Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wczoraj zakupiłem dysk twardy samsung 830 64gb i mam mały problem z wydajnością na moim komputerze.

Zastosowałem poprawki które program od Samsunga "Magician" zaproponował... i nic to nie pomogło. Dodam, że moja płyta główna Abit KN9 na Nforce 4 nie obsługuje AHCI

Da się coś z tym zrobić?.

Dołączona grafika

Edytowane przez Kolos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update stwerownika nie przyniósł poprawy:

...

Jakieś rady?

 

W biosie wyłącz oszczędzanie energii dla procesora C1E i pod systemem funkcje Cool n Quiet.

Ogólnie widziałem w sieci troche problemów z wydajnością AMD SB750 (szczególnie widoczną pod SSD) , przynajmniej na standardowych ustawieniach.

 

Liteon 160 gb w cenie 400PLN - chyba ciekawa propozycja: http://www.esc.pl/pr...oducts_id=49580

 

@Rafa, jak wrażenia z 80GB? Zastanawiam się czy brać tego, czy Plextora M5s.

 

Na razie tylko wrzucałem na niego pliki do testów, ok 60GB różnych danych i kopiowanie przebiega bardzo sprawnie. Pod systemem bez AHCI sprawdzę za kilka dni.

Wstępnie jestem bardzo zadowolony.

 

Jak plextor 128GB to na pewno będzie lepszy, a jak myślisz o 64GB wersji to bez wątpienia lepiej LiteOn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim softem moge sprawdzic ile danych zostalo odczytanych z 830-stki? W najnowszej wersji CrystalDiskInfo czy tez SSD Life Freeware widze tylko ile zapisano, nie widze ile odczytano. Dołączona grafika

 

Ilość odczytów nie ma chyba specjalnego znaczenia. Komórki degradują się przy zapisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie tylko wrzucałem na niego pliki do testów, ok 60GB różnych danych i kopiowanie przebiega bardzo sprawnie. Pod systemem bez AHCI sprawdzę za kilka dni.

Wstępnie jestem bardzo zadowolony.

 

Jak plextor 128GB to na pewno będzie lepszy, a jak myślisz o 64GB wersji to bez wątpienia lepiej LiteOn.

 

dzięki za info. Pojemność nie jest aż tak istotna, tzn. 128 starczy, wezmę więc Plextora, ale to gdzieś tak pod koniec listopada raczej. Mój m4 trafi do kompa partnerki, a ja zrobie przesiadkę na M5S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie żaden.

 

Fakt, nie przyśpiesza dysku, Ale są aplikacje, które nie ładują się w mgnieniu oka (jak to się naczytałem na forach) przez to, że procesor nie nadąża. Mój przykład -> MPLAB X (korzysta z NetBeans) - mając i3 mam praktycznie 100% zajętości procesora na wszystkich 4 procesorach logicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie przyśpiesza dysku, Ale są aplikacje, które nie ładują się w mgnieniu oka (jak to się naczytałem na forach) przez to, że procesor nie nadąża. Mój przykład -> MPLAB X (korzysta z NetBeans) - mając i3 mam praktycznie 100% zajętości procesora na wszystkich 4 procesorach logicznych.

 

Wiadomo, że proc ma wpływ na aplikacje. Jednak od samej przesiadki z jakiegoś proca na inny transfery w cudowny sposób nie wzrosną/zmaleją. Jedynie kontroler ma znaczenie (w uproszczeniu).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim softem moge sprawdzic ile danych zostalo odczytanych z 830-stki? W najnowszej wersji CrystalDiskInfo czy tez SSD Life Freeware widze tylko ile zapisano, nie widze ile odczytano. Dołączona grafika

 

To zupełnie nie zależy od softu, jak producent dysku nie umożliwił tego w firmware to nici z takich danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, co wybrać z tych trzech pozycji:

 

1. Intel 2.5'' SSD/330 MLC 120 GB (Serial ATA 3) Box

2. Samsung 2.5'' SSD 830 Series 128GB (Serial ATA3) Basic 7mm

3. HDD Solid State Drive 2.5" 128GB SSD M4 Crucial

 

Ogólnie myślałem o intelu bo wychodzi mi najtaniej (340zł w karen.pl) i mam sentyment, bo mam 80Gb intela (brakuje mi na nim miejsca, stąd pomyślałem o dokupieniu drugiego dysku). Z drugiej strony widzę, że samsung jest raptem o 40 zł droższy a naczytałem się, że jest bardzo dobry.

No właśnie, warto dopłacać do samsunga/cruciala?

Wziąłem samsunga, szkoda czasu na myślenie czy oszczędzić 40 zł czy nie.

 

I może jeszcze jedno pytanie: warto przenosić system na nowy ssd? Czy może tylko same aplikacje i gry?

Edytowane przez makak_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zadałem już na forum OCZ: http://www.ocztechno...-slow-(170-20MB)-OCZ-RevoDrive-o_O

 

ale tutaj też poszukam pomocy;d

 

OCZ RevoDrive 120GB:

http://pokazywarka.pl/ht6us8/ WTF?!

 

Wczoraj siedziałem nad tym ze znajomym i jedyne co to zmieniłem w biosie z RAID na AHCI co dało zapis o 10-20MB/s szybszy... :/ Dysk miał wcześniej 7 ze 100GB wolnego więc zwolniłem dodatkowe 40GB ale niewiele te pomogło.

 

I teraz tak się zastanawiam, w sumie odkąd go kupiłem to jakoś nie szalał prędkościąDołączona grafika Poczytałem fora, że te programy do testów są dziwne itd itp i uznałem że pewnie jakiś zły miałem i zostawiłem dysk tak jak był (a wtedy też zapis na poziomie 40MB/s pokazywał).

 

Może ja go gdzieś źle wpiąłem? Wsadziłem go w płycie na najniższy slot PCIE czyli wg producenta x16. Nie wiem jakie inne opcje możnaby poprzestawiać. A może czas go wyczyścić? Kupowany był 11.2011 więc te 11 miesięcy już pracuje bez formata. Dziwią mnie też te sterowniki z 2006, ściągałem te z www OCZ ale windows nie chce ich nadpisywać uznając że obcene są ok;) Z góry dzięki za pomoc:D

Edytowane przez Sou

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zadałem już na forum OCZ: http://www.ocztechno...-slow-(170-20MB)-OCZ-RevoDrive-o_O

 

ale tutaj też poszukam pomocy;d

 

OCZ RevoDrive 120GB:

http://pokazywarka.pl/ht6us8/ WTF?!

 

 

 

ostatni port PCIE jest 4x a nie 16x on tylko fizycznie wygląda jak 16x a elektrycznie jest 4x. porównaj go z kolejnymi portami to zauważysz tą subtelną różnicę Dołączona grafika. poza tym port ten leci przez "chipset" a nie jest bezpośrednio połączony z cpu.

 

włóż tego revo do drugiego portu pci-e i sprawdź wydajność. wtedy pierwszy port patrząc od procesora będzie działał 8x a drugi też 8x ale wykorzystasz tylko 4x - czyli tyle ile potrzebuje ten cud techniki :D. jednak nie powinno to wpłynąć na wydajność karty graficznej jej i tak wystarczy 8x w zupełności. sprawdź to sobie w 3dmarku11.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj siedziałem nad tym ze znajomym i jedyne co to zmieniłem w biosie z RAID na AHCI co dało zapis o 10-20MB/s szybszy... :/ Dysk miał wcześniej 7 ze 100GB wolnego więc zwolniłem dodatkowe 40GB ale niewiele te pomogło.

 

I teraz tak się zastanawiam, w sumie odkąd go kupiłem to jakoś nie szalał prędkościąDołączona grafika Poczytałem fora, że te programy do testów są dziwne itd itp i uznałem że pewnie jakiś zły miałem i zostawiłem dysk tak jak był (a wtedy też zapis na poziomie 40MB/s pokazywał).

Przede wszystkim jak można zmienić z RAID na AHCI i twierdzić że się cokolwiek zmieniło? Dołączona grafika

To opcje dla Sata a nie pcie! Po drugie Raid zawiera w sobie wszystko to co AHCI więc ta "zmiana" nie zmieniła niczego a wynik był w granicach błędu pomiaru...

 

Problemu szukałbym w samym dysku (może wada fabryczna?). Jako że to dysk na SandForce to najpierw zrób test w ATTO jako że pokaże wydajność w danych łatwo kompresowalnych.

Dysk nie posiada Trim, może się zdegradował. Zostawiasz go czasem w idle na parę godzin? Testowałeś w innym komputerze jako drugi dysk?

 

Jaką masz płytę główną? Co z firmware do dysku? http://www.ocztechnology.com/ssd_tools/OCZ_RevoDrive_and_RevoDrive_X2/

 

BTW to nie programy do testowania sa dziwne tylko Revo kiepskim dyskiem Dołączona grafika

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zafascynowany testami vertexow 4 w raid 0 tu: http://www.rwlabs.com/article.php?id=641

sprawilem sobie takie, niestety jak pokazuja testy cos nie gra:

Dołączona grafika

 

Bardzo niski jak na taka konfiguracje zapis dla 4k, wysoki Acc.Time dla zapisu, odczyty sekwencyjne tez mizerne, zwlaszcza dla probek ponizej 32kB, nie wiem co jest grane :|

Na macierzy zainstalowalem system+sterowniki do wszystkiego + testery dyskow, nic pozatym. Macierz ma strip size ustawiony na 4kB (google podpowiedzial zeby dla ssd ustawic jak najmniejszy). Stad moje pytanie do kogos obeznanego w temacie - z czego moze wynikac problem, a najlepiej jak go rozwiazac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj wrzuciłem sobie nowego orom'a 11.6.0.1702 i w porównaniu do poprzedniej wersji na której testowałem 11.6.0.1624 (tutaj są wyniki) różnica jest ogromna w as ssd benchmark :P:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...