Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzwoniłem wcześniej i napomknęli mi o tym sandisku, miałem czas, żeby przejrzeć go w necie i wcale, źle nie wypadał. Przez przypadek zainstalowałem windowsa 8.1 w trybie ide przez co miałem gorszę osiągi, ale już zmieniłem na ahci i instaluję od nowa, od wyboru dysku do konfiguracji jakieś 5min Dołączona grafika

 

Teraz mam storahci i 359424 K, i przy teście as ssd mam nawet kilkanaście procent mniejszą wydajność niż inni na tym dysku.

Dołączona grafika

Edytowane przez carek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja popatrzyłem na mojego leciwego złomka. Niedawno zainstalowałem na nim tryb RAPID Mode, szczerze, czuję to tylko w wybranych sytuacjach, a tak jakoś szału nie ma - musze więcej aplikacji przenieść na SSD, bo niektóre jeszcze siedzą na starych talerzach.

 

Uwaga, to jest na kontrolerze SATA II, dlatego takie niskie wyniki sekwencyjne.

 

Dołączona grafika

 

Niestety ale tryb RAPID bardzo kozaczy z wynikami w zależności od chwili.

http://imgur.com/a/PP2y2 - ostatnie dwa obrazki są bez RAPID mode.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test wykonany na płycie s1155 z Z68 i i5@3,8, zainstalowanie sterów do płyty nic nie zmieniło. Trochę za dużo kombinowania jak dla mnie, żeby to działało tak jak powinno. U innych widzę tryb msahci, może tutaj mam problem?. Nie podoba mi się czas ładowania systemu od pokazania logo do ekranu logowania, wynosi ok 30s, później na szczęście wszystko ładuję się błyskawicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... przeczytałem i włączyłem RAPID mode to wyniki skoczyły mi w kosmos i wynoszą tyle ile na screenie.

Dodatkowo WYŁĄCZYŁEM opróżnianie buforu zapisu na tym urządzeniu w ustawieniach dysku w windowsie.

Wyczytałem tez w jednym komencie:

Samsung 840 EVO daje rade... na starym s1155

 

Ja mam i5 2500k i socket 1155.

To dlatego wczesniej mialem takie kiepskie te osiągi (o około 50mb za mały write), bo to stary socket?

post-146789-0-30833400-1388001017_thumb.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w ogóle opłaca się kupować używane SSD? Zastanawiam się czy nie przyśpieszyć mojego staruszka nowym dyskiem SSD. Z tego co wiem mostek w mojej płycie nie obsługuje AHCI więc dysk będzie wolniejszy niż producent deklaruje. W kwocie 200zł widziałem, że mogę dorwać Goodrama c50 60GB i Kingstone'a V300 60GB. Na allegro Corsairy, OCZ Vertex i inne wynalazki chodzą po ~200-300zł za większe pojemności (używane) tylko czy za chwilę nie okaże się, że zrobią padakę? Na co zwracać uwagę przy zakupie takich urządzeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej kierowałbym się kontrolerem i zaufaną serią znaną z bezawaryjności i długowieczności.

 

Na pewno wszystko na Marvelu jest godne zainteresowania, oczywiście jeśli mamy wgląd w SMART dysku tym lepiej.

Stare już i nieśmiertelne Intele G2 i G3 (320) mimo relatywnie niskiego zapisu na prawdę dają rade. 

 

Z OCZ i Corsair bym uważał, wiele może należeć do wadliwych/awaryjnych serii Vertex2 lub mogą być na pamięciach asynchronicznych (Solid, Agility, F).

 

No i trzeba pamiętać o nowych dyskach w dobrych cenach jak SanDiskUltra Plus czy nawet rodzimy GoodRam C50. Atrakcyjność Kingstona V300 ostatnio mocno spadła przez konkurencje i wadliwe ostatnie firmware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam Vertex 4 128 GB. Pytanie o over provisioning.

Przez przypadek trafiłem na http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?107200-Vertex-4-Provisioning-Question

szczególnie chodzi o post nr 6 (pytanie: Is there any factory OP on the V4?) i post nr 7 - odpowiedź pracownika Ocz, która brzmi NO.

A ja do tej pory myślałem, że odpowiedź jest YES.

W sumie racja - nie może być fabrycznego OP skoro z marketingowych 128 GB dostępne/widoczne mam właśnie 119,2GB realnych (dzielenie przez 1024 daje 119,2). No chyba, że te 128 GB to nie są marketingowe GB tylko realne. 

Ogólnie tam polecają robić over provisioning. To jak w końcu z tym jest - robić to? I jak? Zostawić puste nieprzydzielone miejsce czy quickformat partycę?

 

W ABC GUIDE na Ocz forum znalazlem też to, co jest jakby sprzeczne:

"SSD Over-Provisioning (OP) is a technique used at the design end of all OCZ SSDs

It provides extra nand flash memory capacity (which the user can't access). 
The SSD can create pre-erased blocks - ready to be used in the virtual pool. 
It increases overall write IOPS and reliability over time and all the SSD controllers do is 
map/register the pages/blocks with no knowledge of what is in the pages/blocks, 
Just whether they contain valid or invalid data. 
Different controllers may deal with the pages/blocks in slightly different ways and some even 
rotate valid data around and merge/combine at the page level to improve Wear Leveling and longevity. 
Manual OP can free up more pages/blocks over time 
and provides a much larger pool of free blocks for the controller to manage. 
This is best achieved before/during Operating System installation, 

by creating a smaller formatted (quick only) Volume size. "

 

Krótko mówiąc jestem już zakręcony w tej sprawie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracownik OCZ? Raczej jakiś przypadkowy moderator forum. Każdy SSD ma obszary OP i to ABC Guide mówi prawdę.

 

Słusznie podejrzewasz 128GB realnej/fizycznej przestrzeni i dostępne 119,2GiB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak - 119,2GiB słusznie poprawiona jednostka, ale żebym dobrze zrozumiał - skoro też napisałeś 128GB (w GB) to gdzie jest miejsce na OP? Bo przecież 119,2GiB = 128GB

 

W specyfikacji Vertexa 4 jest napisane: Usable Capacities (IDEMA) 64GB, 128GB, 256GB, 512GB

 http://ocz.com/consumer/vertex-4-sata-3-ssd/specifications

 

Czy te GB (IDEMA) to te marketingowe gigabajty (czyli zaokrąglone w niepoprawny sposób) czy jeszcze jakiś inne? A może IDEMA oznacza, że one są GiB?

 

PS. może robię jakiś błąd myślowy bo tematykę GB kontra GiB przerabiałem w zeszłym wieku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usable Capacities w rozumieniu Microsoftu to GB naprawdę oznaczające GiB. Po prostu system nie pokazuje "i" choć tak na prawdę wyświetla w GiB.

Producenci dysków wykorzystują ten fakt do marketingu i piszą w GB. Co nie jest kłamstwem (nie pozwiesz ich za to) ale z punktu widzenia użytkownika pojemności brakuje w stosunku do tego co na opakowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - ja to wszystko rozumiem i że są inne standardy zapisu jednostek i to, że na dysku mam mniej niż "marketingowo" kupuję bo to wiedza podstawowa.

Nie rozumiem natomiast gdzie znajduje się miejsce na over provisioning w Vertex 4 skoro dostępna dla mnie jest cała powierzchnia dysku 119,2 GiB =128 GB.

 

To jest właśnie to podstawowe pytanie, które zadałem powyżej, wynikające ze sprzecznych informacji na stronie OCZ. 

Over provisioning fabryczna to powinna być przecież przestrzeń NIEDOSTĘPNA dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - ja to wszystko rozumiem i że są inne standardy zapisu jednostek i to, że na dysku mam mniej niż "marketingowo" kupuję bo to wiedza podstawowa.

Nie rozumiem natomiast gdzie znajduje się miejsce na over provisioning w Vertex 4 skoro dostępna dla mnie jest cała powierzchnia dysku 119,2 GiB =128 GB.

 

To jest właśnie to podstawowe pytanie, które zadałem powyżej, wynikające ze sprzecznych informacji na stronie OCZ. 

Over provisioning fabryczna to powinna być przecież przestrzeń NIEDOSTĘPNA dla mnie.

Odpowiedź jest w Twoim własnym cytacie i tak jak napisał TSRules

 

"SSD Over-Provisioning (OP) is a technique...

It provides extra nand flash memory capacity (which the user can't access)."

 

Ty kupujesz np 128GB i tyle masz dostać. Ile tam więcej NAND producent dołożył to już jego sprawa, tak czy inaczej jest ona nie widoczna dla nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok, chciałem poszerzyć wiedzę i myślałem, że może ktoś wie coś bardziej konkretnego.

 

A druga sprawa wcześniej poruszona- jeśli chciałbym robić własne OP (ale system będę wgrywał z obrazu dysku) to jaka procedura? Wiadomo, że na początek secure erase, potem wgranie na mniejszą partycję (np 100-110 MB) obrazu, a reszta to jak? Też robić partycję + quick format ale bez nadawania litery dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie to zdecydowana większość dysków ma 7% powierzchni zapasowej wykorzystywanej jako OP.

 

Po co secure erase? Tylko formatowanie partycji!

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie. Czy przy założeniu, że SSD będzie na sam system Windows 7 Pro, 60GB wersja da radę? Czy lepiej nie zajmować sobie głowy 60GB bo instalowanie samego systemu na SSD mija się z celem i dopiero efekty widać przy systemie+oprogramowaniu na SSD. Chciałbym by system chodził szybciej i FF, Chrome otwierały się możliwie szybko po otwarciu systemu. Obecnie całe pozostałe oprogramowanie mam na drugim dysku-magazynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...