz zakup, czy warto było wydać 360zł czy zysk prędkości nie był tego wart?

Bo właśnie tak słyszałem, że nie za bardzo warto kupować dysk SSD przy 7, bo system i tak buforuje dużą część danych.

 

Więc tak. Jak napisałem system uruchamia się szybciej, po kilku sekundach gotowy jest do pracy. Programy, takie jak OpenOffice czy przeglądarka WWW zamiast 3-4 sekund uruchamia się w sekundę. Ogromne przyśpieszenie nastąpiło podczas instalacji i rozpakowywania plików.

Czy warto wydać 360 zł? Na to każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Jeżeli system na HDD chodzi Ci sprawnie i nie masz zastrzeżeń, a z kasą średnio to moim zdaniem trzeba się poważnie zastanowić czy warto. Jeżeli zaś masz trochę wolnego grosza to jak najbardziej można sprawić sobie nową zabawkę. Ja gdybym miał kupić jeszcze raz, to bym kupił.

P.S.

Jak pobawię się jeszcze to napiszę więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ,jak bedzie taniej to im zyski wzrosna bo SSD zawita pod strzechy. Narazie SSD jest dla wtajemniczonych lub/i maniakow predkosci z kasą. Malo kto ma pojecie o szybkosci SSD (vel, przyjaciel Glasser :) a i cena wciaz odstrasza. JAk spopularyzuja technolodie i wyplenią mity, to dopiero zaczna zarabiac i wypierac z rynku HDDki Oby jak najszybciej bo 128GB by mi siadlo, wiecej nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wyraźnie widać to od kilku dni (jak się maniakalnie obserwuje ceny :) ), np Petrol 128 za 117€ 109€ a na stronie Cruciala można kupić taniej niż w nie jednym sklepie. Szczególnie 256GB wersja m4 rozwala konkurencje za 238€ i 122€ za 128GB.

Tym samym cena za 1GB spadła poniżej 1€ za zajefajny dysk!

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wyraźnie widać to od kilku dni (jak się maniakalnie obserwuje ceny :) ), np Petrol 128 za 117€ a wczoraj na stronie Cruciala można kupić taniej niż w nie jednym sklepie. Szczególnie 256GB wersja m4 rozwala konkurencje za 238€ i 122€ za 128GB.

Tym samym cena za 1GB spadła poniżej 1€ za zajefajny dysk!

 

No ceny są całkiem całkiem. M4 128GB poniżej stówy :D Crucial RealSSD M4 128GB 2.5" SATA 6Gb/s Solid State Hard Drive (CT128M4SSD2) [CT128M4SSD2]

Taki petrol 128GB to na dzień dzisiejszy 94funty :blink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważył ktoś jak nowe FW 309 dla Cruciali podnosi prędkości? 550MB/s odczyt i zapis 110MB/s, 200MB/s i 300MB/s :D

 

U mnie na Sata 2 284MB/s i 190MB/s w ATTO, 273MB/s i 184MB/s w CDM. To jedne z najwyższych prędkości jakie widziałem pod Sata 2. Ogólnie widać że się chłopaki starają :rolleyes:

 

Nawet Plextor wydał nowe FW dla m2s i teraz jest całkiem ładne 262MB/s na 203MB/s w CDM. Do tego mam wrażenie jakby zmalały opóźnienia bo save gier robią mi się szybciej!

 

Wygląda to na mocną ofensywę Marvela :wink:

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy FW do Cruciala m4 pomógł mi rozwiązać problem, z którym borykałem się od pierwszego własnego SSD (Vertex 2), mianowicie niemożność użycia stanu wstrzymania. Uśpienie -> wybudzenie i po chwili BSOD. Po zapodaniu nowego FW jak ręką odjął. Witaj dawno nieużywany, zapomniany stanie wstrzymania, jupi! :)

Odniosłem również subiektywne wrażenie szybszego ładowania się systemu :P.

Tak więc jeżeli ktoś ma taki sam kłopot na podobnej platformie (Intel ICH8M, SATA2, msahci, komputerek to Acer TravelMate 6292) - gorąco polecam aktualizację [FW - dop. Arag; nie chciałem się powtarzać ;)].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uśpienie -> wybudzenie i po chwili BSOD. Po zapodaniu nowego FW jak ręką odjął. Witaj dawno nieużywany, zapomniany stanie wstrzymania, jupi! :)

Odniosłem również subiektywne wrażenie szybszego ładowania się systemu :P.

 

Może banalne pytanie ale czy to nie wpływa źle na żywotność SSD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...