Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zwracam się z prośbą o odpowiedź do doświadczonych Kolegów.

Bardzo przepraszam za lamerskie pytania:

1) czy lepiej jest ustawić w laptopie (zasilanie sieciowe) wyłączanie SSD po jakimś czasie, czy lepiej, gdy pracuje non stop?

2) w laptopie jest też drugi dysk (standardowy HDD), na którym trzymam wyłącznie różne pliki. czy będzie on wyłączany zgodnie z ustawieniami dla pierwszego dysku SSD, czy może mam jakiś wpływ na indywidualne włączanie / wyłączanie tego dysku, a jesli tak, to jak to zrobić (Win7) i jak najlepiej ustawić (praca ciągla, czy wyłączać po kilkunastu minutach)?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usypianie jest z systemu ale co jeszcze na dysku robi jego firmware to inna sprawa. Poza tym są pewnie jakieś odwołania do tego HDD, jakieś pliki systemowe itp.

Podczas instalowania systemu na SSD pewnie HDD był cały czas podłączony?

 Tak był podłączony. Zostawić tak jak jest domyślnie tzn, w opcjach zasilania dysk HDD zostaje wyłączony przy braku aktywności po 20 min czy zmienić tą wartość ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sektor rozruchowy jest na SSD i żadnych plików systemowych nie ma na HDD. Po prostu dysk HDD jak wynika z ustawienia po 20 minutach wyłącza się a włącza się kiedy potrzebuje (teraz już wiem, że gdy następuje seedowanie torrentów z HDD ponieważ dane są na HDD). Moje pytanie głownie sprowadzało się czy zdrowsze jest na HDD żeby pozostawał cały czas włączony czy tak jak do tej pory co jakiś czas włączał/wyłączał się ?

Edytowane przez Adyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dlatego jest tam sektor rozruchowy i jakieś pliki systemowe i stąd odwołania do niego cały czas.

Co do drugiej części pytania to już Ci odpowiedziałem.

 

Zawsze instalowales system na ssd majac również podpięty drugi hdd i nigdy nie było problemu i do tej pory nie ma z odwoływaniem do hdd podczas pracy systemu. U mnie drugi dysk robi za magazyn, jego wyłączenie jest ustawione na 5 minut i dysk się raz wyłącza i dopóki nie użyje plików na nim to nie wstaje nawet w ciągu całego dnia.

 

Po co system miałby tworzyć na nim pliki skoro jest instalowany na innym dysku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sektor rozruchowy to nie to samo co partycja systemowa. Prosty test - wyłącz komputer. odłącz pozostałe dyski poza systemowym SSD. Spróbuj uruchomić komputer.

 

Wstaje bez problemu = nic nie trafiło na inny poza systemowym. Nie wstaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaje bez problemu na samym systemowym dysku. Drugi hdd tez jest systemowy, fabryczny z lapka z zainstalowanym systemem wiec moge z niego tez bootowac system a mimo tego nic tego dysku nie wzbudza po uspieniu gdy jest podlaczony jako drugi.

To samo z kolenym hdd, ktory jest czysty, sformatowany pod win i magazynuje tylko media. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych przeciwwskazań. Miałem SSD w lapku o podobnej konfigurcji (T7300 + 4GB + Win7) i poginał jak wściekły, imo jak najbardziej warto. XP? Tu też nie powinno być problemu, V300 umieściłem w komputerze z E5200, 2GB RAMu, SATA 1 bez AHCI - efekt był bardziej, niż satysfakcjonujący :).

Dzięki za odpowiedz tak jeszcze przeglądam ceny dysków i trafiłem na http://allegro.pl/dysk-ssd-2-5-intel-320-40gb-f-vat-gw-24m-i5211444459.htmlWarto czy sobie darować? Bo szczerze powiem ze wolał bym z lenistwa nie ruszać Kingstona ze stacjonarki bo nie chce mi się znowu systemu przerzucać. 40gb w tym leciwym lapku spokojnie by mi starczyło kwestia czy ten intel się nada bo konstrukcja ZTCW już leciwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie szkoda tej kasy.

GoodRam C50 60GB http://www.ceneo.pl/26410379

+50% większa pojemność +100 do 700% większa wydajność (zapis odczyt). Nawet na Sata II wszystko będzie jednak bardziej komfortowe. Szczególnie operacje na plikach.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki, temat do przemyślenia. Może jednak zostane przy pierwszej opcji czyli do stacjonarki kupię Plextor M6S 128GB, a Kingston 60Gb ze stacjonarki do lapka poleci.

Edytowane przez KAX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, poratujcie.

 

Chcialem dac rodzicom SSDka, ale po postawieniu Windowsa wyniki sa tragiczne.

 

Bez_tytu_u.jpg

 

Plyta to dosyc stary Gigabyte M85M-US2H rev. 1.2 na chipsecie NVidii z prockiem AMD. Niby ma SATA II, ale ten wynik daleki jest od SATA II. Sprawdzilem w Crystal Disk Info i niby "Current Mode - SATA 300". 

 

Problemem jest jedna opcja w Biosie. Dysk chodzi w IDE mode w Biosie, a jak przestawie na AHCI, to resetuje mi sie przy wlaczaniu Windowsa. System to Windows 7 Home Premium, nie instalowalem zadnych sterownikow itp. wszystko standardowe Windowsowe.

 

Z gory dzieki za porade

 

Pozdro

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak robisz odwrotnie to też da sie to zrobić. Przeszukaj ten wątek, mase razy o tym mówiliśmy. Na pierwszej stronie też może się coś znajdzie ;)

 

PS. Kontrolery nvidii są fatalne pod względem wydajności w porównaniu do konkurencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No znalazlem jakies info, ze mozna zmienic w rejestrze jakas opcje i pozniej w BIOSie, ale juz srał pies, postawilem Windowsa na nowo :) Jest lepiej, ale ciagle lipa:

 

Bez_tytu_u.jpg

 

Da sie cos z tego ukrecic ? Niby system świeży, moze cos sprawdzal w tle, ale nie wydaje mi sie zeby to az taki wplyw mialo.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD Tune słabo nadaje sie do testowania wydajności SSD (co najwyżej do diagnostyki) a już szczególnie bardzo stara wersja z przed ery SSD w ogóle ;)

 

AS SSD używaj, ma też wbudowany benchmark kopiowania.

Tak jak już pisałem, chipsety nvidii to straszna nędza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem crucial mx100 512gb, zrobiłem raid 0 z samsunga 840pro + crucial m4 128gb :P  wyniki poniżej.

 

sprawdzałem jeszcze różnicę między strip 128kb a 64kb dla raid 0 i przy 128kb zapis podczas kopiowania około 85gb (dwie gry DAI i BF4) był płynniejszy i oscylował w okolicach 400MB/s, przy 64kb szarpał i wahał się cały czas na poziomie 370-400. 

 

raid0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewinęło się przez moje ręce w od jeśli dobrze pamiętam 2009 r. kilka marek: A-Data, OCZ, Intel i właśnie Crucial. Z tych wszystkich to właśnie Crucial i Intel były tymi, o których można było zapomnieć w trakcie i po instalacji. Zero problemów z firmwarem, optymalizacją zapisu/kasowania danych, brak spadków wydajności czy niespodziewanych freezów. Zmniejszona żywotność dysku z powodu szyfrowania danych np. Bitlocker? - Nie ma problemu. Na początku pieściłem się z SSD aby tylko zmniejszyć ilośćzapisów danych. Obecnie nic takiego nie robię - traktuję wszystkie SSD jakie mam jak zwykłe HDD. Crucial i Intel dzielnie to znoszą. Nie wyobrażam sobie obecnie stawiać domowego laba (Hyper-V, VMware) bez SSD. Na tradycyjnym dysku wydajność i ogólna responsywność maszyny wirtualnej Exchange czy SCCM wołały o pomstę do Boga ;)  Albo obchodzić się z laptopem jak z jajkiem bo w środku jest talerzowiec.

 

 

Ze względu na atrakcyjną cenę Cruciali i przyzwoite osiągi w najbliższym czasie skuszę się właśnie na BX100. Tym bardziej, że w sklepie z owocem w tytule BX100 250GB jest za 371 zł obecnie :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

crucial taki krystaliczny to nie jest jak twierdzisz. przecież słynny problem z dyskami m4 które po jakimś czasie traciły na wydajności i żaden firmware tego nie poprawił.

 

trzeba co jakiś czas zrobić zerowanie komórek żeby dysk odzyskał sprawność. było to związane z jedną z pierwszych rewizji tego modelu, na którą ja się niestety musiałem naciąć. ale dysk ten już u mnie nie gości (poszedł do innego kompa), mam też drugiego m4 którego kupiłem do raid'a 0 z tym pierwszym - zagmatwane to jak telenowela..  afera z nimi związana wyszła na jaw jak już tego drugiego zdążyłem kupić... 

 

podobno też ludzie mają problemy z mx100 że im znika z systemu i rozwiązaniem jest włączenie funkcji hotplug w biosie dla dysku. ja z tym problemem się nie spotkałem póki co a hotpluga mam wyłączonego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinie o Crucialach opieram na swoich doświadczeniach, a te są dobre (odpukać) :)

Dopiero we wtorek będę miał BXa 100 250GB i okazję aby się nad nim trochę poznęcać ;)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukam dysku SSD do laptopa. Chcę kupić coś w granicach 300zł i 128GB. Jaki dysk najlepiej wziąć? Poczytałem trochę i zastanawiam się nad następującymi:

- Plextor 128gb M6S

- Toshiba Q Series Pro

- Crucial MX100 128GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukam dysku SSD do laptopa. Chcę kupić coś w granicach 300zł i 128GB. Jaki dysk najlepiej wziąć? Poczytałem trochę i zastanawiam się nad następującymi:

- Plextor 128gb M6S

- Toshiba Q Series Pro

- Crucial MX100 128GB

patrz strona 1 tego wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy czas na zmiany to od Twoich potrzeb zależy.

 

Tak, Crucial jest dalej dobrym wyborem.

 

mam co do tego uzasadnione wątpliwości:

 

http://forum.crucial.com/t5/Crucial-SSDs/MX100-will-not-boot-sometimes/td-p/158815/page/13

 

wiem że to dotyczy serii mx100 i tylko czekam kiedy ja będę mieć te problemy... ale chyba bezproblemowe to były tylko plextory jak do tej pory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...