Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ok nawiązując do mojego poprzedniego pytania o ssd nvme do MSI Z97 Gaming 3. Kupiłem PNY XLR8 CS3030 1tb. PNY oferuje jakiś soft do aktualizacji oprogramowania ssd ? To z ich strony: https://www.pny.com/support/technical-support/solid-state-drives/firmware-update/internal-ssd nie wykrywa dysku.

Gdyby ktoś był ciekawy jak wygląda PNY XLR8 CS3030 1tb na MSI Z97 Gaming 3 to:

 
fG9P8hE.pngYovMsdv.pngZBoLI2L.pngejvfens.jpg

Oraz zakupiłem laptop: https://www.x-kom.pl/p/527233-notebook-laptop-156-hp-pavilion-gaming-r5-3550h-8gb-512-win10-1650-144hz.html

Tu jego wyniki:

 
GvudEXn.pngr2rucod.pngtbLlGcd.pngljZqUFe.jpg
Edytowane przez xardas228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2019 o 22:24, pierotez napisał:

W Nikon Capture NX2 dysk ssd lub pcie na temp/cache dawał dużo większego kopa niż na system!

Na forach foto-psujowych piszą że do produktów adobe wystarczy ssd na sata ahci.

Co do rawów to ciągłe mielenie spakuj-rozpakuj i tak jak piszesz.

Płyta ASRock Z390 Phantom Gaming ITX na 2 porty m.2 ale tylko jeden pcie a drugi chyba współdzieli z sata, a więc wszystko jasne  ;)

Fenks!

RAW-y do obróki w Lightroom lepiej na NVMe 512GB Hynix BC501 czy na SATA3 Samsung 2,5" 860 EVO 500GB (300TBW)? Nigdzie nie mogę znaleźć jakie TBW ma ten Hynix... Wyniki szybkości zamieściłem kilka postów wyżej. To dysk OEM, który dostałem z nowym laptopem. Ogólnie laptop działa rewelacyjnie szybko i jestem zwolennikiem pozostawienia tego Hynixa. Może szybko nie padnie ;)

Edytowane przez Marksman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bankowo temat już kiedyś się pojawił ale po wyszukiwarce nic nie znalazłem, a ostatnio trochę mniej śledzę temat i zostałem w tyle. Sprawa wygląda tak, że mam już dość leciwą platformę na Z77. Rozglądam się na dyskiem pod gry, z oczywistych względów na sata. Jednak do końca nie ogarniam tematu tych NVMe, M.2, itp. Moja płyta tego nie wspiera, ale zacząłem się zastanawiać, czy takowe dyski nie będą wogóle działać, czy tylko nie można z nich bootować. Bo nie mam zamiaru na nim instalować systemu. Zatem czy są jakieś dyski na PCIe, które będą działać jako drugi SSD na mojej płycie? Nawet jeśli dziś bym nie wykorzystał jego prędkości w 100% to w przyszłości na nowym kompie już na pewno, bo jeśli można w podobnej cenie kupić coś dużo szybszego to po grzyba się pchać w sata...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M.2 to złącze podobnie jak SATA .

NVMe to protokół , podobnie jak SATA / AHCI .

Dysk obsługujący protokół SATA może występować zarówno w wersji 2,5" jak i w wersji M.2 .

NVMe to nowy i znacznie wydajniejszy protokół obsługi pamieci masowych , będący pochodną PCI-E .

Dysk NVMe występuje tylko na złącze M.2 , standard 22xx gdzie w miejsce xx masz liczby od 40 do 80 czyli długość dysku w mm , ostatnio pojawił się też standard 22110 .

Jak płyta na złącze M.2 to nawet SSD NVMe powinien działać , choć nie będzie bootowania z tego dysku .

M.2 SATA normalnie da się zbotować .

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szczegółowy opis, choć nie do końca rozumiem wszycho. Wiem, że NVMe to protokół. PCIe to złącze, podobnie jak M.2. Jesteś pewien, że dyski NVMe nie występują pod PCIe? W tym filmie mówi, że są, tzn dysk siedzi jakby na adapterze. Moja płyta jest stara i nie posiada M.2. Chodzi mi o to, czy np. dysk z porównania pod PCIe na protokole MVMe będzie działać normalnie (nie bootować) na mojej płycie i przy tym karta graficzna nie zejdzie w tryb 8x przez ograniczoną liczbę linii PCIe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi ile linii PCIe obsługuje 3570K, ale prawdopodobnie jest to 16, więc chyba gra niewarta świeczki. Tym bardziej, że dalej nie znam odpowiedzi na pytanie, czy będzie działać, a eksperymentować mi się nie chce. Lepiej uderzyć w sata i nie kombinować. Dysków nigdy za wiele.

Edytowane przez SzczYpior_n1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial BX500 po kilku miesiącach zapełniony do połowy (wersja 480GB)  bardzo zwolnił, po reinstalacji systemu działa prawidłowo i smart nie pokazuje już błędów, Pytanko słać na gwarę czy czekać jeszcze aż całkiem padnie?

07-stycznia-2020_15-56.png.9c4c19c595306ca3bb60f781c4c93be2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to? Wyzerowały się te 05, C4 i C5? Po paru miesiącach trochę słabo. Nie wiadomo, co z tą temperaturą. Ja bym jeszcze poczekał jak gwara 2 lata.

PS. Jako ciekawostkę, bo nie wiem czy jeszcze ktoś używa, smart 8-letniego Samsunga 830, normalnie użytkowanego z przebiegiem prawie 10k godzin i średniej zapisu ok. 5,5 - 6GB dziennie.

830.jpg.2d12aaf3d98dced6ad70879821d5ee54.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakie teraz porządne dyski na sata? Czy Adata SU800, którą Sebastian testował można brać w ciemno, czy coś lepszego/trwalszego w podobnych pieniądzach?

Dysk będzie drugim dyskiem na dane i backup, główny z system i programami Corsair MP510 na M2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkościwo to Crucial BX500  , ew. nieco lepszy MX500 500GB / 1TB .

Ew. Samsung 860 EVO 500GB / 1TB .

BX500 ma najmniejsze TBW - dla modelu 480GB wynosi on tylko 80 TB , MX500 ma TBW na poziomie 180 TB ,Samsung w wersji 500GB ma 300 TB limitu TBW .

 

 

Edytowane przez reyden
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz  zapytam. Mam w płycie 2 sloty m.2. W pełnym siedzi mp510 480. Drugi slot daje tylko przepustowość sata. 

Chcę dokupić 2 na temp / cache (dane w obróbce) . Brać taki sam ( promocja) czy zwyklaka na sata np. mx***.

Edytowane przez pierotez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SLC już nie ma, w dyskach nvme praktycznie nie występują kości MLC ( nie licząc Samsunga 970 pro), więc zostaje TLC
Uważaj za to na dyski z koscismi QLC jak np. Crucial P1, do bardzo wolne i niezbyt wytrzymałe kości

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nowych SSD jest np. PNY CS900 240 GB za 179 zł czy Crucial BX500 240GB albo Patriot Burst 240 GB za 189 zł oba .

Za 230 zł jest Crucial MX500 - dłuższa gwarancja i własny cache w przeciwieństwie do ww. modeli SSD .

Ceny z morele.net

Używki / outlet

https://allegro.pl/oferta/outlet-dysk-ssd-micron-256gb-ssd-m1100-3d-nand-9146167397

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-crucial-240gb-asus-x550-win8-1-9027224827

https://allegro.pl/oferta/dysk-wewnetrzny-ssd-samsung-256-gb-mz-7ke256bw-9085652814

Ostatnie 2 linki są ciekawe bo to stare dobre SSD na kościach MLC - Crucial M500 i Samsung 850 Pro .

W przypadku używanych SSD najpierw się spytaj ile danych zastało zapisanych na dysku .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...