Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak mam plyte Asus P7P55D to bez problemu moge kupic np takego cruciala m4 ?

Nie bedzie z niczym kolidowal ? bedzie chodzil z max predkosciami ?

 

kolidować nie powinien. działać będzie natomiast z maksymalną prędkością SATA2 ponieważ twoja płyta nie posiada kontrolera SATA3. ale jak było wspomniane całą stronę wcześniej nie ma to aż tak dużego wpływu na normalną codzienną pracę z dyskiem. ja różnicę widziałem tylko pomiędzy startem systemu na sata3 jest krótszy.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że programy typu CCleaner czy Darik's Boot And Nuke nie nadają się do przywracania dyskom SSD pełnej wydajności poprzez czyszczenie wolnych komórek. Dołączam linka do ciekawych spostrzeżeń Eda Rhee z CNET, przetestuję na sobie tą dystrybucję Parted Magic i dam znać czy dysk powrócił w końcu do fabrycznej wydajności.

 

Z ciekawości wam powiem, że instalator Windows 7/8 i formatowanie dysku za jego pomocą nie przywróciło pełnej wydajności dysku. Widocznie dysk sfatygowany systemem XP musi być najpierw gruntownie wyczyszczony programem typu secure erase, inaczej nawet Win7 i TRIM nic nie pomoże.

 

http://howto.cnet.co...e-an-ssd-drive/

 

Wczoraj przetestowałem Parted Magic - dosłownie kilka sekund zajęło mu czyszczenie dysku i faktycznie odzyskał w końcu fabryczną wydajność. Ci którzy nadal się męczą na XP mogą za darmo postawić sobie Windows 8 RP, będzie działać do końca stycznia. Instaluje się błyskawicznie, działa szybciej od Win7, a przede wszystkim mamy TRIM'a Dołączona grafika

Edytowane przez comfort

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolidować nie powinien. działać będzie natomiast z maksymalną prędkością SATA2 ponieważ twoja płyta nie posiada kontrolera SATA3. ale jak było wspomniane całą stronę wcześniej nie ma to aż tak dużego wpływu na normalną codzienną pracę z dyskiem. ja różnicę widziałem tylko pomiędzy startem systemu na sata3 jest krótszy.

 

Krotszy? O ile, 1-2s? U mnie samsung830 na sata2 laduje win7 w 11s (od momentu pojawienia sie loga) ;) Jak przerzucasz czesto bardzo duze pliki to wtedy poczujesz roznice sata3 wzgledem 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to i tak rybka bo kompa wylaczam kilka razy w miesiacu, zwykle leci w stan uspienia. Chcialem tylko dac do zrozumienia ze przy takich czasach doszukiwanie sie kilku sekund jest bez sensowne (w przypadku upgrade'u sprzetu tylko ze wzgledu na sata), imo oczywiscie

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który z dysków 128GB jest najlepszy?

Z FAQ wynika, że Samsung 830, tymczasem z innego testu wynika przewaga Vertexa 4.

 

Vertex 4 może być lepszy (minimalnie w niektórych operacjach) pod warunkiem że nie będziesz miał zajęte więcej niż połowę dysku. Samsung działa za to z pełną prędkością niezależnie od ilości danych. Dlatego Samsung jest najlepszym SSD na rynku.

 

 

EDIT

Statystyka zwrotów jednego ze sklepów z okresu 1 rok

 

- Crucial 0.82%

- Intel 1.73%

- Corsair 2.93%

- OCZ 7.03%

 

i w szczegółach:

 

- 15.58% OCZ Vertex 2 Series SSD 240 GB

- 13.28% OCZ Vertex 2 Series SSD 160 GB

- 11.76% OCZ Vertex 2 Series SSD 80 GB

- 9.52% OCZ Vertex 2 Series SSD 120 GB

- 8.57% OCZ Vertex 3 Series 120 GB

- 7.49% OCZ Vertex 2 Series SSD 60 GB

- 6.61% OCZ Vertex 2 Series 3.5" SSD 120 GB

- 6.37% OCZ Vertex 3 Series 240 GB

- 6.37% OCZ Agility 3 60 GB

- 5.89% OCZ Vertex 2 Series SSD 100 GB

 

oraz ostatnie 6 miesięcy:

 

13.46% OCZ Petrol Series 128 GB

5.95% OCZ Vertex 2 Series 3,5" 120 GB

5.85% OCZ Octane Series 128 GB SATA II

4.57% OCZ Vertex 2 Series SSD 120 GB

3.57% OCZ Octane Series 64 GB SATA II

 

 

źródło: LINK

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vertex 4 może być lepszy (minimalnie w niektórych operacjach) pod warunkiem że nie będziesz miał zajęte więcej niż połowę dysku. Samsung działa za to z pełną prędkością niezależnie od ilości danych. Dlatego Samsung jest najlepszym SSD na rynku.

 

Mam rocznego RAIDa złożonego z 2 sztuk M4 128GB. Chciałbym się z nim rozstać i zamienić na pojedynczy dysk 256GB. No i schody. Myślałem, że w ciągu roku pojawi się coś wyraźnie lepszego w stosunku do Cruciala, a tu klops. Nowe konstrukcje bywają szybsze, ale nie koniecznie. Na co zatem wymienić?

Właśnie sam stoję przed dylematem Vertex czy Samsung? Zapełnienie dysku będzie w okolicach 60-80%. Czy Vertex mocno zwalnia po zapełnieniu, do poziomu sprzed firmware 1.5? A może jakiś Plextor?

 

rafa - wyrocznio, przemów

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to było wałkowane w tym temacie heptyliard razy, a dodatkowo na wikipedii (czy gdziekolwiek indziej) poczytasz, że SATA jest kompatybilne w dół http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA

edit:

a więcej się dziś podo&&&&& ;) - nie jestem Rafa, ale czy nie uważasz, że coś więcej niż RAID0 z 2xSSD to lekka przesada? No chyba, że masz dużo VMów albo jakiegoś SQLa co go często odpytujesz.

 

Aha, i 256GB zazwyczaj chodzi szybciej niż jego 128GB odpowiednik. Nie jest to taki skok jak 128 do 64, ale jest. Może to wystarczy, albo RAID 2x256GB, tylko wtedy nie ma TRIMa.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszę jeszcze wątek różnicy wydajności SSD i HDD w czasach ładowania gry.

 

Ghost Recon Future Soldier

 

SSD - 25s

 

HDD - 35s

 

Odczyt według HDTach 230MB/s vs 114MB/s.

 

Zbliża się 4000 h niezawodnej i bezproblemowej pracy Samsunga 470 - 64GB. Ceny SSD spadają może za czymś większym się rozejrzę, a ten wpakuje do służbowego Della 3560 bo ewidentnie dysk go ogranicza - odczyt 92MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe, że jakiegoś 120GB hdd dali do zestawienia Dołączona grafika

 

To nie jest HDD tylko SSD w wersji 3.5" , OCZ takie sprzedawał. To kwestia tylko obudowy, w środku jest mała płytka która może być nawet 1.8" SSD a wokół dużo powietrza ;)

 

@Lancer - 128GB Samsung mniej więcej jest wydajności 256GB m4, więc 256GB "koreańczyk" będzie jeszcze szybszy. Jak już cokolwiek zmieniać, choćby dla sportu to tylko na Samsunga 830 256GB. Przynajmniej Trim odzyskasz.

Ale czy coś odczujesz? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest HDD tylko SSD w wersji 3.5" , OCZ takie sprzedawał. To kwestia tylko obudowy, w środku jest mała płytka która może być nawet 1.8" SSD a wokół dużo powietrza Dołączona grafika

 

No wiem, wiem. Tylko opis taki jakby jedno SSD drugie nie, chciałem się do czegoś przyczepić dla żartu, to się przyczepiłem. Taki dzień ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o dzialanie systemu wear leveling.

Powiedzmy, ze mam dysk 120GB, podziele go na dwie partycje, C: 80GB, D: 30GB (caly dysk w uzyciu).

Teraz bede zapisywal glownie na dysk D, czy mechanizm bedzie mieszal dane tylko w obrebie tych 30GB partycji D, czy dysk sobie tym po swojemu steruje i komorki calego dysku beda sie rowno zuzywac?

 

Moze komus wydac sie to dziwne, dzielenie malego dysku na partycje itp.

Ale tak sobie mysle, aby dane programow wlasnie umiescic na tej partycji D, dzieki czemu przy np reinstalce windows czy odtworzeniu ghosta nie musiec dodatkowo backupowac danych programow, jak np profili ff, historii mirandy, zapisanych stanow gier itp, a jest tego dosyc sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lancer - 128GB Samsung mniej więcej jest wydajności 256GB m4, więc 256GB "koreańczyk" będzie jeszcze szybszy. Jak już cokolwiek zmieniać, choćby dla sportu to tylko na Samsunga 830 256GB. Przynajmniej Trim odzyskasz.

Ale czy coś odczujesz? Dołączona grafika

 

Wiesz, jakoś tak głupio sobie wbiłem do łba, że HDD zmieniam co 2 lata, a SSD co rok, a więc czas już na zmianę :)

Różnicy zapewne nie odczuję, ale właśnie brak TRIM mnie trochę boli. Intel obiecywał jakiś czas temu i kupa, a na Win 8 raczej nie będę się przesiadał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o dzialanie systemu wear leveling.

Powiedzmy, ze mam dysk 120GB, podziele go na dwie partycje, C: 80GB, D: 30GB (caly dysk w uzyciu).

Teraz bede zapisywal glownie na dysk D, czy mechanizm bedzie mieszal dane tylko w obrebie tych 30GB partycji D, czy dysk sobie tym po swojemu steruje i komorki calego dysku beda sie rowno zuzywac?

 

Moze komus wydac sie to dziwne, dzielenie malego dysku na partycje itp.

Ale tak sobie mysle, aby dane programow wlasnie umiescic na tej partycji D, dzieki czemu przy np reinstalce windows czy odtworzeniu ghosta nie musiec dodatkowo backupowac danych programow, jak np profili ff, historii mirandy, zapisanych stanow gier itp, a jest tego dosyc sporo.

 

Podlaczam sie do pytania bo chce zrobic to samo. Czeka mnie konkretny reinstal (czyli z formatem) i zalatwilem sie nie dzielac ssd na partycje. Teraz bede sie meczyl z backupami

 

Partycje czy cokolwiek robicie pod OS dla kontrolera są niewidoczne i tak "rządzi" komórkami pamięci po swojemu więc droga wolna z partycjonowaniem do woli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedl moj Samsung 830 i juz zonk.

 

Wpiety, start systemu z HDD (AHCI on juz dawno), w systemie wykrywa i instaluje mi SSD (win7) i potem poprosil o restart co zrobilem.

 

Teraz PROBLEM. Odpala mi sie winda po raz drugi z HDD, widzi mi SSD w menadzerze, ale nie mam w ogole dostepnosci do dysku (nie widac go w 'moj komputer")? WTF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam tylko sata 2 a kupie takiego Cruciala M4 128gb 500/175 to o ile spadnie wyadjnosc wzgledem sata III ?

No czy na pewno oplaca sie kupowac takiego cruciala przy sacie 2 czy cos innego wybrac ?

 

W normalnym użytkowaniu bez znaczenia czy masz Sata 2 czy 3 więc opłaca się kupować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam tylko sata 2 a kupie takiego Cruciala M4 128gb 500/175 to o ile spadnie wyadjnosc wzgledem sata III ?

No czy na pewno oplaca sie kupowac takiego cruciala przy sacie 2 czy cos innego wybrac ?

 

W Wielkim Teście SSD są testy pod sataII i sataIII

http://www.purepc.pl...ow_ssd_z_sata_3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...