Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

sorry za post pod postem ale myślę że jest to ważne.

 

chodzi mi o trim i raid 0 z dyskami ssd. na tej stronie http://www.expreview.com/21606-2.html napisali jak sprawdzić czy trim działa. sprawdzałem tą metodą i wychodzi mi na to że faktycznie trim u mnie działa. stronę najlepiej przetłumaczyć z chińskiego na angielski gdyż jak google przetłumaczyło ją na polski to wychodziły totalne bzdury.

 

jakbyście mogli to sprawdźcie to u siebie jestem ciekaw jakie będziecie mieć efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy czymś się różnią te dyski OCZ (oprócz deklarowanych prędkości) i który z nich jest najlepszy? Warto je kupować czy jednak polecacie coś innego w tych okolicach cenowych? Płyta to Gigabyte GA-P31-DS3L system Windows Xp. Czy posiadana płyta ma wszelkie technologie potrzebne do poprawnego i szybkiego działania takich dysków?

OCZ Vertex 2

OCZ Agility 2 E

OCZ Vertex Plus R2

Edytowane przez elkanguro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macierz ma strip size ustawiony na 4kB (google podpowiedzial zeby dla ssd ustawic jak najmniejszy). Stad moje pytanie do kogos obeznanego w temacie - z czego moze wynikac problem, a najlepiej jak go rozwiazac?

Ustaw pasek na 128kb i będzie w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw pasek na 128kb i będzie w porządku.

 

Caly dzien meczylem te ustawienia i doszedlem do tego samego :/

Generalnie na probki 4k w testach stripe size nie ma najmniejszego znaczenia z tego co zaobserwowalem, a z jego wzrostem rosna transfery sekwencyjne. Za bardzo slaby zapis probek 4k, odpowiedzialna byla opcja "Pamiec podreczna z opoznionym zapisem", ktora domyslnie jest wylaczona, po wlaczeniu zapis probek 4k potrafi dobic do 200 MB/s, co dalej jest wynikiem 2x slabszym niz w recenzji i niz u kolegi Raptora (strona wczesniej), wydaje mi sie ze ma to zwiazek z Acc.Time, ktore u mnie dla zapisu wynosi 0,028 , czyli ponad 2x wiecej niz u Raptora. Jest jakis sposob na zminimalizowanie tego lub chociaz dowiedzenie sie z czego tak wysoki czas wynika ?

Iops sila rzeczy tez kuleja :/

Edytowane przez ZooL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od paru dni jestem nowym użytkownikiem dysku samsunga 830 i mam od dzisiaj mały problem z szybkim startem systemu. A mianowicie nie instalowałem żadnych nowych poprawek od microsoftu od 3 dni wiec one odpadaja..jedynym nowym programem który wczoraj instalowałem to było gg ale juz go nie mam na dysku....

Problem polega na tym, że windows po pojawieniu sie napisu zapraszamy po ok 30 sekundach pojawia sie czarny ekran i znowu z 1,5 min nic sie nie dzieje....

W internecie ludzie kórzy maja podobny problem wyłączają usługe ReadyBoost i to pomaga ale u mnie w systemie tej opcji nie ma Dołączona grafika

Edytowane przez Kolos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zool - niski odczyt 4k dla raid0 to normalka, tak więc moim zdaniem wyniki są prawidłowe.

 

Z innej beczki: w komputroniku pojawił się samsung 840 pro:

http://www.komputronik.pl/index.php/product/174125/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Samsung_2_5_SSD_840_Series_256GB_Serial_ATA3_Basic_7mm_Pro.html

 

Cena zabija, i to na dodatek jeszcze wersja bulk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zool - niski odczyt 4k dla raid0 to normalka, tak więc moim zdaniem wyniki są prawidłowe.

 

Z innej beczki: w komputroniku pojawił się samsung 840 pro:

http://www.komputron...ic_7mm_Pro.html

 

Cena zabija, i to na dodatek jeszcze wersja bulk.

 

No przy odczycie szalu nie ma, to wiem. Natomiast w recenzji wychodzilo ze kolo 30MB/s powinno byc, u mnie jest 22-27 taki rozrzut Dołączona grafika Natomiast boli mnie i to bardzo zapis 4k/czasy dostepu zapis dla probek 4k mam 170MB/s czyli 2x mniej niz kolega Raptor z poprzedniej strony, i ponad 2x mniej niz w tescie tych dyskow w raidzie wyszlo. Czas dostepu dla zapisu mam tez ponad 2x wiekszy niz Raptor i tu upatruje przycyzny problemu. Pytanie tylko czemu te czasy sa takie "duze" ? :/ We wtorek jak wroce do domu to sprawdze jeszcze raz testy, ale tym razem na pustych dyskach dla porownania.... jak sie okaze ze wtedy wyniki beda ok to ja nie chce wiedziec co bedzie jak zapelnie dysk bardziej (obecnie 30% zajtego miejsca).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy są jakieś ssd kompatybilne z sata 1? w starszym komputerze (kt600/vt8237) mam hdd ktorym ogranicza sie tryb pracy za pomoca zworki, moze sa tez ssd z taka mozliwoscia?

 

chcialbym teraz pouzywac takiego ssd w tym starszym komputerze a za jakis czas przelozyc go do nowego laptopa.

 

edit: z tego co slyszalem ta plyta (asus a7v600-x) nie ma auto negocjacji wersji protokolu sata i dlatego musze uzywac zworek na hdd. dlatego pytam o ssd z takimi zworkami.

Edytowane przez ciukacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że zapis/odczyt zwalnia po zapełnieniu 50%.

 

testowałeś czy słyszałeś ?

 

odczyt nie róźni się prawie w ogóle, zapis liniowy spada o jakieś 20%, 4k prawie bez zmian, 4k-64Thr spadł 3 krotnie (co daje i tak poziom jaki prezentuje Samsung 830)

 

Dysk zapełniony poniżej 50%, powyżej 75%, znowu poniżej 50% u mnie 830 osiągała podobne wyniki do tych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plextor M5S 256GB czy Samsung 830 256GB ?? Opłaca się w ogóle dopłacać do Samsunga? I czy w tym Plextorze są takie jaja jak w Vertex 4.

 

jak do laptopa to plextor (mniejszy pobór energii, jeżeli to ważne). M5S hardwerowo to m4, ale ma autorski firmware, i jest wydajniejszy niż m4. IMO nie warto dopłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testowałeś czy słyszałeś ?

 

odczyt nie róźni się prawie w ogóle, zapis liniowy spada o jakieś 20%, 4k prawie bez zmian, 4k-64Thr spadł 3 krotnie (co daje i tak poziom jaki prezentuje Samsung 830)

 

Dysk zapełniony poniżej 50%, powyżej 75%, znowu poniżej 50% u mnie 830 osiągała podobne wyniki do tych

 

Mówiąc dokładnie:

w wielu recenzjach wyniki spadały znacznie po przekroczeniu 50% pojemności, ale przy żadnym teście nikt się nie pokusił o powtórzenie pomiarów po ok 1h. Vertexy 4 są zbudowane z dwóch typów pamięci i lokowanie danych we właściwych kościach odbywa się w tle, tak więc może i spadłby transfer przy zapełnieniu powyżej połowy, ale po ok 0,5h-1h wróciłby do normy, jak już dysk by wszystko uporządkował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc dokładnie:

w wielu recenzjach wyniki spadały znacznie po przekroczeniu 50% pojemności, ale przy żadnym teście nikt się nie pokusił o powtórzenie pomiarów po ok 1h. Vertexy 4 są zbudowane z dwóch typów pamięci i lokowanie danych we właściwych kościach odbywa się w tle, tak więc może i spadłby transfer przy zapełnieniu powyżej połowy, ale po ok 0,5h-1h wróciłby do normy, jak już dysk by wszystko uporządkował.

 

Chyba źle zrozumiałeś - Vertex 4 posiada jeden typ pamięci -> MLC (mogą posiadać więcej niż 2 stany logiczne - przechowują więcej danych w 1 bit informacji w komórce) - gdy danych jest mniej niż 50% układa je w taki sposób że pracują one jak kości SLC (przechowują 1 bit informacji w komórce), po przekroczeniu zapełnienia 50% alokacja danych jest już typowa dla kości MLC - stąd "wzrost wydajności" gdy danych jest mniej i powrót do normalnej wydajności gdy danych jest ponad 50% - czas pracy w idle może w pewnym stopniu poprawić wydajność ale na pewno nie dobije do wydajności przy <50%.

 

testy które zrobiłem powyżej zamknęły się w 1.5h - test, zapełnienie, test, kasowanie, test - z czego zapełnienie ponad 75% zajęło najwięcej.

 

BTW w tej chwili mam danych zapisanych 1.83TB/931h na vertexie i 10TB/6932h na 830

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)czas pracy w idle może w pewnym stopniu poprawić wydajność ale na pewno nie dobije do wydajności przy <50%.

 

Jakieś 2-3 tygodnie temu czytałem czyjś artykuł na ten temat i nawet po zapełnieniu 75% był w stanie wrócić do pierwotnych osiągów (no może z kilkuprocentowym ubytkiem). Ale nie ma się co nad tym rozwodzić, ważne, że dysk jest sprawny i warty kupienia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że przy zapełnieniu ponad 50% jest różnica w wydajności (2gi wynik - zapelnienie dysku jakieś 91GB), 3ci wynik jest uzyskany od razu po skasowaniu danych i powrocie do stanu zapelnienia <50% (zajęte 35GB). Jak widać dzięki Trim dysk od razu wrócił do początkowej wydajności.

 

Wysyłane z mojego GT-P7320 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G-Dave- ja wziąłem Plextora 256- moim zdaniem najlepszy wybór jeśli chodzi o wydajność i cenę. Gdybym miał dopłacać to wziąłbym wersję Pro raczej niż Samsunga. Ostatnio gdzieś wyczytałem, że Plextor jest numerem jeden w sprzedaży SSDków w Japonii- to chyba dobra rekomendacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G-Dave- ja wziąłem Plextora 256- moim zdaniem najlepszy wybór jeśli chodzi o wydajność i cenę. Gdybym miał dopłacać to wziąłbym wersję Pro raczej niż Samsunga. Ostatnio gdzieś wyczytałem, że Plextor jest numerem jeden w sprzedaży SSDków w Japonii- to chyba dobra rekomendacja.

 

a jest w stacjonarnym czy laptopie? Sata II czy III? Może dałbyś jakieś wyniki z CDM np. Sam się mocno nad nim zastanawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na alle widze samsunga 470 MZ-5PA1280/0D7 za 300zl. Warto myslec o nim zwazajac na brak, poza rozruchowa, gwarancji? Czy lepiej doplacic 100 do nowego samsunga lub C.m4?

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Dopłać 51 w x-kom jest po 399 z kodem rabatowym ssd.verva cena to 351

za 830 128GB Basic 3 lata gwarancji, wczoraj zamówione dziś odebrane.

 

oczywiście ten kod jest na wszystkie dyski ssd samsunga

Edytowane przez links

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...