Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Crucial C300 na nowym chipsecie P67 z natywnym Sata 3. Sandy Bridge motherboards from Asus, Gigabyte, Intel, and MSI - The Tech Report - Page 7

 

EDIT

Crucial Reals SSD C400 http://www.anandtech.com/show/4086/microns-realssd-c400-uses-25nm-nand-at-161gb-offers-415mbs-reads

OCZ Vertex Pro 3 http://www.anandtech.com/show/4100/ocz-vertex-pro-3-demo-worlds-first-sandforce-sf2000

Corsair P3 http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=20582

Zapowiada się ostro, jak napisał dailytech "The solid state drive market is heating up" :D

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie bardzo fajnie... ale to kolejna generacja dysków, w których modele około 50-60GB wyraźnie odstają wydajnością zapisu od pozostałych. I to dotyczy wszystkich producentów poza Intelem bo o Intelu (a nie oszukujmy się, on rozdaje karty jako producent NAND 25nm) nic nie wiadomo. Bardzo duża część klientów nie potrzebuje dysku powyżej 80GB ze względu na paradygmat: system i aplikacje-SSD, gry i media-HDD.

A OCZ idzie twardo linią 50/100/200... 50 za mało, 100 za dużo. Widać zresztą, że to dyski bardziej w kierunku enterprise (duże spare area).

Ogólne wrażenie: Po pierwsze potrzebujemy tanich kontrolerów SATA3 o dużym IOps. Bo SATA2 już zdecydowanie nie będzie wystarczać. Po drugie potrzeba tanich dysków w okolicach 60-80GB, bez wypasionych kontrolerów z 120tys op/s, które spopularyzują SSD wśród mas. A tutaj sucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NAND 25nm ma nie tylko Intel ale Samsung i Toshiba! To raz. Co do cen, chyba nie przeczytałeś dokładnie poza cyferkami ;) - prognozują spadek cen ok 1$ za 1GB. To dwa.

 

Mamy dodatkowy powód by się przesiąść na 1155 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no... przeczytałem dokładnie. Anand przewiduje spadek cen do 1GB/1$. Z całym szacunkiem ale wszystko poza jasną deklaracją producenta to pobożne życzenia. Ktoś sobie coś przewiduje, ok... wolno mu. Tak jak ja to widzę, zysk z obniżonego kosztu kości jest jedzony przez droższe kontrolery. W sytuacji kiedy 90% konsumentów nigdy nie wykorzysta tych 150tys op/s. Aby skorzystać z tej mocy trzeba i tak mieć SATA3, kolejne koszty bo albo zmiana całej platformy (z procesorem, pamięcią itd.) albo bardzo droga karta pciex (bo przecież IOps musi mieć wysoki).

Rynek profesjonalny przyjmie to oczywiście z bananem na gębie. I to oczywiste, oni mogą zapłacić i skorzystają z każdego dolara.

Ale to popyt w mainstream obniża ceny. Niewiele idzie w tym kierunku.

C400 64GB za 100$... światełko w tunelu ale tak jak pisałem 100MB/s w zapisie sekwencyjnym (i połowa cache)... szału nie robi, to już rok temu szału nie robiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz Sata 3 żeby mieć wysoki IOPS i bardzo dobre random read/write. A to sa najwazniejsze parametry dysku. A nie jakieś tam liniowe parametry co o prawie niczym nie mówią.

Co z tego że będzie miał 100MB/s w zapisie. Intele 120 i 160GB cały czas mają 100MB/s a sa jednymi z najszybszych dysków na rynku...

 

Jak chcesz duży zais sekwencyjny bo zamierzasz przewalać dużo wielkich plików to stawiasz Raid 0 z 3-4 dysków HDD. SSD przeważnie jest pod system, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak

W zasadzie jednak (jak dla mnie) to tylko Crucial/Micron pokazał coś obiecującego. C400 w wersji 64GB za 350PLN w lutym i nie mam pytań, więcej nie potrzebuję. Vertex 3 to melodia zbyt odległej przyszłości (maj, czerwiec jak nie później) i cenowo zapewne nieatrakcyjny. Intel na razie skupił sie na premierze nowej linii procesorów.

A liczyłem na ten CES, nie przeczę. Producenci celują jednak w segment performance. Dyski te początkowo drogie nie sprowokują szybkiego spadku cen aktualnych modeli, po prostu wskoczą w cenową półkę wyżej. Spryciarze.

Już mnie trochę męczy to czekanie, teraz coś kupować to lekka głupota.

Edytowane przez Piotrek_PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vertex byl, jest i bedzie drogi i kosci 25nm nic tu nie zmienia. Raz ze firma sie ceni za marke Vertex, dwa, ze nowy Sandforce nie jest tanszy niz stary wiec koniec koncow wiadomo czego sie spodziewac. Do tego te max wartosci podawane przez SandForce beda w klasie enterprise, a uzytkownicy domowi dostana znowu obciete transfery albo przez fizycznie rozne kontrolery na pcb, albo znowu bedzie zabawa z 'lepszym' lub 'gorszym' firmware tak jak bylo z Vertexem.

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego czasem warto rozejrzeć się za mało znanymi producentami którzy robią swoje dyski na tych samych podzespołach. Np Solidata seria K8. Zwykły Sand Force, lekko ścięty do 3000/10000 IOPS ale do zwykłego użytku i tak śmiga. Zresztą to takie Agility 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pokladam nadzieje w innych firmach jak Corsair, G.Skill, A-Data moze. Corsair ma w ofercie jeden z lepszych dyskow pod wzgledem ceny i wydajnosci - F120. Nawet Samsung w koncu sie obudzil i pokazal warty uwagi ssd. Jeszcze niech tylko Toshiba albo Kingston dolacza do czolowki zamiast oferowac szmiry z JMicronami lub innymi slabymi kontrolerami. Im wieksza konkurencja tym lepiej. Martwi mnie troche Intel - prawde mowiac spodziewalem sie czegos lepszego po nim nawet jesli Sandforce bedzie taki sam lub wydajniejszy mimo wiekszej ceny to sadzilem, ze niebiescy pokaza cos kozackiego nad czym pracowali w swoich hi-techowym laboratoriach a tu G3 tak naprawde z nog nie zwala. Liczylem, ze sie obudza i pojda leb w leb z SF ale dostalismy tak naprawde tylko delikatne rozwiniecie serii G2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli poszli drogą super random i IOPS kosztem słabszych od konkurencji liniowych to ja wchodzę w to po raz kolejny ;)

Choć Crucial też mnie kręci, bo firma skupia się na najważniejszych rzeczach a nie super cyferkach w HD Tachu...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli poszli drogą super random i IOPS kosztem słabszych od konkurencji liniowych to ja wchodzę w to po raz kolejny ;)

Choć Crucial też mnie kręci, bo firma skupia się na najważniejszych rzeczach a nie super cyferkach w HD Tachu...

 

No wlasnie. Znamy teoretyczne max liniowe transfery zapisu i odczytu i sa one mniejsze od konkurencji ale jakby byl lepszy random i duuuuzo iopsow to mi w zadnym wypadku to nie przeszkadza i rowniez znowu kupilbym Intela. Crucial obral fajna droge, robiac ssd po swojemu i dobrze im to wychodzi natomiast co do Intela, to moze nie bedzie takiego dramatu bo cos mi sie wydaje, ze tak poobcinaja SF, ze znowu cena/wydajnosc bedzie po stronie Intela. SF zabral kawalek rynku, sa niewatpliwie kozakami ale z pierwszych doniesien widac, ze chca robic na tym niezle hajsiwo i bynamjniej nie "uwalnia" swoich kontrolerow aby pozamiataly na rynku - raczej stopniowe dozowanie wydajnosci, chyba po to abysmy sie nagle nie zachlysneli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

czy znajdzie się ktoś kto może mi pomóc w rozwiązaniu problemu z dyskiem Kingston snv125. Chodzi o to , że pracuje on w trybie sata 150 i za cholerę nie wiem gdzie tkwi problem. Dysk pracuje w trybie AHCI , w biosie wydaje się , że wszystko jest ok. , bios mam najnowszy , wszystkie sterowniki zainstalowane , brak konfliktów sprzętowych - nie wiem co jest grane.Nagrywarka też pracuje w sata 150 , zworek do ustawień nie ma ( tak jak przy ide )

Asus p5q-se/r , dysk snv-125 , nagrywarka sata , win7.

Karta grafiki pci-e x16 i karta tv w slocie pci-e x1.

Jest ktoś kto może pomóc?

Dzięki.

post-158049-0-89623300-1294430024_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

czy znajdzie się ktoś kto może mi pomóc w rozwiązaniu problemu z dyskiem Kingston snv125. Chodzi o to , że pracuje on w trybie sata 150 i za cholerę nie wiem gdzie tkwi problem. Dysk pracuje w trybie AHCI , w biosie wydaje się , że wszystko jest ok. , bios mam najnowszy , wszystkie sterowniki zainstalowane , brak konfliktów sprzętowych - nie wiem co jest grane.Nagrywarka też pracuje w sata 150 , zworek do ustawień nie ma ( tak jak przy ide )

Asus p5q-se/r , dysk snv-125 , nagrywarka sata , win7.

Karta grafiki pci-e x16 i karta tv w slocie pci-e x1.

Jest ktoś kto może pomóc?

Dzięki.

 

Pokaż wykres z testu ATTO.

 

http://www.comp4you.eu/Order/I.Basket.aspx?oper=ADD&ProductId=C3262021

 

C300 za 422 zł !! miesiac temu zaplacilem 455 zl w tym samym sklepie.

 

Kupuje drugiego do pary ^^,

 

Mocno odradzam Raid 0. W wypadku Cruciala spadek wydajności bez Trim jest spory. Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jeszcze napisz dokładnie który model masz bo snv125 to nic nie znaczy. Podaj reszte. SNV125-S2BN/64GB?

 

SNV125-S2/128GB

Z pudełka od dysku , czyli OEM.

No cóż... poczekam na jakiś dysk trzeciej generacji ( vertex 3 ) a ten zostawię jako magazyn.

Dokupię kontroler SATA3 na PCI-E.

ps.Polskie sklepy nabijają klientów w przysłowiową butelkę jak się okazuje.Ten dysk jest SATA 150 , co wynika z zagranicznych portali.

Reasumując wzrost wydajności jest i tak duży w porównaniu do tradycyjnego HDD , a z takim miałem wcześniej do czynienia , więc przesiadka z HDD na nawet najsłabsze SSD jest nieporównywalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciąż czekam i czekam na normalniejsze ceny, choć oczywiście wiem że nie ma to sensu, ale jako że i tak nadmiaru gotówki nie posiadam to sobie doglądam rynku. I tak np. na tą chwilę w cenie linkowanego wyżej cruciala mogę mieć SSD 62GB PLAY SATA2 2,5' SSD62G25S2MGY oraz SSD 64GB 2,5'' Onyx 130/100 MB/s TRIM 64MB Cache.

 

Crucial chyba najlepszy z tej 3-ki prawda? Bo jak w ogóle z tymi naszymi dyskami od WILK? Warte to coś?

 

P.S. Mobasa z SATA3 mam już, syg. nieaktualna trochę.

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, "crucek" wypada 10zł droższy od korsarza ale ma 4gb więcej, tak więc wybór prosty. Może by tak pomyśleć i w końcu dołożyć te cudo po wypłacie.

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez przesady ale nie w tej cenie ;)

 

 

 

No jest nic nie warty bo cenowo nie konkuruje. Ani to wydajnosciowo nie jest rewelacyjne ani cenowo. Fakt jest faktem, ze jest kilka/kilkanascie konkretnych modeli ssd w konkretnych cenach a reszta sie szczegolnie nie liczy dlatego nikt tu nie poleca ani Kingstona, ani jakiejs A-DAty, ani ssd od Wilka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x SATA3 6.0 Gb/s connectors by Marvell SE9123, support NCQ, AHCI and "Hot Plug" functions

..i wszystko jasne. Brak trim, opóźnienia związane z magistralą PCIEx i ograniczone przez zwykle za małą ilość linii pasmo dla transferów sekwencyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...