Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Ostatnio zakupiłem swój pierwszy ssd, mianowicie Sandisk 240 GB EXTREME PRO i zrobilem test programem As SSD BENCHMARK ( test zrobiony po czystej instalacji windows 7 i sterowników) . Co sądzicie o uzyskanych wynikach? Wydają się niższe niż zadeklarował producent. Pozdrawiam!

 

f8acaf34a8e4e014med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 750zl wychaczylem samsunga 950 512gb na allegro, wiec mozesz jeszcze tam poszukac ;)

 

A nie 850 pro ? Bo w stopce masz takiego :)

 

siedem stów za 256GB to jest sporo, ale kto bogatemu zabroni :)

 

Komp ma wytrwać do końca okresu wsparcia dla win 8.1 do 2023 , wiec niech dysk pod system będzie porządny. No i jak już zapłaciłem za wymianę z Z97 na Z170 to żal nie wykorzystać jedynej zalety.

 

No i to nie jest takie proste bo jak przesiadłem się na macbooka to zostały mi dyski z laptopów i mógłbym zapchać 8 portów sata a nie tylko 6 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michaelius pisalem na komorce i widocznie nie trafilem w ten klawisz co chcialem. Tak mam 850 pro 512gb, co za 750zl i tak bylo swietna oferta.

 

 

No nie da się ukryć cena fajna :) Aczkolwiek ja mam małe zaufanie do okazyjnych cen na allegro. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wszystko fajnie tylko skąd oni biorą te laptopy po 10k PLN by potem z nich wymontowywać te dyski :)

 

Ciekawa jest ta wersja 128GB czysto pod system - nawet za 379 takiego w Proline widziałem.

Przy tej cenie 256GB jest zdecydowanie lepszym wyborem. Osoba sprzedająca widać że ma same pozytywy i dorobiła się ich na handlu podobnymi dyskami (a nie jakieś kapsle czy coś innego po 1zł). Gdyby nie to że już mam 950 to pewnie bym się skusił :)

 

Cóż jedyne co ów Pana dodaje w opisie to takie coś: SAMSUNG MODEL: SM951 NVMe (nie AHCI [starszy model]) - nawet nie wiedziałem że było kilka modeli SM951 różniących się parametrami (nie licząc pojemności).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osoba sprzedająca widać że ma same pozytywy i dorobiła się ich na handlu podobnymi dyskami (a nie jakieś kapsle czy coś innego po 1zł). Gdyby nie to że już mam 950 to pewnie bym się skusił :)

 

 

 

Ja chyba nawet od tej osoby kupilem swojego Sandiska A110. Wszystko OK, poza tym ze mial blad w firmware, ale juz sobie poradzilem poprzez aktulizacje.

Szczerze mowiac to sam kupilbym tego SM951, ale wymieniac tego Sandiska to taki sredni sens,szczegolnie ze moja plyta ma tylko 2 linie PCIe 2.0, a dolozyc $ tez musialbym troche. Tyle ze NVMe kusi :D.

 

A jeszcze pytanie, w dyskach m.2 do AHCI uzywacie standardowych Windowsowych sterownikow?

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak przy Sata. Zależy który bardziej wydajny w Twoim wypadku. Czasem warto sprawdzić oba.

 

A dokładniej jaki można jeszcze zainstalować do AHCI? Żaden Intelowy sterownik AHCI nie chce się zainstalować (nie próbowałem wymuszać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Pany, zbliża się wiekopomna chwila powrotu na łono PCMR. Za 2-3 tyg składam nową bude po kilka latach posiadania tylko lapka no i jest kwestia wyboru SSD. Musi być na M2, pojemność ~500GB (będzie to jedyny dysk). Cena w okolicy 600 czyli raczej te tańsze rozwiązania. Wybór na chwilę obecną zawezilem do dwóch opcji: MX200 i M6GV. Szczerze mówiąc wszystko praktycznie przemawia za Plextorem: tańszy o circa 10%, wieksza pojemność, brak limitu zapisu. Nie wiem tylko 3 czy 5 lat gwary. Na minus w sumie tylko niższy zapis i ewentualnie coś o czym nie wiem. Jest jakikolwiek mocny argument żeby dołożyć do Cruciala. Wiem że to dobra firma, ale swego czasu M4 poleciał na gware. Chyba ze jest lub wyjdzie na dniach coś w tej cenie i pojemności, ale z tego co się orientuje to teraz tylko TLC do okola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem MX200, jako że szyfruję zawsze wszystkie dyski i ten zaszyfrowałem VeraCrypt.
 
Niestety spadek prędkości był o 50% na odczycie i zapisie sekwencyjnym. I ponad 10x razy wolniej na 4k-64thrd.
 
 
Po małym research-u okazało się że ten SSD wspiera standard Opal 2.0. Czyli SED - "Self-Encrypting Drive", czyli samo szyfrujące się dyski.
 
 
Tak wiec zamiast używać szyfrowania programowego lepiej włączyć sprzętowe. Nie tracimy nic na wydajności, szyfrowanie jest przezroczyste dla systemu itp. Można używać programów do partycjonowania, klonowania itp bez żadnego problemu. Jak również instalować dowolny system na dysku. 
 
 
Standardowo wszystkie dyski obsługujące Opal 2.0 maja włączone szyfrowanie domyślnie. Jedynie nie pytają o hasło przy uruchomieniu komputera. 
 
Programem sedutil ustawiamy własne hasło, i włączamy szyfrowanie tym naszym kluczem. Cała operacja trwa 2-3 sekundy, sedutil zainstaluje program rozruchowy w spieralnym miejscu na dysku zwanym Shadow MBR. Które to nie jest dostępne dla systemu. Komputer po uruchomieniu załaduję ten program zwany "PBA - pre-boot authorization". W którym to podajemy swoje hasło, po poprawnym podaniu hasła, komputer sie zresetuje i dysk będzie normalnie dostępny.
Rozpocznie się ładowanie systemu, napęd będzie odblokowany do momentu odcięcia zasilania. Tak wiec możemy kompa resetować itp, i cały czas dysk będzie odblokowany. Po wyłączeniu komputera dysk dopiero się zablokuję. 
 
 
Opal 2.0 dostępny jest dla większości dysków Crucial, Samsung np 840/850 oraz kilku Intela, czy twój obsługuje musisz sprawdzić sam.
 
 
 
 
Więcej info:
 
 

Use the hardware-based full disk encryption of your TCG Opal SSD with msed

 

SSDs with usable built-in hardware-based full disk encryption

 

Opal Storage Specification

 

Hardware-based full disk encryption

 

Self-encrypting drives: SED the best-kept secret in hard drive encryption security

 

Self-encrypting drives are hardly any better than software-based encryption

 

Self-encrypting Drives (SED) Overview

 

Commonly Asked Questions and Answers on Self-encrypting Drives

 

Top Ten Reasons to Buy Self-Encrypting Drives (SEDs)

 

 

 

Sedutil   -   Narzędzie open-source po Windows / Linux które umożliwia włączenie szyfrowania własnym hasłem.

Edytowane przez Cmx
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałem o tym szyfrowaniu kiedyś, jak i pokrewnych, z jakiegoś powodu to szyfrowanie nie jest polecane, użycie dodatkowej partycji, nieczytelny system szyfrowania (może być 256 jak i 128 w zależności od wersji) jak i użycie TPM (w razie awarii chipu tracimy dane) nie nastraja mnie optymistycznie

osobiście bardziej liczyłbym na diskcryptora który nie spowalnia, bądź kontenery vera czy true

cóż, jakość kosztuje wydajność (głównie w benchmarkach)

nie zmienimy tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shadow MBR to nie jest dodatkowa partycja.

 

Nie chroni przed "data in flight" bo nie jest do tego przeznaczony. Przy szyfrowaniu całego dysku VeraCrypt jak i TrueCrypt tak samo nie chroni.

 

Do "data in flight", nadal możesz używać któryś z tych programów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie szrot:
 

Według Anandtecha, zależnie od testu 25-50% wolniejszy, opóźnienia zwiększone dziesięciokrotnie, cena pozostała ta sama, pozdrowienia dla wszystkich fanów TLC, macie co chcieliście.

 

 

 

The Crucial MX300 750GB SSD Review: Micron's 3D NAND Arrives Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...