Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku Samsungów nie jest źle, bo "gwarancja producenta" działa, trzeba tylko na własny koszt odesłać dysk do Hanaro w Holandii. Jedyny potencjalny problem, to jeżeli faktycznie dysk jest "od Turka" i jest zgłoszony jako skradziony.

 

Dużo gorzej jest w przypadku firm typu MSI czy Asus (no ale to nie dyski tylko zazwyczaj karty graficzne). Tam sławetne hasło "gwarancja producenta" oznacza w praktyce "brak gwary" albo wielomiesięczne przepychanki z Tajwanem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Hanaro nie musisz przedstawiać żadnego dowodu zakupu, tak więc gwarancja 5 lat zadziała od miesiąca produkcji,

 

Niestety nawet jeśli ten dowód zakupu jest prawdziwy, nie będziesz mógł zrealizować gwary za pośrednictwem ABC Daty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lancer dzięki za post wyjaśniający.

 

Wychodzi na to, że NVMe i starsze płyty plus win7 to rzeźba w gónwie, chyba skuszę się na AHCI, jak żona da zielone światło, bo coś chyba muszę felgi pomalować :biggrin:

Opowiem może o moich bojach z instalacją siódemki na sm951 NVMe 256GB na płycie Z170A-G43 PLUS. Przede wszystkim instalacja musi się odbyć w trybie UEFI i tu MSI przygotowało pewną niespodziankę - w trybie UEFI zainstalujemy Windows 7 wyłącznie z  napędu optycznego. Informację o tym w końcu znalazłem w instrukcji do programu WIN7 SMART TOOL, który pomaga stworzyć w miarę bezproblemowy nośnik bootujący dla windows 7 (sterowniki do USB itp). Potem odnalazłem ją także w instrukcji do MoBo. Oczywiście można próbować w trybie LEGACY, ale dysku w instalatorze nie zobaczymy. Nawet po zapodaniu sterowników.
 
smarttool.jpg
 
Po zabootowaniu z płyty w trybie UEFI oczywiście instalator siódemki dalej 951 nie widział. Zauważył go po wskazaniu sterowników samsunga. Można było zakładać/kasować partycje, ale instalator dalej nie chciał ruszyć. Przypuszczam, że problemem był brak poprawki Windows6.1-KB2990941-v3-x64.msu wprowadzającej do siódemki obsługę NVMe. IMHO zintegrowanie jej z instalką Windows 7 rozwiązałoby problem. Nie starczyło mi cierpliwości - miałem już zainstalowaną na próbę windę na normalnym ssd, wgrałem poprawkę i przeniosłem image na samsunga. Wszystko odfrunęło poprawnie. Co prawda siódemka nie odpala się tak spektakularnie jak W10 (chyba ze 3 sekundy), ale wszystko śmiga bardzo ładnie. Osiągi jak pod dziesiątką - prawie 2200o/1200z. Tak oto w paru słowach streściłem kilka godzin walki ze złośliwą materią.
 
edit:
Zapomniałem - po uruchomieniu 7 wgrałem Samsung_NVMExpress_Driver_rev10. Bez niego odczyt był w normie, ale zapis cieniutki. Sterownik, który podawałem instalatorowi to Samsung NVMe driver v1.4.7.6 WHQL. Próbowałem też Samsung NVMe Driver v1.4.7.16, ale efekt był ten sam - dysk widoczny, operacje na nim możliwe, ale instalator strzelał focha.
Edytowane przez Subvoice
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum Asus ROG już zaczęły się płacze na temat problemów z USB po wgraniu sterów Samsunga, więc nie jestem sam.

Jeśli miałeś wgrane stery v1.4.7.16, to ładowanie Samsung_NVMExpress_Driver_rev10 nie ma sensu bo instalator zawiera dokładnie ten sam sterownik.

 

Ale, ale... wgranie starszych sterów v1.4.7.6 zdaje się rozwiązało problem z USB i chyba już porty działają jak trzeba, wydajność jest już normalna i Magician widzi nowego Samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze przyłożą sie do tych sterownikow bo w innym wypadku to jest łatwa droga do zabicia zainteresowania userow instalacjami dysków pod już powszechnie dostepne sloty M.2 na płytach glownych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Jeśli miałeś wgrane stery v1.4.7.16, to ładowanie Samsung_NVMExpress_Driver_rev10 nie ma sensu bo instalator zawiera dokładnie ten sam sterownik.

 

 

Nie miałem. W systemie instalowałem tylko Samsung_NVMExpress_Driver_rev10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze przyłożą sie do tych sterownikow bo w innym wypadku to jest łatwa droga do zabicia zainteresowania userow instalacjami dysków pod już powszechnie dostepne sloty M.2 na płytach glownych.

Windows 7 to już historia, a na nowszych działa ok z tego co piszecie.

Tak samo XP nie przeszkodził w upowszechnieniu się SATA.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którego używa nadal spora liczba ludzi - mówię o Win 7 .

 

XP poza problemem przy instalacji na dysku SATA to nie miał żadnych problemów z tym standardem , jak płyta pozwalała ustawić odpowiednio kontroler to i nie było żadnego problemu przy instalacji .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście szanujemy Twoje zdanie, ale wielu ta historia, z udziałem niemal 60% w rynku systemów operacyjnych, odpowiada ;)

To nie tyle co moje zdanie, co po prostu postępu nie da się zatrzymać.

Gdy XP miał 60% też wielu mówiło, że im odpowiada.

A tam nawet było prościej, bo SATA trafiło do Service Packa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Z racji, że nie chce zakładać kolejnego tematu i zaśmiecać forum postanowiłem napisać tutaj.
Niedługo zbliżają się święta, byłem grzeczny i poprosiłem Mikołaja o dysk SSD 250gb pod choinkę. 
Zastanawiałem się nad dwoma: Samsung 850 evo i Crucial MX200. Za samsungiem przemawia prędkość zapis/odczyt oraz cena. Pierwszy działa na pamięciach TLC, a drugi MLC, stąd moja obawa, jeżeli chodzi o żywotność, cykle i takie tam, bo wiadomo 10 000, a 1000 to duża różnica. Także Panie i Panowie, który o który model powinienem zabiegać od Mikołaja? 

Bardzo bym prosił o wyjaśnienie, nie tylko "Bierz evo" "Bierz MX200" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Z racji, że nie chce zakładać kolejnego tematu i zaśmiecać forum postanowiłem napisać tutaj.

Niedługo zbliżają się święta, byłem grzeczny i poprosiłem Mikołaja o dysk SSD 250gb pod choinkę. 

Zastanawiałem się nad dwoma: Samsung 850 evo i Crucial MX200. Za samsungiem przemawia prędkość zapis/odczyt oraz cena. Pierwszy działa na pamięciach TLC, a drugi MLC, stąd moja obawa, jeżeli chodzi o żywotność, cykle i takie tam, bo wiadomo 10 000, a 1000 to duża różnica. Także Panie i Panowie, który o który model powinienem zabiegać od Mikołaja? 

 

Bardzo bym prosił o wyjaśnienie, nie tylko "Bierz evo" "Bierz MX200" 

 

http://www.anandtech.com/show/8747/samsung-ssd-850-evo-review/4

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pytanie bo chciałbym zmienić swojego Samsunga 830pro 128gb na coś większego i zastanawiam się właśnie nad 850evo 256gb. Wystarczy na domowe użytkowanie system/programy/gry czy lepiej dopłacić do pro? Różnica w cenie jest dość spora bo około 200zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...