Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki dysk polecacie do 450zł na SATA 2 ?

 

Zanim Cię Costi postraszy owocem południowym - przejrzyj pierwszę stronę tego tematu - FAQ:

 

Wszystko o SSD -- FAQ 1. Strona! - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

 

Tam na bieżąco rafa wrzuca najciekawsze i najlepsze w danym przedziale cenowym modele SSD.

 

Jeśli zależy Ci na osiągach to Crucial M4 i Samsung 830 będą najlepszymi wyborami. Do 450 zł pewnie 64GB upolujesz. Za około 500 zł możesz mieć Vertex'a Plus 120GB. Ewentualnie Kingston SSD Now V+100 96GB. Różnicy w osiągach w typowych domowych zastosowaniach między VPlus a M4 czy 830 nie zauważysz.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dresiarz_biczysz

Chciałbym tam napchać system + program + gry. Zero zastosowań profesjonalnych.

 

A te dyski ocz revo na pci expres nie potrzebują trim ? Żden z nich trima nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 499zł chodzą na Allegro OEM'owe 128GB Samsungi 470 (czyli PM810) z FV i roczną gwarancją. Właśnie taki sobie zanabyłem do stacjonarnego, bo moja 256GB w lapie sprawuje się bardzo dobrze. IMHO, te dyski mają bardzo dobry stosunek osiągi/pojemność/cena...

Edytowane przez abes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy SSD potrzebuje TRIM, to najefektywniejszy sposób na przywracanie fabrycznej wydajności zapisu dla poszczególnych komórek pamięci. Jeśli system lub SSD nie obsługuje TRIM to należy to wykonywać ręcznie aplikacją producenta lub np. CCleaner'em (np. raz na miesiąc wyczyścić komórki z których zostały usunięte dane). W obecnych SSD są zaimplementowane niezależne rozwiązania, które czyszczą komórki podczas bezczynności SSD - Garbage Collectors. Jest to mniej efektywne ale pomaga.

 

OCZ Revo jest zbudowany w oparciu o kontroler RAID więc komenda TRIM nie będzie docierać do SSD. Obecnie Intel wprowadził wsparcie dla TRIM i RAID 0 w beta sterownikach ale to tylko dotyczy kontrolera na płycie/zintegrowanego w southbridge'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dresiarz_biczysz

Za 499zł chodzą na Allegro OEM'owe 128GB Samsungi 470 (czyli PM810) z FV i roczną gwarancją. Właśnie taki sobie zanabyłem do stacjonarnego, bo moja 256GB w lapie sprawuje się bardzo dobrze. IMHO, te dyski mają bardzo dobry stosunek osiągi/pojemność/cena...

 

 

Są bez gwarancji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są z roczną gwarancją (zresztą pisałem), ale te dyski są bardzo mało awaryjne. 128GB kupowałem u nich (ale przez Allegro) za 499zł z darmową przesyłką kurierem.

 

Witam wszystkich. Wypadłem już z tematu choć po części dzięki Wam kupiłem kiedyś 128GB M4.

Są już może jakieś testy porównawcze nowych czarnych samsungów vs. Crucial M4. Z tego co pobieżnie zobaczyłem to jeśli sie nie mylę o dziwo Crucial m4 w odczycie wypada nadal odrobinę lepiej względem nowego samsunga. Wiecie może czy te czarne samsungi też są synchroniczne i w jakim wymiarze są kostki oraz jak wygląda teoretycznie kwestia ich trwałości.

Natomiast czarny samsung odrobinę szybciej uruchamia system więc postęp jest.

 

Oraz kolejna rzecz czy te wcześniejsze samsungi z wspomnianej aukcji za 499zł. mają pamiątki synchroniczne i w jakim wymiarze kostki. Bo zastanawiam się nad drugim SSD pod sata2 i nie zależy mi na sata3 a bardziej na cenie gdyż jak juz wiele osób wspomniało róznice podczas pracy dobrych starszych dysków a tych najnowszych nie są zbyt odczuwalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicy w osiągach w typowych domowych zastosowaniach między VPlus a M4 czy 830 nie zauważysz.

 

Poważnie? Bo nie ukrywam, że po przejrzeniu testu VPlus tu na PPC trochę mnie zniechęciły, a będę coś szukał 128 gigsów do domowych warunków (system, programy, parę gierek). Opłaca się tego Vertexa Plus? Bo zamierzałem czaić na coś troche lepszego używanego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie? Bo nie ukrywam, że po przejrzeniu testu VPlus tu na PPC trochę mnie zniechęciły, a będę coś szukał 128 gigsów do domowych warunków (system, programy, parę gierek). Opłaca się tego Vertexa Plus? Bo zamierzałem czaić na coś troche lepszego używanego...

 

Różnicy nie zobaczysz jak kupisz dobry dysk ;) A ten co wybrałeś to niestety szrot ;) Stąd jak nie wiesz co wybrać to kupuj to co polecają na forum. Bo jest sporo nowych i drogich dysków co niestety są słabe a ich osiągi znacznie gorsze od deklarowanych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Wypadłem już z tematu choć po części dzięki Wam kupiłem kiedyś 128GB M4.

Są już może jakieś testy porównawcze nowych czarnych samsungów vs. Crucial M4. Z tego co pobieżnie zobaczyłem to jeśli sie nie mylę o dziwo Crucial m4 w odczycie wypada nadal odrobinę lepiej względem nowego samsunga. Wiecie może czy te czarne samsungi też są synchroniczne i w jakim wymiarze są kostki oraz jak wygląda teoretycznie kwestia ich trwałości.

Natomiast czarny samsung odrobinę szybciej uruchamia system więc postęp jest.

 

Oraz kolejna rzecz czy te wcześniejsze samsungi z wspomnianej aukcji za 499zł. mają pamiątki synchroniczne i w jakim wymiarze kostki. Bo zastanawiam się nad drugim SSD pod sata2 i nie zależy mi na sata3 a bardziej na cenie gdyż jak juz wiele osób wspomniało róznice podczas pracy dobrych starszych dysków a tych najnowszych nie są zbyt odczuwalne.

 

Samsungi 830 są na kościach 20nm, a producent szacuje ich żywotność na kilkanaście lat: Dołączona grafika

Ja bym z aukcji za 499PLN nie brał. Po pierwsze to problemy z fimware, po drugie niektórzy mają z nimi poważne problemy: Tanie SSD Samsung na Allegro - Forum PCLab.pl

Edytowane przez anton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsungi 830 są na kościach 20nm, a producent szacuje ich żywotność na kilkanaście lat: Dołączona grafika

Ja bym z aukcji za 499PLN nie brał. Po pierwsze to problemy z fimware, po drugie niektórzy mają z nimi poważne problemy: Tanie SSD Samsung na Allegro - Forum PCLab.pl

 

Też się zastanawiam nad tymi dyskami, w dobrej cenie są. Poniżej na zywo z Lenevo lapka benchmark dokładnie tego dysku:

Dołączona grafika

Wychodzi, że niewiele bardziej to jest wydajne niż Vertex2, albo ja coś pokręciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicy nie zobaczysz jak kupisz dobry dysk ;) A ten co wybrałeś to niestety szrot ;) Stąd jak nie wiesz co wybrać to kupuj to co polecają na forum. Bo jest sporo nowych i drogich dysków co niestety są słabe a ich osiągi znacznie gorsze od deklarowanych.

 

Ale różnicy do czego? Bo Twoja wypowiedź ma się nijak do tej Grimlock'a, którą zacytowałem wyżej. Czyli macie zgoła odmienne zdanie ;) Grimlock stwierdził, że w domowych zastosowaniach nie będzie różnicy między VPlus a np. M4. Wiem, że VPlus jest budżetowym dyskiem, tylko pokaż mi inny 128GB w tej cenie, a jeśli miałbym na prawdę nie zauważyć różnicy w działaniu systemu miedzy tym a czymś szybszym w ATTO... :rolleyes: Bo sikać z powodu zajebistych literek w benchmarkach nie mam zamiaru ;) a zależy mi na takiej pojemności, bo z 40 na 64GB nie opłaca mi się przesiadać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam nad tymi dyskami, w dobrej cenie są. Poniżej na zywo z Lenevo lapka benchmark dokładnie tego dysku:

Dołączona grafika

Wychodzi, że niewiele bardziej to jest wydajne niż Vertex2, albo ja coś pokręciłem.

 

a dodatkowo mój 538 w Random QD32 bije go 4x ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dodatkowo mój 538 w Random QD32 bije go 4x ...

 

Cytujesz sam siebie ;) Pamietaj że Vertexa2 raczej nigdzie już nie kupisz a używki nikt Ci nie sprzeda bo niemal każdemu do wszyskiego starczy. Zaś obecnie dostępny Vertex 2E to nie dość że jest asynchroniczny to jeszcze w 25nm. Więc nie ma bata by w tym co najważniejsze nie był x4 wolniejszy lub nawet więcej.

 

Z tego co się zorientowałem przez godzinkę to te samsungi oferowane jako nowe z gwarką w rzeczywistości nie były nowe. Wyniki wskazują jednak że były w pełni sprawne. A co do autentyczności gwarancji w tej sytuacji to trudno powiedzieć - miejmy nadzieję że jest. Zaś na drugiej aukcji bez gwarancji to zdaje sięze były już tzw. nówki nie śmigane.

 

Jeśli czarne samsungi to 20nm to chyba samsung przebił na tą chwilę wszystkich. Tylko że stare 34nm kości mialy deklarowane ok. sto czy dwieście lat. 25nm - 30 czy 50%

mniej. A teraz słysze że 20nm to już tylko 16 lat ;)

 

Stąd wniosek że przy nowościach gwarka to podstawa ;)

 

DejwiT11: Nie ma tu tajemnicy. Wszystkie dyski synchroniczne (tak do modeli max. 2 letnich) - Czy te stare 34nm czy też nowsze 25nm i 20nm - dają przyzwoite osiągi. Problemem sa firmy co to skutecznie zatajają i sprzedaja modele asynchroniczne tu w szczególności zasłynął OCZ bo zrobił to wyjątkowo perfidnie bo zostawił nawet te same oznaczenie jedynie symbol zmienił na 2E dając synchroniczne 25nm a potem to już całkiem po cichu bez zmian symbolu wymienił i tak juz gorsze kostki na asynchronicze. Wtedy osiągi są tylko na papierze w niewiele wartych odczytach i zapisach sekwencyjnych. Dlatego też sam zadałem pytanie na temat samsungów na zdecydowanie najlepszym polskim forum w tym temacie ;)

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj że Vertexa2 raczej nigdzie już nie kupisz a używki nikt Ci nie sprzeda bo niemal każdemu do wszyskiego starczy.

Przy okazji zapytam - czy Adata S599 są na tych samych kościach co Vertex2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się jakoś zacytowało, sorry za podwójne obrazki

 

no ja mam coś jak Vertex 2 właśnie i powiem Ci, że mi nie starcza - maszyny wirtualne nie dają rady tak jak na Intelach G2. Jednak IOPS i random write to jest to co robi dobry SSD.

 

Mocno się zastanawiam nad tymi Samsungami, jutro będę rozmawiać z gościem od nich. Zobaczymy.

 

Ostatnio interesuje się też Mushkinem Chronos Deluxe 120GB. Jest ponad 200 zł tańszy od OCZ Vertex 3 MaxIOPS, a praktycznie tak samo wydajny.

Mushkin Chronos Deluxe 120GB SSD Review - Page 7

Nie ma go w zestawieniu na 1-wszej stronie, a uważam, że powinien być, bo jest nieco droższy od Samsunga/Cruciala M4 a zdecydowanie szybszy i też na synchronicznym układzie.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda w SSD sprawa partycji? Czy jak zrobię taką, która będzie miała 40GB i 39,8 będzie zajęte, będę miał drugą 75GB wolne, to przy zapisywaniu na pierwszej będzie korzystał ciągle z tych samych komórek o pojemności 0,2GB, czy są one między partycjami współdzielone i żeby ich zbytnio nie zajeździć będzie zapisywał też na tym co jest wolnego pod - teoretycznie - drugą partycją? Jestem ciekaw czy adresy komórek są przypisane partycjom na stałe czy mogą się mieszać, skoro nie ma to chyba wpływu na prędkość odczytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się jakoś zacytowało, sorry za podwójne obrazki

 

no ja mam coś jak Vertex 2 właśnie i powiem Ci, że mi nie starcza - maszyny wirtualne nie dają rady tak jak na Intelach G2. Jednak IOPS i random write to jest to co robi dobry SSD.

 

Mocno się zastanawiam nad tymi Samsungami, jutro będę rozmawiać z gościem od nich. Zobaczymy.

 

Ostatnio interesuje się też Mushkinem Chronos Deluxe 120GB. Jest ponad 200 zł tańszy od OCZ Vertex 3 MaxIOPS, a praktycznie tak samo wydajny.

Mushkin Chronos Deluxe 120GB SSD Review - Page 7

Nie ma go w zestawieniu na 1-wszej stronie, a uważam, że powinien być, bo jest nieco droższy od Samsunga/Cruciala M4 a zdecydowanie szybszy i też na synchronicznym układzie.

 

Wersja zwykła to padalec. Zaś Deluxe napewno jest OK. A jak się dowiesz coś o samsungach to daj znać. Nie mam takich wymagań jak Ty więc Samsung to już najdroższy dysk jaki biorę pod uwagę.

Tylko czy taka egzotyczna firma będzie dbała o nasz firmware. Pozatym jak bym chciał już wydawać kasę na sandforca to kupiłbym raczej tylko Kingstona lub ewentualnie Corsaira GT. Choć Muskin może jest lepszy o jakieś ułamki.

Swoją drogą to wiem jaki dysk kupić za 8-9 stówek. Ale wyleczyłem się już z benchmarków i starczy mi dobry model za 5 stówek ;)

 

Przy okazji zapytam - czy Adata S599 są na tych samych kościach co Vertex2?

 

Co do Adaty wyżej to nie wiem --> prawdopodobnie asynchronicze 34nm więc i tak nieźle. Coś jak pierwsze Vertexy 2E. Sam taki miałem i był w miarę dobry.

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię mieć wszystko poukładane, dokumenty na jednej, system na drugiej. SSD ma ten swój system wydłużania życia komórek, żeby w kółko nie zapisywało na tych samych, jestem ciekaw czy działa to w obrębie partycji, czy niezależnie od partycji komórki te współdzielone są dla całego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale różnicy do czego? Bo Twoja wypowiedź ma się nijak do tej Grimlock'a, którą zacytowałem wyżej. Czyli macie zgoła odmienne zdanie ;) Grimlock stwierdził, że w domowych zastosowaniach nie będzie różnicy między VPlus a np. M4. Wiem, że VPlus jest budżetowym dyskiem, tylko pokaż mi inny 128GB w tej cenie, a jeśli miałbym na prawdę nie zauważyć różnicy w działaniu systemu miedzy tym a czymś szybszym w ATTO... :rolleyes: Bo sikać z powodu zajebistych literek w benchmarkach nie mam zamiaru ;) a zależy mi na takiej pojemności, bo z 40 na 64GB nie opłaca mi się przesiadać...

 

Mam trzy SSD: A-Data 32GB 1gen i dwa 2gen Intel G2 160GB i Vertex Plus 60GB. A-Data lekko odstaje od Intela i OCZ np. podczas uruchamiania aplikacji i startu systemu. To w przypadku Intela i OCZ nie odczuwam różnicy - system startuje w 15 sekund, aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, maszyny wirtualne Hyper-V/VMware pracują płynnie. Co innego benchmarki, tu różnice widać. Owszem z VPlusem miałem problem ponieważ koszmarnie gryzł się z SATA1 (na SATA2 pracuje bez zarzutu). Jako budżetowy SSD - VPlus spełnia swoje zadanie.

 

Tak więc nazywanie VPlusa szrotem jest nieporozumieniem tym bardziej, że to odświeżony Vertex 1. Owszem każdy ma inne potrzeby i z kolei Crucial M4 szczególnie w połączeniu z SATA 3 będzie idealnym wyborem. Tak czy inaczej żaden HDD nie ma startu do VPlusa pod względem komfortu pracy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mushkin Chronos Deluxe...

Nie ma go w zestawieniu na 1-wszej stronie, a uważam, że powinien być, bo jest nieco droższy od Samsunga/Cruciala M4 a zdecydowanie szybszy i też na synchronicznym układzie.

 

Nie ma tam żadnego dysku na SandForce bo naszym forumowym zdaniem na to nie zasłużyły jeszcze ;) Jak wszyscy zgodnie powiedzą że sa super i nie ma z nimi żadnych problemów uwierz mi znajdą się na liście dysków polecanych.

 

Jak wygląda w SSD sprawa partycji? Czy jak zrobię taką, która będzie miała 40GB i 39,8 będzie zajęte, będę miał drugą 75GB wolne, to przy zapisywaniu na pierwszej będzie korzystał ciągle z tych samych komórek o pojemności 0,2GB, czy są one między partycjami współdzielone i żeby ich zbytnio nie zajeździć będzie zapisywał też na tym co jest wolnego pod - teoretycznie - drugą partycją? Jestem ciekaw czy adresy komórek są przypisane partycjom na stałe czy mogą się mieszać, skoro nie ma to chyba wpływu na prędkość odczytu.

 

Dla systemy zarządzania życiem komórek partycje/foldery etc sa przeźroczyste - zuoełnie nie mają znaczenia. Dysk zrobi sobie co chce, znaczy będzie używał tych komórek które algorytm uzna za stosowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy SSD: A-Data 32GB 1gen i dwa 2gen Intel G2 160GB i Vertex Plus 60GB. A-Data lekko odstaje od Intela i OCZ np. podczas uruchamiania aplikacji i startu systemu. To w przypadku Intela i OCZ nie odczuwam różnicy - system startuje w 15 sekund, aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, maszyny wirtualne Hyper-V/VMware pracują płynnie. Co innego benchmarki, tu różnice widać. Owszem z VPlusem miałem problem ponieważ koszmarnie gryzł się z SATA1 (na SATA2 pracuje bez zarzutu). Jako budżetowy SSD - VPlus spełnia swoje zadanie.

 

Tak więc nazywanie VPlusa szrotem jest nieporozumieniem tym bardziej, że to odświeżony Vertex 1. Owszem każdy ma inne potrzeby i z kolei Crucial M4 szczególnie w połączeniu z SATA 3 będzie idealnym wyborem. Tak czy inaczej żaden HDD nie ma startu do VPlusa pod względem komfortu pracy :)

 

Dzięki za mini-porównanie ;) Nie ma to jak odczucia z życia wzięte, a nie tego nie bierz bo szrot :blink: tak czy inaczej po świętach będę czegoś szukał ~120GB za =<500zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam VPlusa z OCZ właśnie na "testach", podłącze go do nowej płyty i zapodam benchmarki, ale real life testy na moim lapku jak na razie pokazały, że jest super i nic się nie dzieje z nim złego. Zwłaszcza, że kosztował 270 zł jeszcze 3-4 tygodnie temu :).

Zdecydowanie nie nadaje się natomiast do podkręcania, bo podczas wywalania bluescreenów mocno sypał się system plików, naprawianie checkdiskiem trwało długo.

 

btw. LiteON widzę jakieś dyski pod OEM robi

http://allegro.pl/najszybszy-ssd-liteon-256gb-wawa-mac-win7-trim-i1961329705.html

albo ktoś robi da nich

http://www.notebookcheck.pl/Ranking-dyskow-w-laptopach.31542.0.html

co prawda to zestawienie jest jakieś dziwne, bo raz są dyski w 4 x Raid0, raz pojedyncze sztuki, raz X-25M staje się 510 i takie tam.

 

http://allegro.pl/nowy-cienki-dysk-ssd-samsung-256gb-trim-3gps-wawa-i1958464765.html

cena per GB taka jak na aukcjach bez gwarancji i FVAT

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co partycja w ogóle na SSD?

 

A co jeśli trzeba będzie odtworzyć obraz systemu?

Chyba łatwiej odtworzyć tą małą część partycji z systemem, która nie ma więcej jak 10GB niż cały dysk, czyli system i programy.

Ja np. odtwarzam system bardzo często.

 

Samsungi 830 są na kościach 20nm, a producent szacuje ich żywotność na kilkanaście lat:

 

A ktoś wie, jak w systemie sprawdzić ilość zapisanych MB dajmy na to od momentu uruchomienia systemu?

Bo nie wiem, do której grupy użytkowników się zaliczam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem z gościem od tych dysków, FWM v.8, daje gwarancję rozruchową, mówi że dyski są 100% nieużywane, może wysłać z partycja DELLa z Windowsem... niby można wgrać recovery i też będzie wyglądało jak nowe, ale w sumie same pozytywy mają, mówi że na poprzedniej aukcji sprzedał 15 tych dysków i nie miał zwrotów. wygląda na to, że jeśli chodzi o nieużywalność tych dysków to wszystko gra... pytanie tylko co z tą słabszą wydajnością w stosunku do wersji nieOEMowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...