Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się na zakup drugiego SSD, padło na Cruciala BX100 500GB

 

Szybki test dla zainteresowanych:

post-19691-0-21197900-1448994681_thumb.gif

 

Tutaj dla porównania Crucial M4 128GB po 15000h godzinach użytkowania:

post-19691-0-70770000-1448994845_thumb.gif

 

 

 

post-19691-0-21197900-1448994681_thumb.gif

post-19691-0-70770000-1448994845_thumb.gif

Edytowane przez Hornblower

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy googlowaniu żadnej :)

Ale praca na kilku aplikacjach na raz wskaże różnicę między słabymi a np z górnej półki. Miażdżących różnic jednak nie będzie, chyba że dysk "wyjątkowy" coś ala BX200.. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam się nad kupnem EVO 850 250 GB lub BX100/MX200 250 GB.

Trochę się naczytałem o tym, że pamięci TLC są dużo mniej wytrzymalsze niż MLC. Co i tak dla TLC daje pewnie granicę ciężką do złamania... Pytanie moje jest takie. Czy ktoś może coś więcej powiedzieć o technologii 3D NAND TLC zastosowanej przez samsunga? I jak to jest z tą większą wytrzymałością, którą chwali się samsung. Zbliża się ona do MLC? Zależy mi raczej na trwałości dysku niż na pojedynczych sekundach szybszego zapisu danych. I też pytanie, czy BX100 od MX200 faktycznie różnią się tylko szybkością zapisu, czy gdzieś jest inny haczyk? Bo z tego co wyczytałem to widzę tylko taką różnicę, no i inny kontroler. ;) Trochę dużo pytań, ale chcę znać na nie odpowiedź ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samsung_ssd_850_pro_m2_pcie_nvme_test_re

Jeśli premierowy test dysku Samsung SSD 950 Pro 256 GB wzbudził wasze zainteresowanie, jednak z pewnych względów czekaliście na prezentację osiągów pojemniejszego modelu, to dzisiaj będziecie mogli zaspokoić swoją ciekawość. Mieliśmy już okazję sprawdzić najszybszy SSD dostępny w ofercie południowokoreańskiego producenta - Samsunga SSD 950 Pro 512 GB wykorzystującego złącze M.2 PCI-E 3.0 x4 oraz protokół NVMe - którego wynikami możemy się teraz oficjalnie podzielić. Chociaż pod względem konstrukcyjnym obydwa urządzenia (256 i 512 GB) są identyczne, różnice tkwią w osiągach - większy braciszek powinien być zauważalnie szybszy. Zapowiada się emocjonujący pojedynek między Intelem SSD 750 400 GB PCI-E, będącym aktualnym dominatorem większości wykresów, a kandydatem do tytułu króla półprzewodników - Samsungiem SSD 950 Pro 512 GB.

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Na to czekałem.

 

Zastanawiam się jak bardzo wąskim gardłem może być Twoje testowe CPU. Szczególnie w testach rozpakowywania i wielozadaniowości.

Wersja k @4.5GHz mogłaby bardziej pokazywać możliwości tych SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mysle nad takim wynalazkiem, raczej sm951 niz to, ale w sumie podobnie. Mam pytanko jak z bootowaniem i wydajnoscia wersji NVMe? Mam dosc stara plyte i wiem, ze port m.2 jakis niedorozwiniety. Czy jak zainstaluje w adapterze to wydajnosc bedzie ok i bootowanie rowniez?

 

brak polskich znakow, pisane z tostera :sad:

 

EDIT

Tak jeszcze mi się przypomniało, jak to działa z win7, czy może nie działa?

Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wydajnością nie będzie żadnych problemów jak adapter będzie elektrycznie zgodny z pcie x4.

SM951 różni się tylko pamięciami MLC zamiast 3D V-NAND więc też OK.

 

Pozostaje bootowanie. Sam niedawno kupiłem adapter ale jeszcze nie testowałem na mojej Z77 czy to zadziała. Powinno być w porządku jako drugi dysk..

Płyta na pewno nie obsługuje NVMe ale powinno śmigać w AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba brać wersję AHCI rozumiem. Głownie myślę żeby zastąpić wysłużonego m4 z podpisu, więc musi to hulać jako dysk numer jeden, dodatkowo z win7 (jakoś nie mogę się przekonać do win10). Jeżeli nie zadziała to chyba jeszcze się wstrzymam, miałem nadzieję, że może Caleb coś tam protestuję oprócz suchych liczb :> pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się zmobilizuję i sprawdzę przez weekend. Tylko nie obiecuje ;)

 

Szkoda tylko że SM951 nie mają wsparcia od Magician a więc i na FW nie ma co zbytnio liczyć w razie co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak się wziąłem..

Dysk w adapterze działa z pełną parą i bootuje spod H97 bez najmniejszych problemów. Jedynie co to jest wykrywany na pozycji Sata 1 więc jak masz tam jakiś inny dysk to trzeba go podpiąć pod inne Sata.

Skoro jest widziany w biosie (legacy AHCI) to powinien działać pod każdym systemem. W moim wypadku W8.1

 

Podłączony pod Z77 jest normalnie widziany jako dodatkowy dysk i osiąga mniej więcej pełną wydajność (win10). Nie ma za to opcji rozruchu spod pcie bo chipset za stary.

post-12477-0-67436800-1449261158_thumb.jpg

post-12477-0-12108900-1449261164_thumb.jpg

post-12477-0-28468500-1449261169_thumb.jpg

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem w danych Samsunga o 950pro ale nic nie pisza o kompatybilności z AHCI. Nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba na Anand coś było o tym.. trzeba przejrzeć jedne z pierwszych artykułów o nvme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

 

Co myslicie o takiej aukcji ?

http://allegro.pl/okazja-nowy-ssd-samsung-850-evo-500gb-gwarancja-i5840309328.html

 

Wtopa czy faktycznie okazja ? Wczesniej widzialem jeszcze ktos inny mial 850 EVO 500gb za 589pln, ale kilka minut temu sprzedala sie ostatnia sztuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak bardzo wąskim gardłem może być Twoje testowe CPU. Szczególnie w testach rozpakowywania i wielozadaniowości.

Wersja k @4.5GHz mogłaby bardziej pokazywać możliwości tych SSD.

Za jakiś czas zmieni się platforma i OS, więc może będzie okazja do weryfikacji wyników. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

 

Co myslicie o takiej aukcji ?

http://allegro.pl/okazja-nowy-ssd-samsung-850-evo-500gb-gwarancja-i5840309328.html

 

Wtopa czy faktycznie okazja ? Wczesniej widzialem jeszcze ktos inny mial 850 EVO 500gb za 589pln, ale kilka minut temu sprzedala sie ostatnia sztuka.

Widziałem już w takich cenach w europie więc chyba OK. Ale nie znam człowieka.. ;)

 

Za jakiś czas zmieni się platforma i OS, więc może będzie okazja do weryfikacji wyników. 

Super. Może warto będzie jakieś porównanie zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena na tej aukcji nie jest jakaś hiper-niesłychana, jedyne do czego można się przyczepić, to że nie wie czy wygrał (pisze, że wygrał), czy kupił (pisze o dowodzie zakupu). Jak się wygrywa to się ma protokół przekazania, a nie dowód zakupu, a najczęściej nic się nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena na tej aukcji nie jest jakaś hiper-niesłychana, jedyne do czego można się przyczepić, to że nie wie czy wygrał (pisze, że wygrał), czy kupił (pisze o dowodzie zakupu). Jak się wygrywa to się ma protokół przekazania, a nie dowód zakupu, a najczęściej nic się nie ma.

pewnie znowu okazja z "gwarancją producenta" :wink2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

"Dyski wygrałem w jednym z programów lojalnościowych w , których biorę udział. "  hmmm możliwe.  Ale zobacz sobie na jeden negatywny komentarz.

Właśnie dlatego zamiast nagród, bonów, talonów czy innych lewackich wynalazków wolę pieniądze i sam zdecyduje na co wydam.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te hasła "dysk pochodzi od polskiego dystrybutora" oznaczają w kodzie Allegro zazwyczaj, że dysk pochodzi od Turka z niemieckiego parkingu, który sobie go wypożyczył w jakimś hipermarkecie.

 

A jak pochodzi, to niech wysyła sprzedający s/n i w Samsung Polska sobie sprawdzisz.

 

Widzę równoległą aukcję tych samych dysków po 589 gdzie bez ściemy jest napisane, że jest tylko gwarancja Samsunga. Nie widzę żadnego powodu aby kupować od tego "wygrywającego pięć dysków".

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem w danych Samsunga o 950pro ale nic nie pisza o kompatybilności z AHCI. Nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba na Anand coś było o tym.. trzeba przejrzeć jedne z pierwszych artykułów o nvme.

 

Na mojej płycie (Asus M8H) nie ma niemal żadnych opcji definiujących parametry pracy portu M2. Ba! W BIOSie jedyne miejscem jakie raportuje obsadzenie portu M2 to lista kolejności urządzeń do bootowania.

 

Tak mysle nad takim wynalazkiem, raczej sm951 niz to, ale w sumie podobnie. Mam pytanko jak z bootowaniem i wydajnoscia wersji NVMe? Mam dosc stara plyte i wiem, ze port m.2 jakis niedorozwiniety. Czy jak zainstaluje w adapterze to wydajnosc bedzie ok i bootowanie rowniez?

 

brak polskich znakow, pisane z tostera :sad:

 

EDIT

Tak jeszcze mi się przypomniało, jak to działa z win7, czy może nie działa?

 

Piątek i sobota zajęła mi walka ze zmuszeniem W7 do pracy na 950 Pro. Nie będę się rozwodził nad historią zmagań, napiszę tylko moje wnioski do jakich doszedłem metoda prób i błędów.

- po obsadzeniu portu M2 napędem NVMe, aby zabotować system stojący na SATA i nie mający w standardzie obsługi NVMe, w opcjach kompatybilności płyty trzeba opcję Boot from storage devices przestawić na Ignore

- w W7 nie należy instalować obecnego sterownika Samsunga (wersja 1.0). Jego zainstalowanie powoduje problem z odczytem pendrivów. System widzi włożenie pena do portu, ale albo nie daje do niego dostępu lub też dzieje się to z ogromnym opóźnieniem. Po włożeniu pena pojawiają się też kłopoty przy obsłudze urządzeń wskazujących. Postawienie zupełnie świeżego systemu nic nie zmienia. Co ciekawe podłączenie dysku HDD pracującego na USB nie powoduje żadnych kłopotów

- zamiast sterów Samsunga należy wgrać stery MS, do znalezienia jako poprawki KB2990941 + KB3087873. WU ich sam nie pobiera, trzeba dograć ręcznie. Te stery są skaszanione i w niektórych wypadkach oferują mizerną wydajność, ale przynajmniej reszta działa jak trzeba

- na W10 nie ma żadnych problemów i nie trzeba się bawić. No poza obowiązkowym wgraniem sterów Samsunga do NVMe bo Windowsowe 10 są tak samo cienkie jak te do W7

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich krótkich doświadczeń wynika tyle. Nie ma sterownika Intela do NVMe. Jest sterownik podstawowy MS, a de facto każdy napęd ma swoje dedykowane sterowniki - coś jak stery do grafy. Np na sterownikach Intela do 750 napędy innych marek nie będą działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te hasła "dysk pochodzi od polskiego dystrybutora" oznaczają w kodzie Allegro zazwyczaj, że dysk pochodzi od Turka z niemieckiego parkingu, który sobie go wypożyczył w jakimś hipermarkecie.

 

A jak pochodzi, to niech wysyła sprzedający s/n i w Samsung Polska sobie sprawdzisz.

 

Widzę równoległą aukcję tych samych dysków po 589 gdzie bez ściemy jest napisane, że jest tylko gwarancja Samsunga. Nie widzę żadnego powodu aby kupować od tego "wygrywającego pięć dysków".

 

Na jednej fotce jest SN, sprawdzilem na stronie samsunga i sie zgadza, podalo mi model dysku i info ze brak gwarancji rozszerzonej. Sam nie wiem.

 

BTW 

O co chodzi z ta gwarancja producenta w przypadku tych Evo SSD ? Jakies dodatkowe utrudnienie bo trzeba dysk do Samsunga dostarczac czy jak ?

Edytowane przez logimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...