Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie wcześniejsze sukcesy Cruciala bazowały na udanych kontrolerach Microna. Niestety Micronowi po pierwsze nie udało się obniżyć kosztów kontrolerów a po drugie nie wprowadzili żadnego nowego przełomowego który usprawiedliwiałby chociaż wyższą cenę wydajnością i jakością.

Także żeby być obecnie konkurencyjnym cenowo muszą iść w taniochę..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wcześniejsze sukcesy Cruciala bazowały na udanych kontrolerach Microna. Niestety Micronowi po pierwsze nie udało się obniżyć kosztów kontrolerów a po drugie nie wprowadzili żadnego nowego przełomowego który usprawiedliwiałby chociaż wyższą cenę wydajnością i jakością.

Także żeby być obecnie konkurencyjnym cenowo muszą iść w taniochę..

 

 

Hmm patrząc na wyniki tego MX300 to dysk powstał bardziej po to by upchnąć gdzieś produkowane kostki 3D jak już uruchomili linię. 

 

Chociaż w sumie przypomina to trochę Intela - mieli najlepszy kontroler na rynku a potem zaspali albo coś nie wyszło i ich dyski ssd sata sprzedają się w zasadzie tylko dzięki marce na opakowaniu bo nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz kwestia definicji magazynu - dla mnie magazyn to drugi, trzeci i każdy kolejny dysk podłączony do kompa, którego regularnie używam.

 

Druga sprawa, mam ssd Intela, którego nie używałem już ponad rok, siedzi na nim tylko 76GB plik backupu, sprawdziłem go dzisiaj z ciekawości, crc check idealny.

Dla mnie generalnie trzymanie większej ilości danych na dodatkowych dyskach nie ma już żadnego sensu mając wykupiony plan w Dropboxie i GDrive. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Cieszę się, że redakcja CHIPa zrobiła użytek z linka, który kiedyś zostawiłem pod jednym z artykułów. Niestety, zrozumienie artykułu pozostawia nieco do życzenia. 

 

To nie konkretne modele, czy producenci sprawiali problemy. Rzeczywiste "problemy" są trzy: 

 

1) WSZYSTKIE dyski SSD nie nadają się do archiwizacji danych, czyli przechowywania przez dłuższy czas bez zasilania (np. włożenia do szafy na pół roku.) 

 

2) Temperatura przechowywania mocno wpływa na żywotność danych na dysku. 

 

3) Dyski serwerowe (być może wbrew intuicji) mają niższe standardy, jeśli chodzi o ulotność danych. A to dlatego, że serwery się trzyma włączone 24/7. 

 

 

Dla ciekawych, odsyłam do oryginału: 

https://blog.korelogic.com/blog/2015/03/24/ssds-evidence-storage-issues

 

 

Ciekawe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.pcper.com/news/Storage/Brace-Yourselves-Samsung-SM961-PM961-960-PRO-and-960-EVO-SSDs-Are-Coming

 

chyba już wiem skąd te obniżki na dotychczasowych M2 NVME samsunga :)

 

 

No i w końcu będzie Evo więc cena powinna solidnie spaść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.pcper.com/news/Storage/Brace-Yourselves-Samsung-SM961-PM961-960-PRO-and-960-EVO-SSDs-Are-Coming

 

chyba już wiem skąd te obniżki na dotychczasowych M2 NVME samsunga :)

 

 

No i w końcu będzie Evo więc cena powinna solidnie spaść

 

 

A tutaj ceny:

 

http://www.guru3d.com/news-story/samsung-1tb-nvme-m-2-ssd-sm961-ships-next-week.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie wprost. TLC nie robią oszczędności w cenie dla nas bo cena kontrolera, płytki pcb, obudowy czy pamięci cache się nie zmieniły. Dysk w sklepie kosztuje podobnie.

TLC robią oszczędności producentom. Przy masowej produkcji różnica w kosztach TLC a MLC przekłada im się na większy zysk. Żeby chociaż robili je tak dobre jak 850EVO to nie byłoby krzyku. Ale taki paździesz pokroju BX200 to kpina z użytkownika w dzisiejszych czasach...

 

Cóż, możemy najwyżej tego nie kupować po prostu.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie szczerze - jeszcze możemy, ale większość popularnych modeli na MLC to starsze serie, których cena spadła wraz z premierami nowości i stopniowo są zastępowane nowymi modelami.

 

A do tego jeszcze jest kwestia notebooków gdzie coraz częściej ssd jest dostarczany w komplecie i nie mamy wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie wprost. TLC nie robią oszczędności w cenie dla nas bo cena kontrolera, płytki pcb, obudowy czy pamięci cache się nie zmieniły. Dysk w sklepie kosztuje podobnie.

TLC robią oszczędności producentom. Przy masowej produkcji różnica w kosztach TLC a MLC przekłada im się na większy zysk. Żeby chociaż robili je tak dobre jak 850EVO to nie byłoby krzyku. Ale taki paździesz pokroju BX200 to kpina z użytkownika w dzisiejszych czasach...

 

Cóż, możemy najwyżej tego nie kupować po prostu.

 

dodatkowo np. w Sandisk plus są MLC takie same jak w bardzo szybkiej wersji extreme, a cenowo plus jest jednym z tańszych dysków, więc jak widać da się robić tanio

oczywiście kontroler kosztuje swoje, ale np. w adata sp920 256gb  z Marvellem koszt jedynie 330zł

więc widać, że ktoś tu robi nas robi ewidentnie w ch... :wink2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W ciągu tygodnia chcę kupić SSD o pojemności 240-250-256 GB. Nie chcę demona prędkości (płyta główna ma tylko SATA II). Wstępnie mój wybór padł na SanDisk Plus SSD 240 GB (cena/pojemność + kości MLC). Pytania brzmią:

-czy w tym SSD są nadal kości MLC? (i jak to sprawdzić?)

-czy jest dla tego dysku alternatywa cenowa/pojemnościowa.

Na dysku będzie Win XP PRO (tak tak, właśnie XP, bo to stary komp).

Z góry dzięki za pomoc.

 

PS. W sumie to kusi GOODRam Iridium Pro, ale zmarnuje się na SATA II.

Edytowane przez swenor27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

-czy w tym SSD są nadal kości MLC? (i jak to sprawdzić?)

-czy jest dla tego dysku alternatywa cenowa/pojemnościowa.

Na dysku będzie Win XP PRO (tak tak, właśnie XP, bo to stary komp).

Z góry dzięki za pomoc.

 

 

z tego co wiem to tak, niby ktoś szumiał, że coś zmienili, ale wersja 240GB raczej bez zmian, dla pewności szukaj z oznaczeniem SDSSDA-240G-G25
 
ew. możesz dołożyć do adata s920 256GB na agito z wysyłką 334
 
crucial polecał w górę, a goodram ma kiepskie apki do smartu
 
(inna opcja to używka i gwarancja globalna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

z tego co wiem to tak, niby ktoś szumiał, że coś zmienili, ale wersja 240GB raczej bez zmian, dla pewności szukaj z oznaczeniem SDSSDA-240G-G25
 
ew. możesz dołożyć do adata s920 256GB na agito z wysyłką 334
 
crucial polecał w górę, a goodram ma kiepskie apki do smartu
 
(inna opcja to używka i gwarancja globalna)

 

Dzięki.

Właśnie znalazłem podobne info i chciałem się podzielić by ostrzec innych.

TL;DR Rewizja G25 ma kości MLC. Rewizja G26 ma już TLC.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/dyski-ssd-polecane.html?utm_source=glownaKT&utm_medium=www&utm_content=top10-ssd&utm_campaign=glowna_KT

 

Do co ADATA SP920 256, to początkowo ten dysk był u mnie na celowniku, ale Sandiska Plus 240GB znalazłem na neonet za 270 PLN z darmową wysyłką. 64PLN przy wydatku tej skali wydatku to sporo.

Edytowane przez swenor27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem się zapytać o opinie i czy słyszał ktoś coś złego o Iridium PRO od GoodRama? W tej chwili jest po ~300zł, a ma 5 lat gwarancji.

Wiem, że GoodRam miał kilka wpadek jak C40 czy serie słabe serie CX jednak sam montowałem kiedyś C100 i do tej pory działa sprawnie.

 

Dzięki z góry za pomoc.
 

PS Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe info o 480GB to proszę dać znać, w tej chwili jeszcze drogi, ale może kiedyś...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać nie a  że jeszcze wielu userów ma  WXP i inne OS nie wspierające trim to sensownym chipem jest 3108 i podobne kontrolery od Phison-a.

Z swojej strony wiem że to działa bo własnie dalej pracuje na XP i GC działa na 3108 (c100 ) ale klonów tego dysku jest w diabła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...