Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do użytkownika Rafa.

 

Po paru formatach i instalacjach Windowsa 8.1 i instalacji na UEFI mój dysk chodzi wolniej. Wcześniej było 290-310 MB/s zapisu, teraz jest 240-260MB/s. Ostatnio formatowałem dysk tą metodą podaną w poprzednim poście. Czy możliwe, że to przez to dysk zwolnił? Warto spróbować secure erease?

 

link do posta:

http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/?p=3865205

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OJJ lament i płacz że kilka mb mniej ( no dobra 50-60 ) on i tak chodzi szybciej niż każdy talerzowiec...

Pytasz sie czy warto spróbować SE ? Zobacz i napisz co z tego wyszło.

 

Nie rozumiem ludzi którzy trzesą gaciami bo moj wspaniały kofany SSdełek troszku zwolinił.. Albo bo w Sieci ta takie wyniki a ja mam 2 -10 mb mniej  ratunkuuu !!..  Bardziej martwiłbym sie : Padnie / nie padnie .

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@macgor: http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/?p=3841267, a brak obsługi TRIM po prostu olać.

V300 "opłaca się" tylko wtedy, gdy nie ma możliwości dołożenia tych kilkudziesięciu złotych. Dlaczego? SandForce; problematyczne egzemplarze (było o tym wspominane).

 

Dziękuję za rzeczową odpowiedź.

brak TRIM w niczym obecnie nie przeszkadza, wystarczy poczytać poradnik na początku tego tematu ...

Dziękuję, poczytam.

Do takiego komputera SSD? Strata kasy.

Jeżeli chcesz mi sprezentować nowego laptopa, ostatecznie sam dysk ssd to wtedy nie będę miał straty kasy i z chęcią przyjmę taki podarunek Dołączona grafika

Edytowane przez macgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma. (ewentualnie część z tego jest w oprogramowaniu Samsunga - zmiana trybów performance/reliability/capacity powoduje zmiane ustawień systemowych)

2. Sam wypróbuj. Po zainstalowaniu systemu będziesz miał MS, poużywaj jakiś czas później zainstaluj IRSM i zadecyduj.

 

 

Właśnie przywędrowałem do tego wątku z tego samego powodu co @Martinii, czy porady z faq są aktualne?

Widzę, że padła odpowiedź, ale niepełna.

Co z faq jest aktualne? Chodzi o podstawowe czynności jak wyłączenie defragmentacji i hibernacji?

Którą z trzech opcji softu samsunga wybrać do użytkowania na co dzień?

 

Niestety poleciałem od góry do dołu z wszystkimi radami z faq i widzę, że czeka mnie format:)

Edytowane przez DeeJayWaski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po namysłach kupiłem Plextora. Jestem wniebowzięty, najlepszy zakup od lat.

Teraz odnośnie wyników, zauważyłem że nie odstają one od podawanych od was poza wynikiem 4K. Żadnych sterowników nie instalowałem, nic w biosie nie zmieniałem, wsadziłem dysk i zainstalowałem win7 home pro 64bit. Dysk działa w laptopie Asus X53SV:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przywędrowałem do tego wątku z tego samego powodu co @Martinii, czy porady z faq są aktualne?

Widzę, że padła odpowiedź, ale niepełna.

Co z faq jest aktualne? Chodzi o podstawowe czynności jak wyłączenie defragmentacji i hibernacji?

Którą z trzech opcji softu samsunga wybrać do użytkowania na co dzień?

 

Niestety poleciałem od góry do dołu z wszystkimi radami z faq i widzę, że czeka mnie format:)

 

A wlasnie - jaki i czy w ogole soft Samsunga nalezy wgrac? Czy jest to potrzebne?

 

DeeJayWaski dlaczego format musisz zrobic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wlasnie - jaki i czy w ogole soft Samsunga nalezy wgrac? Czy jest to potrzebne?

 

DeeJayWaski dlaczego format musisz zrobic?

 

Niestety po tych wszystkich zmianach chyba szybciej będzie zrobić format (system świeżo postawiony) i zainstalować tylko program od samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GeMtin wyniki moga się różnic z powodu ustawień oszczedności energii, zrób max wydajność i ponów test, miej też baczenie że na lapku i tak moga byc niższe niż na stacjonarce

 

DeeJayWaski ja w samsung magician używam czasami opcji preformance optymization i to przywraca wydajnośc fabryczną (przynajmniej na mojej 830-stce)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, faktycznie mialem wlaczony tryb zrownowazony bo taki zawsze uzywam. Sprobuje ponownie zrobic test na wysokiej wydajnosci jak bede mial czas i dam znac.

Proponujecie instalowac jakies sterowniki czy programy do tego plextora? Jestem w nim zakochany tak wiec chce o niego zadbac ;)

Teraz siedze na komputerze w pracy, wyrywam sobie wlosy i zastanawiam sie jak ja moglem tak dlugo uzywac zwyklego hdd w moich komputerach.

Edytowane przez GeMtin1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przywędrowałem do tego wątku z tego samego powodu co @Martinii, czy porady z faq są aktualne?

Widzę, że padła odpowiedź, ale niepełna.

Co z faq jest aktualne? Chodzi o podstawowe czynności jak wyłączenie defragmentacji i hibernacji?

Którą z trzech opcji softu samsunga wybrać do użytkowania na co dzień?

 

Defragmentacja czy hibernacja jest wyłączana z automatu przez instalator win 7 czy 8 więc to nigdy nie było tematem optymalizacji systemu bo nie musisz o tym pamiętać.

To co niezbędne system/instalator zrobi sam. I na tym można poprzestać.

 

Soft Samsunga jest tylko jeden - Samsung Magician - więc nie wiem o jaki inny pytasz.

 

Czy pytasz o tryby pracy zawarte w Magician, jeśli tak to przecież od ciebie/użytkownika zależy. Skąd mamy wiedzieć co z tego jest Twoim priorytetem? Wybierz sam, albo nic nie włączaj. Niczego nie musisz a dysk będzie działał i bez tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemal zdecydowałem się na SSD 128GB od Plextora. Coś do mnie nie przemawiają TLC w Samsungu 840EVO. Powiedzcie tylko czy mój archaiczny ICH9 od intela poradzi sobie z tym dyskiem bez problemu? Niestety czytając na PPC temat o moim DFI dowiedziałem się, że moja wersja nie wspiera AHCI... Gdybym dopłacił 100zł kiedy kupowałem płytę miałbym RAID i AHCI Dołączona grafika Moje "nigdy nie będę miał więcej niż 1 dysk w kompie, więc na co mi to" będzie niemal tak samo sławne jak powiedzenie Billa Gates'a o rozmiarze pamięci w kompie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://zapodaj.net/7...b88b61.png.html
Plextor M5P 128gb,takie wyniki są w porządku?ahci włączone,defragmetnacja wyłączona,hibernacja wyłączona,indeksowanie plików wyłączone,wstępne ładowanie do pamięci wyłączone,powinienem coś jeszcze włączyć lub wyłączyć?albo dodatkowo skonfigurować?Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Powiedzcie tylko czy mój archaiczny ICH9 od intela poradzi sobie z tym dyskiem bez problemu? Niestety czytając na PPC temat o moim DFI dowiedziałem się, że moja wersja nie wspiera AHCI....

Już od ICH8 zwykle jest nieźle z wydajnością. Jeśli jeszcze dałoby się przywrócić AHCI to jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie Plextor M5S czy Samsung 840EVO? A może

 

http://proline.pl/?p=SANDISK+SSD+128G

lub

http://proline.pl/?p=SH103S3%2F120G

 

Budżet mam maksymalnie 350zł

Miałem ten sam dylemat, różnica cen u mnie wynosiła 5zł. Wybrałem Plextora, a to dlatego że:

- ma większą pojemność, jest to mój jedyny dysk w laptopie i 8 gb pamięci piechotą nie chodzi

- ma trwalsze pamięci 

 

Wydaje mi się że oba dyski są na tyle szybkie, że różnice w wydajności są widoczne tylko w benchmarkach.

Bez względu na to jaki wybierzesz to i tak będziesz wniebowzięty, taka prawda Dołączona grafika

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie w internecie jest napisane że kości MLC z Plextora są trwalsze od kości TLC z Samsunga. 

Sporo jest porównań tych dysków. Sam się na tym nie znam, kieruje się tu tym co przeczytałem w recenzjach i porównaniach. 

 

Fragment recenzji purepc:

"Czy tendencja ta została utrzymana? Samsung dość odważnie eksperymentuje z pamięciami TLC, uchodzącymi za mniej trwałe od typowych MLC - warto mimochodem dodać, że Plextor porzucił plany wprowadzenia SSD z takimi modułami. "

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"- ma trwalsze pamięci"

 

następna "urban legend" ...

Być może w normalnych warunkach nie ma to znaczenia, natomiast w tych "hardkorowych" testach (http://techreport.com/review/25681/the-ssd-endurance-experiment-testing-data-retention-at-300tb, http://techreport.com/review/25889/the-ssd-endurance-experiment-500tb-update) TLC jednak odstają.

 

do hardkorowych warunków są przeznaczone inne serie dysków, nie twórzmy znowu fantastyki bo znowu będzie panika typu:

"mój dysk juz ma 1TB zapisu, czy niedługo padnie ?"

Dołączona grafika

Też prawda. Ludzie miewają skłonności do dramatyzowania.

Współczesne SSD darzę zaś większym zaufaniem, niż twardziele (z wyjątkiem SandForce), niemniej backup to podstawa, niezależnie od stosowanej technologii.

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to bardzo socjologicznie ciekawe czy i kiedy posiadacze dysków na TLC zostaną ostatecznie przekonani przez działy marketingu producentów (ewentualnie przez własne mniej lub bardziej zabawne autoprojekcje), że jest to po prostu lepsza technologia od MLC, a nie jest to tylko cięcie kosztów produkcji i skracanie żywotności w celu zwiększenia rotacji sprzedawanych produktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym kupić jakiś dysk SSD 120/128 GB do ok. 300-400 zł. Mam jednak pewne wątpliwości co do wyboru.

 

Mam płytę główną Asus P5Q Pro na chipsecie P45 (ICH10R), SATA II - https://www.asus.com/Motherboards/P5Q_PRO/#specifications

W specyfikacji płyty są takie informacje:

"Southbridge
- 6x SATA 3Gb/s
- Intel® Matrix Storage Technology with RAID 0, 1, 5 10 support
Marvell 88SE6111
- 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices
Silicon Image Sil5723 (Drive Xpert technology)
- 2 x SATA 3Gb/s
- Supports EZ Backup and Super Speed functions
*Drive Xpert function is available only when the hard disk drives are set as data drives."

 

Jest tam jakiś kontroler SATA Marvell'a i pytanie czy dysk SSD powinien być podpięty pod niego czy pod slot obsługiwany przez mostek południowy? Co z HDD i DVD, gdzie je wpiąć? Do momentu zakupu SSD powinienem mieć HDD i DVD podpięte pod mostek czy pod kontroler Marvella?

Czy SSD będę mógł podzielić na partycje np. 30GB system, reszta programy i gry (większość softu chodzi mi nawet po reinstalce systemu więc dobrze by było je mieć na innej partycji niż OS)?

 

Sata II ma ograniczenie 3Gb/s = dużo poniżej 400MB/s. Czy Kingston V300 mi wystarczy, bo i tak płyta główna jest wąskim gardłem, czy może kupić lepszy SSD i do tego jakiś kontroler SATA III na PCIE? V300 styknie czy może 840 EVO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to bardzo socjologicznie ciekawe czy i kiedy posiadacze dysków na TLC zostaną ostatecznie przekonani przez działy marketingu producentów (ewentualnie przez własne mniej lub bardziej zabawne autoprojekcje), że jest to po prostu lepsza technologia od MLC, a nie jest to tylko cięcie kosztów produkcji i skracanie żywotności w celu zwiększenia rotacji sprzedawanych produktów.

 

 

Eksperyment się udał, sztuczka socjotechniczna zadziałała, 5% lepsza wydajność 50% krótsza żywotność, co na to klienci ?  Klaszczą uszami z zadowolenia hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...