Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No u mnie przejsice z SATA2->SATA3 rożnica była wyraźna, później na m.2 2xPCIe2.0 AHCI widoczna, pozniez z AHCI na NVMe wciaz widoczna i przejscie z 2xPCIe2.0 na 4xPCIe3.0 juz nie bardzo.

to chyba ci się system ładuje w sekundę jak za każdym razem widziałeś wyraźną różnicę :wink2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mówi o transferach - under555 pytał się właśnie o transfery .

 

Tutaj faktycznie przeskok z SATA II na SATA III a potem na M2 Ahci i w końcu M2 NVMe jest dość duży , zależy też jaki dysk - tanie dyski mające niski zapis ( jak Transcend SSD370 128GB ) na SATA III nawet nie przyśpieszą .

 

Bo zauważyć ogólny wzrost wydajność np. z powodu większego IOPS to będzie ciężko albo użył jakiegoś programu testowo-diagnostycznego który pokazywał różnice co do ułamka % czy ms .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mówi o transferach - under555 pytał się właśnie o transfery .

 

Tutaj faktycznie przeskok z SATA II na SATA III a potem na M2 Ahci i w końcu M2 NVMe jest dość duży , zależy też jaki dysk - tanie dyski mające niski zapis ( jak Transcend SSD370 128GB ) na SATA III nawet nie przyśpieszą .

 

Bo zauważyć ogólny wzrost wydajność np. z powodu większego IOPS to będzie ciężko albo użył jakiegoś programu testowo-diagnostycznego który pokazywał różnice co do ułamka % czy ms .

 

 

Pisałem o wrażeniach subiektywych. Benchmarki każdy sobie może sprawdzić w internecie.

 

 

SATAII - EVGA Classfied X58 + jakis topowy Samsung 60GB

SATA III - Asus VII Hero + ten sam dysk co wyżej

u.2 AHCI 2xPCIe2.0 - Asus VII HERO + Sandisk A110 256GB

u.2 NVMe 2xPCIe2.0 - Asus VII HERO + SM951 256GB

u.2 NVMe 4xPCIe3.0 - Asus Pro Gamer Z170 + SM951 256GB

 

Przy każdej zmianie była odczywalna różnica, powyżej SATA3 zysk przy ładowaniu Windowsa jest marginalny ale szybciej odpalają sie aplikacje przez co wzrasta komfort korzystania z komputera.

Rozczarowaniem była ostatnia zmiana, transfer wzrósł z 800MB/s do 2.2GB/s, ale nie jest to już to odczywalne bez specyficznych zastosowań i żałuję że zmieniłem płytę główną bo z Asusa VII Hero byłem bardzo zadowolony.

 

 

Taka ciekawostka za Sandisku jak instalowałem Red Hata na maszynie wirtulanej to szybciej mi sie system zainstalował niż startuje mi natywnie mi sie na pracowniczym laptopie z dyskiem 7200rpm. :D

Edytowane przez tom256
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem na stronie ADAT'y zauważyłem, że seria SP920 zakupiona po 1/10/2015 jest objęta 5 letnią gwarancją.

tak jest, jakiś "pan redaktor" na tej stronie się ze mną kłócił, że zawsze było 5 lat, a sam widziałem, że tak nie było, ale wiadomo papier, a w zasadzie internet wszystko przyjmie... :>

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam dysku do laptopa HP ProBook 640 zamiast zwykłego HDD.

 

Wybór padł na dysk w okolicach 256 GB, poniżej lista "kandydatów" co najlepiej kupić z poniższej listy, a może jeszcze coś innego?

 

Crucial 275GB 2,5'' SATA SSD MX300 7mm [CT275MX300SSD1] - 380zł
ADATA 256GB 2,5'' SATA SSD Ultimate SU800 [ASU800SS-256GT-C] - 350zł
GOODRAM 240GB 2,5'' SATA SSD Iridium PRO [sSDPR-IRIDPRO-240] - 380zł

Trochę zamuliłem z tematem, w xkom jest promocja na komponenty, można było dyski upić sporo taniej, niestety SSDki na SATA już się rozeszły (pewnie był jakiś limit ilościowy).
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mane" trochę się spóźniłeś w sklepie z X w nazwie była promocja na dyski MX300 ~ 300zł, SU800 ~ 319, ale chyba wszystko już wykupione :/

 

Wiem, nawet oglądałem tą promocję, ale jakoś inne sprawy spadły na głowę i szybko się dyski rozeszły, zresztą inne ciekawe podzespoły z tej promocji też :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie ceny są chore, bardziej kupiłbym plextora pro za 439, niż iridium za 380, różnica niewielka a przynajmniej najwyższa półka SSD

czasami można upolować cruciala mx100, ostatnio widziałem za 250zł wersję 256gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno gadaliśmy że MLC pojdą do sektora premium...

 

Albo Janusze byznesu wyczuły że GD iridium to rozchwytywany dysk i podnieśli ceny do nieakceptowalnych ( zresztą rok temu były w podobnej cenie i cena odstraszała ...~420zł cos koło tego) gdzie C100 za 280 szło kupić..

 

EEeedyta :

Dawno nie sprawdzałem cen ale za 240GB TLC krzycza 360zł ? Poje.. czy słoneczko przygrzało ??  240 zł za 120GB ?? 

 

Ceny używek bez GW  buahahahhahhahha umarłem..

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam pytanie dotyczące Samsungów 850 PRO (chodzi mi o każdą pojemność).

 

Jak w pełni wykorzystać potencjał takiego dysku ? (oprócz instalacji systemu na UEFI i opcji bootowania bo o tym wiem). Są jakieś sterowniki czy programy od Samsunga ,które trzeba doinstalować bo dają coś fajnego tj. szybkość czy coś? kiedy je instalować?

 


 

Widze tam wgrywanie firmware - a jak sprawdzić jakie jest obecnie ? warto wgrywać nowe oczywiście, prawda?

 

 

No i te Samsung Magician - warto? Używacie tego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płytce od dysku mam wer. 4.5 i taką miałem poprzednio zainstalowaną, wszystko tam było ustawialne.
Coś mnie podkusiło, aby zaktualizować do wer. 5.0, bo pojawiało się okienko z takim zaleceniem :mur:
Owszem, działa dobrze, ale brakuje wielu ustawień, które można było zrobić lub sprawdzić z poziomu tego programu w wersji poprzedniej.
Wiesz może czym różni się wersja 4.9.7, o której piszesz, od 4.5?

 

Teraz mam podobne obawy, co do instalowania nowego firmware dysku, bo jest również i to zalecenie. Może coś "ulepszono" w drugą stronę.

Jak myślicie, warto robić taką aktualizację?

 

post-215272-0-88712900-1487430669_thumb.jpg

Edytowane przez Kristian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam najnowszy firmware na 850 Pro zainstalowany w pierwszym dniu kiedy sie pojawił, żądnych problemów. Zainstaluj 4.9.7 bo to ostatnia wersja, która nie została wykastrowana z opcji. Wersja 5.0 to już twór dla casuali gdzie Samsung chciał bardziej user friendly i kolorowy programik do jego dysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię. Dzięki za konkretną odpowiedź.
Jeszcze jedno pytanie: na Samsungu mam praktycznie tylko system, cała reszta na drugim dysku.
Czy tą aktualizację można zrobić bez obaw, że coś się wykrzaczy w systemie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pocieszające, dziękuję.

Podejmuję decyzję, że firmware dysku zaktualizuję, choć nie chciałbym, aby ten pechowy 0,01 % akurat wypadł u mnie. :>
Wszystkim jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poleci ktoś jakiś SSD do routera/pfsense na x86. Używany jak najmniejszy 16-32GB, mSATA albo SATA.

 

 

Transfery mogą być słabe, oby tylko nie zdechł za szybko. Zapis to około ~5GB dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...