Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

w menadżerze urządzeń opcja "wyłącz opóźnienie buforu zapisu na tym urządzeniu" mam wyłączone , tak ma być? na dyskach ssd i zwykłych? jedynie włącz buforowanie zapisu dla urządzenia jest włączone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, już zamówiłem plexa 128,a jak wyglądają pierwsze kroki z ssd? ntfs/fat32,instalowac zwykle programy ?,formatowac przed w7, itd

 

Nie ma żadnych "pierwszych kroków". Używać normalnie.

w menadżerze urządzeń opcja "wyłącz opóźnienie buforu zapisu na tym urządzeniu" mam wyłączone , tak ma być? na dyskach ssd i zwykłych? jedynie włącz buforowanie zapisu dla urządzenia jest włączone

 

Domyślnie jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybkie pytanie - czy pozostawienie wolnej przestrzeni, nie zajętej żadną partycją, na dysku Samsung 830/840, automatycznie umożliwia korzystanie z tej przestrzeni jako miejsca na OP przez kontroler dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie da się zrobić tego bez Magican? czy jeśli ustawie do na dysku za pomocą Magicana i przełoże dysk do innego systemu, to będzie wszystko OK? czy te soft musi być w systemie obecny żeby wszystko grało ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magician niczym nie zarządza a jedynie jest narzędziem pomocniczym - wyłącznie dla użytkownika.

Cały mechanizm OP, Trim i GC jest w firmware dysku i to kontroler wykonuje całą robotę z tym związaną.

Nie potrzeba żadnego softu, na każdym dysku można sobie przydzielić mniejszą ilość miejsca na partycje a kontroler to wykorzysta. Zresztą zawsze wykorzystuje wolne miejsce. Algorytmy mają za zadanie równomiernie zużywać wszystkie komórki i tak się właśnie dzieje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, rafa ma rację.

 

 

BTW ...

 

Kilka nowych testów SSD:

 

Plextor M5 Pro Etreme 256GB http://www.tweaktown...view/index.html

 

ADATA SX900 128GB http://www.hardocp.c...ew#.UT4v-FdkjIU

 

SanDisc Ultra Plus 256GB http://www.hardwareh...troduction.html

 

 

CeBIT 2013:

 

OCZ Vector PCIe 960GB http://www.guru3d.co..._darn_fast.html

 

Plextor TLC NAND http://www.guru3d.co...d_at_cebit.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli tak jak myślałem - na 60 GB dysku zrobie jedną partycję 40 GB i w tym przypadku mam 33% komórek (+/-) przeznaczonych na podmianę i prowadzenie równoczesnego zużycia wszystkich komórek realizowaną sprzętowo bez udziału OS - czyli linuxowy system operacyjny nawet jeśli nie wspiera TRIM, to to nie będzie miało wpływu na OP w kontrolerze, tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jeśli nie wspiera TRIM, to to nie będzie miało wpływu na OP w kontrolerze, tak ?

Tylko Trim jest zależny od wsparcia systemu. Pozostałe mechanizmy działają zupełnie niezależnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed instalacją systemu i teraz mam pytania.

 

1.Sciągnełem firmware 1.03 do plextora m5s128 w formacie iso,nagrać na płyte i odpalić jako first boot? ale jak sprawdzić czy juz jest 1.03?

2.Gdy zmienie z IDE na AHCI to wpłynie coś na dyski hdd ?

Edytowane przez sil3nt3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki.

Czy nie zastanawia Was dlaczego Plextory M5s są tak prądożerne? Wg specyfikacji praca: 2,8W, spoczynek: 0,7W. Toż to więcej niż talerzaki Dołączona grafika.

OCZ Vertex 4 w idlu ciągnie jeszcze więcej. A takie Samsungi np. z serii 840 jakiś ułamek tego, podobnie M4. Ktoś coś z tego rozumie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki.

Czy nie zastanawia Was dlaczego Plextory M5s są tak prądożerne? Wg specyfikacji praca: 2,8W, spoczynek: 0,7W. Toż to więcej niż talerzaki Dołączona grafika.

OCZ Vertex 4 w idlu ciągnie jeszcze więcej. A takie Samsungi np. z serii 840 jakiś ułamek tego, podobnie M4. Ktoś coś z tego rozumie?

 

Może to efekt Garbage Collection? W każdym razie takie jest moje przypuszczenie- dobry GC musi pociągnąć trochę energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to efekt Garbage Collection? W każdym razie takie jest moje przypuszczenie- dobry GC musi pociągnąć trochę energii.

 

Ale już seria Pro Plextora tej przypadłości nie ma (0,28W ważonej mocy średniej - choć i tak to więcej niż Samsungi 840). Trochę mnie to dziwi, że po kilku kilogramach przewalonych testów, nigdzie nie trafiłem na wzmiankę o tym aspekcie. Tymczasem wygląda na to, że mamy 2 grupy dysków, różniące się kolosalnie pobieraną energią. W przypadku niektórych SSD energooszczędność to mit i wygląda na to, że dotyczy to m.in. najpopularniejszego OCZ 4. O ile w przypadku desktopów te dane mogą zwisać, o tyle w laptopach ma to już konkretne znaczenie (bateria, temperatura). Trochę mnie to martwi, bo zamówiłem już M5s do laptopa, a tu prawie 1 W w idlu i aż 2,8 W podczas pracy, co pewnie da 1 - 1,5W ważonej mocy średniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziobak wszystko dobrze, może po za 15tu nieoczekiwanych odcięć energii, więc zadbaj o kable, lub wyłączaj normalnie kompa Dołączona grafika

 

Dzięki. Problem z odczytem pliku na razie zdarzył się tylko dwa razy, przy ściąganiu qBitTorrentem. Jakiś tydzień temu przerzuciłem się na uTorrenta i jak na razie bez problemów.

 

Pytanie z innej beczki.

 

Panowie, jak to jest z nowszymi SSD i mieleniem na nich sporej ilości danych?

Zestawiłem sobie mały komputerek do zastosowań HTPC/NAS. Sprzęt stoi na Windowsie zainstalowanym na SSD Kingston V300 60GB, a drugim dyskiem jest talerzowy WD Green 3TB,

Jednym z zadań komputera jest download (mam tylko 3Mbit, także ściągnięcie czegoś większego trwa).

Jak na razie ściągam sobie na SSD-ka (mam tam ponad 30GB) wolnego i gdy miejsce się wyczerpuje, prosty skrypcik w schedulerze przerzuca mi wszystko na HDD. Zrobiłem taką konfigurację, żeby HDD nie chodził cały czas, bo jest najgłośniejszym elementem zestawu.

I teraz pytanie - czy nie zarżnę w ten sposób tego SSD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale już seria Pro Plextora tej przypadłości nie ma (0,28W ważonej mocy średniej - choć i tak to więcej niż Samsungi 840). Trochę mnie to dziwi, że po kilku kilogramach przewalonych testów, nigdzie nie trafiłem na wzmiankę o tym aspekcie. Tymczasem wygląda na to, że mamy 2 grupy dysków, różniące się kolosalnie pobieraną energią. W przypadku niektórych SSD energooszczędność to mit i wygląda na to, że dotyczy to m.in. najpopularniejszego OCZ 4. O ile w przypadku desktopów te dane mogą zwisać, o tyle w laptopach ma to już konkretne znaczenie (bateria, temperatura). Trochę mnie to martwi, bo zamówiłem już M5s do laptopa, a tu prawie 1 W w idlu i aż 2,8 W podczas pracy, co pewnie da 1 - 1,5W ważonej mocy średniej.

 

według Anandtech M5S jest jednym z oszczędniejszych SSD i wypada lepiej niż 840 (nie pro): http://www.anandtech.com/show/6337/samsung-ssd-840-250gb-review/12 Warto rónież zwrócić uwagę na to, że testy robi na desktopach bez ustawienia DIPM. Z włączonym DIPM (co teoretycznie powinno być automatycznie ustawione w laptopach) SSD są jeszcze bardziej oszczędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, test praktyczny wywraca do góry nogami to co wyczytałem ze specyfikacji. Brakuje tam tylko testu przy odczycie, ale de facto najważniejszy jest chyba tryb Idle, bo w tym stanie dysk znajduje się przez większość czasu (ale już za wyjątkiem np. odtwarzania filmu, dlatego przydałby się test przy odczycie). Tak czy inaczej dzięki za link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu zakupiłem SSD OCZ Vector 256GB. Dzisiaj włożyłem do laptopa Asus G73JH, odpalam BIOS i po dysku ani widu, ani słychu. Przestawiłem SATA Mode na AHCI. Co jeszcze mogę zrobić? W lewej kieszonce znajduje się wspomniany SSD, a w drugiej Seagate Momentus XT 750GB, który jest wykrywalny.

 

Okazało się, że w trybie IDE widzi SSD, a w AHCI nie. O co chodzi? ;/

 

Na necie wyczytałem, że mam zainstalować system w trybie IDE, następnie dograć sterowniki AHCI, zaktualizować firmware SSD, wejść w BIOS i zmienić na AHCI. Czy można coś zrobić przed zainstalowaniem systemu? Chodzi o Windowsa 8. Uprzedzając pytania, BIOS w wersji 213, najnowszy.

Edytowane przez Danio0202

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywitał mnie dzisiaj rano nowy samsung magican (ssd 830 120gb) a wraz z nim trochę szokująca wartość 5TB total bytes written, biorąc pod uwage, że rok temu ustawiałem system pod ssd, możliwe że coś przeoczyłem? Co sprawdzać w pierwszej kolejności? Czy przy przeglądarkowym cache zrzuconym na RAM możliwe, żeby youtube mimo wszystko wchodził na dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

Nie spodziewałem się, że zakup SSD przysporzy tylu problemów. Wyczytałem, aby w rejestrze wejść w "storahci" i zmienić wartość "ErrorControl" na 0 - niestety nie pomogło. Nie mam zielonego pojęcia, co zrobić. Może to wina Win8?

 

Ten sposób też nie działa:

http://www.ithinkdiff.com/how-to-enable-ahci-in-windows-8-after-installation/

 

 

Właśnie napisałem do OCZ, zobaczymy. Poniżej screeny problemów:

http://img6.imageshack.us/img6/9584/89065864.jpg

http://img838.imageshack.us/img838/2982/42786052.jpg

http://img194.imageshack.us/img194/2173/33588289.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, aby problem leżał w sam laptopie, który ma niecałe 2 lata. Support Asusa umywa ręce, czekam na odpowiedź od OCZ.

 

Edit:

Zamieniłem dyski miejscami. Dziwne, SSD nagle stał się widoczny w trybie AHCI. W ASUS Polska powiedzieli też, że dysk główny powinien być w lewej kieszeni, a nie prawej. Czy zamiana może spowodować jakieś problemu?

Edytowane przez Danio0202

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicie że jest sens wymiany płyty z SATA II na płytę z SATA III?

 

Mam Kingstona V300 i jego faktyczne prędkości są niższe od tych, które testował Caleb czasami o połowę - szczególnie dla 4k i 4k-64Thrd. W teście 4k zapis około 70MB/s - ja mam około 35MB/s, podobnie dla 4k-64. Odczyt w teście około 20 MB/s, ja mam 14. Odczyt sekwencyjny mam mniej więcej na kresie możliwości SATA II - około 240 MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...