Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

Czyli niema na co zmieniać? Kurcze rok czasu i nic się nie ruszyło ... dziwne  ;)

 

No tak niestety jest że na rynku pojawiło się sporo budżetowych modeli a top end wciąż okupuje Samsung 840pro. Jedynym lepszym od 840pro 128GB jest 840pro 256GB ;)

Albo najnowsze Plextory M6e na Pcie.

 

 

No to sobie wiarygodne źródło danych znalazłeś...szkoda że pełne nieaktualnych danych przez co jest dziś stekiem bzdur...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, ale bardzo słabo u mnie z angielskim, że na TLC udało się więcej zapisać niż na MLC. Tylko, że mogłem to totalnie źle przeczytać. Jeśli to co jest w teorii - mniej cyklów zapisu to i tak jednak wolę MLC. Które kosztuje tyle samo (tak, wiem, że samsungi są szybkie)

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś fachowym okiem spojrzeć na te wyniki i stwierdzić czy wszystko w normie?

Crucial M4 64GB (zapełniony w ~70%) w laptopie HP 6910p:

http://i.imgur.com/8qm7Pqz.png

http://i.imgur.com/BQVkTD2.png

http://i.imgur.com/Jn8BMaS.png

http://i.imgur.com/zgBTERg.png

 

Co jakiś czas system mi wyraźnie zwalnia. Do tego stopnia, że muszę czekać kilkanaście sekund na pojawienie się menu kontekstowego czy uruchomienie menadżera zadań. Próbuję ustalić przyczynę.

Podłączyłem dysk do innego kompa, zmieniłem firmware, podłączyłem z powrotem do laptopa i wyniki wróciły do normy:

PPFGRu8.png

3XCawnd.png

8g4UH3t.png

FSFVJAa.png

 

Chyba nie ma sensu go odsyłać na gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak niestety jest że na rynku pojawiło się sporo budżetowych modeli a top end wciąż okupuje Samsung 840pro. Jedynym lepszym od 840pro 128GB jest 840pro 256GB ;)

Albo najnowsze Plextory M6e na Pcie.

...

Hym, dobra to zgłoszę się ponownie za rok :P Dzięki za informacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, ale bardzo słabo u mnie z angielskim, że na TLC udało się więcej zapisać niż na MLC. Tylko, że mogłem to totalnie źle przeczytać. Jeśli to co jest w teorii - mniej cyklów zapisu to i tak jednak wolę MLC. Które kosztuje tyle samo (tak, wiem, że samsungi są szybkie)

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Po za linkiem, który juz wyżej się pojawił chyba TH robiło podobne testy i tam również im wyszło, ze przy dziennym zapisie gdzieś około 50 GB dysk bez problemu wytrzyma 10 lat. Oczywiście może wytrzymać dłużej ale to wykracza juz poza wartości podane przez producenta i wtedy wszystko zależy od modelu dysku jaki nam się trafi. Mam 830 64GB juz ponad 2 lata i stoi na nim system + inne programy często przeze mnie odpalane. Śmiać mi się chce jak widzę ile danych on przerobił. Przy normalnym użytkowaniu czy to MLC czy TLC to pewnie i tak zdążysz wymienić dysk z 2-3 razy zanim zajedziesz dysk.

 

Co innego w cenie EVO o zbliżonej wydajności można kupić ? Liczy się szybkość działania, wielozadaniowość nie gra dużej roli.

 

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze trzeba sobie zadać pytanie co to znaczy normalne użytkowanie, ja osobiście zajechałem 3 dyski z pamięciami MLC, więc przed TLC mam lęki. Jest tego jeden plus, dyski padają zawsze na gwarancji, więc cały czas mam nowy sprzęt :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak to jest, napiszesz coś o TLC złęgo to karma na minus i ogólnie lecą teksty (nie twierdzę, od razu, że nie słusznie). TLC to to samo co MLC a wikipedia stek bzdur.

 

Za chwilę wyskakje ktoś, że TLC jednak sporo gorsze.

 

I w sumie zawsze taka dyskusja na forach na temat TLC.

 

Jedyny argument, sensowny za TLC który widziałem to coś w stylu, że i tak prędzej sprzęt wymienisz. Ale czy to oznacza, że są trwaszle/tak samo trwałe/mniej trwałe? Bo jak jednak mniej trwałe, to mimo wszystko jest to zawsze jakaś wada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak to jest, napiszesz coś o TLC złęgo to karma na minus i ogólnie lecą teksty (nie twierdzę, od razu, że nie słusznie). TLC to to samo co MLC a wikipedia stek bzdur.

Odpowiedz proszę na jedno ważne pytanie - idąc do sklepu kupujesz kości NAND czy dysk SSD?

 

Ja kupując cały dysk oczekuje od niego jakości, wydajności i bezawaryjności. Kości NAND nie mówią o trwałości dysku. Na to wpływ ma więcej czynników niż rodzaj pamięci.

Oczywiście TLC ma wady (np większe czasu opóźnień) ale to nie jest mój problem tylko producenta jak rozwiązać ten problem. Przykładowe EVO ma swój bufor pracujący w trybie SLC i to rozwiązuje problem wydajności.

Wikipedia zawiera nieaktualne dane - takie dane powodują wyłącznie dezinformacje i rodzenie mitów i forumowych histerii.

TLC samsunga mają 1000-3000 cykli. Dzisiejsze MLC mają ok 3000 cykli a nie żadne 10000. Zmniejszanie procesu technologicznego pogarsza trwałość wszystkich NAND.

Na szczęście producenci nauczyli się jak przedłużać żywotność dysku przez stosowanie różnych algorytmów zrządzania.

 

Wynik finalny jest taki że TLC dają nam również wystarczająco dużo by cieszyć się z SSD tak samo długo. Ważniejsze jest żeby dysk się nie popsuł bo na co nam sama gwarancja i super długo żywotne NAND jak w między czasie wymienimy dysk trzy razy i stracimy jakieś ważne dane? 

 

Dla specjalnie wymagających są dzisiaj dość przystępne cenowo dyski enterprise na eMLC z gwarancją w petabajtach. Dla reszty domowych userów to co oferuje rynek w zupełności wystarcza.

 

 

Po pierwsze trzeba sobie zadać pytanie co to znaczy normalne użytkowanie, ja osobiście zajechałem 3 dyski z pamięciami MLC, więc przed TLC mam lęki. Jest tego jeden plus, dyski padają zawsze na gwarancji, więc cały czas mam nowy sprzęt  :-).

A mógłbyś opisać dokładnie jakie to dyski były, do czego używasz  i jaki był ich przebieg (ilość TB)?

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCZ Vertex turbo 60GB , padł po 2 latach, OCZ Vertex 3 60GB  padł po 1,5 roku, Crucial M500 480GB padł po 5-6 miesiącach ( wymierały w nim komórki, jak Niemcy na froncie wschodnim). Jeśli chodzi o sam przebieg to uczciwie można  przyjąć średnią 50-60GB na dzień (przynajmniej w ostatnim roku).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vertex 3 to była bardzo awaryjna seria, obok Agility przyczyniły się do upadku wizerunku OCZ. Dziś wiemy jak źle było z średnią awaryjnością...

Crucial - ewidentnie uległ awarii, wada fabryczna pamięci itp

 

Żadnego z nich nie zajechałeś (Vertex turbo trudno dziś ocenić bez jego statystyk) w sensie zużycia więc to jest dokładnie to co mówię. Dyski mają być możliwie bezawaryjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nie tylko mi padł OCZ Vertex Turbo, miałem dwa jak zwykle w RAID 0 były to bodajże wersje 30GB. Pierwszy padł jakoś po roku z małym haczykiem (stąd teraz u mnie roczny cykl wymiany SSD) a drugi jakieś 2 może 3 miesiące potem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plextor by nie stracić twarzy i marki nie ma w swojej ofercie dysków opartych o TLC.. 

 

Daje to chyba pewnien obraz sytuacji..  a tak realnie to my króliki doświadczalne zobaczymy co potrafi TLC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...