Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zawężanie całej listy tylko do 3-4 topowych modeli jest idiotyczne bo jak pokazuje praktyka, ludzie potrafią wziąć cruciala/plextora zamiast /samsunga/sandiska bo pojemnośc ta sama a 20 zł tańszy.

Kto chce kupić topowy dysk to kupi. kto chce coś z mid endu to kupi. W low endzie też można wybierać ze względu na kolor naklejki, chipset, maksymalny transfer w danym teście etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu raczej chodzi o rzetelne zestawienie cena\wydajność, bo patrząc na zestawienie można odnieść wrażenie, że lepiej brać samsunga bo ma "dobrą wydajność" niż (na teraz) identycznej (lub nawet niższej) cenie plextora który ma lepsze kości i wyższy realny zapis ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja rozumiem, że wśród polecanych muszą być produkty różnych producentów gdyż nawet jeśli wg wszelkich testów najlepszy jest produkt firmy A, to ktoś kto ma z nią złe doświadczenia nie chce mieć więcej A w kompie - stąd inne propozycje :)

 

"Jednak faktycznie dla ogromnej większości laików powinno być info to jes najlepsza propozycja, jeśli z jakiegoś powodu jej nie chcesz inne dobre to:"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz na liscie samsunga 850 Pro, jest najlepszy.


Trudno pisac co jest najlepsze w low endzie w rozmiarze 60GB skoro w tym segmencie to wszystkie ssd to kupa, czesto na synchronicznych kosciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 w tym segmencie to wszystkie ssd to kupa, czesto na synchronicznych kosciach.

Wtedy byłoby spoko, gorzej jak trafisz asynchrony ;)

 

IMO dobrym pomysłem byłoby, aby w 1 poście tego tematu obok propozycji SSD za X/Y/Z złotych, znalazły się dlań alternatywy np.:

 

Polecany SSD za ~270 PLN #1: Samsung 850 EVO 120 GB 

Polecany SSD za ~270 PLN #2: ADATA XPG SX930 120 GB

 

W niektórych segmentach wybór jest tak szeroki, że jedyna słuszna propozycja nie istnieje, a takie podejście zapewnia czytającemu jakieś pole manewru.

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy byłoby spoko, gorzej jak trafisz asynchrony ;)

 

IMO dobrym pomysłem byłoby, aby w 1 poście tego tematu obok propozycji SSD za X/Y/Z złotych, znalazły się dlań alternatywy np.:

 

Polecany SSD za ~270 PLN #1: Samsung 850 EVO 120 GB 

Polecany SSD za ~270 PLN #2: ADATA XPG SX930 120 GB

 

W niektórych segmentach wybór jest tak szeroki, że jedyna słuszna propozycja nie istnieje, a takie podejście zapewnia czytającemu jakieś pole manewru.

 

No wiadomo, chodzilo mi o synchroniczne. Nacialem sie jak Kingston po cichutku podmienił je w V300.

Zarówno przed tym nigdy nie lubilem tej marki, pamietajac czasy drogich i nedznych ramów do kręcenia pod chipsetem P35 no ale jak z testó wynikało, że V300 był w swojej klasie/cenie najlepszy to nie było marudzenia i się kupiło. Tylko trochę za późno i sie bozia zemsciła za mój brak sympatii do tej firmy i teraz przynajmniej wiem, żeby nigdy przenigdy za darmo nie brać żadnego kIngstona, obojętnie co nie wyprodukuje bo kto wie co cichaczem znowu wywiną.

 

 

Co do listy to pomijając zakup dwóch V300 to upgrade z intela G2 kupionego na premierę planowałem zrobić do Plextora M6Pro na którego dość długo czekałem ale w testach nie było szału. Potem zastanawiałem się nad Crucialem M550 bo cena i wydajność byłą dobra a koniec końców machnąłem ręką i kupiłem 200 czy tam 250zł drożej Samsunga 850. Mnie tam szczególnie róznica w cenie nie zabolała, ale są inni dla których 250zł to nie wiem, dodatkowy ram, albo topowe chłodzenie Noctuy albo Thermalrighta więc lista pozwala na wybór dla każdego co mu najbardziej odpowiada. 

 

 

A to że rafa zrobił listę i większośći i nie kupiłby danej 120tki to ja mu się nie dziwie, każdy ma swoje preferencje i zależy mu na czymś innym. Ja osobiscie nie kupiłbym w ogóle 120. Mając Intela 80GB, do biura kupiłem sobie Sandiska X300s 128GB to jednak wolę mieć zapas i te 256GB, które mam teraz w domowym lapku to takie komfortowe minimum na system, photoshopy, gry, officy i obróbkę.

 

BTW w biurze jak obrabiam sobie fotki z D7000 w PS to ten Sandisk 128GB to za mało i musiałem przenieść scratch disk na drugi hdd bo 128GB nie wystarcza niestety. Na szczęście komfort pracy nie spadł znacząco, powiedziałbym że praktycznie nie ma róznicy w wydajności scratch diska między ssd a hdd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ludzie mają swoje preferencje lub urazy do poszczególnych marek. Zawężając liste otrzymujemy coś mniej przydatnego.

Zgadzam sie że można się przyjrzeć opisom i dać dodatkowe wskazówki. Być może jeszcze ułatwiające wybór.

Ale to nie jest tak że nie moge polecić jakiegoś dysku mimo że sam bym go nie kupił. Nie oznacza to wcale złego czy wręcz beznadziejnego dysku.

 

Każdy ma swoje priorytety, jeden patrzy na wydajność a inny na cene. Dalej ktoś szuka najlepszego stosunku ceny do wydajności a ktoś inny patrzy na długość gwarancji. Potem znajdzie sie ktoś kto jest przywiązany do marki a znowu inny "przeczytał żeby trzymać się z dala od Plextora..."

Lista raczej mówi, że którykolwiek z nich wybierzesz będzie dobrze. I to jest w tym najważniejsze, żeby przeciętny człowiek nie zawiódł się na sprzęcie. A świadomi entuzjaści i tak swoje wiedzą i listy nie potrzebują. Ewentualnie mogą od niej zaczynać bo tak jak napisano stronę wcześniej - lista nie zwalnia nikogo z myślenia.

 

EDIT

Jasne że Plextor M6S w przedziale ok 120GB i w tej cenie, jest najwydajniejszym dyskiem w każdych warunkach. Ale w zadaniach stricte systemowych EVO radzi sobie również dobrze dzięki świetnemu odczytowi. Wysiada (w porównaiu do niektórych SSD) przy ciężkich operacjach zapisu.

Powiedzmy sobie szczerze, ile operacji z przerzucaniem 20GB plików ktoś posiadający tylko 120GB będzie robił? W takiej konfiguracji zapewne będzie miał dodatkowy HDD albo dysk zewnętrzny na te dane który i tak zapewne nie będzie szybszy niż te "nędzne" 130MB/s Samsunga.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiany są, ale nie były wielkie. Korekta dotyczyła głównie evo i m6s. I nic nie boldowałem jak już tak dociekacie :)

Ale ciesze sie że jest lepiej.

 

Krótka piłka - OCZ ARC 100 240 GB czy Crucial BX 100 250 GB i dlaczego?

Crucial BX100 pewny sprawdzony producent i bardzo przyzwoita wydajność tego modelu.

 

ARC to słaby budżetowiec...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plextor_m6v_vs_crucial_bx100_ssd_test_mi

Plextor posiada ugruntowaną pozycję na rynku dysków SSD, szczególnie wśród użytkowników oczekujących wydajności i niezawodności, które oczywiście znajdują odzwierciedlenie w cenach. Pewnie dlatego producent długo odkładał moment wejścia na znacznie trudniejszy grunt, zdominowany przez bezwzględną konkurencję mającą znacznie szersze portfolio m.in.: Cruciala, Sandiska i ADATA. Jednak dzisiaj do sprzedaży trafiają zupełnie nowe nośniki - Plextor M6V - mające ambicje zawalczyć o względy mniej wymagającej klienteli, szukającej dobrego dysku SSD za rozsądne pieniądze. Spektakularne sukcesy rywali dobitnie pokazują, że potencjał sprzedażowy drzemiący w najtańszych modelach jest gigantyczny, więc decyzja Plextora nie powinna dziwić. Teraz pozostaje tylko sprawdzić czy wszystko umiejętnie spasowano i czym zaowocowało w przypadku  Plextora M6V.

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i BX100 zakupiony. Pozytywnym zaskoczeniem jest niewątpliwe licencja na Acronis True Image w środku - szybko i sprawnie można było skopiować partycję i przenieść ją na nowy dysk. Co prawda wynik w AS SSD Benchmark nie są takie jak "na internetach", ale zapewne to wina mojego laptopa... Generalnie jak za 359 zł to jestem zadowolony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ledwo news był a tu już test :)

 

Cóż, Transcend 370 staje sie kompletnie nie opłacalny. W tym segmencie decyduje głównie cena ale i wydajność do ceny. Szczególnie wersji 120GB

Jednak pod względem wydajności i tak lepszy dopiero co dyskutowany Samsung EVO. Ta AData będzie najbardziej opłacalna jak ceny będą rozsądne.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem, w segmencie najtańszych (220zł)  gdzie każdy grosz liczy to musiałby zejść do tej ceny, to wtedy jak najbardziej na tak, zasadniczo nie wiem po co plexor wchodzi na ten low rynek, nie daj bóg te piętnastki na tym siliconie się sypną i znowu będzie problem, ja bym został w ich ugruntowanym segmencie premium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa   (lub oczywiscie ktos inny jesli wie, lub wykonywal) :

(po tej malej dyskusji pod artem o M5V, az mnie tknelo w koncu na update fw w ssd)

 

nie wiem czy juz w watku to bylo.

szukam rownolegle w necie, ale moze juz wiesz : jak zadzialac przy update MX100 @ RAID-1.

 

-systemowy soft 'storage executive' nie widzi dyskow, bo sa w raid.

"No supported drives were discovered in the system.
No drives were found in the system. This may be because your drives are allocated in a RAID configuration. You may proceed with a manual firmware update by providing a valid ZIP package containing new firmware binaries."

-wiec niby umozliwia dalej manualny up z paczki, ale czy to zadziala wlasciwie?

 

-zrobilem tez juz sobie 'boot usb' z FW MU02

-i teraz czytam, ze trzeba rozbic macierz do updatu...

-z tego co jak narazie wyczytalem to kolejno :  w bios z raid na ahci.  zrobic up po koleii (chyba, ze soft zrobi sam oba na raz).  zmienic znowu na raid.  odpalic.

 

"Most systems prevent firmware updates when in RAID mode.
In this case, changing to AHCI or IDE mode may help to complete the update process.
Any RAID configurations should be preserved after the update, when the system is put
back into RAID mode, but check with your system’s user manual before proceeding."

 

// wole zapytac przed, bo nie chcialbym by cos sie wysr... poszlo nie tak  ;)

jaka procedure bys tu widzial?  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie struktura plików użytkownika jest nienaruszana update'm więc wszystko powinno działać normalnie po ponownym włączeniu trybu Raid.

Aktualizacja oczywiście tylko z poziomu DOS (bootowalny pen) bo pod systemem nie da rady. Tak bym to zrobił gdybym musiał ;)

 

Kopia najważniejszych danych i tak zalecana. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka sprawa - chcę wsadzić SSDka do wiekowego laptopa HP nx7400. Lata to na chipsecie 945PM, więc z tego co widzę obsługuje tylko SATA I. Sprzęt posiada licencję na Win XP, więc nie za bardzo chcę inwestować w 7/8/10. Wiem, że muszę założyć partycje innym toolem niż instalator XPka, wiem, że natywnego TRIMa nie uświadczę. W związku z tym mam parę pytań, może któś będzie w stanie mi pomóc.

 

1) Z tego co czytałem to tylko Intel i Samsung dołączają oprogramowanie, które obsługuje TRIMa pod XPekiem (przynajmniej kiedyś tak było). Czy to dalej prawda?

 

2) Intele są dość drogie, a z racji, że chciałem mieć TRIMa, zastanawiam się na 850 EVO 120GB, podłączał ktoś to pod kontroler SATA I? Nie ma żadnych problemów? Wiem, że teoretycznie powinno to działać, ale mam dość różne doświadczenia jeśli chodzi o stare kontrolery SATA.

 

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem laptopa na Sata I więc co mogę napisać to to że jest szybciej i sprawniej niż na anemicznym hdd. Ale miej świadomość że ograniczenia chipsetu i wiekowych procesorów powodują że [gluteus maximus] nie urywa.

Oczywiście i tak warto wsadzić jakiś niedrogi dysk.

Do zwykłych domowych zastosowań aż tak nie odczujesz nawet braku Trim. Bo dysk nawet jak zwolni to i tak bardziej ograniczy go wydajność chipsetu. Spodziewane transfery liniowe to ok 120MB/s.

Jednak operacje losowe zamiatają każdy HDD - dlatego wciąż warto.

 

Osobiście nie testowałem EVO na XP (nie pamiętam kiedy ostatnio ktoś używał w mojej okolicy) ale powinien sobie radzić jak każdy inny w takim systemie.

Nie zapominaj że każdy SSD ma coś takiego jak Garbage Collection (dziś różnie nazywane) ale generalnie chodzi o zarządzanie komórkami i dbanie o ich "czystość" w czasie bezczynności komputera.

To coś poza działaniem samego Trim.

 

btw

partycje załóż albo jakimś narzędziem pod XP, albo instalatorem win vista/7/8 nowsze, (możesz pożyczyć płytkę) albo u kogoś w komputerze z którymś z tych systemów.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu raczej chodzi o rzetelne zestawienie cena\wydajność, bo patrząc na zestawienie można odnieść wrażenie, że lepiej brać samsunga bo ma "dobrą wydajność" niż (na teraz) identycznej (lub nawet niższej) cenie plextora który ma lepsze kości i wyższy realny zapis ;)

 

Ale 850EVO ma 5 lat gwarancji, a to oznacza, że producent ma przekonanie do swoich produktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale 850EVO ma 5 lat gwarancji, a to oznacza, że producent ma przekonanie do swoich produktów.

Ale ty się nie martw, Samsung ma olbrzymią przewagę w sprzedaży nad konkurencją i rzesze zagorzałych zwolenników. Sprzedaliby i z 3 letnią gwarancją.

Zapewniam cię że olbrzymia większość przeciętnych użytkowników, którzy nigdy na fora nie zaglądają ale kupili SSD Samsunga bo znają markę nawet się nie zorientowali że dysk zwolnił. ;)

 

A tak w ogóle to gwarancje podnieśli na wszystkie modele oparte o nowe pamięci 3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...