Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Szybkie pytanie. Mam w domu dwa laptopy: Dell Vostro 2520 i Dell E6410. Chciałbym do obu wrzucić ADATA 128GB 2,5'' SATA SSD Ultimate SU800. Będą działały bez problemu?

Sam do wysłużonego laptopa zakupiłem Adata SP920 128gb i do codziennego użytku jest to aż nadto. PO zainstalowaniu wszystkiego czego potrzebuję mam wolną przestrzeń w postaci 75 gb. Dodam, że zamiast napędu optycznego, wstawiłem fabryczny hdd 500gb. Wszystko zdaje egzamin, a sama praca na laptopie wzrosła niesamowicie.

 

 

Nie powinno być problemów. Raczej pytanie powinno być czy jest sens w ogóle kupować 128GB..

Za SP920 128 gb zapłaciłem 230 zł. Za 240 Iridium Pro (tylko ten wg. mnie jest godny uwagi)  muszę dać 340 zł. Jak ktoś używa do spraw codziennych tj. internet, pakiet biurowy czy innych prostych zadań to nie widzę powodu aby przepłacać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za SP920 128 gb zapłaciłem 230 zł. Za 240 Iridium Pro (tylko ten wg. mnie jest godny uwagi)  muszę dać 340 zł. Jak ktoś używa do spraw codziennych tj. internet, pakiet biurowy czy innych prostych zadań to nie widzę powodu aby przepłacać. 

Jak dla mnie 128GB za 230zł to przepłacanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grudzień to nie najlepszy miesiąc na zakupy. Chyba że  prezenty to idealny miesiąc. Zrób sobie prezent w styczniu w postaci 256 GB dysku w niższej cenie. Może i ja się  będę pozbywał Cruciala. Kto wie :)

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niebawem ma wyjść Adata Ultimate SU900 na 3D NAND MLC i 5 lat gwary (do 800 TB), nie wiem czemu redakcja o tym nie pisze, widać teraz tylko TLC :wink2:

 

ps. tutaj ciekawe ogłoszenie, może przez allegro da radę:

https://www.olx.pl/oferta/ssd-sandisk-120gb-CID99-IDjg5WX.html#066b287300

Edytowane przez TSRules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już pogonił. Za taką cenę to i bym TLC wziął.  A tak to i dwie sztuki G25 jak się  trafi. Jedna do lapka druga robiła by za pendrive'a do TV (trzeba dokupić obudowę).  Raczej sporadycznie nagrywany jakiś film i pod TV, więc pomyślałem że szybki SSD w tym przypadku by zdał egzamin, bo dysk nie byłby zarzynany i podłączany od czasu do czasu. Szybciej coś  zgrać z SSD czy nawet zwykłego dysku HDD  na drugi dysk SSD.  

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do Iridium Pro jest jakiś program, który pokazuje host write w jakiś mniejszych jednostkach niż GB? (bajty, kilobajty, megabajty). Znam tylko ten od Goodram oraz SATA Tool Box_Complete i oba pokazują jedynie w GB.

A może jest jakiś sposób "od kuchni" bo to zobaczyć, ale pomijam pomysły typu monitorowanie z HDtune.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem, bo skoro nie ma tego w smart...

 

z drugiej strony taki HWinfo gdy kliknie się w sensory pokazuje w MB ilość zapisów na dysku dla danej sesji windowsa (ciekawe skąd czyta i czy umie odróżnić również przekierowania z mklink)

 

Ogólnie szukam programu, który w sposób czytelny pokazałby ostatnio zapisywane pliki i ich rozmiar. Nie żebym miał jakąś fobię o ilość zapisów na ssd, ale próbuję rozwikłać zagadkę co akurat np zrobiło 2GB zapisów w czasie gdy poszedłem do wc ;) skoro komp nie używany i nie mam pagefile i generalnie (jak widać nie do końca) to ja zarządzam tym co się dzieje na kompie. Dodam, że to Windows 7, nie 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się ostatnimi czasy rynek SSD skurczył. Kiedyś za nieduże pieniądze można było coś kupić, teraz najtańszy normalny dysk to Iridium Pro za 350 zł. Czy on jest w ogóle jeszcze produkowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i lepiej nie będzie

zapowiadany Adata Ultimate SU900 na MLC jest wyceniany na 256GB = 117$, co przy obecnym kursie daje prawie 500zł  :wisielec: 

 

 

można by powiedzieć spieszmy kupować MLC, bo tak szybko odchodzą (sam kupiłem plextora pro i cruciala mx100 więc jestem zaopatrzony)

 

dodatkowo redukcja na 3D Nand TLC daje redukcję kosztów o 60% w stosunku do 16nm MLC, tylko pytanie czemu tego nie widać w cenach SSD ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam dysku SSD do karty Asus Hyper M.2 Pcie x4, dysk z przeznaczeniem na składowanie danych o pojemności 512GB, prędkość nie jest priorytetem bardziej żywotność i niska cena, czy moglibyście coś doradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam dysku SSD do karty Asus Hyper M.2 Pcie x4, dysk z przeznaczeniem na składowanie danych o pojemności 512GB, prędkość nie jest priorytetem bardziej żywotność i niska cena, czy moglibyście coś doradzić?

polecane masz na pierwszej stronie wątku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc z duchem czasu, mini artykuł w jęz ang odnośnie nowego złącza U.2 które zaczyna się powoli pojawiać na coraz większej liczbie płyt głównych.

https://www.overclock3d.net/news/storage/what_is_the_new_u_2_ssd_connection/1

 

Pewnie kiedyś staną się dominujące nad Sata skoro Sata Express się nie przyjęło.

M.2 mimo super zalet ma jednak wady niedostatecznego chłodzenia czy ograniczenia liczby dysków. Oczywiście przy obecnych cenach i ograniczeniu w dostępności dysków U.2/SFF to pewnie pieśń przyszłości. Ale warto wiedzieć co może nadejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc z duchem czasu, mini artykuł w jęz ang odnośnie nowego złącza U.2 które zaczyna się powoli pojawiać na coraz większej liczbie płyt głównych.

https://www.overclock3d.net/news/storage/what_is_the_new_u_2_ssd_connection/1

 

Pewnie kiedyś staną się dominujące nad Sata skoro Sata Express się nie przyjęło.

M.2 mimo super zalet ma jednak wady niedostatecznego chłodzenia czy ograniczenia liczby dysków. Oczywiście przy obecnych cenach i ograniczeniu w dostępności dysków U.2/SFF to pewnie pieśń przyszłości. Ale warto wiedzieć co może nadejść.

 

 

Ja tam wole m.2 - nie zajmuje miejsca, zadnych kabelkow, aczkolwiek rozumiem ze sa osoby majace po 4 i wiecej dyskow twardych, ehm ehm nosnikow danych.

Problemem teraz bedzie liczba linii PCIe. Z170 ma ich za malo i Z270 tez.

BTW. Fajnie ze dyski u.2 za zasilane z plyty glownej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i po co ta ironia, pomiędzy jedynką, a dwójką różnica jest, ale pomiędzy dwójką i trójka już niewielka, podejrzewam, że przy czwórce będzie podobna jak pisałem powyżej, pewnych ograniczeń software nie przeskoczysz

Czasem w życiu chodzi o coś więcej niż zimna kalkulacja co się komu opłaca. Ludzie mają hobby. TO jest forum komputerowych zapaleńców, a przynajmniej takim było kiedyś.

Kiedyś rozmawialiśmy dużo o technologii i całej zabawie wokół nie a nie czy to ma sens, czy to jest opłacalne i czy w realu jest 1 czy 100%.

Jak zaczynaliśmy zabawę w SSD to też gdzieś byli z boku komentatorzy narzekający że gdzie tu sens i logika i że co to mi za atrakcja że się system szybko uruchamia.

 

Ja to nazywam postępem. Czasem są ślepe uliczki ale nie nie wszystko ma same wady. Możemy z tego wyciągnąć coś pozytywnego..choćby czasem tylko zabawe.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem w życiu chodzi o coś więcej niż zimna kalkulacja co się komu opłaca. Ludzie mają hobby. TO jest forum komputerowych zapaleńców, a przynajmniej takim było kiedyś.

Kiedyś rozmawialiśmy dużo o technologii i całej zabawie wokół nie a nie czy to ma sens, czy to jest opłacalne i czy w realu jest 1 czy 100%.

Jak zaczynaliśmy zabawę w SSD to też gdzieś byli z boku komentatorzy narzekający że gdzie tu sens i logika i że co to mi za atrakcja że się system szybko uruchamia.

 

Ja to nazywam postępem. Czasem są ślepe uliczki ale nie nie wszystko ma same wady. Możemy z tego wyciągnąć coś pozytywnego..choćby czasem tylko zabawe.

 

No różnica pomiędzy SSD a HDD była praktycznie od początku miażdżąca, problem był tylko z prędkością zapisu i czyszczeniem komórek, który został dość szybko rozwiązany, więc to była rewolucja i totalnie inna sytuacja.

Piszesz o postępie, ja nie widzę postępu tylko skok na kasę producentów, począwszy od TLC które nic nie wnoszą dla klienta, a Intela który wymyśla nowe podstawki i porty oferując banalne "skoki" wydajności.

Oczywiście można się jarać naklejkami "U.2 ready" ale nie ulega wątpliwości, że to nie postęp tylko czysty marketing ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Księgowi zastąpili inżynierów :)

 

w sumie zawsze tak było, tylko teraz dochodzimy do szklanego sufitu gdzie producenci nie mają pola manewru, dokładanie rdzeni w prockach, czy zmiana portu dla technologii SSD za wiele nie zmienia, a przynajmniej nie tyle aby kowalski zmieniał sprzęt co roku, więc trzeba się chwytać innych metod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że co jakiś czas wraca temat żywotności ssd. Zrobiłem testy u siebie. Goodek w ogóle nie oszczędzany - siedzi tam wszystko co potrzebuję, w tym pagefile zarządzany przez OS. Przeżył jakieś 5 formatów, bawienie się w kopanie krypto, boinc-a, na chwilę obecną wolne 26 gb czyli nieco mniej niż połowa. Niedługo będzie miał 3 lata. Phison soft ocenił żywotność dysku na 97%. Na crucialu trzymam gierki więc praktycznie nie ma zużycia.

 

 

post-137863-0-82896000-1484066081_thumb.jpg

post-137863-0-25030400-1484066089_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam takie przewrotne pytanie...

 

Wiadomo,że co do SSDków to odczyt/zapis (chociaz obecnie wszystkie mają w miarę podobne a pewnie te 20/30 mega różnicy zapisy czy odczytu to średnio czuć) oraz to,żeby MLC było.

 

Gwarancja jeszcze jest ważna (rządzi Samsung) ale...

 

Czy producenci mają jakieś funkcje/ficzery/dodatki wazne uwagi?

 

Wiem np. ,że do NVME Samsunga są sterowniki specjalne ,które przyspieszają bootowanie windy.

 

Wiem też,że u mnie Lenovo y50 jak sprzesiadłem się z Cruciala 256GB na 850 Pro 512GB to komp znacząco przyspieszył a także dłużej na baterii trzymał czyli coś do baterii Samsung ma.

 

No bo ciekaw jestem czy kupno Cruciala MX300 1TB tak strasznie gorsze będzie od 850 Pro 1TB :) (i to samo tylko z wersjami 512GB).

 

Tylko mi chodzi o rzeczy, mające realny wpływ na coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat 850 pro dość realnie pokazuje przewagę do większości dysków w testach nawet praktycznych. Tylko jego cena nigdy super przystępna nie była. Ale za to są to modele bardzo trwałe i mało awaryjne.

 

Jednakże poza kilkoma w historii niechlubnymi wyjątkami żaden z SSD nie był "strasznie" gorszy od konkurentów. Zakup czegoś ze średniej półki daje niemal to samo co z górnej.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 
 
Wiadomo,że co do SSDków to odczyt/zapis (chociaz obecnie wszystkie mają w miarę podobne a pewnie te 20/30 mega różnicy zapisy czy odczytu to średnio czuć) oraz to,żeby MLC było.
 

 

 

No u mnie przejsice z SATA2->SATA3 rożnica była wyraźna, później na m.2 2xPCIe2.0 AHCI widoczna, pozniez z AHCI na NVMe wciaz widoczna i przejscie z 2xPCIe2.0 na 4xPCIe3.0 juz nie bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...