Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dysk ma być na system, kilka programów, backup najważniejszych plików. Ile będę zapisywał rocznie ciężko powiedzieć. Do niedawna  myślałem, że mało, ale jako, że w lapie mam SSD (Sandisk plus) i mimo, że firefox, pliki stronicowania i TEMP przeniesiony na HDD to od marca (czyli jakieś 7 miesięcy) udało mi się zrobić 26 226GB zapisów NAND (2 518GB Hosta), czyli wyjdzie jakieś 50TB rocznie, ale jeżeli zostawię ognistego lisa na SSD te liczby pewnie się potroją, albo będzie jeszcze gorzej. Wole dmuchać na zimne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk ma być na system, kilka programów, backup najważniejszych plików. Ile będę zapisywał rocznie ciężko powiedzieć. Do niedawna  myślałem, że mało, ale jako, że w lapie mam SSD (Sandisk plus) i mimo, że firefox, pliki stronicowania i TEMP przeniesiony na HDD to od marca (czyli jakieś 7 miesięcy) udało mi się zrobić 26 226GB zapisów NAND (2 518GB Hosta), czyli wyjdzie jakieś 50TB rocznie, ale jeżeli zostawię ognistego lisa na SSD te liczby pewnie się potroją, albo będzie jeszcze gorzej. Wole dmuchać na zimne.

 

300px-Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_st

 

 

Jest sens kupować w ogóle ssd w twoim przypadku skoro przenosisz pliki?

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego co robisz i jakie jest rzeczywisty stopień zajęcia ramu .

 

Jak mało grasz lub są to stare/niezbyt wymagające gry albo programy które nie zabierają całych GB ramu to plik wymiany praktycznie nie będzie używany.

 

Dopiero jak łączne zużycie ramu przekroczy te 8GB to system sięgnie po pf. 

 

Trzymanie pf na ssdw takiej sytuacji będzie pomocne ale może prowadzić do szybszego zużycia SSD .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i mimo, że firefox, pliki stronicowania i TEMP przeniesiony na HDD to od marca (czyli jakieś 7 miesięcy) udało mi się zrobić 26 226GB zapisów NAND (2 518GB Hosta), czyli wyjdzie jakieś 50TB rocznie

Bez sensu jest to w ogóle dotykać. To nie powoduje żadnych istotnych przyrostów zapisu.

 

Pewnie dużo YT oglądasz który buforuje filmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

YT raczej nie (profil firefoxa przeniesiony na hdd). Najdziwniejsze jest dla mnie, że niby wysłałem na dysk ok. 2.5TB (2 518GB Total GB Write w smarcie), a dysk zapisał ponad 26TB (26 226GB NAND GB Written). Tylko tu się nie martwię mam dysk bez limitu zapisów i dlatego myślałem, żeby kupić coś podobnego, by mieć ten problem z głowy. Tylko dla mnie jest to dziwne producent daje ogromny limit dla zapisu dajmy na to 600TB (jak w tym goodramie), a w praktyce możemy przesłać na dysk "jedynie niecałe 60TB". Teraz tak sobie myślę, że jak nie umiem korzystać z tego dobrodziejstwa (GB lecą bardzo szybko), to chyba zostanę na HDD, najwyżej dokupię drugi do RAIDa. Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk ma być na system, kilka programów, backup najważniejszych plików. Ile będę zapisywał rocznie ciężko powiedzieć. Do niedawna  myślałem, że mało, ale jako, że w lapie mam SSD (Sandisk plus) i mimo, że firefox, pliki stronicowania i TEMP przeniesiony na HDD to od marca (czyli jakieś 7 miesięcy) udało mi się zrobić 26 226GB zapisów NAND (2 518GB Hosta), czyli wyjdzie jakieś 50TB rocznie, ale jeżeli zostawię ognistego lisa na SSD te liczby pewnie się potroją, albo będzie jeszcze gorzej. Wole dmuchać na zimne.

 

Jakaś masakra i wychodzi na to (już dawno tak twierdziłem), że szkoda czasu na przenoszenie czegokolwiek :)

 

Ja nic nie przenosiłem, mam na SSD system i kilka maszyn wirtualnych, komputer i wirtualki chodzą codziennie po kilkanaście godzin i mam zapisanych 12 TB danych.

Dysk kupiony w styczniu 2015.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masakra nie wiedziałem: "zapełnionym nawet w 60% dysku suma zapisów na NAND idzie tak drastycznie w górę"

 

Obecnie wolne trochę ponad 72,6/111GB. Ale przez jakiś czas miałem wolne ok. 30GB, poniżej tej wartości raczej nie schodziłem, czyli faktycznie ponad 60% zajęte. Czyli, żeby korzystać z ssd i go nie zajechać trzeba mieć wolne min. 40% (u mnie 44,4GB) miejsca na dysku. Dzięki, będę uważał, żeby utrzymać min. 45GB wolnego.

 

Teraz tak jeszcze się zamyśliłem, czyli mając mój dysk 120GB, realnie mamy 111GB, muszę mieć 45GB wolnego, czyli pozostaje 66GB użytecznej przestrzeni. Nvidia oszukała na 0,5GB vRAMu, który był tylko wolniejszy, a tutaj mamy 54GB (prawie pół dysku!), którego lepiej nie ruszać, bo można szybko wykończyć dysk. Po prostu p i ę k n i e.

 

Wszystkie dyski tak mają, czy tylko SanDiski? Wiedziałem, że im mniejsza ilość wolnej pamięci, tym dysk ma mniej komórek do wykorzystania, ale nie sądziłem, że tylko z połowy dysku można normalnie korzystać.

Edytowane przez bartekr89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dyski tak mają, czy tylko SanDiski?

Nie wiem, ja mam Plextora i Transcenda, w obu CDI nie pokazuje mi sumy zapisów, to sprawia, że ten problem mnie nie dotyczy.

 

Nie ma jakiegoś nowszego firmaware do tego Sandiska? Może wyeliminowali ten problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz tak jeszcze się zamyśliłem, czyli mając mój dysk 120GB, realnie mamy 111GB, muszę mieć 45GB wolnego, czyli pozostaje 66GB użytecznej przestrzeni. Nvidia oszukała na 0,5GB vRAMu, który był tylko wolniejszy, a tutaj mamy 54GB (prawie pół dysku!), którego lepiej nie ruszać, bo można szybko wykończyć dysk. Po prostu p i ę k n i e.

 

 

Dostajesz odpowiedzi których nie czytasz lub nie rozumiesz, w sandiskach nie masz limitów więc gdzie problem, tym bardziej, że masz gwarę, a tą 120GB to można kupić i za 130zł więc po co ta gimbo-drama...

 

jak pisałem mam dwa zapełnione po brzegi i zużycie wynosi po roku 0,4% według dashborda :wink2:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam problem ze stabilnością systemu dysk ADATA SP900. Wywalają się programy od płyty głównej, komp potrafi się zawiesić, zamieszczam screen z CrystalDiskInfo.

 

masz sporo błędów softwarowych, czyli związanych z oprogramowaniem, zmień kabel sata, zmień na inny port, reinstaluj sterowniki, poszukaj aktualizacji, sprawdź ustawienia bios, w ostateczności format

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Jestem przed zakupem laptopa Dell Vostro 5568 (kod Vostro0683). Zgodnie z instrukcją producenta "This laptop supports M.2 SATA drive and M.2 NVMe drive", "This laptop supports SATA drives and SSDs"

Proszę o wyjaśnienie, czy to możliwe, że zarówno dysk M.2 sata czy pci-e (=NVMe?) będą kompatybilne z płytą lapka, czy też obsługa sata lub NVMe zależy od dokładnego (pod)modelu ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Jestem przed zakupem laptopa Dell Vostro 5568 (kod Vostro0683). Zgodnie z instrukcją producenta "This laptop supports M.2 SATA drive and M.2 NVMe drive", "This laptop supports SATA drives and SSDs"

Proszę o wyjaśnienie, czy to możliwe, że zarówno dysk M.2 sata czy pci-e (=NVMe?) będą kompatybilne z płytą lapka, czy też obsługa sata lub NVMe zależy od dokładnego (pod)modelu ?

Rzut okiem na pierwszą stronę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda Samsung PRO 256GB kupiony w maju 2015 roku.

 

Co na nim mam i co robię:

Win10, Office, Photoshop CC, Cyberlink PowerDirector, klient poczty z bazą 2GB, oraz kilakdziesiąt GB z gier.

Wszystkie tempy, photoshop scratch area są na SSD. Video z gier nagrywam na SSD. Obrabiam je również na SSD. Masowe konwertowanie mp3 również na ssd po uprzednim skopiowaniu. To samo z regularnym pobieraniem i rozpakowywaniem ISO z gier czyli średnio powyżej 40GB na jedno archiwum. Następnie instalacja na ssd. Oprócz tego standardowo przeglądarki internetowe, codziennie youtube etc. Czasami projekty w PS są tak duże i edytuję bardzo dużą ilość na raz że brakuje miejsca na dysku. Nie przenoszę niczego poza ssd, generalnie robię na odwrót i często kopiuje coś z magazynu hdd na ssd aby szybciej na tym pracować.

 

Póki co ledwo 12 TB. To tak w nawiązaniu do tego usera, który prawdopodobnie źle odczytywał dane odnośnie jego Sandiska.

Do tej pory OverProvisioning był ustawiony na 21GB i przed chwilą go całkowicie wyłączyłem i rozszerzyłem partycję z windowsem na cały obszar pod linuksem. Cały dysk to aktualnie jedna wielka partycja systemowa. RapidMode również wyłączone bo na co to komu.

 

jcd1MwQ.gif

 

a3kmqUa.gif

 

9JSkOlq.gif

 

 

 

Jak kogoś interesuje to mogę wrzucić screeny z Intela G2 kupionego na premierę czyli jakieś 8 lat temu.

Zaktualizowałem również Samsung Magiciana i jest info o nowym firmware więc wypada je zaraz wgrać.

 

 

 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pełni szczęścia brakuje tylko śledzia na low profile.

 

Moża w razie potrzeby przerobić, dorwać starego śledzia low profile i zamienić. 

firefox, pliki stronicowania i TEMP przeniesiony na HDD

 

Kupować SSD żeby przenosić rzeczy na HDD. Które mają zdecydowany wpływ na komfort pracy kompa.

 

 

Kolega dobrze podsumował:

 

 

 

 

300px-Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_st

 

 

 

 

 

 

 

U mnie po 5 miesiącach używania SSD:

 

 

 

 

A4EIe2A.png

 

 

4,5TB - Tempty, cache, itp, wszystko mam na tym dysku oprócz filmów. 

 

 

Gwarancja 3 lata, jak padnie to dostanę zwrot kasy i kupie nowy. O dane się nie martwię, jak każdy rozsądny człowiek mam zawsze backup ważnych danych. 

Edytowane przez Cmx
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montowałem w dwóch podobnych kompach Iridium i su800, i w klasie dysków 240-256GB odczucia w szybkości działania komputera, instalacji systemu, aktualizacji, oprogramowania to su800 był wyraźnie szybszy. Ta różnica była odczuwalna.

 

pierwsze słyszę, miałem samsunga vs plextora vs sandiska plus, różnica jest przy np. wypakowywaniu paczek z tysiącami małymi pliczkami, kopiowaniu takowych, wtedy przy innych operacjach przymułka jednosekundowa (coś ala HDD) przy operacjach jednowątkowych zero różnicy

jakbym robił testy na ślepo pewnie bym nie trafił który jest który

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej pracy zajmuje się komputerami i zdarza się, że dziennie instaluje 3 i więcej systemów na nowo z dodatkowym oprogramowaniem. Mam już wyrobione schematy działania by te operacje trwały jak najkrócej i stąd dosyć łatwo wychwytuje różnice w prędkości działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zakupem takiej zewnętrznej szyfrowanej obudowy pod dysk M.2. Codziennie przenoszę swoje pliki pomiędzy domem a biurem i wolałbym uniknąć sytuacji, ze wpadną w niepowołane ręce w przypadku zguby/kradzieży dysku. Niestety do tej obudowy wchodzą tylko dyski typu 2242, a z ich wyborem ciężko na rynku. Praktycznie zastanawiam się pomiędzy Transcendem MTS400 a Adatą SP600. Który z nich będzie lepszy? A może w ogóle porzucić koncepcję takie obudowy na rzecz standardowej 2,5" i szyfrowania programowego? Macie jakieś sprawdzone rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie działał (sam używam pod Win10 64bit), ewentualnie możesz pójść w kierunku aktywnie rozwijanego forka TC o nazwie Veracrypt https://veracrypt.codeplex.com/

Co do ustawiania to się nie wypowiem, z TC korzystam tylko w kwestii szyfowanych kontenerów i nigdy nie sprawdzałem, jak działa w przypadku pełnego szyfrowania całego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...