Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość KGHM Zagłębie Lubin

OK. Wrócę jeszcze do jednego z wyzej poruszonych zagadnien. Rozumiem ze moge miec 2 dyski w laptopie. Jeden HDD z windowsem XP.  A drugi z win 7. I , co mnie najbardziej dokladnie interesuje, XP na HDD nie bedzie mial zadnego wplywu na SSD ? CHodzi o TRIM i podobne sprawy ?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość KGHM Zagłębie Lubin

Wystarczy że SSD ma własne GC.

 

Dzięki kwazor braciszku. Dobrze, że jesteś. Opcja to, mimo wszystko HDD 7200 na XP i SSD na 7/10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 . ) Po co ci RAID z 2 dysków M.2 NVMe ?

 

2 . ) Czy to jest w ogóle możliwe na tej płycie , na stronie Asrocka pisze że RAID działa na portach SATA , nie wiem co z portami M.2

 

Inna kwestia że masz 2 różne porty o różnej wydajności  - jeden Gen2 x4 a drugi Gen3 x4 .

 

Kolejne problemy to te związane z RAID m.2 na X99 - z tego co wyczytałem na sieci z działaniem raid jest różnie np. na płytach Asusa w ogóle nie działa , MSI/GB nie wiadomo , ponoć najlepiej u Asrocka to działa , jeszcze jeden problem to niemożność boota z dysków spiętych w RAID .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. suchej specyfikacji 960 Pro jest szybszy - zarówno transfer max jak i ilość IOPS , tyle że przy codziennym użytkowaniu to raczej kosmiczne wartości .

 

Plusem 960Pro jest lepszy kontroler i pewniejsze pamieci , M8PE ma pamieci TLC Toshiby - nie wiem czy zwykłe czy 3D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka rewizja .

 

W przypadku zwykłego plusa to MLC są w starszej rewizji G25 , G26 to już pamięć TLC .

 

Co innego seria Ultra - tam od początku są pamięci TLC , przynajmniej od początku II generacji tych dysków .

 

Dysk z postu zenti jest na 99% na pamieciach MLC .

 

Dysk jest OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goodram za ~320 zł albo A-Data SP920 256GB za ~340 zł , innych sensownych dysków na pamięciach MLC już nie ma w tej cenie .

 

Inne konstrukcje są albo droższe jak Crucial MX200 albo przeszły już na pamięć TLC ( Sandisk Plus , Transcend SSD370 ) .

 

Rozważyć też można A-Data SU800 256GB - niezłe osiągi i 5 lat gwary bez limitu danych , tyle że ma pamięci TLC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie .

 

Czy Crystal Disk Info 6.7.2 lub nowszy pokazuje jakie kości NAND są zainstalowane na  SSD - konkretnie Transcend SSD370 128GB .

 

Bo ostatnio sprawdzałem stan dysku za pomocą CDI i rzuciły mi się w oczy pozycje A4 do A7 czyli XXX Erase Count ( Total / Max / Min i Avg ) , w miejscu XXX pisze TLC .

 

CDI bierze to z kosmosu czy faktycznie potrafi odczytać jakie są kości .

 

Dysk mam już jakiś czas ( pół roku jak nie dłużej ) , zanim się zaczęły cyrki z TLC .

Też mam te wartości.

 

CDI nie bierze nic z kosmosu, czyta tylko to, co jest w S.M.A.R.T. Widocznie producent zawarł tam takie wartości.

Może Transcend zafundował nam TLC wraz ze zmianą koloru obudowy i dodaniem S w oznaczeniu dysku. Masz 370 czy 370S?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ADATA SU800 256GB - 310zł GoodRam Iridium Pro 240GB - 319zł

Bardziej skłaniam się do SU800 bo większa pojemność przy niższej cenie. Te 5 lat gwarancji można uzyskać po rejestracji produktu na stronie producenta czy jak? W morele podają 36 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ADATA SU800 256GB - 310zł GoodRam Iridium Pro 240GB - 319zł

Bardziej skłaniam się do SU800 bo większa pojemność przy niższej cenie. Te 5 lat gwarancji można uzyskać po rejestracji produktu na stronie producenta czy jak? W morele podają 36 miesięcy.

 

pięcioletnia? pierwsze słyszę, na stronie producenta jest 3 letnia oprócz serii SX na MLC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie mojego sandiska plus. Chodzi mi o różnicę w zapisach nand i host. W internatach piszą, że różnica powinna być ok. 2-3x, u mnie wynosi ponad 10x. Ten typ tak ma? Czy coś jest nie tak?

 

Przecież Sandisk nie nakłada żadnych ograniczeń zapisu, ja na swoim systemowym mam koło 200TB Nand i SMART czysty, nie ma o czym gadać ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jakiś czas temu, celem pozbycia się okablowania SATA kupiłem Plextora M8PE 512GB M.2. 

 

To co mnie początkowo zaniepokoiło to, że po postawieniu systemu rozpakowywanie nawet małych zip-ów odbywało się przy prędkościach rzędu 3-4mb/s.

Stwierdziłem, że pewnie wina sterów i rzeczywiście po ich wgraniu i przy okazji zainstalowaniu winrara problem już się nie pojawił. 

 

Niestety co jakiś czas system zaliczał dziwne zwisy przy czynnościach dyskowych, np uruchmione oczyszczanie dysku, odinstalowane jakiejś aplikacji itp. 

 

Najpierw puściłem mu Cristal Disk Mark i tutaj wyniki dysku nie odbiegały jakoś specjalne od tych, które są w testach.

Natomiast AS SSD i jego testy zapisu dały bardzo niepokojące wyniki. (w załączniku)

 

 

Zacząłem grzebać w necie i niestety kompletnie nic nie znalazłem na temat plextora. Jest to w miarę świeży dysk i pewnie nie ma jeszcze zbyt dużej grupy użytkowników. 

To na co trafiłem to post użytkownika Samsung SM951, który miał identyczny problem jak ja : Samsung SM951 512GB SSD really slow write speeds

U niego rozwiązaniem było wgranie sterownika Samsunga, niestety Plextor takiego nie przewidział :lol:

 

To co na ten moment zrobiłem i nie dało absolutnie żadnych efektów :

- update biosu płyty głównej (MSI Z170 Carbon) 

- odinstalowanie Intel RST 

- ponowne zainstalowanie Intel RST

- wszelkiej maści zabawy z włączeniem buforowania, wyłączeniem itp itd

 

Dysk pracuje w slocie M.2. Prędkość PCI-E ma 4x.

Przy intensywnej pracy potrafi się rozgrzać do 75 stopni. Gdzieś nawet czytałem, że przy 70 może mieć throtling, ale u mnie to nie ma znaczenia bo testy rozpoczynam gdy ma ledwo 40 stopni i już wtedy są takie jazdy z wydajnością zapisu.

 

Już nie mam pomysłu co jeszzcze mogę w systemie sprawdzić/zmienić i tutaj pytanie do Was - może macie jeszcze jakiś pomysł? 

 

 

EDIT: 

Na innym forum znalazłem użytkownika tego samego dysku. Również ma go wpięty w M.2. ale na Maximusie Gene VIII 
Ta sama jazda u niego. Crystal Disk Normalnie a w AS SSD ma taki wynik :

 

 

2db837989ef1f4d5.jpg

 

 

Czy to możliwe, że problemem tutaj jest sam AS SSD czy jednak coś jest nie tak z naszymi dyskami?

 

EDIT 2: :lol:

 

Udało się :)
 

 
Dla potomnych:
- wchodzimy w zarządzanie dyskami
- prawym na dysku i klikamy właściwości
- zakładka "zasady" i zaznaczamy oba ptaszki
 
okkal53.png
 
Ja wcześniej miałem zaznaczony tylko ten pierwszy (takie są def ustawienia windy 8.1) i pomimo odznaczania i ponownego zaznaczania nic to nie zmieniało. Dopiero zaznaczenie drugiego dało pełną wydajność dysku w AS SSD.

ass.png

cdm.png

Edytowane przez Heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki oto ciekawy adapter M.2 wraz z dedykowanym chłodzeniem. Rewelacja moim zdaniem.

Do pełni szczęścia brakuje tylko śledzia na low profile.

 

http://www.ebay.ie/itm/Up-to-3300M-s-PCI-E-4X-for-M-2-SSD-ADAPTER-SM961-SM951-950Pro-Radiator-version-/222292532497?hash=item33c1aadd11:g:7tIAAOSwZVlXlCWq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Jako, że ceny SSD zaczynają iść w górę, zastanawiam się nad zakupem dysku do komputera stacjonarnego. Mam płytę z M.2, ale chyba w cenie ok. 350zł nie ma nic rozsądnego. Względnie myślę nad 1 z 3:
1. ADATA Ultimate SU800 300zł

2. ADATA Premier Pro SP920 350zł

3. Sandisk plus g25 320zł

Faworytem z tej trójki dla mnie jest su800, bo najtańszy, a zarazem według testów szybszy od tej dwójki, ale jest na gorszych pamięciach i ma mniej gwarancji i zastanawiam się czy nie dołożyć 50zł do SP920. A według was ma to sens? Którego brać (interesują mnie dyski bez limitu danych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 . Goodram Iridium Pro 240GB za ~320 zł , polska i sprawdzona konstrukcja , ma pamięci MLC .

 

Sandisk Plus G25 czasami jest ciężko dostać , w dodatku jest droższy niż nowa rewizja G26 która jest na gorszych pamięciach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.4 ma limit 600TB więc odrzuciłem

G25 jest dostępna za podaną przeze mnie cenę np. w komputroniku.

A ile zapisujesz rocznie jeśli można wiedzieć i do czego głównie będziesz używał dysku?

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...