Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zaglądał na pierwszą stronę? :>

Od tego się zaczyna, prawda?

Odpowiem też pytaniem: Mój post DOKŁADNIE przeczytał?? :wink2:

Napisałem, że chcę coś taniego, a z listy tylko jeden GOODRAM podpada pod ten budżet i POJEMNOŚĆ.

Chętnie kupię coś używanego w małej pojemności, czyli te 60-64GB Niestety, to wspaniałe FAQ faworyzuje raczej dyski o sporo większych pojemnościach. A ja chcę mały dysk jedynie na system (i Office)

 

O witam starszyznę :>

 

Pewnie możesz rzucić jakiegoś SSD różnica będzie bardziej niż odczuwalna. Z tego co tam zdążyłem poczytać chyba jednak ograniczy Cię do prędkości sata1, chociaż ludzie coś tam walczyli o więcej i czasami się udawało.

 

Co do modelu to rzuć okiem na pierwszy post. rafa ma tam porządek i aktualizuję go na bieżąco, zobacz ile chcesz przeznaczyć i wybierz coś z listy.

 

Czy warto? Jak najbardziej, milę się zaskoczysz jak żwawo sobie potrafi radzić taki lapek :) pzdr

Dziękuję za odzew. Niestety, na liście rafa jest tylko jeden dysk interesującej mnie wielkości :mellow:

Czy ograniczenie sata1 jest spore? Tzn czy w porównaniu z talerzowym odczuję kopa na SSD, mimo tego ograniczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, doradźcie proszę, bo wypadłem "nieco" z obiegu.

Otóż mam dość starego lapka (DELL Inspiron 1720)  i chciałem dać mu "drugie życie" Zdecydowałem się na powiększenie RAMu do 6GB (max na tyle pozwala "najnowszy BIOS A09)

Chciałem jednak go nieco przyspieszyć i pomyślałem o dysku SSD na sam system + Office. Nie chcę wydawać zbyt dużo kasy, więc dysk raczej nie przekraczający 64GB.

Teraz 2 pytania: Czy tak stary lapek da radę z SSD? Czy to w ogóle zafunguje?

Pytanie drugie wynika z pozytywnej odpowiedzi na pierwsze. Jeżeli tak, to jaki tani, a dobry dysk zakupić?

Z góry dziękuję za pomocne podpowiedzi.

Pozdrawiam.

zasadniczo nie bardzo rozumiem powiększenie ramu aż do 6gb na sam system, lepiej dorzucić do SSD Transcend SSD370 128GB, bo mniejsze są średnio opłacalne w zakupie (np. goodram c50 60GB-165zł)

do niedawna fajną opcja byl Intel 320 40GB jako taki starter do samego systemu, ale teraz kosztuje 140zł więc też w sumie bez sensu

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo nie bardzo rozumiem powiększenie ramu aż do 6gb na sam system, lepiej dorzucić do SSD Transcend SSD370 128GB, bo mniejsze są średnio opłacalne w zakupie (np. goodram c50 60GB-165zł)

do niedawna fajną opcja byl Intel 320 40GB jako taki starter do samego systemu, ale teraz kosztuje 140zł więc też w sumie bez sensu

Sorry, ale nie rozumiem, dlaczego nie rozumiesz. Poplątałeś nieco i przeinaczyłeś fakty. Chcę wrzucić 6GB RAMu na pokład, a DODATKOWO aby przyspieszyć operacje systemowe, zamienić HDD na SSD.

Nie wykluczam kupna używki. Nie potrzebuję większej pojemności, zwłaszcza, że za nią zapłacę. Mam 2 dyski w lapku, jaki więc sens kupowania większego? Chcę mały dysk na system. Czy to tak zawiłe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja nie rozumiem czemu minusujesz osobę która chce ci pomóc :damage_wall:

6GB ramu raczej nie wiele tu pomoże, bo sam system plus apki to pewno max 3-4 w porywach, dodatkowo jak juz tłumaczyłem, mniejszy dysk jest nieopłacalny cenowo (różnica 60zł za dwukrotnie większy) i dlatego też nie polecany, jak sam widzisz na 1 stronie tego wątku

SATA1 nie przeszkadza bo sam mam takiego lapka i śmiga ...

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję za odzew. Niestety, na liście rafa jest tylko jeden dysk interesującej mnie wielkości :mellow:

Czy ograniczenie sata1 jest spore? Tzn czy w porównaniu z talerzowym odczuję kopa na SSD, mimo tego ograniczenia?

Nie ma w tej pojemności bo to kompletnie nie opłacalna wielkość. Więc nie jest polecana. Ten jedyny i tak jest tylko "na siłę".

Rzeczywiście 6GB ramu nic nie da, lepiej pozostać na maks 4 a budżet pozostały dodać do SSD ale nie tylko ze względu na pojemność ale w ogóle na wydajność takiego dysku.

Sata 1 ogranicza możliwości dysku ale i tak czas dostępu jest nie do przebicia więc różnica do HDD jest znacząca.

 

Jak bardzo chcesz jak najtaniej to jeszcze proponuje Transcend 370 64GB, jedna oferta za143zł http://www.ceneo.pl/33037841;0280-0.htm#tab=click_scrollDrożej takiego dysku nie ma sensu kupować.

 

EDIT

Rzeczywiście wyszukiwarka 32GB pokazała.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem, dzięki za wyjaśnienie. Tak zrobię.
BTW, ten dysk z linku, to tak naprawdę 32GB

Click by Lenovo

 

PS:

 

Przepraszam TSRules, nie znałem tego sytemu plusująco-minusującego. Mea culpa.

Edytowane przez reed
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa, wydaje mi się, że w świetle problemów z firmware, Samsung 840 EVO nie powinien znajdować się na liście polecanych dysków.

Jeśli temat był już poruszany, nie bijcie :P

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa, wydaje mi się, że w świetle problemów z firmware, Samsung 840 EVO nie powinien znajdować się na liście polecanych dysków.

Jeśli temat był już poruszany, nie bijcie :P

Osobiście nie znam nikogo (poza forum) kto narzekałby na jakikolwiek spadek wydajności. Nawet najmniejszy.

Najszczęśliwsi są ci którzy zamiast ciągle testować, badać, sprawdzać ilość zapisów itd itp po prostu korzystają ze swoich SSD.

 

EDIT

840EVO usunięty z listy. W końcu i tak jest zastąpiony nowszym 850EVO.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz 256 GB SDD są opłacalne w stosunku cena do pojemności? Jaki polecacie model?

W sumie to od razu jak bym wymieniał za 500 GB HDD to bym kupił 512 GB SDD ale to cena 600 zł + nie za bardzo są opłacalne trzeba poczekać jak będą po 400 zł. Z 2 lata pewnie :D

Edytowane przez kamar59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz 256 GB SDD są opłacalne w stosunku cena do pojemności? Jaki polecacie model?

W sumie to od razu jak bym wymieniał za 500 GB HDD to bym kupił 512 GB SDD ale to cena 600 zł + nie za bardzo są opłacalne trzeba poczekać jak będą po 400 zł. Z 2 lata pewnie :D

Proszę: http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie znam nikogo (poza forum) kto narzekałby na jakikolwiek spadek wydajności. Nawet najmniejszy.

Najszczęśliwsi są ci którzy zamiast ciągle testować, badać, sprawdzać ilość zapisów itd itp po prostu korzystają ze swoich SSD.

 No tak, pytanie tylko czy w rankingu uwzględniasz tylko swoje zdanie i Twoich znajomych czy ogólnodsotępne potwierdzone informacje i dane z testów na portalach.

Właśnie, ciekawe jak Twój ranking powstaje. Bo nie da się ukryć, że brak na nim niektórych chwalonych i polecanych gdzie indziej modeli (np. SanDisków).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 No tak, pytanie tylko czy w rankingu uwzględniasz tylko swoje zdanie i Twoich znajomych czy ogólnodsotępne potwierdzone informacje i dane z testów na portalach.

Właśnie, ciekawe jak Twój ranking powstaje. Bo nie da się ukryć, że brak na nim niektórych chwalonych i polecanych gdzie indziej modeli (np. SanDisków).

Możesz to rozwinąć? Tzn podać te brakujące?

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 No tak, pytanie tylko czy w rankingu uwzględniasz tylko swoje zdanie i Twoich znajomych czy ogólnodsotępne potwierdzone informacje i dane z testów na portalach.

Właśnie, ciekawe jak Twój ranking powstaje. Bo nie da się ukryć, że brak na nim niektórych chwalonych i polecanych gdzie indziej modeli (np. SanDisków).

SanDisk jest obecny niemal od zawsze. Mają dobre modele który m.in. jest na liście oraz świetne modele które to nigdy nie były dobrze wycenione (np Extreme).

Jeśli masz na myśli tani Ultra II - nowy nie sprawdzony jeszcze model - to ja się wstrzymuje i poczekam z umieszczaniem go. 

 

Gdybyś czytał forum regularnie to byś zauważył że na liste trafiają dyski sprawdzone przez użytkowników naszego forum i na podstawie testów wiarygodnych portali. Nie, nie kieruje się opinią pcl...i kilku frustratów tam krzyczących. Także negatywy na ceneo itp są mało wiarygodne. Firmowe fora producentów SSD są o wiele lepszym źródłem informacji.

To nie jest tylko moja lista ale wspólna wszystkich aktywnych w temacie użytkowników. Każdy wrzuca własne opinie i spostrzeżenia albo zastrzeżenia. 

Moja opinia jest tylko składową z forum czy portalu.

 

 

EDIT

Lista zaktualizowana o stan dzisiejszy.

Polecane opuściły MX100 które zastępuje tańszy i nowszy BX100 oraz Samsung 840EVO którego zastąpił 850EVO - wreszcie jego ceny schodzą do sensownego poziomu.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SanDisk jest obecny niemal od zawsze. Mają dobre modele który m.in. jest na liście oraz świetne modele które to nigdy nie były dobrze wycenione (np Extreme).

Jeśli masz na myśli tani Ultra II - nowy nie sprawdzony jeszcze model - to ja się wstrzymuje i poczekam z umieszczaniem go. 

 

Gdybyś czytał forum regularnie to byś zauważył że na liste trafiają dyski sprawdzone przez użytkowników naszego forum i na podstawie testów wiarygodnych portali. Nie, nie kieruje się opinią pcl...i kilku frustratów tam krzyczących. Także negatywy na ceneo itp są mało wiarygodne. Firmowe fora producentów SSD są o wiele lepszym źródłem informacji.

To nie jest tylko moja lista ale wspólna wszystkich aktywnych w temacie użytkowników. Każdy wrzuca własne opinie i spostrzeżenia albo zastrzeżenia. 

Moja opinia jest tylko składową z forum czy portalu.

 

 

EDIT

Lista zaktualizowana o stan dzisiejszy.

Polecane opuściły MX100 które zastępuje tańszy i nowszy BX100 oraz Samsung 840EVO którego zastąpił 850EVO - wreszcie jego ceny schodzą do sensownego poziomu.

 

dziękuję za informację. reguralnie śledzę ten wątek i bardzo go sobie cenię. Może rzeczywiście przesadziłem trochę z tym brakiem na liście ważnych SSD. Zwłaszcza wobec dzisiejszej aktualizacji.

Bardziej chodziło mi o uwzględnianie informacji z innych (anglojęzycznych) portali i ich rekomendacji (Anandtech, Hardware heaven, storage review, tweaktown itd.), ale rozumiem, że "mechanika" rekomendacji z pierwszej strony jest inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o uwzględnianie informacji z innych (anglojęzycznych) portali i ich rekomendacji (Anandtech, Hardware heaven, storage review, tweaktown itd.), ale rozumiem, że "mechanika" rekomendacji z pierwszej strony jest inna.

Jak najbardziej. Chyba wszyscy cenimy sobie przynajmniej część z tych portali. Masz jakąś sugestię? Napisz konkretnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT

 

Lista zaktualizowana o stan dzisiejszy.

 

Polecane opuściły MX100 które zastępuje tańszy i nowszy BX100 oraz Samsung 840EVO którego zastąpił 850EVO - wreszcie jego ceny schodzą do sensownego poziomu.

Przyznam, że nie do końca rozumiem.

Usunąłeś 840EVO pomimo tego, że sam napisałeś, że różnicę widać właściwie tylko w benchmarkach. Dodać należy, że Samsung zapowiedział wydanie do końca marca kolejnej wersji firmware.  Argument, że ten model został zastąpiony przez 850EVO  też jest dziwny. Tu nie ma żadnego zastępowania, oba modele są w ciągłej sprzedaży, 850 jest po prostu nowszy.

Podobna sytuacja z MX100 i BX100.

850EVO i BX100 nie są żadnym "krokiem milowym" czy rewolucją w stosunku do swoich poprzedników a 840EVO i MX100 nadal można spokojnie kupić, są dobrze wycenione i mają dobrą wydajność. Nie rozumiem dlaczego je usunąłeś.

Edytowane przez LoCtoR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista nie może być nieskończonej długości. Im dłuższa tym trudniej wybrać komuś niezdecydowanemu.

Popatrz na ilość ofert jednych i drugich. 840EVO jest wyprzedawane z zapasów magazynowych i  z czasem zniknie. A to że jest sprzedawane to nie znaczy że musi na siłę być na liście. Bo może dalej powinny tam być inne starsze modele?

To że jakis znika z listy nie oznacza że nie jest godny polecenia.

A czy coś jest lub nie jest krokiem milowym to uwagi chyba do producenta.

 

Rozumiem że któryś z nich albo dopiero co kupiłeś albo zamierzałeś kupić i pojawiła się frustracja, zgadza sie?..

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie temp http://eu.crucial.com/wcsstore/CrucialSAS/pdf/product-flyer/ssd/productflyer-crucial-mx100-ssd-en.pdf

Wilgotności Crucial nie podaje ale zapewne jak z każdą elektroniką - wilgotność występująca w warunkach domowych jest odpowiednia. Przecież są projektowane do użycia w domu.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ,że SSD nie będzie pracował w domowym kompie .Będzie  pracował w warunkach min 38-max 50C stale (taka będzie temp otoczenia).Tam wilgotność nie ma znaczenia  ale w innym przypadku ma i może sięgać nawet 70%. No i dobrze żeby miał z 2000000MTBF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ,że SSD nie będzie pracował w domowym kompie .Będzie  pracował w warunkach min 38-max 50C stale (taka będzie temp otoczenia).Tam wilgotność nie ma znaczenia  ale w innym przypadku ma i może sięgać nawet 70%. No i dobrze żeby miał z 2000000MTBF.

70% ? A cóż to takiego 70% - tyle mam na co dzień, w domu! Takie temperatury i wilgotność to żadne ekstrema dla czegokolwiek.

 

Dla Samsunga 850Pro też jest podane tylko 0-70stC i nic o wilgotności

http://www.samsung.com/pl/consumer/memory-storage/ssd-card/ssd-card/MZ-7KE256BW

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk nie będzie stanowił elementu jako takiego "kompa domowego" ,będzie zamknięty w obudowie urządzenia spełniającego IP65. Z tego co widzę to temp. i wilg. spokojnie dadzą rade , pojemność wystarczy mi 32-64GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...