Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proste pytanie, jaki SSD 40-60GB (300-400zl) do Netbooka EeePC z N570 i 2GB Ram.

Strasznie sie ten netbook ślamazarzy na dysku + masakryczny Win7 do tego i chce tam wlozyc SDD + XP.

Nie wymagam najwyzszej wydajnosci tylko zeby chodzil plynniej i szybciej za mozliwie najnizsza cene bo nie uzywam go zbyt czesto wiec nie chce przeplacac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

czy crucial m4 jest nadal najbardziej opłacalnym dyskiem ? więcej jak 64gb mi nie potrzebne ponieważ mam partycje c 40gb i 10gb wolnego miejsca jeszcze..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy crucial m4 jest nadal najbardziej opłacalnym dyskiem ? więcej jak 64gb mi nie potrzebne ponieważ mam partycje c 40gb i 10gb wolnego miejsca jeszcze..

 

Bierz śmiało M4 albo Samsung 830.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samsung 64gb 830 - ok 425 zł.

 

 

Tnx.

Choc tak sobie mysle ze lepsza opcja byloby chyba wymiana mojego Intela G2 40GB na cos lepszego a ten SSD dac do netbooka.

Jakis Intelek 320 G3 czy cos innego jest na topie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie kości 32nm powinny być trwalsze. Ale dużo zależy również od kontrolera i overprovisioningu, no i od sposobu używania. Z tych dwóch ja osobiście brałbym Corsaira. Jeżeli już wydajesz taką sumę pomyślałbym jednak jeszcze nad intelem 520 120Gb.

 

Intela nie biorę pod uwagę ze względu na kontroler i cenę/pojemność, po za tym to też 25nm, przekopałem sporo zagranicznych stron i ciężko się doszukać jakichś kompetentnych porównań trwałości kości 34nm a 25nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

ten samsung po wgraniu nowego biosu czy tam czegoś na prawdę tak przyśpiesza czy to tylko bajki producenta? bios mam wgrać przed instalacją systemu? czy można po z poziomu windowsa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intela nie biorę pod uwagę ze względu na kontroler i cenę/pojemność, po za tym to też 25nm, przekopałem sporo zagranicznych stron i ciężko się doszukać jakichś kompetentnych porównań trwałości kości 34nm a 25nm.

 

cena podobna jak Corsair Performance Pro za 120Gb i 5 lat gwarancji. Po co Tobie ta trwałość komórek? Jeżeli kpujesz dysk z myślą długiego używania to bierz tego z najdłuższą gwarancją. Sama zmienna 34nm a 25nm nie określa w pełni trwałości dysku. Edytowane przez anton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cena podobna jak Corsair Performance Pro za 120Gb i 5 lat gwarancji. Po co Tobie ta trwałość komórek? Jeżeli kpujesz dysk z myślą długiego używania to bierz tego z najdłuższą gwarancją. Sama zmienna 34nm a 25nm nie określa w pełni trwałości dysku.

 

Nie napisałem, że kupuje 256GB a tu Intel przegina z ceną bo chce ponad 1800, Corsair 1450 a Samsung 1300, dlatego z niego zrezygnuje, inna kwestia to kontroler Sand Force u Intela, jakoś nie mam do niego zaufania, niezależnie od tego kto go używa, zresztą ten kontroler jest powszechnie odradzany.

Domyślam się że sama zmiana procesu nie daje pełnego obrazu trwałości, suche dane jakoby 25nm było wstanie wytrzymać 3000 zapisów a 34nm 5000 nie są miarodajne, producenci w przypadku 25nm umieszczają więcej przestrzeni nadmiarowej, do podmiany z "martwymi" komórkami.

Nie znalazłem informacji o jakimś dysku 25nm który został zajechany na śmierć, w każdym razie nie w normalnym użytkowaniu.

 

Nie wiem czy ma jakiś racjonalny sens dopłacanie do 34nm, czy po prostu brać 25nm 830 zamiast Corsaira.

 

Corsair jest na tyle nowym dyskiem że nie sposób doszukać się testów trwałości, samsung już ma wyrobioną opinie i raczej dojrzały firmware, support też raczej dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka dla osób chcących troszkę zreanimować już raczej leciwy sprzęt.

 

Pacjent:

Toshiba Portege M200, czyli chipset 855 z mostkiem ICH4-M.

 

Elementy biorące udział w reanimacji:

Samsung PM800 TM - 1.8 cala, usata, 128gb

przejściówka usata na sata

przejściówka sata na pata - dokładnie na 44 pinowe złącze

 

Całość wymagała lekkie obróbki gdyż nie mieściła się w miejscu na dysk. Wylutowałem gniazdo usata z przejściówki i dorobiłem do niego mały przedłużacz (6-7cm). Wszystko złożyłem na kanapkę et viola!

 

Random Read 4KB (QD=1) : 16.297 MB/s [ 3978.8 IOPS]

Random Write 4KB (QD=1) : 4.167 MB/s [ 1017.3 IOPS]

Random Read 4KB (QD=32) : 12.786 MB/s [ 3121.7 IOPS]

Random Write 4KB (QD=32) : 3.413 MB/s [ 833.2 IOPS]

 

Ogólnie całość prawie podwoiła wartość laptopa, ale w razie wymiany Toshiby dysk zawędruje do nowego pacjenta.

 

Poza tym efekt jest zdecydowanie pozytywny i czuć zdecydowaną poprawę w ogólnej jakości pracy na komputerze - jak na ssd przystało.

post-2667-0-73196700-1329833346_thumb.jpg

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że kupuje 256GB a tu Intel przegina z ceną bo chce ponad 1800, Corsair 1450 a Samsung 1300, dlatego z niego zrezygnuje, inna kwestia to kontroler Sand Force u Intela, jakoś nie mam do niego zaufania, niezależnie od tego kto go używa, zresztą ten kontroler jest powszechnie odradzany.

Domyślam się że sama zmiana procesu nie daje pełnego obrazu trwałości, suche dane jakoby 25nm było wstanie wytrzymać 3000 zapisów a 34nm 5000 nie są miarodajne, producenci w przypadku 25nm umieszczają więcej przestrzeni nadmiarowej, do podmiany z "martwymi" komórkami.

Nie znalazłem informacji o jakimś dysku 25nm który został zajechany na śmierć, w każdym razie nie w normalnym użytkowaniu.

 

Nie wiem czy ma jakiś racjonalny sens dopłacanie do 34nm, czy po prostu brać 25nm 830 zamiast Corsaira.

 

Corsair jest na tyle nowym dyskiem że nie sposób doszukać się testów trwałości, samsung już ma wyrobioną opinie i raczej dojrzały firmware, support też raczej dobry.

 

No tak, nie wiem czemu założyłem, że bierzesz 120-128gb. Intel 520 240gb jest rzeczywiście niewybieralny przy takiej cenie. Z tych dwóch weź, który tańszy. Widziałem, że ostatnio ceny Samsungów bardzo spadły. Wersji 128gb nawet o 100 PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...po za tym to też 25nm, przekopałem sporo zagranicznych stron i ciężko się doszukać jakichś kompetentnych porównań trwałości kości 34nm a 25nm.

 

Takie porównania nie istnieją bo są kompletnie bez sensu! Że tak powiem - odczep się od wymiaru technologicznego pamięci! :) Nie ma on kompletnie znaczenia w wypadku nowych modeli dysków. Ponieważ nowe dyski w większości wychodzą teraz z pamięciami w wymiarze 25nm a mają wyższą trwałość niż ich poprzednicy z 34nm. Kluczową role odgrywa tu firmware dysku, to jak zarządza ono komórkami pamięci.

 

ten samsung po wgraniu nowego biosu czy tam czegoś na prawdę tak przyśpiesza czy to tylko bajki producenta? bios mam wgrać przed instalacją systemu? czy można po z poziomu windowsa?

 

Firmware (żaden bios) w dyskach samsunga wgrywa się spod poziomu systemu za pomocą aplikacji od producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiam się nad dyskiem ssd 60 gb Crucial m4. Zależy mi na wyeliminowaniu doczytów - Lineage, gdyż zwykły hdd tam nie wyrabia, wiem że dzięki ssd różnica jest znaczna. Pytanie, mając Asusa M2N-E (sata 1) opłaca się mimo to podłączyć ssd i odczuje sporą poprawę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość operacji typu losowych które sa wykonywane na małych plikach odbywa się poniżej limitu Sata 1. Różnica i tak będzie. Choć może nie powalająca.

Z dysków o tej pojemności może Samsung 830 być minimalnie lepszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu dysku SSD, jednak na stacjonarny komputer potrzebuję 120GB i z powodu ograniczonego budżetu mój typ to: OCZ Agility 3. Jeśli chodzi o parametry to wypada dobrze, a patrząc na cenę rewelacyjnie, jednak dosyć dużo opini znalazłem na temat wadliwości lub problemów w czasie użytkowania i nie wiem czy warto ryzykować kupując ten dysk. Ewentualnie pozostaje Patriot Pyro 120GB (tańsza wersja) lub OCZ Vertex 3 albo ostatecznie czekać jeszcze na spadek cen.

 

Moja płyta to Gigabyte GA-MA770T-UD3P, która posiada SATA 2 czyli nie potrzebuję super szybkości tylko aby maksymalnie wykorzystać te złącze.

Edytowane przez marcin.mb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, moglibyscie polecic jakies dobre narzedzie do przeniesienia mojego XP na nowy SSD (chyba wezme Samsunga 64GB) ? Niestety albo nie umiem albo nie wiem czemu jak dotad nigdy mi XP nie dzialal po skopiowaniu partycji. Akurat nbigdy tego nie robilem z SSD na SSD no ale to bez roznicy. Albo system sie wysypywał albo wogole partycjj sie nie botowała, dlatego zawsze instalowalem na nowo, a teraz wybitnie mi sie nie chce. Chetnie bym upgradowal Intela G2 na cos szybszego a Intelka dal do netbooka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że ustaliliśmy ostatnio (pare, parenaście stron wcześniej) że Acronis rozwala alligment... Do Samsunga dodają Ghosta.

 

EDIT

Chociaż w wypadku XP i tak trzeba alligment ustawiać wiec wszystko jedno które narzędzie.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens zaopatrywania sie w dysk ssd skoro zaleca sie wiekszosc operacji dyskowych odczytu/zapisu przeniesc na tradycyjny hdd? Pytam powaznie bo nie rozumiem jak mozna przyspieszyc dzialanie systemu kupujac ssd i wykonujac zalecenia z 2go postu. Chodzi tylko o wyscig za szybszym uruchamianiem systemu? Przeciez nie bede trzymal filmow czy muzyki na ssd skoro do dyspozycji mam >600gb hdd, a malo jest gier ktore zarzynaja hdd podczas doczytywania leveli itp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carson uwierz nam, że warto. Gdyby nie bylo warto to kto by placil 400zl za 40+GB skoro za to mozna miec terabajty ?

Zrozum ze tu nie chodzi o gry, bo nie wszyscy graja a i gry jak zauwazyles nie doczytuja nie wiadomo czego.

Chodzi o system, i te tysiace malych plikow, o zapisywanie i odczyt wielu danych z wielu miejsc przy kazdym otwarciu programu itp. Jak Cie stac, kup sobie SDD 240GB i nie bedziesz potrzebowal drugiego dysku, a ten, zanim Ci sie zepsuje(zuzyje od zapisu) to juz dawno bedziesz mial SDD3 5TB.

Mi pasuje miec system na SSD i nie slyszec mielenia HDD podczas uruchamiania nie tylko systemu ale chocby glupiej przegladarki. To jest tak jak z seksem, wszyscy Ci mowia ze fajnie, ale jak sam nie sprobujesz to sie nie przekonasz.

Decyzja nalezy do Twojego budzetu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carson uwierz nam, że warto. Gdyby nie bylo warto to kto by placil 400zl za 40+GB skoro za to mozna miec terabajty ?Zrozum ze tu nie chodzi o gry, bo nie wszyscy graja a i gry jak zauwazyles nie doczytuja nie wiadomo czego.Chodzi o system, i te tysiace malych plikow, o zapisywanie i odczyt wielu danych z wielu miejsc przy kazdym otwarciu programu itp. Jak Cie stac, kup sobie SDD 240GB i nie bedziesz potrzebowal drugiego dysku, a ten, zanim Ci sie zepsuje(zuzyje od zapisu) to juz dawno bedziesz mial SDD3 5TB. Mi pasuje miec system na SSD i nie slyszec mielenia HDD podczas uruchamiania nie tylko systemu ale chocby glupiej przegladarki. To jest tak jak z seksem, wszyscy Ci mowia ze fajnie, ale jak sam nie sprobujesz to sie nie przekonasz. Decyzja nalezy do Twojego budzetu.

 

Przenoszac cache przegladarki na hdd? :lol: Siedze juz 40 min i zrobilem wszsytko wg poradnika ale jak doszedlem do przenoszenia profilu Chrome (o zgrozo) na inny dysk to mi rece opadly. Nie po to sie zaopatrzylem w ssd zeby teraz prawie wszystko przenosic poza jego obreb. Dziekuje za uwage :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...