Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak większość tutaj również mam dylemat jaki dysk kupić. Waham się pomiędzy dwoma propozycjami na 3D TLC: ADATA Su800, Samsung 850 Evo a MLC: GoodRam Iridium Pro. Co polecacie? Cenowo wychodzą niemal identycznie.

Mój config:

i5 2500k@ 4,5Ghz

Gigabyte P67A-UD4

16GB Ram 1600Mhz

GTX970

Obecnie mam Plextora PX-128M5S ale ten ma trafić do Laptopa dziewczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie 3 dyski są OK , kości 3D TLC są dużo lepsze niż normalne TLC 2D , może nawet lepsze niż 2D MLC .

 

Jak szukasz dysków 240+ GB to rozważ też Cruciala MX300 275GB - w morele kosztuje tyle samo co A-Data SU800 a masz 19 GB więcej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wierzyć temu co piszą na necie to wytrzymałóśc kości 3D TLC jest mawet większa niż kości MLC 2D ( bo są też kości 3D MLC ) .

 

MX300 ma limit 80 TBW dla wersji 275GB , dla SU800 nie idzie znaleźć jaki ma limit zapisu , Iridium ma niby 600 TBW limitu , 850 EVO ma limit 75 TBW , tyle że to wartości określone przez producenta , dysk może wytrzymać więcej a może wytrzymać mniej - wide podawany wcześniej link do testu wytrzymałości gdzie model 850 Pro 256GB  ( na kościach MLC ) wytrzymał ponad 9 PB zapisanych danych przy 150 TB limitu .

 

Tyle że nie tylko liczy się limit , może paść także kontroler na SSD albo same kości .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ciagłe testy zapisu można sobie odpuścić :

Tester odpiął zasilanie na 15 minut bo kompa musiał przenieść ( smart dysku nie wył ani program nie wykazywał że coś nie tak )

Podłączył go i uuuu już niewidoczny...

 

Testy retencji powinny wyglądać tak :

Zapis np 75 TB -- odłączenie zasilania na tydzień -- sprawdzenie CRC danych,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na sata 2 będzie duży skok wydajności i komfortu pracy , SSD to nie tylko transfery - to także sporo niższy czas dostępu .

Wiesz ja kupiłem do swojej Amigi 4000D dysk SSD 32GB PATA, który działa tam na PIO0. System ładuje sie 2 razy krócej :zonk: .

A tam kontroler jest PIO-0, max 3,3MB/s.

 

Aż dziw bierze że jeszcze komuś trzeba tłumaczyć ze bedzie szybciej, a są jeszcze 'specjaliści' którzy twierdzą ze dysk SSD niewiele daje i jeszcze się kłócą.

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

poproszę o ostateczne rozwianie moich wątpliwości:

Win 10 i płyta Asrock Z97M OC Formula (mATX) w tej chwili z dyskiem PLEXTOR PX-256M6GV-2280 wszystko pięknie działa - plan jest taki, żeby Plextora przełożyć do Lenovo Y700-15 (bo tam jest tylko HDD) a na miejsce Plextora kupić coś szybkiego co będzie pasowało tez po ewentualnej zmianie platformy - korci mnie: Samsung EVO 960 250GB MZ-V6E250BW.

Na necie tylko w 1 miejscu znalazłem informację odnośnie kompatybilności - poproszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie bo na stronie z supportem jest tylko taka lista:

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z97M%20OC%20Formula/index.us.asp#Storage

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka piłka Samsung EVO 250 M.2 250GB czy Patriot Hellfire M.2 240GB?
Płyta na Z270 + i7. Teraz siedzi MX200 250GB. Zależy mi na szybkości ma w operze otwarte minimum 60-100 zakładek + kilk-naście innych programów, więc czas uruchamiania ma dla mnie znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EVO

 

 

Dzień dobry,

poproszę o ostateczne rozwianie moich wątpliwości:

Win 10 i płyta Asrock Z97M OC Formula (mATX) w tej chwili z dyskiem PLEXTOR PX-256M6GV-2280 wszystko pięknie działa - plan jest taki, żeby Plextora przełożyć do Lenovo Y700-15 (bo tam jest tylko HDD) a na miejsce Plextora kupić coś szybkiego co będzie pasowało tez po ewentualnej zmianie platformy - korci mnie: Samsung EVO 960 250GB MZ-V6E250BW.

Na necie tylko w 1 miejscu znalazłem informację odnośnie kompatybilności - poproszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie bo na stronie z supportem jest tylko taka lista:

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z97M%20OC%20Formula/index.us.asp#Storage

 

 

 

Płyty na chipsecie X97 nie mają żadnych problemów z bootowaniem z dysków pcie więc jak najbardziej będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to wciąz nie MLC. Ogólnie SSD dla mnie wciaż jest za mało wytrzymałe i przy tym trochę mało praktyczne jako magazyn danych.  Nigdy mi to nie zastąpi HDD, które mogę zarzynać  masą plików. Usuwać i przy tym nie myśleć ile GB nabiłem. Nie mówiąc już o cenie. Może za parę lat takie dyski będą na tyle wytrzymałe by całkowicie wparło HDD, które są już dość leciwie jeśli chodzi o wydajność. Do tego też są dosć awaryjne, głośne etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to wciąz nie MLC. Ogólnie SSD dla mnie wciaż jest za mało wytrzymałe i przy tym trochę mało praktyczne jako magazyn danych.  Nigdy mi to nie zastąpi HDD, które mogę zarzynać  masą plików. Usuwać i przy tym nie myśleć ile GB nabiłem.

 

Ja mam zgoła inne zdanie, miałem już kilkanaście SSD, niektóre po 20000 godzin pracy i kilkadziesiąt TB zapisu, widziałem nawet małe dyski i po 500TB które nadal działały, oczywiście zdarzają się awarie, ale chyba nikt nie powie, że w klasykach się nie zdarzają, przy SSD są one bardziej bolesne, bo kwota już inna, no ale wiadomo, chcesz wydajności to płacisz, wystarczy ci talerz to płacisz mniej i masz wolniej, uważasz na wstrząsy (lapek) i nie narzekasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Czy mógłbym prosić doświadczonych Kolegów, o jakieś szersze opinie na temat n/w dysku - na podstawie widocznych parametrów?
Dysk ma już pewien okres pracy za sobą (widoczny w tabeli) i chciałbym wiedzieć, jaka jest Wasza ocena jego obecnego stanu. Testy są aktualne.
Przyznam się, że te wszystkie parametry niewiele mi mówią, a co gorsze, nawet nie wiem, jak je prawidłowo odczytywać.
Dodam tylko, że dysk pracuje znakomicie i nie zauważyłem, aby coś niepokojącego się działo.
Z góry dziękuję za wszystkie sugestie oraz opinie. I jeszcze jedno: czy warto go trzymać / eksploatować, czy rozglądać się za nowym?

 

post-215272-0-24531800-1506570519_thumb.jpg

 

post-215272-0-40757100-1506570563_thumb.png

 

post-215272-0-51735000-1506570576_thumb.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to wciąz nie MLC. Ogólnie SSD dla mnie wciaż jest za mało wytrzymałe i przy tym trochę mało praktyczne jako magazyn danych.  Nigdy mi to nie zastąpi HDD, które mogę zarzynać  masą plików. Usuwać i przy tym nie myśleć ile GB nabiłem. Nie mówiąc już o cenie. Może za parę lat takie dyski będą na tyle wytrzymałe by całkowicie wparło HDD, które są już dość leciwie jeśli chodzi o wydajność. Do tego też są dosć awaryjne, głośne etc.

 

 

 

Czemu mało praktyczne i wytrzymałe? Nie wiem ile operacji robisz na takim dysku, ale na magazynie zazwyczaj nagrywa sie dane i je tam trzyma. Test już wykazały że SSD sa mniej awaryjne od zwykłych dysków.

Poza tym dzięki algorytmom zapisu dyski SSD spokojnie powinny przetrwać ponad 10 lat u przeciętnego użytkownika. Jedyny mankament to że musza być co jakiś czas podłączane do zasilania, bo z czasem komórki pamięci ulegają rozładowaniu. Ale ten czas mierzy sie w latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś wynalazek. Póki działa to OK, ale jak coś nie wypali i trzeba będzie pytać o gwarancje...

 

Silicon power.  Dokładnie taki sam wynalazek jak Goodram CX  ( FSG robi te dyski ) i tylko kazdy klei swoje naklejki + mod Firmware by nazwa producenta sie zgadzała.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ok, ale chyba nie masz najnowszego firmware. Zainstaluj Intel SSD Toolbox.

 

Dziękuję za odpowiedź. Zainstalowałem "I SSD T", zrobiłem wszystkie testy, które on oferuje i wyniki pokrywają się dokładnie z tymi, które poprzednio zamieściłem.

Mój komputer (kontroler) i tak nie wykorzystuje pełnych możliwości dysku, więc bardziej chodzi mi o to, czy jego trwałość ucierpiała do dzisiaj w jakiś znaczący sposób, czy w zasadzie nie powinienem się niczego obawiać? Dysk pracuje w laptopie do standardowych zadań, bez jakichś ekstremalnych obciążeń. Czy ten prognozowany jeszcze czas pracy na ok. 10 lat, mogę traktować, jako realną (dobrą) ocenę stanu dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! W takim razie nie myślę o zmianach. Wynika z tego, że trwałość dysków SSD wcale nie jest taka słaba, jak początkowo sądzono. Pewnie wcześniej zmienię cały komputer, niż dysk zacznie szwankować - mam nadzieję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...