Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

BTW, E8 pokazuje takie jakby nie zużył żadnego zapasowego bloku. Przydałby się jakiś program dedykowany pod ten konkretny kontroler, a nie ogólny, bo kij wie co oni tam nawymyślali. Opis A7 wydaje się być nieprawidłowy, to powinna być domyślnie minimalna historycznie ilość bad bloków. C7 to domyślnie ilość błędów CRC, a tu znowu inaczej.

 

Poniżej SMART z SanDisk SSD Dashboard:

 

 

smart.png

 

 

 

Możliwe że te błędy są już od nowości, stan dysku w programach wyświetlany był jako dobry (w tym analiza dysku w SSD Dashboard), więc nie zwracałem uwagi na parametry, które i tak nie wiedziałem co oznaczają i zabrałem się za instalację systemu i reszty. Dopiero ostatnio patrząc na SMART zainteresowało mnie to, ale wszystko chodzi sprawnie i szybko, system nie przycina i nie muli, więc o ile ilość błędów nie będzie rosnąć to możliwe że wszystko jest ok :)

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakim programem sprawdzać jaki proces (aplikacja?) wykonuje zapisy na dysku i w jakich ilościach? Wciągu doby ilość zapisów hosta skoczyła mi o 60GB! A nic nie zapisuję w takich ilościach!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Task manager/menedzer zadan również sięsprawdza, trzeba tylko w jego widoku dodać sobie kolumny od zapisów i odczytów na hdd. W Win10 ta kolumna jest już domyślnie widoczna w uproszczonej postaci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dysk Crucial MX200 250GB. Ten dysk ma być dyskiem systemowym. Płyta to MAXIMUS VIII HERO. Czy mam go pod jakiś konkretny port SATA podłączyć czy jest to bez znaczenia? W biose ustawiam AHCI, tak?

 

Drugie pytanie czy jak to ma być dysk systemowy to warto byłoby dopłacić 165 zł do Samsung 850 Pro 256GB ( MLC V-NAND) czy większej różnicy w wydajności w stosunku do tego Cruciala wartej tej ceny raczej nie uświadczę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dysk Crucial MX200 250GB. Ten dysk ma być dyskiem systemowym. Płyta to MAXIMUS VIII HERO. Czy mam go pod jakiś konkretny port SATA podłączyć czy jest to bez znaczenia? W biose ustawiam AHCI, tak?

 

Drugie pytanie czy jak to ma być dysk systemowy to warto byłoby dopłacić 165 zł do Samsung 850 Pro 256GB ( MLC V-NAND) czy większej różnicy w wydajności w stosunku do tego Cruciala wartej tej ceny raczej nie uświadczę?

 

Mam Samsunga Pro oraz kilka słabszych modeli jak Sandisk Pro, Samsung Evo 850, Kingstona V300 z jeszcze dobrego wypustu i nie ma zauważalnych żadnych różnic w działaniu systemu, gier, photoshopa ze swapem na ssd. 

Więc jak ktoś nie lubi "przepłacać" to nie ma sensu kupować do domu najwydajniejszych ssd moim zdaniem bo jest wiele modeli ze średniej półki, które dadzą to samo i zapłacisz mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 port SATA 6Gb/s, szary

 

 

Mam Samsunga Pro oraz kilka słabszych modeli jak Sandisk Pro, Samsung Evo 850, Kingstona V300 z jeszcze dobrego wypustu i nie ma zauważalnych żadnych różnic w działaniu systemu, gier, photoshopa ze swapem na ssd. 

Więc jak ktoś nie lubi "przepłacać" to nie ma sensu kupować do domu najwydajniejszych ssd moim zdaniem bo jest wiele modeli ze średniej półki, które dadzą to samo i zapłacisz mniej.

 

Dziękuję za odpowiedzi, zostanę w takim razie chyba przy Crucial MX200, a oszczędzone pieniądze przeznaczę na inny, bardziej istotny dla szybkości działania podzespół komputera.

 

A jeszcze – skoro jesteśmy w temacie, jeśli podzielę tego SSD tak jak dzieliło się stare dyski na partycje systemową C( 83GB) i D (150GB) to będzie miało jakikolwiek wpływ na żywotność dysku?

 

Chodzi mi o to że dysk nagle "stwierdzi" że na system ma tylko 83GB i wszystkie operacje będzie robił tylko na jednej "części" dysku. Czy te dyski są na tyle inteligentne że same pilnują co gdzie zapisywać i w związku z tym to, że podzielę go na partycje nie będzie miało żadnego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System będzie robił większość operacji na partycji systemowej , chyba że na innej partycji będzie temp lub plik wymiany .

 

Sam mam SSD podzielony na 2 partycje ( pozostałość po systemie na HDD ) i wszystko działa - system robi wszystko co potrzebuje na partycji C .

 

Na drugiej partycji jest tylko plik wymiany .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze swapem na ssd

Nie szkoda dysku przy dzisiejszych cenach ram-u?

podzielę tego SSD tak jak dzieliło się stare dyski na partycje systemową C( 83GB) i D (150GB)

Dlaczego w ogóle chcesz dzielić na partycje?

Czasy, gdy na C:\ trzymało się tylko system, a na D:\ całą resztę, żeby nie mieć problemów przy formatowaniu i instalacji systemu na czysto, minęły dekadę temu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Photoshop ma jakas funkcje cachowania historii na dysku a nie w ramie, w kompie miałem 24gb ramu i dalej było mało przy edycji kilkunastu projektów na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, zostanę w takim razie chyba przy Crucial MX200, a oszczędzone pieniądze przeznaczę na inny, bardziej istotny dla szybkości działania podzespół komputera.

 

A jeszcze – skoro jesteśmy w temacie, jeśli podzielę tego SSD tak jak dzieliło się stare dyski na partycje systemową C( 83GB) i D (150GB) to będzie miało jakikolwiek wpływ na żywotność dysku?

 

Chodzi mi o to że dysk nagle "stwierdzi" że na system ma tylko 83GB i wszystkie operacje będzie robił tylko na jednej "części" dysku. Czy te dyski są na tyle inteligentne że same pilnują co gdzie zapisywać i w związku z tym to, że podzielę go na partycje nie będzie miało żadnego znaczenia.

Czy utworzysz czy nie utworzysz więcej niż jedna partycji nie ma żadnego znaczenia dla dysku. On i tak sobie układa i przerzuca dane jak mu pasuje. Partycje nie są w żaden sposób fizycznie oddzielone jak przy HDD. Tu kontroler zarządza wszystkimi komórkami a ewentualne partycje są "umowne" i tylko mające znaczenie dla systemu i użytkownika.

 

Generalnie nie ma sensu SSD dzielić, szczególnie tak niedużego.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie szkoda dysku przy dzisiejszych cenach ram-u?

Dlaczego w ogóle chcesz dzielić na partycje?

Czasy, gdy na C:\ trzymało się tylko system, a na D:\ całą resztę, żeby nie mieć problemów przy formatowaniu i instalacji systemu na czysto, minęły dekadę temu ;)

No to może ja mocno zacofany jestem. :grin:

 

Przez ostatnie lata robiłem tak:

1. C tylko Windows i Programy (wystarczała mi partycja 48 GB i tak zajęta tylko w połowie)

2. Partycja D: 650GB

3. Dysk E : to niepodzielone 2 TB.

4. Regularnie raz w miesiącu kompletny obraz partycji C poprzez Acronis True Image.

 

Często coś instaluję, testuję różne programy. Nie raz mi się przez to pogarszało działanie Windows 7 lub instalował jakiś syf. Po instalacji jakiegoś programu, który namieszał w systemie w 5 minut mogłem wrócić do systemu sprzed tygodnia w doskonałej i sprawdzonej kondycji, bez zbędnej zabawy. Wszystkie dane uporządkowane na dysku E: a jedyne co z systemu potrzebowałem to zakładki i ustawienia przeglądarek Chrome i Firefox, które się automatycznie synchronizują.

 

Działa to 100 razy lepiej niż punkt przywracania systemu w Windowsie i w razie jakikolwiek problemów w 5 minut można się "cofnąć w czasie" do dowolnego wybranego przez siebie momentu. :grin:

 

Jak dysku nie podzielę to przy moich wymaganiach skończy się na tym, że partycja C: będzie miała pewnie cały czas 200 GB wolnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co idzie dyskowi SSD na zdrowie ;)

 

u mnie taki podział odpada, u mnie czysty system z visual studio + sql server to już prawie 90GB na C: (nie idzie tego zainstalować na innej partycji bez problemów)

 

podział na partycje to zawsze marnowanie użytecznej przestrzeni dysku.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Partycję D: w tym dysku planowałem wykorzystywać do instalowania tych gier przy których będzie mi zależało na skróceniu czasu ładowania (i tak nie gram więcej niż w jedną na raz) oraz do tymczasowego przechowywania filmów w trakcie montażu. Po udanym montażu i wgraniu na YouTube film by trafiał do magazynu 2TB. I tak przeczekam aż będzie można kupić 2 TB SSD. :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często coś instaluję, testuję różne programy. Nie raz mi się przez to pogarszało działanie Windows 7 lub instalował jakiś syf.

Postaw sobie wirtualną maszynę z WinXP bez antywirusa i tam testuj wszystkie syfilisy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...