Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zysk z UEFI przy instalce to raczej z pena, z cd i tak żeźbi z prędkością odczytu napędu, a ja robię zwykle tryb bios+uefi, nie daj bóg coś klęknie (uefi też ma słabe punkty związane z bezpieczeństwem) to zawsze zostaje sam archaiczny bios

Jak na płycie głównej z UEFI (ASRock H81M-HDS R2.0) ustawić tryb Bios+UEFI ? Mi się ostatnio coś popsuło i kiedy wybieram w opcjach Boot rozruch UEFI:napęd DVD to nie mogę zainstalować Win7 x64 bo wyskakuje komunikat, że dysk posiada tablicę MBR, a Windows może zostać zainstalowany tylko na GPT. Nigdy tego nie miałem, mnóstwo razy formatowałem ten sam dysk, wybierałem boot uefi i nie było problemu. Wie ktoś może co jest tego przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

histeria o pamięciach TLC wynika z nieznajomości tematu, akurat pamięci to najmniejszy problem w dyskach bo nawet jesli padają to wystarczy obserwować wartości smart i zrobic backup, a nawet w razie dramatycznych uszkodzeń dysk przechodzi w tryb odczytu (nie wiem czy każdy)

prawdziwym problemem może być uszkodzenie kontrolera, bo dysk po prostu nie wstaje po restarcie i goodbye

kontroler to też wydajność czyli przepustowość, utrzymanie porządku, czyszczenie komórek, zapis itp.

dlatego warto może o tym na pierwszej stronie napisać bo ileż można męczyć wątek ...

 

Trzeb umieć rozróżnić dwie rzeczy

TLC 3D-NAND Samsunga - robiony w gigantycznym jak na razie procesie technologicznym dzięki czemu nie dotyczą go wady produkcyjnego zwykłego TLC w normalnym działaniu.

 

TLC planarne - czyli firmy wciskające produkt gorszej jakość w cenach praktycznie identycznych do znacznie bardziej wartościowych dysków MLC.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa myślałeś o plextor m6v ?: http://www.ceneo.pl/39241586

idzie dostać go w niektórych sklepach do 230zł. 

Lepszy od Transcend 370 i porównywalny do Crucial BX100. Jak cena jest relatywnie dobra to masz przy okazji większą pojemność. Można brać pod uwagę jak najbardziej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeb umieć rozróżnić dwie rzeczy

TLC 3D-NAND Samsunga - robiony w gigantycznym jak na razie procesie technologicznym dzięki czemu nie dotyczą go wady produkcyjnego zwykłego TLC w normalnym działaniu.

 

TLC planarne - czyli firmy wciskające produkt gorszej jakość w cenach praktycznie identycznych do znacznie bardziej wartościowych dysków MLC.

ale my tu piszemy tylko w kontekście samsunga (i jego 5 latniej gwary) bo inny dysk z TLC nie jest w zasadzie polecany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale my tu piszemy tylko w kontekście samsunga (i jego 5 latniej gwary) bo inny dysk z TLC nie jest w zasadzie polecany

W sumie z budżetowych to jeszcze chyba Adate tylko by można wziąć pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być tanio, dobrze i trwale to stawiam na ADATA SP920 128GB. W ostatnim czasie instalowałem 3 takie dyski w różnych komputerach. Najbardziej spektakularne efekty udało mi się uzyskać na lapku Lenovo G580 mojej bratowej.

Windows 10 po czystej instalce w trybie UEFI pokazuje ikony na pulpicie po 10s od dotknięcia przycisku zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie z budżetowych to jeszcze chyba Adate tylko by można wziąć pod uwagę.

tylko SP550 jest w cenie sandiska z MLC, a i jak sie dobrze zakręcisz to za 10zł więcej bywa EVO 850 (przed świętami 328zł za 250GB z wysyłka gratis) no chyba, że okazyjnie na allegro coś wyskoczy to wiadomo, mozna brać na przenośny zamiast pendrive

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale te dyski potaniały teraz. Chyba standardem stanie się teraz zakup dysków w rozmiarze około 250 GB, jeśli zaczynają się zbliżać do 300 zł. Śmieszna jest jednak cena Crucial BX100 szczególnie w wersji 120 GB.

 

Może ktoś wyrazić opinię na temat http://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/

Wiem, że najsensowniejsza obecnie od Goodrama jest seria C100, ale niestety znika z rynku, a seria CX100 to wielka porażka tego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

iridium pro to by była bardzo dobra seria (bardzo dobry odczyt) gdyby nie średni zapis, nie wiem czy to przez kontroler czy małą ilość podręcznej, dodatkowo realnie mamy tylko 220GB ...

w cenie 360zł jeszcze mozna by było nad tym pomyśleć, powyżej 400zł niekoniecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszna jest jednak cena Crucial BX100 szczególnie w wersji 120 GB.

To samo a Samsungiem EVO 850. Jeśli mają tego parę sztuk, to mogą trzymać, jeśli zamrozili większą kasę, bez promocji się tego nie pozbędą, jeśli utrzyma się trend cenowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy jesteście w stanie wytłumaczyć mi następującą rzecz - otóż postanowiłem porównać czas instalacji Wiedźmina 2 na dysku SSD A-DATA Premier Pro SP900 M.2 oraz na zwykłym HDD. W obu przypadkach czas instalacji trwał około 30 minut. Żadnej różnicy nie odczułem. "Test" przeprowadzałem na laptopie Dell Inspiron 7559 z i7 6700HQ.

 

post-208637-0-04666500-1451956381_thumb.jpg

post-208637-0-54251900-1451956387_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na płycie głównej z UEFI (ASRock H81M-HDS R2.0) ustawić tryb Bios+UEFI ? Mi się ostatnio coś popsuło i kiedy wybieram w opcjach Boot rozruch UEFI:napęd DVD to nie mogę zainstalować Win7 x64 bo wyskakuje komunikat, że dysk posiada tablicę MBR, a Windows może zostać zainstalowany tylko na GPT. Nigdy tego nie miałem, mnóstwo razy formatowałem ten sam dysk, wybierałem boot uefi i nie było problemu. Wie ktoś może co jest tego przyczyną?

Musisz skonwertować dysk na GPT. Najprościej zrobić to z poziomu instalatora Windows w trybie UEFI, usuwając wszystkie partycje i tworząc nowe od podstaw. Niestety wszystkie dane na dysku zostaną utracone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi dziwnie system chodzi od czasu przejścia na SSD. 1.) Generalnie chodzi sprawnie i nie muli, ładuje się szybko system. Głównie po starcie systemu wszystkie programy, przeglądarka firefox, totalcommander i inne okna łapią mikrofreezy zacięcia i status "brak odpowiedzi", po chwili jest ok.

2.) Nie moge utworzyć kopii zapasowej, komunikat: Nie można uruchomić określonej usługi, ponieważ jest ona wyłączona lub nie są włączone skojarzone z nią urządzenia. (0x80070422).

3.) Nie moge zainstalować adobe flash plajera.

Działam na systemowym sterowniku AHCI, nie mam poinstalowanych wszystkich opcjonalnych aktualizacji systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy jesteście w stanie wytłumaczyć mi następującą rzecz - otóż postanowiłem porównać czas instalacji Wiedźmina 2 na dysku SSD A-DATA Premier Pro SP900 M.2 oraz na zwykłym HDD. W obu przypadkach czas instalacji trwał około 30 minut. Żadnej różnicy nie odczułem. "Test" przeprowadzałem na laptopie Dell Inspiron 7559 z i7 6700HQ.

 

 

Chyba coś system musiał być przymulony. Powtórzyłem jeszcze raz instalacje na SSD, ale już dysku przenośnego WD MyPassport Ultra - wynik 18 minut. A co do dysku HDD, ten okazał się być SSHD, co tłumaczyłoby jego nie najgorsze wyniki w pozostałych testach :)

Edytowane przez andzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje zmodernizowac mojego starego laptopa: Lenovo T500 (4GB DDR3, P8700 2,53Ghz) i wymienic dysk HDD na EVO 250GB. Postawie na nowo WIN7 Pro 64bit. Bios oficjalny, najnowszy, tryb AHCI. Calosc na Intel GM45 Express z wbudowana grafika, ICH9M, SATA II.

 

Musze na cos szczegolnie zwrocic uwage? Jakie sterowniki, ustawienia systemowe? Zupelnie wypadlem z tych spraw. Prosze maksymalnie lopatologicznie, pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...