Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam trzy SSD: A-Data 32GB 1gen i dwa 2gen Intel G2 160GB i Vertex Plus 60GB. A-Data lekko odstaje od Intela i OCZ np. podczas uruchamiania aplikacji i startu systemu. To w przypadku Intela i OCZ nie odczuwam różnicy - system startuje w 15 sekund, aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, maszyny wirtualne Hyper-V/VMware pracują płynnie. Co innego benchmarki, tu różnice widać. Owszem z VPlusem miałem problem ponieważ koszmarnie gryzł się z SATA1 (na SATA2 pracuje bez zarzutu). Jako budżetowy SSD - VPlus spełnia swoje zadanie.

 

Tak więc nazywanie VPlusa szrotem jest nieporozumieniem tym bardziej, że to odświeżony Vertex 1. Owszem każdy ma inne potrzeby i z kolei Crucial M4 szczególnie w połączeniu z SATA 3 będzie idealnym wyborem. Tak czy inaczej żaden HDD nie ma startu do VPlusa pod względem komfortu pracy :)

 

Możesz wyjaśnić na polegały problemy Vertex Plus 60GB i SATA1 bo właśnie miałem go kupić i podłączyć do takiego złącza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisywałem to w tym temacie. Generalnie zgrzyt polega na tym, że Windows 8 podczas startu w pewnym momencie wieszał się. Dopiero po aktualizacji BIOSu notebooka (Thinkpad X61s) i uzyskaniu w ten sposób SATA2 - problem zniknął jak ręką odjął. Nie testowałem VPlusa po upgradzie jego fimrware'u, na SATA1 więc nie wypowiem się na temat

kompatybilności. Możliwe, że współpraca z SATA1 została poprawiona/wprowadzona w najnowszej wersji.

 

Co ciekawe Vertex 1 (VPlus jest jego odświeżoną wersją) na SATA1 działał bez zarzutu.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisywałem to w tym temacie. Generalnie zgrzyt polega na tym, że Windows 8 podczas startu w pewnym momencie wieszał się. Dopiero po aktualizacji BIOSu notebooka (Thinkpad X61s) i uzyskaniu w ten sposób SATA2 - problem zniknął jak ręką odjął. Nie testowałem VPlusa po upgradzie jego fimrware'u, na SATA1 więc nie wypowiem się na temat

kompatybilności. Możliwe, że współpraca z SATA1 została poprawiona/wprowadzona w najnowszej wersji.

 

Co ciekawe Vertex 1 (VPlus jest jego odświeżoną wersją) na SATA1 działał bez zarzutu.

 

Support Question Can't setup OS (Windows 7 32-bit) - Page 6

 

faktycznie w nowej wersji Firmware wyeliminowali ten błąd. Jestem tylko ciekaw czy nie wpłynie to jakoś na późniejszą bezawaryjną pracę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Plextor rozumiem dobry?

 

Co do tych 470 OEM z laptopów - one faktycznie są słabsze, mają mniej IOPS.

Według strony Samsunga 470tka powinna mieć:

Random read Do 31 000 IOPS

Random write Do 20 000 IOPS

 

A te OEMy mają:

Random Read Rate: 25K IOPS

Random Write Rate: 7K IOPS

o ile wierzyć tu: E6420 SSD benchmark ATA vs AHCI – Samsung 128GB SSD Model: MZ-7PA1280/0D1 | Vivi The Mage

 

I tu jest pies pogrzebany, chyba że firmware v8 podnosi te wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Plextor rozumiem dobry?

 

Technicznie pokrewny z C300 i m4, czyli ten sam kontroler. Firmware nie jest aż tak dobre jak w Crucialu bo jest odrobinę wolniejszy ale kupiłem go w rewelacyjnej cenie więc był warty zakupu.

 

Prosze doradzcie co byscie zrobili w mojej sytuacji. W swoim kompie mam cruciala c4 128GB . Do starego kompa z E5200 i Gigabyte GA-73PVM-S2H , wykorzystywanego do aplikacji biurowych, tez chcialbym zalozyc 128GB SSD (prawdopodobnie rowniez m4), ktory bedzie jedynym dyskiem w kompe, ale jestem troche zblokowany plyta glowna. Ma ona chipset nForce 630i, ktory nie obsluguje AHCI, wiec zastanawiam sie czy wogole oplaca sie kupowac ssd. U mnie Crucial na IDE ma 2x nizsza wydajnosc. Wiem, ze nawet w takiej konfiguracji jest znacznie szybszy od hdd, ale swiadomosc ze niewykorzystuje pelnej wydajnosci dysku za ponad 700zl nie jest fajna. Myslalem nad zakupem nowej mobo, ale obecnie wybor plyt dla LGA 775 jest bardzo maly. Nie znalazlem zadnej plyty z lepszym chpsetem niz P41 (IHC7). Do glowy przyszlo mi jeszcze OCZ RevoDrive 110GB, ktore bylo omawiane na ostatnich stronach i chyba w moim przypadku byloby to sensowne wyjsce, ale obawiam sie czy nie bedzie problemow z bootowaniem windowsa.

Co radzicie?

 

Zakup płyty pod 775 jest raczej mało sensowny, chyba że używanej na P45 lub P35.

Brakiem AHCI się specjalnie nie przejmuj.

Możesz też wybrać jakąś alternatywe w postaci Intela 120GB lub Samsunga 470.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz myslalem ze sobie poradzilem bo znalazlem sklepy z tanimi ,,nowymi" plytami z P45, ale malym druczkiem jest napisane ze to plyty poserwisowe :/

 

"Brakiem AHCI się specjalnie nie przejmuj." - napisalem ze na m4 w IDE jest 2x nizsza wydajnosc. Co sadzisz o RevoDrive w omawianym przypadku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Revo mają wysoką wydajność w niektórych benchmarkach a poza tym się niczym nie wybijają.

 

Przeczytałem co napisałeś o AHCI dlatego zaproponowałem alternatywę. Np Intele bez AHCI działają równie dobrze.

 

Albo zmieniasz plyte i m4 chodzi na 100% albo wybierasz inny dysk który działa dobrze na IDE.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz myslalem ze sobie poradzilem bo znalazlem sklepy z tanimi ,,nowymi" plytami z P45, ale malym druczkiem jest napisane ze to plyty poserwisowe :/

 

Nowych płyt P45 sporo są jeszcze na Allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tyle samo wart co Corsair Force czy OCZ Agility 3 - kolejny dysk z pamięciami asynchronicznymi...

 

Zamiast Pyro (jeśli już koniecznie chcesz SandForce) lepiej weź Wildfire (odpowiednik Vertex 3 i Corsair Force GT) z pamięciami synchronicznymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sandforce jest be cały czas, zwłaszcza ten na kościach asynchronicznych. Ja się już raz dałem zrobić na SF pierwszej generacji i teraz bardzo uważam. Do tej pory mojemu PQI zdarza się "myśleć" chwilke po otworzeniu niektórych katalogów.

 

Generalnie masz tak:

 

Niezawodność+szybkość

Crucial M4->Samsung 470->inne

 

Szybkość

Crucial/Samsung 830/Kingston HyperX/OCZ Vertex 3 MaxIOPS/Mushkin Deluxe/ Wildfire /Corsair GT + pare innych -> Samsung 470 -> inne

 

Jeśli chodzi o szybkość czołówki to różnice też są, ale normalnie podczas użytkowania ich nie zauważysz.

 

http://forum.pclab.pl/topic/745132-Tanie-SSD-Samsung-na-Allegro/page__st__80

zdaje się, że nie są takie złe te samsungi.. ale teraz patrzę to jest prawie nic więcej niż mój PQI S535

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki qhash za wyjasnienie :) Tylko kurcze chcialem jakies 120Gb do 750zl, a w takim wypadku niewiem czy cos dostane sensownego i przyszlosciowego (chodzi mi o transfery rzedu 500mb).

 

Jeszcze jedno pytanie.

 

Czym sie rozni Crucial m4 od Crucial realSSD m4 ?

Edytowane przez logimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczym. To jeden i ten sam dysk :)

A mozesz mi wyjasnic na czym polega ta roznica ? Bo widze, ze jakas nowosc sie pojawila i nagle Sandforce be ?

 

M.in. dyski z pamięciami asynchronicznymi zwalniają wraz z zapełnieniem dysku danymi. Są ogólnie wolniejsze w większości zadań.

 

chodzi mi o transfery rzedu 500mb

Czy używasz kompa do strumieniowego zapisu danych? Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy używasz kompa do strumieniowego zapisu danych?

 

Nie :) W takim razie nie osiagne na codzien takich transferow ? Zreszta poki co i tak mam na plycie SATA II tylko. Teraz wybor staje sie sporo prostszy. Pytanie czy wieksza liczba operacji IOPS daje jakas zauwazalna roznice w wydajnosci podczas kopiowania i innych normalnych zajec na kompie (pomijajac konwersje wideo/audio itp. ) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty serio patrzysz w te cyferki producentów? :)

Dołączona grafika

 

Większy IOPS to większa wielozadaniowość dysku. Ale to nie jedyny ważny parametr, losowy odczyt i zapis jest przynajmniej równie ważny.

Przy czym do domowego użytku testów przy QD32 nie bierzemy w ogóle pod uwagę bo nigdy w takich warunkach w domu dysk nie będzie pracował.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IOPS + losowy zapis 4k najbardziej widać przy maszynach wirtualnych jak dla mnie, ale generalnie możesz wtedy słuchać MP3, edytować zdjęcia w Photoshopie, ściągać torrenta 3MB/s i mieć w tle odpaloną Civkę :) powinno dać rady przy dobrym 4 jajowcu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dresiarz_biczysz

A taki vertex 2 byłby lepszy ? Ma 5 razy większy IOPS, w testach jest na równi z agility. Za 450 na allegro ejst vertex 2 90gb, czyżby to był lepszy wybór ? Ten agility to się umówiłem ze sprzedawcą że za tyle zejdzie. Lepiej brać tego vertexa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taki vertex 2 byłby lepszy ? Ma 5 razy większy IOPS, w testach jest na równi z agility. Za 450 na allegro ejst vertex 2 90gb, czyżby to był lepszy wybór ? Ten agility to się umówiłem ze sprzedawcą że za tyle zejdzie. Lepiej brać tego vertexa ?

 

 

Sprzedawca nie zrobił interesu życia. Dysk zapewne kupił sporo drożej a Ty niewiele już stracisz odsprzedając go kiedyś odrobinę taniej. Masz gwarancję i powinien Ci do wszystkiego starczyć. Więc to Twoja decyzja no i przede wszystkim finanse. Masz ok. 800zł. bierz topową nówkę polecaną na forum a jak nie to ten Agility wydaje się byc czyms dużo bardziej sensownym niż topowa 60-ka. łatwiej się też kiedyś opchnie.

Co do 90GB Vertex-a to możesz sprawdzić na ich stronie co to jest, jakie ma paramatry i w ten sposób ocenić na jakich jest kostkach. Mi ręce opadają na matactwa OCZ-ta co do zmian parametrów tych samych produktów więc nie patrzę już na nie choć są całkiem niezłą firmą. Ale za kilka dolarów oszczędności potrafią po cichu skopać całkiem dobry produkt. Czytałem, że podobne oszczędnościowe numery robili ze swoimi zasilaczami.

 

Z tego co pamietam to teoretycznie jeśli to Vertex 2 bez E - to powinien byc na 34nm kostkach czyli podobnie jak Agility 2 i lepiej niz w nowych dyskach 25nm. Zaś czy jest on synchroniczny ? Prawdopodobnie nie. Chyba że to bardzo stary leżak z początku roku i to nie koniecznie ---> więc bez podłączenia jakiegos testu raczej tego nie sprawdzisz.

 

Reasumując to prawdopodobnie już bym nie kombinował i wziąłbym tego Agility 120GB. Demonem prędkości nie będzie ale gwara bezcenna. Albo zaszalał już w nowości jeśli rzeczywiście trafiłes na tak wyrozumiałego sprzedającego. Sam patrzyłem jeszcze na jakiegoś oem-a ale już mi przeszło bo za dużo minusów w zabawie.

Przy czym to tylko moje zdanie - i sam pytam tu bardziej obeznanych ;)

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dresiarz_biczysz

Ale vertex 2 wygrywa z tym agiliti tylko w 4k, jest 4 razy szybszy. Dla zwykłego użytkownika jest to ważne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale vertex 2 wygrywa z tym agiliti tylko w 4k, jest 4 razy szybszy. Dla zwykłego użytkownika jest to ważne ?

 

Jak chcesz się bawić w benchmarki to kup topową nówkę za wspomniane min. ok. 7-8 stówek i zabawa zaczyna się od crucila m4/i Samsunga 830. Znasz swój budżet więc oceń czy warto dopłacać.

Chodziło mi raczej o to że nie ma większego sensu robić kłopot osobie co już sprzedała Ci ten dysk bo w tej cenie raczej nic lepszego nie dostaniesz. Zaś na pełnego Vertexa 2 bez E i to z gwarancją nie masz za bardzo co liczyć bo tych dysków zwykle jeszcze nikt się nie pozbywa. Gdy je kupowano to były też sporo droższe niż późniejsze Vertexy 2E stąd mało ich w PL bo były one dla nas ździebko za drogie. ;)

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale vertex 2 wygrywa z tym agiliti tylko w 4k, jest 4 razy szybszy. Dla zwykłego użytkownika jest to ważne ?

 

No własnie to jest najważniejszy parametr o czym trąbimy co strona. Ale z Agility 2 jest jeszcze coś - jest na samym szczycie awaryjnych SSD...

Osobiście szukałbym Kingstona V+ 96GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...