Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bede wymienial w najblizszym czasie swoje dyski. Warto robic raid0 przy pomocy kontrolera z plyty czy sobie darowac? Zastanawiam sie nad vertexem4 czy jest cos lepszego?

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Jest i to nie jeden. Np. 840 pro, Vector, a nawet 830 czy M5P lepiej ze względu na lepsze warunki gwarancji.

 

Nie warto raid. Lepiej jeden, większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest i to nie jeden. Np. 840 pro, Vector, a nawet 830 czy M5P lepiej ze względu na lepsze warunki gwarancji.

 

Nie warto raid. Lepiej jeden, większy.

 

A z tych co napisales to ktory bedzie najszybszy?? Czyli pomiedzy 1 a 2ssd w raid0 nie bedzie zadnej roznicy w szybkosci?

Rozumiem ,ze lepiej 1x256 niz 2x128

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Raid podnosi się IOPS przy dużych QD i wielowątkowości oraz transfery liniowe. Operacje losowe na niskich QD pozostają identyczne a czasem minimalnie mniejsze.

Oczywiście dla e-sportu i dla zabawy można macierz stawiać ale w praktyce w domowych warunkach nic to nie da.

 

Ja preferuje konfiguracje którą sam praktykuje od dawna. SSD na C: i drugi SSD na D: na którym mam folder Moje Dokumenty z ogromną ilością plików i kilka folderów z danymi które dość często używam.

 

Jest szybko, SSD systemowy mogę formatować do woli gdybym chciał nie tracąc danych z drugiego SSD. Moim zdaniem lepsze niż 256GB z dwoma partycjami.

 

Proponuje to co sam kupiłem czyli 840 pro. 256GB lepiej w sumie niż 2x128.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można powiedzieć tego całkowicie jednoznacznie. Na pewno należy do najszybszych. W zależności od zadania/testu dyski zamieniają sie miejscami.

Wg testów Anandtech 840pro zamiata konkurencje z palcem w ...poza tym patrząc na przeszłość 830ki można snuć domysły że 840pro nie powinien być gorszy.

 

Do najwydajniejszych należą też OCZ Vector (ale kontrowersyjny zapis gwarancyjny), Corsair Neutron GTX, dalej Vertex 4 i na końcu Plextor M5pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co powiecie panowie o corsair force 3 120g za 300zł z przesylką?dużą odczuł bym różnice w codziennym uzytkowaniu wybierając jakis droższy dysk?w dalszym ciongu jest on awaryjny?btw to moje pierwsze ssd:)

Edytowane przez areczek1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sadzicie o takim czymś

http://allegro.pl/oc...2888150604.html

 

strasznie droga zabawka ale jak masz kasę to czemu nie, już od dawna uważam że przyszłość to dyski na pci-e a złacza sata nadają się jedynie do podłączenia napędów optycznych, wydajność urywa dupę tylko pewnie swoją obecność w kompie zgłasza przy każdym bootowaniu co wydłuża start systemu, ale mogę się myli bo nie miałem doczynienia z tymi dyskami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sadzicie o takim czymś

http://allegro.pl/oc...2888150604.html

 

No ale po co Ci Raid z SandForce jak możesz sam zbudować na Marvelu czy Samsungu?

 

Przeanalizujmy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych czyli na danych trudno kompresowalnych,

sekwencyjny odczyt Revo 3 (realny) ok 780MB/s (AS SSD) - 2xSamsung 840pro/Vector?Vertex4 ok 1050MB/s

sekwencyjny zapis Revo 3 ok 290MB/s - 2xdowolny z ww ok 1000MB/s

losowy odczyt 4k Revo 3 ok 28MB/s - 2x (w zależności od wyboru) 30-40MB/s (wynik tak jak pojedynczy dysk)

losowy zapis 4k Revo 3 ok 96MB/s - 2x (w zależności od wyboru) 75-130MB/s (wynik tak jak pojedynczy dysk)

losowy odczyt wielowątkowy 4k ok 267MB/s - 2x ww brak danych, wynik pojedynczego dysku do ok 360MB/s

losowy zapis wielowątkowy 4k ok 155MB/s - 2x ww brak danych, wynik pojedynczego dysku do ok 330MB/s

 

Jasne czasem na danych łatwo kompresowalnych (pliki doc, txt, część systemowych) Revo osiągnie chwilowo te 1500/1200 ale najważniejsze to są operacje losowe które w ogóle w Revo nie imponują bo to stara konstrukcja już i każdy współczesny high endowy SSD jest lepiej dopracowany. Do tego pozbawiony wad SandForce.

Czy to przemawia?

 

EDIT

Poszperałem i mam Raid 0 2x128GB Samsung 840pro

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Jakieś wątpliwości? :D

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co powiecie panowie o corsair force 3 120g za 300zł z przesylką?dużą odczuł bym różnice w codziennym uzytkowaniu wybierając jakis droższy dysk?w dalszym ciongu jest on awaryjny?btw to moje pierwsze ssd:)

 

Poszukaj czegoś lepszego na synchronicznych pamięciach (Intel 330/ Kingston HyperX 3k) lub coś z listy na 1 stronie. Tego sobie daruj moim zdaniem.

 

 

Testy raid 0 wielu różnych SSD (łącznie z nowym Vector'em) http://www.rwlabs.co...46&pagenumber=8

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

co powiecie panowie o corsair force 3 120g za 300zł z przesylką?dużą odczuł bym różnice w codziennym uzytkowaniu wybierając jakis droższy dysk?w dalszym ciongu jest on awaryjny?btw to moje pierwsze ssd:)

 

Lepiej mniejszy a sprawdzony np: http://www.saturion...._ATA_3_Box.html

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki ssd ( 350-400 zł/128 GB ) jako drugi do komputera ?

Płyta główna: MSI 870-C45 ( Sata II ) a pierwszy dysk crucial m4 64 GB.

Na dysku byłyby instalowane gry i być może ściągane pliki.

Myślę żeby przeczekać okres świąteczny i zakupić Cruciala m4 128 GB albo polować na Samsunga 830 128 GB, ale chciałbym jeszcze jakieś propozycję w tej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Samsung wraz z końcem bieżącego roku postanowił solidnie zaktualizować ofertę swoich nośników półprzewodnikowych, dodając nowe linie produktów, najpewniej aby model SSD 830 nie poczuł się osamotniony. Możliwości Samsung SSD 840 Pro 128 GB poznaliśmy zupełnie niedawno, aczkolwiek jego wysoka wydajność jest wprost proporcjonalna do ceny. Około 570 złotych za 128 GB nośnik, to jednak zbyt wysokie progi dla typowego użytkownika z przeciętnymi wymaganiami oraz budżetem. Takie osoby mogą z kolei bliżej zainteresować się drugą z premierowych rodzin - Samsung SSD 840 bez Pro w nazwie. Urządzenia nie oferują wprawdzie tak wyśrubowanych osiągów jak szybsi bracia, ale sprzedawane są w znacznie bardziej przystępnej cenie. Skoro więc powiedziało się A, najwyższa pora powiedzieć także B - przed Wami test Samsung SSD 840 120 GB i 250 GB.

Test Samsung SSD 840 120 i 250 GB - Tańsi bracia SSD 840 Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test 840 rozwiał moje wątpliwości co do nowego dysku. Czy Samsung 830 jest wycofywany ze sprzedaży? Przymierzam się do zakupu ssd po nowym roku i z tego co widzę to 830 znika z półek sklepowych. Czy obecnie w cenie do 450zł jedynym wyborem pozostał Vertex4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem sobie znowu temat na XS :

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?271063-SSD-Write-Endurance-25nm-Vs-34nm/page216

 

Post nr :5400

 

Człowiek zapisał w trybie ciągłym 6PT danych.

Musiał się przenieść z kompem... odłączył go na 10 minut... i dysku juz nie wykryło..

 

Więc test na XS można sobie o kant [gluteus maximus] potłuc... z prostych względów:

Ciagły zapis - odczyt --- wtedy nie zauważy się "wyciekania ładunku z bramki"

 

Bo zrobiono test tyle że na mikroprocesorze Atmega któego flash jest na 100K zapisów. Człowiek napisał program który generował losowy zapis do komórek tych samych danych a poźniej odczyt.

I bardzo się zdziwil że pomomo przekroczenia i to sporo ilosci zapisów CRC danych się zgadza...

To mu odpowiedziano : Odłacz procka od zasilania na X godzin i wtedy zobacz czy odczytasz...

 

Więc panowie ten test na XS jest niemiarodajny..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Co zrobic z plikiem wymiany danych po przesiadce na SSD, wylaczyc go calkiem czy zostawic ? Pytam bo mam 16gb RAMu, natomiast to samo pytanie odnosnie lapsa z 3gb RAM u mojej panny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

@ UP- przy 16GB możesz sprówbować całkiem wyłączyć. Przy 3GB ustaw przedział 768-1024MB i zostaw plik na SSD. Dysk jest po to aby go używać i aby komp szybko działał. Takim plikiem wymiany dysku nie zajedziesz. U mnie przy 2GB ramu i pliku wymiany ustawionym na 1024-1408MB dziennie zapisywało około 2,5GB danych a SSD biorą na klatę nawet 10-15 razy tyle.

 

Jaki ssd ( 350-400 zł/128 GB ) jako drugi do komputera ?

Płyta główna: MSI 870-C45 ( Sata II ) a pierwszy dysk crucial m4 64 GB.

Na dysku byłyby instalowane gry i być może ściągane pliki.

Myślę żeby przeczekać okres świąteczny i zakupić Cruciala m4 128 GB albo polować na Samsunga 830 128 GB, ale chciałbym jeszcze jakieś propozycję w tej cenie.

 

 

Od M4 lepszy jest Plextor M5S i również w dobrej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na system wystarczą, oczywiście dłużej się będzie instalować ale to można przeżyć jak ceny dysków będą niższe do konkurencji. W końcu dało się żyć na Intelach 320 z 100MB/s czy nawet 40GB X25-V z 45MB/s zapisu.

Bardziej intensywna zabawa z plikami to już inna bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ UP- przy 16GB możesz sprówbować całkiem wyłączyć.

Dokładnie. Od 2007 nie mam pliku wymiany i nigdy nie miałem problemów. Na forum było podawane kilka przykładów gdzie całkowity brak pliku wymiany jest problemem, ale są to szczególne przypadki i w razie czego zawsze możesz włączyć PW na czas użytkowania takiej aplikacji/gry(ja nie miałem takiej potrzeby nigdy...).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Na system wystarczą, oczywiście dłużej się będzie instalować ale to można przeżyć jak ceny dysków będą niższe do konkurencji. W końcu dało się żyć na Intelach 320 z 100MB/s czy nawet 40GB X25-V z 45MB/s zapisu.

Bardziej intensywna zabawa z plikami to już inna bajka.

 

Moim zdaniem do może być hit ale tylko w wersji 250GB i przy atrakcyjnej cenie. Spokojnie może się nadawać jako dysk do przechowywania większej ilości gier i programów. Może do montażu filmów wybrałbym inny ale pozostałe zastosowania, czemu nie? Przy wielkości 250GB 1000 p/e wcale nie jest takie straszne. Przecież taki SSD będzie oferował dłuższą żywotność niż ciągle polecane Samsungi 830 64GB ze swoimi 3000 p/e.

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Od 2007 nie mam pliku wymiany i nigdy nie miałem problemów. Na forum było podawane kilka przykładów gdzie całkowity brak pliku wymiany jest problemem, ale są to szczególne przypadki i w razie czego zawsze możesz włączyć PW na czas użytkowania takiej aplikacji/gry(ja nie miałem takiej potrzeby nigdy...).

 

Pozdrawiam

 

No to widocznie nie grałeś nigdy w jakieś wymagające gry, które zjadają kupę ramu przy np włączonym firefoxie w tle, czy tam photoshopie. Wtedy istnieje szansa, że wyskoczy BSOD ze zrzutem pamięci i nic na to nie poradzisz.

@ UP- przy 16GB możesz sprówbować całkiem wyłączyć. Przy 3GB ustaw przedział 768-1024MB i zostaw plik na SSD. Dysk jest po to aby go używać i aby komp szybko działał. Takim plikiem wymiany dysku nie zajedziesz. U mnie przy 2GB ramu i pliku wymiany ustawionym na 1024-1408MB dziennie zapisywało około 2,5GB danych a SSD biorą na klatę nawet 10-15 razy tyle.

 

Od M4 lepszy jest Plextor M5S i również w dobrej cenie.

 

U mnie przy 8GB ramu i pliku wymiany 6GB dysk po miesiącu miał zapisane 987 GB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widocznie nie grałeś nigdy w jakieś wymagające gry, które zjadają kupę ramu przy np włączonym firefoxie w tle, czy tam photoshopie. Wtedy istnieje szansa, że wyskoczy BSOD ze zrzutem pamięci i nic na to nie poradzisz.Dołączona grafika

 

BF3 na Ultra, Crysis 2+ HiRes Pack z DX11 i wiele innych. I nie mów, że 16GB to mało bo wiele ludzi ma 4GB/8GB+2GB plik wymiany(albo i jego brak) i też nie ma problemów. Sam niedawno miałem osiem i nie miałem z niczym problemów bez pliku wymiany (te 16 wcale nie pod gry - wiem niektórzy mogą być zszokowani).

A jeżeli system Ci robi BSOD-a bo brakuje mu ramu to tylko pogratulować Windowsowi zarządzania pamięcią. Nie wiem ile setek zakładek musiałbym mieć w Firefoksie otwartych, żeby przekroczył 3GB (ba, nie pamiętam, żeby mi 2 przekroczył).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

No to widocznie nie grałeś nigdy w jakieś wymagające gry, które zjadają kupę ramu przy np włączonym firefoxie w tle, czy tam photoshopie. Wtedy istnieje szansa, że wyskoczy BSOD ze zrzutem pamięci i nic na to nie poradzisz.

 

U mnie przy 8GB ramu i pliku wymiany 6GB dysk po miesiącu miał zapisane 987 GB Dołączona grafika

 

 

Dlatego ja prawdopodobnie dokupię jeszcze 2 kostki ramu, zejdę z pagefile.sys do 512MB. Albo w ogóle wywalę plik wymiany na RAID0. Wiele wolniej działać komp nie będzie przy 4GB ramu. Póki mam 2 to niestety różnica szybkości jest dość wyraźna i SSD musi pracować Dołączona grafika

 

Mój dysk po 3 tygodniach ma 368GB i się martwiłem, ze dużo Dołączona grafika Generalnie jakbym miał taką wiedzę jak dziś to tego zapisu miałbym o połowę mniej. Niestety miałem problem z instalacją OS-u i kilka razy musiałem instalować OS od nowa. Sporo też zeżarły aktualizacje oraz cache przeglądarki (głownie filmy z YT). Kilka rzeczy przeniosłem i zamiast 15GB dziennie zszedłem do max 4GB dziennie zapisu. Jak wywalę plik wymiany na RAID0 to zżera około 2GB dziennie przy intensywnym użytkowaniu. Zapewne zżerają punkty przywracania ale jeszcze nie wiem jak to przenieść na inny dysk :/

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może moje myślenie jest bardzo nieekonomicznie, ale kupując ssd opłaca się bawić w to całe przenoszenie danych, plików tymczasowych itd. na zwykły dysk? Coś mi się widzi, że zanim przy intensywnym użytkowaniu ssd'ki popadają to już zdążymy je kilka razy wymienić na nowe ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCZ i Samsung w firmowym oprogramowaniu ma 3 tweaki do swoich ssd...

Tylko tyle robię

Po to kupiłem szybki SSD by nawet thunderbird czy opera działały sprawniej (cache) niż na talerzowcu

Dlatego nic nie przenoszę.

 

To tak jakby kupić bumę i trzymać ją na kocyku w garażu^^

Edytowane przez HeatheN
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem która gra wykorzysta 16GB ? może kilka, z ciekawości prosze o screen ;)

Ja mam 4 GB plik wymiany 200200MB i nic się nie wykrzacza.

 

xacti nic nie musisz przenosić, ew. wyłącz indeksowanie i hibernację. masz poradnik na początku tematu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...