Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Patrząc na wyniki mojego dysku powyżej, to czy jest sens go wymieniać na cruciala mx200 (m2)? 

 

Jakbym chciał jednak wymieniać dysk, to czy mam jakąkolwiek opcję sklonowania obecnego dysku? Z tego co wiem, oprócz tego portu m2 jest tam jeszcze niestandardowy port sata dla niedostepnych na rynku dysków ultra slim... W takim wypadku chyba tylko klon na zewnętrzny dysk po usb, a następnie usb na msata. Tylko oprogramowanie do klonowania musiałbym odpalić też z jakiegoś pendrive'a, jeżeli chcę nagrywać na pusty dysk. Jest to do ogarnięcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj zamontowałem nowy dysk SSD GoodRam CX100 120GB. Przetestowałem osiągi dysku programem AS SSD Benchmark i chciałbym zapytać was o zdanie, czy te wyniki są dobre, czy raczej nie. Z góry dzięki. Oto screen z AS SSD: vah49zi.jpg

Edytowane przez Heisenberg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odzyskałem Lenovo Y580 z naprawy i właśnie go przysposabiam dla rodziców bo jeszcze na jakimś Core 2 jądą z dyskiem na IDE :)

 

Na dobry początek poszedł Crucial M550 120 GB na msata.

 

Całkiem spoko jak na starszą generację i takiego malucha

 

26k4E6u.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek poszedł Crucial M550 120 GB na msata.

 

Całkiem spoko jak na starszą generację i takiego malucha

To była świetna seria Cruciala. Szkoda że miała krótką żywotność na rynku. Najwyraźniej za mało profitów generował samą wydajnością..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, szybka piłka, Samsung SSD 850 Evo 500 GB czy Crucial MX200 500 GB w podobnej cenie? Byłem już w miarę zdecydowany na Samsunga, ale Crucial nagle trochę potaniał i teraz mam małą zagwozdkę. W praktycznych zastosowaniach oba dyski mają podobną wydajność, na korzyść Samsunga przemawia 5 lat gwarancji, natomiast Crucial ma jednak teoretycznie bardziej wytrzymałe pamięci MLC. Początkowo myślałem nad wersjami 250 GB i tutaj prawdopodobnie brałbym Cruciala, bo zwykle jest nieco wydajniejszy od Samsunga, ale w przypadku wersji 500 GB różnice już nie są tak wyraźne, w zagranicznych testach w syntetykach zwykle króluje Samsung, ale w testach praktycznych na rodzimych portalach wyniki są zbliżone, czasem z minimalnym wskazaniem na Cruciala. Jakieś sugestie, jest jeszcze coś, czego nie wziąłem pod uwagę, a co przemawiałoby na korzyść któregoś z tych SSD? ;)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, szybka piłka, Samsung SSD 850 Evo 500 GB czy Crucial MX200 500 GB w podobnej cenie? Byłem już w miarę zdecydowany na Samsunga, ale Crucial nagle trochę potaniał i teraz mam małą zagwozdkę. W praktycznych zastosowaniach oba dyski mają podobną wydajność, na korzyść Samsunga przemawia 5 lat gwarancji, natomiast Crucial ma jednak teoretycznie bardziej wytrzymałe pamięci MLC. Początkowo myślałem nad wersjami 250 GB i tutaj prawdopodobnie brałbym Cruciala, bo zwykle jest nieco wydajniejszy od Samsunga, ale w przypadku wersji 500 GB różnice już nie są tak wyraźne, w zagranicznych testach w syntetykach zwykle króluje Samsung, ale w testach praktycznych na rodzimych portalach wyniki są zbliżone, czasem z minimalnym wskazaniem na Cruciala. Jakieś sugestie, jest jeszcze coś, czego nie wziąłem pod uwagę, a co przemawiałoby na korzyść któregoś z tych SSD? ;)

 

Pozdrawiam.

jak pamiętam na anandtechu w podsumowaniu piszą o rozczarowaniu mx200 (chwilami spore dropy wydajności) i lepszej wydajności 850

 

"That said, it still doesn't provide enough value for the money because the only advantage the MX200 has over the BX100 is hardware encryption, but if that's something you need/want the 850 EVO provides better bang for the buck given that it's cheaper, offers higher performance and you even get a 5-year warranty versus Crucial's three years."

 

  ;)

Edytowane przez TSRules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pamiętam na anandtechu w podsumowaniu piszą o rozczarowaniu mx200 (chwilami spore dropy wydajności) i lepszej wydajności 850

Problem w tym, że oni testują chyba wyłącznie w benchmarkach, jak zresztą 90% zagranicznych portali. Ciężko na takiej podstawie obiektywnie ocenić wydajność dysku w praktycznych zastosowaniach. Z testów na PurePC i PCLabie wynika, że w praktyce Samsung i Crucial mają zbliżoną wydajność.

 

Swoją drogą są jakieś przesłanki mogące świadczyć o tym, że wydajność Samsunga po dłuższym okresie użytkowania (2-4 lata) może spaść z powodu zastosowania TLC? Czy też ich wadą jest wyłącznie nieco niższa wytrzymałość od MLC? Tutaj oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że to 3D V-NAND i w wyższym wymiarze technologicznym, zastosowanie zwykłego TLC pewnie zauważalnie pogorszyłoby wydajność konstrukcji, ale sprawa wydajności w funkcji czasu nie jest dla mnie w pełni jasna.

Gwarancja to gwarancja, przy odrobinie szczęścia ani Samsung ani Crucial nie powinny paść nawet po tych 5 latach, ale nie chciałbym żeby Samsung w tym czasie zjechał o x% z wydajnością.

 

Pozdrawiam. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że oni testują chyba wyłącznie w benchmarkach, jak zresztą 90% zagranicznych portali. Ciężko na takiej podstawie obiektywnie ocenić wydajność dysku w praktycznych zastosowaniach. Z testów na PurePC i PCLabie wynika, że w praktyce Samsung i Crucial mają zbliżoną wydajność.

 

Swoją drogą są jakieś przesłanki mogące świadczyć o tym, że wydajność Samsunga po dłuższym okresie użytkowania (2-4 lata) może spaść z powodu zastosowania TLC? Czy też ich wadą jest wyłącznie nieco niższa wytrzymałość od MLC? Tutaj oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że to 3D V-NAND i w wyższym wymiarze technologicznym, zastosowanie zwykłego TLC pewnie zauważalnie pogorszyłoby wydajność konstrukcji, ale sprawa wydajności w funkcji czasu nie jest dla mnie w pełni jasna.

Gwarancja to gwarancja, przy odrobinie szczęścia ani Samsung ani Crucial nie powinny paść nawet po tych 5 latach, ale nie chciałbym żeby Samsung w tym czasie zjechał o x% z wydajnością.

 

Pozdrawiam. ;)

Przewaga Samsunga wynika ze sprawnie działającego bufora a nie wydajności TLC jako takich. Choć przy pojemności 500GB wynika też w sposób naturalny z obsadzenia kanałów kontrolera.

Więc wydajność opiera się o sprawne algorytmy i firmware jako takie. To nie zmienia swoich właściwości z czasem.

Zresztą dowiedziono w testach pełną sprawność nawet poprzedniej serii również w okolicach powyżej 200TB zapisu. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że wydajność Samsunga po dłuższym okresie użytkowania (2-4 lata) może spaść z powodu zastosowania TLC? Czy też ich wadą jest wyłącznie nieco niższa wytrzymałość od MLC? Tutaj oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że to 3D V-NAND i w wyższym wymiarze technologicznym, zastosowanie zwykłego TLC pewnie zauważalnie pogorszyłoby wydajność konstrukcji, ale sprawa wydajności w funkcji czasu nie jest dla mnie w pełni jasna.

 

histeria o pamięciach TLC wynika z nieznajomości tematu, akurat pamięci to najmniejszy problem w dyskach bo nawet jesli padają to wystarczy obserwować wartości smart i zrobic backup, a nawet w razie dramatycznych uszkodzeń dysk przechodzi w tryb odczytu (nie wiem czy każdy)

prawdziwym problemem może być uszkodzenie kontrolera, bo dysk po prostu nie wstaje po restarcie i goodbye

kontroler to też wydajność czyli przepustowość, utrzymanie porządku, czyszczenie komórek, zapis itp.

dlatego warto może o tym na pierwszej stronie napisać bo ileż można męczyć wątek ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się wam pochwalić z małego eksperymentu, który właśnie skutecznie przeprowadziłem.

 

Mianowicie udało mi się stworzyć na mojej płycie (chipset serii 6) RAID 0 z dwóch dysków Crucial m4 64 GB.

 

Domyślnie RAID OROM w aktualnie używanym BIOS był w wersji 10.8.0.1303, a dopiero wersja 11.6.0.1702 i wyższe odpowiednio zmodyfikowane wprowadzają obsługę TRIM dla SSD w RAID.

Jak zwykle kwestie polityczne spowodowały, że Intel ową funkcjonalność wprowadził dopiero w chipsetach serii 7.

 

Tutaj z pomocą przychodzą zapaleńcy tacy jak m.in. Fernando z http://www.win-raid.com/, którzy rozkminili jak można podmieniać moduły w BIOS by wspomniane wyżej funkcje odblokować.

Przy modyfikacji OROM w moim BIOS z pomocą przyszedł @garikfox z http://www.overclock.net/t/1244232/asus-asrock-msi-gigabyte-bioss-with-updated-raid-orom/0_30 (aczkolwiek przy użyciu narzędzia o nazwie UBU, jest to do zrobienia we własnym zakresie).

 

Po wgraniu zmodyfikowanego BIOS'u OROM jest w wersji 12.9.0.2006

 

Drugi dysk do pary dostałem od dobrego kolegi i mogłem zabrać się za świeżą instalkę Windowsa 10 w trybie UEFI.

Rozmiar paska zostawiłem na sugerowanych przez Intela dla dysków SSD 16KB. Ogólnie wpływ tego parametru w przypadku dysków SSD jest pomijalne mały, a nie tracimy przestrzeni dyskowej na małych plikach.

 

Spodziewałem się kłopotów z instalacją w trybie UEFI ponieważ na mojej płycie nie udało się zmodyfikować BIOS tak by konfiguracja RAID odbywała się z poziomu UEFI tylko po staremu przy pomocy skrótu Ctrl+I podczas bootowania. Obawy okazały się bezpodstawne i wszystko poszło po mojej myśli.

 

Co najważniejsze TRIM działa. W załączniku przesyłam zrzuty.

Crucial m4 64GB ze względu na rozmiar demonem szybkości nigdy nie był i RAID za wiele tu nie zmieni, ale jest progres.

 

Wszystko zrobiłem dla zaspokojenia ciekawości, a poza tym i tak chciałem zrobić format. Może moje doświadczenia komuś się przydadzą.

post-120376-0-10367600-1451680890_thumb.jpg

post-120376-0-11099700-1451680901_thumb.jpg

post-120376-0-50943100-1451680912_thumb.png

post-120376-0-98855900-1451680918_thumb.png

post-120376-0-95518800-1451680926_thumb.png

post-120376-0-78139000-1451680931_thumb.png

Edytowane przez radiergummi
  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

histeria o pamięciach TLC wynika z nieznajomości tematu

Nikt tu nie histeryzuje, gdyby tak było, 850 Evo byłby mieszany z błotem, a nigdzie nie zauważyłem, żeby tak było.

 

Dzięki za rozjaśnienie tematu, dobrze mieć pewność, że Samsung w razie czego pod jakimś względem nie będzie gorszy, czy wezmę jego jeszcze zobaczę, w każdym razie interesujące mnie kwestie zostały wyjaśnione, a wątpliwości co do pewnych rzeczy rozwiane.

dlatego warto może o tym na pierwszej stronie napisać bo ileż można męczyć wątek ...

Jeśli wszystko się zgadza, czemu nie, ja jestem za.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez BlackMachine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tych moich powyższych wypocin dodam tylko, że na domyślnym sterowniku kontrolera RAID w Windows 10 (a jest to IRST 13.2.0.1022) w połączeniu z moim dyskiem talerzowym Samsunga F4EG występował błąd z parkowaniem głowic podczas spoczynku. Co się okazało to seria 13.x i nowsze mają właśnie taki bug związany z APM.

 

Downgrade do wersji 12.9.4.1000 i zamiana portów SATA dla dysków talerzowych rozwiązała problem.

 

P.S. jak robicie czyste instalki Windowsa to koniecznie róbcie to w trybie UEFI bo wtedy każdy komp/laptop startuje jak z procy. Ja korzystałem z tego poradnika.

http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589/2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zysk z UEFI przy instalce to raczej z pena, z cd i tak żeźbi z prędkością odczytu napędu, a ja robię zwykle tryb bios+uefi, nie daj bóg coś klęknie (uefi też ma słabe punkty związane z bezpieczeństwem) to zawsze zostaje sam archaiczny bios

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...