Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Evo ma 250GB , jak możesz je dostać w tej samej cenie to bierz EVO mimo że to TLC ( ale z tych dobrych , jak nie najlepszych TLC 3D ) .

 

Iridium Pro to z drugiej strony kości MLC ( o ile Goodram także czegoś nie miesza jak inni ) - większa trwałość i wydajność .

 

Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić i potestować dany dysk , szczególnie ile mają zapisanych danych .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dysk SSD mogę podłączyć do laptopa przez eSata? I jeśli tak, to czy pomiar będzie wiarygodny?

I skupić się tylko na ilości zapisanych danych? Czy też robić testy wydajności i porównywać do oficjalnych i/lub z wiarygodnych testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że możesz podłączyć. eSata to zewnętrzne Sata. Elektrycznie to to samo złącze. Tylko zasilanie musisz podać, chyba że masz wersje eSata z zasilaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iridium Pro i Evo 850, oba po 290zł za dwieściecoś giga.

Podobne nowe lub prawie nowe, ale dowodu zakupu brak.

Co myślisz?

nie opłaca się

z gwarą:

https://www.olx.pl/oferta/dysk-ssd-crucial-mx100-256gb-gwarancja-100-nowka-CID99-IDkmkp4.html#392741aa98

https://www.olx.pl/oferta/dysk-ssd-256gb-crucial-mx100-gwarancja-13m-y-CID99-IDkwHgu.html#392741aa98

bez

https://www.olx.pl/oferta/dysk-ssd-plextor-px-256m6s-256gb-CID99-IDkFljE.html#06f1249b83

tylko się dogadaj czy mozna na allegro i wsio

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmn, do 300 będzie na tę chwilę ciężko, pojawiają się sandiski plus 240gb na olx (gwarancja globalna), ale tutaj możliwe pamięci TLC...

czasami jakieś niedobitki goodrama c100 c50 ale też szału nie ma

warto spogłądać na konto xkom  i ich outlet ze zwrotów na allegro

albo czekać na zniżki cen, okazje

albo dołożyć do tych co podawałem wcześniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie - dzięki uprzejmości Szkoleń Intela - Sandisk Ultra II 128GB zostanie zastąpiona intelowską serią 540 240GB;

Taak, 'złe' TLC ale i tak będzie szybsze, pojemniejsze od obecnego SD, który zresztą zaczął łapać lekkie zmuły;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Widzę, że aktualizacja dysków na pierwszej stronie była robiona już dawno. Dlatego pytam obeznanych w temacie : co na tę chwilę wydaje się być najlepszym wyborem jakość / cena? Raczej coś w okolicach 250 GB, 120 są już zupełnie nie opłacalne. Laptopa używam głównie do internetu, pakiet Office, malowanie w AutoCADdzie, diagnostyka samochodów. Sprzęt komputerowy wymieniam bardzo rzadko, stąd też dobrze żeby kilka lat działało - gwarancja.

Dysk ma działać w laptopie ASUS K53S, na pokładzie:

Intel i3 2350M

8GB RAM,

NVidia 610M,

Win 7 HP 64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacji nie ma bo mało się dzieje i nie ma dużej liczby sensownych SSD .

 

A co do samego dysku - to tradycyjnie Goodram Iridium Pro 240 GB za 389 zł , sprawdzony dysk na trwałych i szybkich kościach MLC .

 

ZA 399 zł jest A-Data SU800 256GB , 16GB więcej ale droższa i ma już wolniejsze oraz mniej trwałe kości TLC .

 

Albo za 425 zł Samsung 850 EVO 250GB  - klasa sama w sobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Widzę, że aktualizacja dysków na pierwszej stronie była robiona już dawno. Dlatego pytam obeznanych w temacie : co na tę chwilę wydaje się być najlepszym wyborem jakość / cena? Raczej coś w okolicach 250 GB, 120 są już zupełnie nie opłacalne. Laptopa używam głównie do internetu, pakiet Office, malowanie w AutoCADdzie, diagnostyka samochodów. Sprzęt komputerowy wymieniam bardzo rzadko, stąd też dobrze żeby kilka lat działało - gwarancja.

Dysk ma działać w laptopie ASUS K53S, na pokładzie:

Intel i3 2350M

8GB RAM,

NVidia 610M,

Win 7 HP 64.

ciężko będzie, za ten budżet to albo używka 240-256gb bez gwary, albo nowy 128gb

za powyżej 300 wyrwiesz cos 240-256gb używanego z gwarą, nowy to już okolice 400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobry sprzęt nie skąpię. Chodziło mi o pojemność w okolicach 250 GB. Pytam o to co ma aktualnie najlepszy stosunek jakości do ceny pod względem prędkości odczytu / zapisu, gwarancji, najlepiej by było na MLC. Producenci wariują chyba z wrzucaniem tych sprzętów na rynek. Wszytko idzie w górę, a dyski z testów z zeszłego roku w większości są niedostępne lub zastąpione "lepszymi".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Widzę, że aktualizacja dysków na pierwszej stronie była robiona już dawno. Dlatego pytam obeznanych w temacie : co na tę chwilę wydaje się być najlepszym wyborem jakość / cena? Raczej coś w okolicach 250 GB, 120 są już zupełnie nie opłacalne. Laptopa używam głównie do internetu, pakiet Office, malowanie w AutoCADdzie, diagnostyka samochodów. Sprzęt komputerowy wymieniam bardzo rzadko, stąd też dobrze żeby kilka lat działało - gwarancja.

Tak jak Reyden wspomniał nic się nie dzieje to nie ma co wiele zmieniać na liście. Linki są po to by każdy mógł kliknąć i sprawdzić aktualne ceny.

Nie mniej jednak usunąłem kilka nie osiągalnych bądź kompletnie nie opłacalnych modeli i dodałem ww AData.

 

Generalnie na rynku SATA nic się nie dzieje od jakiegoś czasu poza zalewem rynku przez TLC najgorszego sortu..i nielicznymi konstrukcjami do przyjęcia.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej stronie brakuje dosyć istotnej informacji, czy dany model SSD ma zabezpieczenie przed odcięciem zasilania. Pamiętajmy, że dane na SSD praktycznie przez cały czas wędrują między komórkami (by komórki się równomiernie zużywały) i w przypadku odcięcia zasilania, przy dysku SSD bez zabezpieczeń, możemy uszkodzić fragmenty plików, które zapisaliśmy dawno temu! ... a jeśli plik jest duży, to możemy odkryć uszkodzenie po latach.

 

Tym samym ciekaw jestem jakie zabezpieczenie przeciw zanikom napięcia ma np. taki polecany Samsung 850 EVO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle : Nic takiego się nie stanie .

Znasz zasade np defragmentacji dysku ?  Odczyt  --> zapis w nowym miejscu --> dane sie zgadzają -->>kasujemy stare miejsce...  

 

Gdyby producenci zrobili tam jak mówisz to byli by skończonymi idiotami ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba żaden  dysków nie ma żadnego systemu podtrzymania (mogę się mylić bo któryś miał kondensatory). Wszystkie SSD z klasy enterprise mają ochronę w postaci kondensatorów + często ochrona baterią z kontrolera raid + UPSy + generatory prądu. Do domu taniej bateria w laptopie i jakiś UPS pod PCta.

Wszystkie SSD z ochroną kosztują więcej niż 2000zł za 200GB+. Większość ma złącza SAS.

U Intela w serii DC niektóre dyski mają PLI - Power Loss Imminent. Ulotka w załączniku. Tylko czy występuje w 2.5" ?

Seagate w serii Etnerprise ma:Power loss data protection and full path data protection

Samsung ma coś w serii PM1633a.

Reszta to rozwiązania pod serwery i do kupienia jako części zamienne w kosmicnzych cenach od HP (HPE) lub Della.

 

 

PS Znalazłem dysk na SLC: Mach Xtreme DS Premium SLC 128GB. Cena 1700zł.
 

ssd-power-loss-imminent-technology-brief.pdf

PM1633a-flyer-0.pdf

Edytowane przez tosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest na rzeczy z bezpieczeństwem danych przy odcięciu zasilania na SSD:

 

http://www.anandtech.com/show/8528/micron-m600-128gb-256gb-1tb-ssd-review-nda-placeholder

 

(przewińcie sobie nieco w kierunku dołu strony, do "The Truth About Micron's Power-Loss Protection", do części:

 

 

So, what are the capacitors there for then? To understand the technical details, I need to introduce some new terminology. Lower and upper pages stand for the two bits that are programmed to each cell in MLC NAND. Basically, lower page is the first bit and upper page is the second -- and with TLC there would be a middle page as well. Do not confuse lower and upper page terms with the typical 'page' term, though, which is used to refer to the smallest amount of data that must be written at once (usually 16KB with the currently available NAND).

 

Sedno jest właściwie tutaj:

 

 

If power is lost during upper page program, the bit associated with the lower page of that cell may be lost. Because lower and upper page programs are not necessarily sequential, the data in the lower page might have been written earlier and would be considered data-at-rest.

 

)

 

Tak poza tym są dyski konsumenckie z kondensatorami zabezpieczającymi dane przed utratą (choć dane z cache już będą tracone) np. Crucial MX100.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kilkanaście ssd tańszych droższych, wisiały na kablach luzem, wyłączałem kompa z przycisku, resetowałem, wyłączałem z listwy jak się spieszyłem, miałem zaniki prądu nigdy żaden plik mi się nie uszkodził :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD konsumencke mają dużo błędów, każdy ma korekcje a i tak czasami chkdsk znajdzie coś bez zaniku zasilania. Także możliwe że się uszkodził ale nie zauważyłeś. Lub się naprawił.

W intelu dali zwykły kondensator elektrolityczny:
Intel® SSD DC S3700 Series and S3500 Series, Aluminum Electrolytic (Wet) capacitors were chosen for their specific[...]
Two 35 V, 47 uF capacitors store enough charge to commit all data in the write cache to NAND.

źródło:
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-dc-s3700-enterprise-storage,3352-2.html
JAYQBh5.jpg

Ciekawe czy wystarczyłoby polutować jakiś pod linię zasilania. Trzeba by przetestować jak się zachowują jak stracą sygnał z kontrolera a zostanie zasilanie :) Tzn. czy dopiszą cache na komórki.

Edytowane przez tosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...