Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuje kupić dysk SSD i mam trochę wątpliwości. Dysk ma być do laptopa ASUS N53SN. Jak sprawdzić czy laptop obsługuje SATA III? Dysponuje budżetem około 650zł, w tym momencie jestem zdecydowany na samsunga z serii 470 (128GB). Co w tym budżecie jest lepszego do mojego laptopa? Rozumiem, że jeśli laptop nie obsługuje sata III to szkoda przepłacać? Fajne ceny mają dyski OCZ, ale naczytałem się wiele iż są bardzo awaryjne. Jak więc odpowiednio dobrać SSD do mojego laptopa? Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chemiczny_ali

no to "raczej" mnie intryguje. Napisałem do pomocy technicznej asusa, żeby się upewnić.

 

Moje pytanie więc:

jaki dysk z obsługą sata III polecacie? Bez awaryjny w przystępnej cenie, pojemność ~120GB i w cenie ~650zł

 

Nie mam oficjalnej informacji, ale wyczytałem gdzieś na jakimś forum, że ma :D Dodatkowo ma na pewno usb3.0, a to pojawiło się troszkę później i zwykle idzie w parze. No domiar dobrego laptop jest oparty o SB :wink:

 

Imo bierz m4 może drożej, ale warto. A jak nie chcesz ryzykować (na Twoim miejscu nie czułbym, że ryzykuję) to bierz Szajsunga i też będzie git :)pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. 0009 to najnowszy firmware.

Zrób jeszcze bencha w AS SSD i daj zrzut wyników.

 

Proszę bardzo:

 

Dołączona grafika

 

EDIT

 

Wygląda na to, że wszystkiemu winny był tweak nakazujący odznaczenie funkcji "Włącz buforowanie zapisu na urządzeniu". Po ponownym zaznaczeniu tej opcji, wyniki prezentują się następująco:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez misiol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ilu realokowanych sektorów można wysyłać Intele G2 na RMA ? Mój X25-V po usunięciu partycji i sformatowaniu z domyślnymi parametrami (wszystko robione pod Win7) nabawił się jednego realokowanego sektora.

Przesiadłem się wreszcie na X25-M i chciałem puścić 40tke na allegro, ale teraz sytuacja się lekko skomplikowała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście też mam jednego ealokowanego sektora w swoim X25-V od paru miesięcy i nie się z nim nie dzieje. Jest jeszcze sporo zapasowych sektorów więc nie ma się czym martwić.

Nie widzę sensu oddawania na gwarancję (za dużo zachodu moim zdaniem z powodu jednego ealokowanego sektora), mam nawet wątpliwości czy Intel taki dysk przyjmie i wymieni.

 

Tak z ciekawości zajrzałem w pdf na stronie Intel'a odnośnie gwarancji i znalazłem takie coś:

Ograniczona Gwarancja NIE obejmuje:

Produktu, który osiągnął kres zdolności zapisywania mierzonej jako atrybut SMART (E9) „wskaźnik zużycia mediów” i osiągnął wartość 1 wskaźnika zużycia mediów określony powyżej.

E9 w SMART to Media Wearout Indicator Edytowane przez emilek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku 40tki Intela, której problem dotyczy, E9 ma wartość 100, czyli dysk nie wykazuje zużycia. Co więcej, zapisanych danych ma "tylko" 584GB. Spróbuję się dowiedzieć u źródła mailowo lub telefonicznie. Osobiście mi to nie przeszkadza a dysk jest na gwarancji do grudnia 2013, jednak znając życie ewentualnym kupującym będzie to bardzo przeszkadzało. Skoro i tak nie używam tego SSD to nie zaszkodzi zbadać sprawę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krokie podsumowanie uzywania ssd od ponad roku. SYSTEMu jakiego uzywam to winXP pro 32bit.

 

Płyta jakiej uzywalem to zotac 9300itx wifi.

Pierwszy SSD to ocz vertex1 60gb - zmianilem go z hdd 2,5" 5400rpm - wszytko chodzilo super, ładowało sie szybciej niz na hdd, uzywalem go krotko, nie pamietam juz szczegółów ale zadnych minusów nie stwierdziłem.

Po kilku miesiącach zmianilem vertexa na patriot inferno 60gb, wszytko chodziło ok, system ładował sie szybko, rok bez reinstalki pod windowsem xp, nawet zmiana płyty na atoma nie zrobila na nim wrazenia.

 

Po roku stwierdzilem ze zmeienie inferno na agility3 120gb (nowka sztuka), system ładował bardzo szybko (ekran ładowania pojawiał sie tylko na 0,5s), niestety sandforce gryzł sie z chipsetem nv, po zainstalowaniu sterownikow system nie wstawał.

 

Zmienilem go szybko na patriot torqx2 120gb (tez nowka). System ładował sie porownywalnie do inferno, za to w systemie to jakas masakra, bez przerwy bsody, mikroprzycięcia - WTF. Wytrzymalem tydzien.

 

Aktualnie zmienilem mobo na zotaca H55 itx wifi + agility3 120gb. Swiezy sys i uwaga system ładuje sie 2 minuty (w porownaiu do inferno 30s) to jakas paranoja.

 

Chyba trzeba bylo zotac przy inferno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie czy PM800 obsługuje TRIM. Może ktoś się orientuje?

 

Do PM800 jest firmware z obsługą TRIM, więc dysk obsługuje. Ale IMHO nie warto brać PM800 (dysk wcześniejszej generacji, znacznie wolniejszy do PM810) przy sporej dostępności PM810 oraz premiery PM830...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że pm810 to to samo co seria 470 tylko w 7mm obudowie?

Akurat potrzebuje 7mm dysk do lapka. Wybór ssd sata3 7mm praktycznie żadem. Można modować obudowę cruciala m4 ale wolę sobie to odpuscić.

 

Także ineteresuje mnie wydajność tych dysków oraz ich awaryjność. Może coś doradzicie.

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że pm810 to to samo co seria 470 tylko w 7mm obudowie?

Akurat potrzebuje 7mm dysk do lapka. Wybór ssd sata3 7mm praktycznie żadem. Można modować obudowę cruciala m4 ale wolę sobie to odpuscić.

 

PM810 to OEM'owa wersja 470'tki i występuje w dwóch wersjach: MZ5PA i MZ7PA różniących się właśnie grubością obudowy (7mm i 9,5mm). Na allegro właśnie handluje gostek z Warszawy, który ma obie wersje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nikt się nie skarżył. Jedyny problem to zmiana firmware. Do OEM'owych (dla Della) PM810 nie wgrasz upgradu ze strony Samsunga dla ichnich 470'tek. Ja mam swój od lutego z softem 1.6, teraz na allegro są z softem 1.8 - z tego co kojarzę to poprawiał osiągi. Support Della na razie milczy w kwestii oprogramowania dla swoich dysków (widać wszystko chodzi ok, więc po co)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nikt się nie skarżył. Jedyny problem to zmiana firmware. Do OEM'owych (dla Della) PM810 nie wgrasz upgradu ze strony Samsunga dla ichnich 470'tek. Ja mam swój od lutego z softem 1.6, teraz na allegro są z softem 1.8 - z tego co kojarzę to poprawiał osiągi. Support Della na razie milczy w kwestii oprogramowania dla swoich dysków (widać wszystko chodzi ok, więc po co)...

 

jak poznać z jakiego lapka wyjęty jest konkretny PM810 (dell, lenovo itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś spotkałem się z informację, że literka D w numerze firmware (np. AXM08D1Q) oznacze Della, a L -> Lenovo, ale na ile to pewna informacja - nie wiem. Zresztą po zmianie w przytoczonym numerze firmware D na L google znajduje posty odnośnie tego dysku na forach Lenovo - więc coś w tym jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie zmienilem mobo na zotaca H55 itx wifi + agility3 120gb. Swiezy sys i uwaga system ładuje sie 2 minuty (w porownaiu do inferno 30s) to jakas paranoja.

 

To mnie Kolego zmartwiłeś. Rozważam tą płytę w konfigu z SSD ale raczej Kingston'em 96GB ewentualnie Vertex'em Plus 120GB.

 

Mam 3 relokowane i e9 wartość 98 chyba trzeba pomyślec na wyslaniem na reklamacje

 

Mój G2 160GB na dzień dziesiejszy ma jeden realokowany sektor, a E9 = 100. Więc chyba nie ma się czym przejmować :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...