Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam polecenie wyremontować starego kompa (C2Q na Asus P5K-E), gdzie pada HDD (HDTune wykazuje jakieś dziwne spadki w szybkości, zdarza się że znikają dane, system często odmawia wystartowania). Pomysł jest że jak zmieniać dysk, to przy obecnych cenach HDD lepiej kupić SSD. Priorytet to koszt, nie wydajność czy pojemność.

W FAQ, jak i w sklepach najtańszą sensowną opcja wydaje się OCZ Vertex+ 60. Czy jest jeszcze jakaś lepsza (tania!) opcja, przy założeniu, że to dość stary komputer?

Mostek to ICH9R, tylko SATA2. System to WinXP, więc brak trim. FAQ wspomina o Kingstonach i Intelach. Co najlepsze?

 

intel 40gb najtańsze co warto brać.

 

Za ok 300 ma vertexa nowego albo używanego vertexa 2 lub corsarza f60.

 

Ja bym szukał f60 na 34nano kościach. Mam 2 i 0 problemów od 1.5 roku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 40GB nie jest za mało to tak jak napisał 99tomcat Intel G3 40GB (od 345zł), będzie pewniejszy do pracy bez Trim.

Równie dobre do pracy pod XP Intel G3 80GB to już 465zł minimum a Kingston 96GB powyżej 500zł.

 

Vertex+ ma najlepszą relacje pojemność/cena

 

To że komputer jest starszy i że Sata II to bez znaczenia.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ostatnio męczy mnie fakt, że na platformie AMD mój SSD nie pracuje w 100% wydajności jaką może zaoferować. Jest nim Intel G2 40GB, model X25-V a wyniki benchmarków na necie mnie negatywnie nastrajają. O ile to wina platformy, bo dodatkowo zauważyłem ciekawą zależność, wręcz mnie ona nurtuje. Sami zobaczcie, jak się ma rozłożenie danych fizycznie na dysku, do uzyskanych prędkości odczytu:

 

post-164893-0-75525700-1327238958_thumb.jpg post-164893-0-18116800-1327238968_thumb.jpg

 

Test robiony programem HD Tach, gdyż HD Tune na Win 8 DP nie chciał się odpalić, a zależało mi, by nie robić testu dysku gdy jest na nim działający system (ale jest podobnie). Jakieś wnioski? Secure Erase tutaj coś może pomóc? O to przykładowy test z internetu tego dysku: Obrazek

 

Wyprzedzając nieważność odczytu czy zapisu sekwencyjnego, dodam, że 4K też mam przez to niższe, niż powinno być bo takie:

 

post-164893-0-83585700-1327239412_thumb.jpg

 

A na internecie pierwszy lepszy test pokazuje, że powinno być tak: Obrazek

 

Powinienem coś z tym robić? Korci mnie Secure erase, tym bardziej, że dysk kupiłem grubo ponad pół roku temu jako krótko ale intensywnie używany (przy 200h pracy miał przeorane 700GB zapisu i już 3 bady).

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej jest dużo w idle, tzn. siedzenie na necie, muza itp. Dysk mało jest ogólnie obciążony bo nic na nim nie robię takiego by się męczył, mam na nim tylko system i programy. Mam 12GB ram, więc pagefile mam na 32MB ustawiony ;) Nawet jak gram to przecież nie powinno mu to nic robić. Widać wyraźnie, że tam gdzie jest wolne miejsce to tranfer wychodzi ponad 200MB/s, a gdzie zajęte to kuleje. Które opcje dokładnie w CCleaner zastosować? Nigdy nie używałem tego programu.

 

Edit:

"Usuwaj dane z wolnej przestrzeni dyskowej"? Jeśli tak to nic nie dało... Myślę, by spróbować tego secure erase, jednak obawiam się tego, że po przywróceniu systemu, znowu tam gdzie będą zapisane dane to transfer spadnie. Dlaczego tak się dzieje na tym Intelu? Nie wiem, czy spróbować czy nie :unsure:

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie idzie wyłączyć, bo minimalna wartość to 16MB. Więc sobie podwoiłem tą wartość. Ale nie o tym mój problem, chyba jednak nie wytrzymam i zrobię secure erase, tylko myślę czy przywrócony system będzie tak w pełni sprawny jak "instalowany", teoretycznie powinien... No i czy to rozwiąże problem transferów...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit:

"Usuwaj dane z wolnej przestrzeni dyskowej"? Jeśli tak to nic nie dało... Myślę, by spróbować tego secure erase, jednak obawiam się tego, że po przywróceniu systemu, znowu tam gdzie będą zapisane dane to transfer spadnie. Dlaczego tak się dzieje na tym Intelu? Nie wiem, czy spróbować czy nie :unsure:

 

Tak o to chodziło.

 

Dziwne, mój Kingston (odpowiednik tego Twojego) działa od 7778h i ma ponad 1.5TB zapisów i wciąż działa z pełną wydajnością.

 

Jakie FW masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam szybkie pytanie - lepiej wziąć 2 dyski samsung 830 128GB- jeden pod system, drugi pod programy czy może lepiej jeden, ale 256GB ? Odczuje różnicę przy 2 samodzielnych dyskach ?

Edytowane przez Stillo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, mój Kingston (odpowiednik tego Twojego) działa od 7778h i ma ponad 1.5TB zapisów i wciąż działa z pełną wydajnością.

 

Jakie FW masz?

 

Całkiem niedawno aktualizowałem (parę miesięcy temu) więc chyba nowsze nie wyszło: 2CV102M3. Może coś tu robić chipset AMD? Ale przecież chyba może on więcej... Zresztą przez moment wychodzi ponad 200MB/s więc sam nie wiem :unsure:

 

Edit:

Najnowsza wersja Intel Toolbox'a mówi, że mam najnowszy firmware. Dodam, że regularnie uruchamiałem średnio co dwa tygodnie Intel SSD Optimizer, który m.in. sprawdza, czy działa Trim.

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś tu robić chipset AMD? Ale przecież chyba może on więcej... Zresztą przez moment wychodzi ponad 200MB/s więc sam nie wiem :unsure:

 

Gdzieś na poprzedniej stronie ktoś wrzucał benche z platformy na AMD. Z tego co kojarzę to w trybie AHCI lepiej dysk chodził na standardowych sterownikach do kontrolera od MS (wtedy masz msahci w ASSSD benchmark) niż na sterach od AMD. Tryb AHCI masz oczywiście włączony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na poprzedniej stronie ktoś wrzucał benche z platformy na AMD. Z tego co kojarzę to w trybie AHCI lepiej dysk chodził na standardowych sterownikach do kontrolera od MS (wtedy masz msahci w ASSSD benchmark) niż na sterach od AMD. Tryb AHCI masz oczywiście włączony?

 

Tak jest. Trochę się pobawiłem i zaczynamy, bo dziwne rzeczy się dzieją (przynajmniej na moje oko, może o czymś nie wiem?).

Acha, wszystko wykonywałem na Win 8 DP, bo takowego mam na drugim dysku. Stery do płyty nie instalowane, czyli wszystko (w tym AHCI) standardowe MS.

 

1. Secure Erase programem Intela - w trybie IDE, bo w AHCI nie chciało zaskoczyć. Po tym bios -> AHCI ON. Pierwsze co, teściki:

 

Zaraz po Secure Erase, dysk nieruszany:

 

post-164893-0-47821700-1327341675_thumb.jpg

 

Niby wszystko gitara, już się cieszyłem, mimo przegranej Polski w ręczną.

 

No to przywracam kopię dysku z systemem. Cały czas będąc na Win8 kolejny test:

 

post-164893-0-44130000-1327341826_thumb.jpg

 

Brzydkie słowo za sobą, no i ręce opadły. Czy to tak musi być? Zaznaczam, że tam gdzie jest niższy transfer, to fizycznie leżą dane na dysku, sprawdzałem. Dodatkowo spadła prędkość na wolnej przestrzeni względem stanu sprzed SE bo max 200, a wtedy było 220MB/s. Że tak skromnie spytam: WTF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czy przywrócony raz system już skreśla wszystko? Tzn. chcę powiedzieć, że na Win7 dokładnie tak samo wygląda wykres, no może minimalnie bardziej poszarpany ze względu na działający na ssd system.

Chyba przywracanie backupu pod Win7 nie da poziomego wykresu w HD Tune?

 

Edit:

W CrystalDiskMarku w 4K jest jak powinno być, czyli ~21/~42MB/s (Read/Write). Nie wiem czy przypadek umiejscowienia próbki testowej, czy faktycznie poprawa, ale już oleje tego HD tune bo sekwencyjne mnie w tej chwili już nie interesują jak 4K jest wporzo :D

 

@down, j.w. - teraz jest spoko w 4K. A system nigdy nie przycinał ;) Nie wiedziałem, że aż tak mocno te dane wpływają na odczyt. Ale widać, że Secure Erase pomogło sporo.

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale zawsze dane w jakimś tam stopniu wpłyną na odczyt. Po co Ci ten równy odczyt? Jak wygląda teraz test w CrystalDiskMark? Jeśli odzyskałeś te ok 40-45MB/s w każdym teście to ok.

 

A tak w ogóle masz jakieś przycięcia podczas pracy systemu? Jak działa win7, wszystko płynnie czy coś nie gra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słabe wyniki to zapewne wina samego netbooka ... czyli sprzętu.

 

Nie będziesz miał takich wyników jak inni z tym dyskiem [w normalnych komputerach pc]

np. na sata 3 Na sata2

 

 

jedynie możesz zobaczyć jak dysk jest w biosie ustawiony... ale tutaj to ktoś bardziej z amd musi sie wypowiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętni, którzy ostatnio narzekali na brak testów i porównań SSD, zapraszam na główną stronę portalu. 27 jednostek o pojemności 120-128GB przetestowane - ogromna baza wiedzy, polecam przygotować sobie herbatę/kawę/piwo bo szybko z krzesła nie wstaniecie :)

 

Co do wyników @norbik11wr średnie, albo dysk wcześniej był katowany albo coś go mocno przytyka. Za jakiś czas na portalu ukaże się publikacja na temat czy warto pchać ssd w notebooka z garścią porad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...