Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sory siedzę teraz na telefonie , na mobilnej wersji strony i nie ma na wierzchu opcji edycji.Nie planuje ich łączyć w macierz. Kupiłem jednego vectora i gdzieś przeczytałem że nawet lepiej podłączyć ssd do sata 2 zamiast 3 na innym kontrolerze.mam jeszcze green od wd na sata ale jego mogę pod 2 podpiac.problem mam z nagrywarka i pokaźną ilością dysków na pata.Ta płyta jest aż nadto wypasiona a azotu sie tykac nie zamierzam.

Edytowane przez areczek1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa porty sata3 na Intelu tu podłączasz ssd (czyli ten Vector) i jakiś inny ssd lub jakiś hdd który ma pierwszeństwo zaraz po systemowym (możesz takiego nie mieć i wszystkie hdd będą równe). Więc podłączasz SSD>HDD>CD/DVD w takiej kolejności portów sata3 Intel > sata2 Intel > Marvell. Jeżeli masz tylko jednego ssd to imo przesiadka na z77 mija się z celem. Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas odstawić CPU i GPU, trochę SSD się zająć...

 

Dołączona grafika

Sektor pamięci masowych nie rozpieszcza nowościami, których w pełni znaczenia tego słowa po prostu brakuje, zaś najbliższe miesiące raczej sytuacji nie odmienią. Poszczególni producenci żeby trochę urozmaicić swoje skostniałe oferty, decydują się jednak na niewielkie zmiany konstrukcyjne w starszych modelach m.in.: wystawienie innych pamięci, zoptymalizowanie firmware itp. W interesie ruch być musi, stale trzeba brylować w branżowych mediach oraz udowadniać potencjalnym nabywcom, że firma nie stoi w miejscu. Pewnie dlatego OCZ postanowiło tchnąć nowego ducha w serię Vertex 4, która ciężko pracowała na dobre imię marki, odzyskując utracone zaufanie klienteli po poprzednikach. Teraz doczekaliśmy się usprawnionej wersji nośników w postaci OCZ Vertex 450, które mają być szybkie, bardziej niezawodne, lepiej dostosowane do nowych standardów (obudowa 7 mm) oraz tańsze. Czyżby szykowała się poważna konkurencja dla Plextor M5P, Samsung SSD 840 i Corsair Neutron? Już podstawowe OCZ Vertex 4 potrafiły przegonić wyżej wymienionych rywali, więc producent najwyraźniej nie przebiera w środkach, aby zajmować czołowe lokaty. Zapraszamy na test wydajnych dysków SSD OCZ Vertex 450 128 i 256 GB...

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie i ja postanowiłem SSD wstawić.

Chciałem "Samsung 840 Pro 128GB" ale kosztował 121Eu  i  miałem zagwozdkę czy nie lepiej dołożyć 30Eu i kupić nowy 840 Evo 250Gb

Ten EVO 250GB wg. testów jest znacznie szybszy od wersji Evo 120Gb  ale czy dorównuje "840 pro 128 Gb"

( dlaczego w tych samych testach są dyski i 120/8Gb jak i 240/250Gb to jest bez sensu)

 

Teraz cena 840 pro spadła do atrakcyjnej 108Eu ale dalej myślę nad 840 Evo 250Gb ???

 

Nad tym myślę:

OCZ  SSD Vector  128GB = 98EU z wysyłką

OCZ Vertex  450  128GB  = 99Eu z wysyłką

Samsung 840 Pro 128GB = 108Eu wysyłka gratis.

Samsung 840 Evo 250Gb = 150Eu z przesyłką.

 

Sprzęt:

Asus P8z68-v pro + najnowszy Orom v12.7.0.1936 z  TRIM działającym  w RAID0 dla Z68 

2x Segate 500Gb w RAID 0

2500K OC 43X104,8 , Offset minus -0.020

8GB RAM

 

 

----------

Edit:

Jak się ma vector 128Gb do Samsunga 840 pro 128Gb

Bo z tego co wyczytałem vector dostał nowy firmware Version: v2.0  z 20.03.2013 i dał mu on sporego kopa?

 

Edit2:

Pomyłka "Samsung 840 Evo 250GB"  mogę mieć już za 133Eu +9,90Eu przesyłka , wcześniejsza cena którą podałem to za wersję z "Desktop Upgrade Kit"

Kurcze nie wiem co robić?  a testów  gdzie jest porównanie do  "840 pro 128GB" nie widzę.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

paszis, co z tego, że weźmiesz dysk powiedzmy o 5% efektywnie szybszy, jeżeli będzie dwukrotnie mniejszy i więcej rzeczy będzie trzeba trzymać na HDD - to raz. Dwa będzie w większym procencie zapełniony, co w jakiś tam marginalny sposób ograniczy także jego osiągi i być może żywotność.

 

Tak że dla mnie wybór byłby oczywisty 250 evo. Prawdziwy dylemat mógłby powstać przy wyborze 250 evo versus 256 pro (ponieważ to pro to faktycznie lepsza technologia i pytanie czy warto dopłacić), ale tak to chyba nie ma co się zastanawiać...

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

paszis, co z tego, że weźmiesz dysk powiedzmy o 5% efektywnie szybszy, jeżeli będzie dwukrotnie mniejszy i więcej rzeczy będzie trzeba trzymać na HDD - to raz. Dwa będzie w większym procencie zapełniony, co w jakiś tam marginalny sposób ograniczy także jego osiągi i być może żywotność.

 

Tak że dla mnie wybór byłby oczywisty 250 evo. Prawdziwy dylemat mógłby powstać przy wyborze 250 evo versus 256 pro (ponieważ to pro to faktycznie lepsza technologia i pytanie czy warto dopłacić), ale tak to chyba nie ma co się zastanawiać...

 

 

 

Racja , poczytałem troszkę i ten evo 250Gb niemal dorównuje  840 Pro 128Gb

Ale 840 pro a 840 evo  to toszkę inne konstrukcje, inna gwarancja, inne kości i wytrzymałość.

W sumie to nie jest tak różowo jak napisałem , evo 250GB mogę mieć realnie ( dochodzą inne koszty i oczekiwanie do 20 dni za 148Eu)

Natomiast bezpiecznie i szybko z Amazon  mam 840 evo 250GB za 158Eu , vs  840 pro 128 Gb za 108

Więc nadal dylemat, bo w sumie nie odzczuwałem braku szubkości HDD (raid0) i miałem zamówić tani v300 60Gb za 53 Eu tylko na system ,póżniej doczytałem o problemach z firmware 506 no i zaczęły się przemyślenia.

 

Znając życie pewnie masz rację  250Gb vs 128Gb  to niemal 2x większa różnica ale mam jeszcze na kompie 1TB w RAID-0 plus 2tB na dysku sieciowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma się nad czym zastanawiać, oba są bardzo wydajne i w codziennym użyciu nie zauważyłbyś różnicy. Różnica wychodzi dopiero przy dużych obciążeniach których pewnie nigdy mieć nie będziesz.

Nie dawno tu pisałem o testach EVO 250GB i zapewniam cię że zapiernicza bardzo ładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzbierałem wreszcie pieniądze na SSD i magazyn Zyxel NSA310 + WD RED 2GB. Czy ostatnio pojawiła  się jakaś alternatywa dla Plextor 128M5S? Czyli dysk poniżej 400zł? Dziś chcę zamówić. Pozdrawiam, Konrad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie SSD nie jestem specjalistą, więc może takie pytanie wyda się dziwne.

Rozpatrując zakup dysku SSD pod względem żywotności, czy lepiej wypadną 256 GB dyski, takie jak Samsung 840, Samsung 840 EVO, Plextor M5S czy może 128 GB, takie jak Samsung 840 Pro, Plextor M5P?

Chodzi mi o porównanie MLC-TLC względem pojemności. Zakładając, że oba dyski będą wypełnione danymi na takim samym poziomie (np. 80 GB) i wykorzystywane w umiarkowanym stopniu.

Czy większy dysk TLC, mając więcej komórek do wykorzystania, okaże się żywotniejszy?

Edytowane przez godless

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc wyłącznie z punktu widzenia żywotności to zapewne wygrają mniejsze dyski na MLC. Nie powinieneś jednak patrzeć głównie przez pryzmat wielkości zapełnienia, tylko ilości faktycznych zapisów. Bo jak się nagra 80 GB i zostawi to "w spokoju" to żadna różnica MLC czy TLC. Wielkość zapełnienia naturalnie ma znaczenie, bo jak się nagra 80 GB i zostawi, a bieżące zapisy będą tylko w pozostałych komórkach to gorzej niż gdyby nie było tych nagranych 80 GB (abstrahując tu od półśrodków którymi częściowo da się taką sytuację poprawić, tak czy inaczej zapisów musi być wtedy więcej). "Nominalna" ilość zapisów komórki TLC jest 4x+ niższa niż dla MLC, no a tego żadnymi bajerami z firmware oraz keszowaniem operacji i 2x wyższą pojemnością obejść się nie da.

 

Co nie zmienia faktu, że całokształt, z uwzględnieniem ceny i przy zastosowaniach typowo amatorskich przemawia zdecydowanie za TLC. Gorszy produkt wypiera lepszy, no ale ta cena niższa o około 1/3... Faktyczna realizacja tej technologii w Evo jak na razie pokazuje, że nie jest źle. Syntetyczne, przyspieszone testy wszystkiego nie powiedzą, na pewno będzie wiadomo za 2-3 lata.

 

Jakiś postęp też może tu występować, jeśli ze względów ekonomicznych w najbliższych latach technologia oparta na MLC będzie się stopniowo marginalizować, zachowując się tylko w niszach bardziej "pro", siłą rzeczy będzie silniejszy postęp w ramach TLC. Może też w pewnym momencie schodzenie do coraz niższego procesu stanie się nieopłacalne, co też byłoby na korzyść żywotności.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie SSD nie jestem specjalistą, więc może takie pytanie wyda się dziwne.

Rozpatrując zakup dysku SSD pod względem żywotności, czy lepiej wypadną 256 GB dyski, takie jak Samsung 840, Samsung 840 EVO, Plextor M5S czy może 128 GB, takie jak Samsung 840 Pro, Plextor M5P?

Chodzi mi o porównanie MLC-TLC względem pojemności. Zakładając, że oba dyski będą wypełnione danymi na takim samym poziomie (np. 80 GB) i wykorzystywane w umiarkowanym stopniu.

Czy większy dysk TLC, mając więcej komórek do wykorzystania, okaże się żywotniejszy?

Każdy wytrzyma o wiele więcej niż potrzebujesz. Jeżeli dysk ma być do użytku domowego to nie masz czym się przejmować. Dysk "przeżyje" Twój komputer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jest tak, ze jak wgrasz dane na dysk, to podczas pozniejszego uzywania dysku beda one takze przezuwane po dysku - nie zostaja na miejscu jak na talerzu.

Dyski SSD przesuwaja dane zapisane do innych komorek po to, aby caly dysk sie rownomiernie zuzywal. W innym przypadku mialbys 80GB zapisane raz, a pozostale czesci dysku np zapisywane 100x - takie wypalone dziury.

 

Wyraznie zostalo to opisane i podkreslone podzas testow dyskow SSD w ty roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Dysk "przeżyje" Twój komputer.

 

To super, bo właśnie będę składał nowy komputer. Aktualny WinXP używam od 2008. Mam nadzieję, że nowy Win7 + SSD też tyle pociągnie. Dołączona grafika

 

Dyski SSD przesuwaja dane zapisane do innych komorek po to, aby caly dysk sie rownomiernie zuzywal.

 

Między innymi stąd wzięło się moje pytanie. Zaznaczyłem więc, że dysk będzie używany umiarkowanie (codzienne "przesuwanie danych" + nieduża porcja nowych zapisów systemowych).

 

Czyli podsumowując, można powiedzieć, że większe dyski TLC mają tą przewagę, że można w razie czego zapisać jednorazowo większą ilość danych (np. zainstalować większy program), a mniejsze MLC mają 5 lat gwarancji.

Edytowane przez godless

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując, można powiedzieć, że większe dyski TLC mają tą przewagę, że można w razie czego zapisać jednorazowo większą ilość danych (np. zainstalować większy program), a mniejsze MLC mają 5 lat gwarancji.

 

:-) Można by i tak "porównać" ale nie jest to clue różnicy między nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest i Polski test 840 Evo 250GB

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=Test-Recenzja-SSD-Adata-SP900-256-Slim-S55-240-Kingston-HyperX-3K-Samsung-840-EVO-250-Intel-520-335&jedna_strona=1

Evo zdeklasował konkurentów a chyba Kingston HyperX  250Gb 3K to nie jest jakiś słabeusz?

 

 

Oj chyba go kupię.Dołączona grafika

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jestem laikiem w temacie SSD, więc zwracam się do fachowców. Potrzebuję dysk, który będzie pracował na bazach danych postgresql ( ok 20-50gb), jednoczesny zapis i odczyt. Zalezy mi najbardziej na szybkości i trwałości

 

Sugerujac sie pierwszą stroną tego postu waham się między tymi dyskami:

 

 Samsung 840 EVO 250GB

 Kingston V300 240GB

Plextor M5S 256GB 

 

 

Ktoś doradzi, który bylby najlepszy do takiej formy uzytkowania j.w.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś w stanie oszacować ile może być zapisu na dobę? Bo pracowanie na bazach danych brzmi dość enigmatycznie, a jednocześnie potencjalnie groźnie.

 

Jak sporo to 840 evo bym w ogóle wykluczył, a z pozostałych ja bym wziął Plextora (zakładając podobną cenę, o ile się nie mylę Plextory są robione na kościach z wyższego procesu technologicznego, co pozytywnie wpływa na potencjalną trwałość, ale niech lepiej ktoś z bardziej zorientowanych to ewentualnie potwierdzi).

 

A o ile tych zapisów byłoby niewiele, no to chyba Evo, tak jak do zwykłych domowych zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile się nie mylę Plextory są robione na kościach z wyższego procesu technologicznego, co pozytywnie wpływa na potencjalną trwałość, ale niech lepiej ktoś z bardziej zorientowanych to ewentualnie potwierdzi).

Ta, szczególnie M5P z 19 nm Toshiby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...