Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zamierzam zakupic dysk ssd samsunga 250gb evo i chciał bym podzielic go na partycje 50 gb na system +programy a reszte przeznaczyc na gry.I moje pytanie czy ssd mozna spokojnie dzielic tak jak zwykłe hdd czy to mu nie zaszkodzi.Zalezy mi na dzieleniu na partycje bo w razie awari systemu i reinstalacji nie musział bym od nowa pobierac steam i wszystkie gry mam wolne łacze 1mb.Dziekuje za odpowiedz

Edytowane przez Aurora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OP miałoby znaczenie przy bardzo intensywnym używaniu. Z naciskiem na zapis. W domowych warunkach nie ma odczuwalnego korzystnego wpływu, bo dysk na bieżąco Trim'uje i odpala Garbage Collection.

 

@Aurora, to kompletnie bez znaczenia. Nie wiem dlaczego przyszło ci coś takiego do głowy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jescze nie ta cena za kazdym razem jak patrze ile kosztuje ssd to odrazu schodze na ziemie i wmawiam sobie ze za duzo nie zyskam.Bo czy system wstaje 10sec czy 30sec mała ruznica dla mnie zeby płacic tyle kasy.Czy waszym zdaniem warto było wydać te np 300zł za 120gb zeby sobie 15sec mniej czekac na załadowanie się windowsa?.Czy zwykłego kowalskiego co <span style='color: red;'>ORT: włancza</span> komputer żeby w necie poszperać i zagrać w jakoms gre od czasu do czasu czy ssd jest niezbedne? Wiadomo za technologie trzeba płacic nie mało ale myszle ze ssd to potrzebne bardziej dla ludzi co pracują juz na kompach duzo profesjonalnie.Przekonywanie ludzi ze windows szypko wstaje gry szypko sie ładują szypkie kopiowanie duzych plików w co watpie zeby zwykły kowalski przezucał dziennie choczby te 10gb i sziedzenie przy kompie jest wygodniejsze w co nie watpie, ale czy na prawde ssd jest warte tyle kasy za taka mała pojemnosc jaka w tej chfili oferują?Sziedze prawie 3 lata na 3570+8gb+dysk na sata3 dla mnie komfort pracy jest duzy z przeskoku pentiuma 3.0 i    charczenia sie starego dysku te nowsze to nawet nie słychać.ssd to juz bardziej dla tych co chca mieć i moga sobie pozwolic na takie cudo.Ale moze w przyśłoszci zakupie jak ceny bardziej benda zblizone do zwykłych hdd.Ale warto było sie zapytac i tak czy ssd sie dzieli na partycje na przyszłosc bende wiedział dziekuje za porady. Pozdrawiam   

Edytowane przez Aurora
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co wszyscy z tym ładowaniem windowsa, osobiście nie wyłączam komputera od wielu lat - zawsze tylko usypiam. Pobiera całe 2W a jest gotowy do pracy zaraz po ruszeniu mychą ...

 

zysk z SSD jest odczuwalny przede wszystkim w codziennej pracy w systemie - zdejmuje największe ograniczenie jakim jest czas dostępu do danych na dysku.

 

a ceny wcale jakieś straszne nie są, nawet mimo obecnego kursu dolara

 

 

Jedyne z czym się tutaj nie zgodze to fakt nie przejmowania się całkiem zapisem na SSD - niektóre programy czy procesy naprawde są pod tym względem strasznie rozrzutne (jak min. ta sprawa z Operą). Warto przeanalizować co i ile nam zapisuje danych gdy komp jest włączony a my nic nie robimy. Czasem to jest po kilkadziesiat GB dziennie ... a wystarczy tylko wyłączyć ...

Edytowane przez Chemik16
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD nie marnuje się nigdzie. Może tylko na filmy nie jest niezbędny. Wszędzie gdzie jest wiele plików jak np tysiące jpg, doc itp których odświeżenie w folderze zajmuje mnóstwo czasu SSD to robi błyskawicznie i bezgłośnie.

Ceny SSD są obecnie na bardzo dobrym poziomie. ok 5 lat temu 128GB kosztowało 1200-1300zł.

Nie wyobrażam już sobie pracy na zamulonych HDD...

  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aurora:

przykro mi, ale zostaje ci tylko 280pln na ssd.  2dychy koniecznie na podrecznik poprawnej polszczyzny.

 

co do ssd to rozmyslania na ten temat byly dobre 3lata temu i wczesniej.  tak jak pisze @rafa, teraz juz nie ma nad czym dywagowac.

teraz kwestia jest nie 'czy', lecz 'ktory', i na jak pojemny wystarczy budzetu.

 

ps. w laptopach to juz absolutnie hdd powinny byc wyparte/porzucone jak najszybciej.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aurora

Po prawie czterech latach od zakupu pierwszego SSDka uważam, że jest to najlepsza inwestycja, jaką można poczynić w komputer, nawet posiadając resztę pokroju C2D i 2GB RAM.

Autentycznie, po przesiadce z lapka wyposażonego w T7300, 4GB RAM i SSD na i5-3210M+16GB+HDD ten drugi wydawał się wolny. Twardziel zaliczył wylot w przeciągu paru tygodni ;).

Ciekawostka: parę lat temu świeżo upieczony nabywca i5-2500k zasiadł przed moim komputerem. Po kilku minutach spędzonych przed maszyną, wyposażoną w Celerona G530 zapytał się, cóż to za mocarną konfigurację posiadam. Klucz? Starszawy talerz w jego przypadku, u mnie zaś SSD.

 

"Wiadomo za technologie trzeba płacic nie mało ale myszle ze ssd to potrzebne bardziej dla ludzi co pracują juz na kompach duzo profesjonalnie (...) ale czy na prawde ssd jest warte tyle kasy za taka mała pojemnosc jaka w tej chfili oferują?"

Mamuśce sprawiłem Intela 320 40GB za stówkę, do siedmioletniego Della z Core 2 Duo. Zamontowałem pod jej nieobecność, potem zastanawiała się, jak to możliwe, że ten laptop tak zasuwa :D.

Dodatkowym atutem, a dla niektórych wręcz najważniejszym argumentem jest wytrzymałość mechaniczna względem konwencjonalnych dysków. Chociażby głupi upadek/wstrząs (wypadki chodzą po ludziach :P) nie skończy się tragicznie dla Twoich danych.

Edytowane przez AragornPL
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby zacząć przygodę z SSD, wystarczy, (no do niedawna wystarczyło bo teraz ceny poszły w górę) raptem 109zł (cena dobrego pendrive), tyle dałem za intelka 40GB do lapka używanego do internetu, oczywiście mała pojemność, ale na system który zwykle muli wystarczająco, prędkość w 4KB-16MB\s więc wcale nie najgorzej, skromnie ale i pieniądz niewielki, a odsprzedać po czasie pewno też nie byłoby problemu ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze możesz odsprzedać, zobacz po ile stoją używki (nie raz w cenie nowych, co dziwne) a 40GB to np. na ściąganie bieżących aplikacji, kilka dysków to też fajna sprawa bo poszczególne odwołania są dzielone na kilka portów sata co odciąża systemowy, jakbyś wszystko robił na jednym (ściąganie, granie, internet) to nawet ssd potrafi przymulić nieźle

Edytowane przez TSRules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie. W jednym z moich 3 komputerów domowych posiadam płytę MSI na chipsecie z97 z gniazdem m.2; planuję zakup dysku SSD na to gniazdo z uwagi na małą ilość miejsca w obudowie i skłonność do eksperymentów. Chciałbym kupić coś o wielkości około 256 GB ale powstrzymują mnie komentarze niektórych użytkowników którzy zgłaszają problemy z kompatybilnością. Co prawda mam w płycie najnowszy BIOS ale może być różnie. Teraz jeszcze napiszę, że wybór dysków w niższych cenach jest słaby. Czy na przykład firma transcend to coś poważnego? Ja kojarzę cruciale, plextory, Samsung i i kingstony. Boję się kupić jakiegoś trupa.

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w ogóle się nie opłaca kupować dysku m2 dla z97 bo masz tylko przepustowość pcie x2. Poza tym w tym roku maja wyjść kolejne generacje tych dysków i lepiej się wstrzymać z zakupem.

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/plextor-m6e-256-gb-test/strona/22307.html

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w ogóle się nie opłaca kupować dysku m2 dla z97 bo masz tylko przepustowość pcie x2. Poza tym w tym roku maja wyjść kolejne generacje tych dysków i lepiej się wstrzymać z zakupem.

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/plextor-m6e-256-gb-test/strona/22307.html

Nie do końca - ja mam jedno PCIe 2.0 2x (10Gbps) i drugie PCIe 3.0 4x (32Gbps).

 

Czekam cierpliwie na SM951 w miedzy czasie używając x110 na m.2

 

N5 + Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pierwszy ssd-ek i do typowo domowych zastosowań to praktycznie nie zauważy się różnicy, jedynie można mieć świadomość, że m550 to ten "lepsiejszy" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sandisk_extreme_pro_ssd_mini_2.png

SanDisk Extreme PRO jest jednym z nielicznych konsumenckich dysków SSD, którym producent zafundował gwarancję o długości 120 miesięcy, deklasując tym zuchwałym manewrem wszelką ówczesną konkurencję. Trzeba przyznać, że taka decyzja postawiła firmę w bardzo korzystnym świetle. Standardem w świecie pamięci masowych jest przecież 36 miesięcy, bowiem dopiero droższe serie zapewniają 60 miesięcy spokoju. Jednak SanDisk długo nie cieszył się tytułem najbardziej hojnego producenta, gdyż niespełna miesiąc później zadebiutował Samsung SSD 850 PRO, oferujący obok rewolucyjnych pamięci 3D V-NAND równie imponujący okres serwisowania. Które rozwiązanie okaże się lepsze w ostatecznym rozrachunku? Czy 10-letnia gwarancja jest naprawdę bezwarunkowa? Sprawdzimy to analizując specyfikację i wyniki SanDisk Extreme PRO 240 GB.

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję dysku ssd w jak najniższej (sensownej) cenie ~ 250 gb patrzyłem na 840 evo z pierwszej strony, ale google wspomina coś o problemach z transferami , żywotnością i teraz nie wiem co wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba bardzo dobre a żaden nie jest tu liderem. Może brak limitu zapisu u Plextora niech będzie na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...