Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim

 

Przeczesując internet natrafiłem przypadkiem na to forum. Padł mi właśnie dysk Intela i jestem zmuszony kupić nowy dysk (nie mam gwarancji). Nie jestem na bierząco ale z tego co zobaczyłem to wszystkie nowe dyski mają SATA III. Niestety ale ja posiadam płytę główną z SATA II. Czy w takim razie jest to kompatybilne ? Nie będzie żadnych problemów ? Ile stracę na wydajności podłączając do starszego złącza ?

 

 

 

Kolejnym moim pytaniem jest dobór modelu oraz pojemność. Z tstów na purepc i zagranicznych stronach wynika że królują dyski na Marvellu. Generalnie ludzie polecają Samsunga 830, Cruciala M4 i Plextora M3. Tego ostatniego nie ma u nas w Polsce.

 

Korzystam z Windowsa 7 z podstawowym oprogramowaniem i dwoma grami. Nie wiem czy brać dysk 64 GB ze słabszą wydajnością czy 128 GB z lepszymi wynikami ? Przede wszystkim ostatnim pytaniem jest który dysk wziąć. Nie bardzo wiem jakie są różnice między nimi które pozwoliły by na ostateczny wybór dysku. Nie operuję jakimiś dużymi plikami. Bardziej patrzę na czas ładowania się systemu, gier i programów. Chcę po prostu dysk do codziennej pracy który będzie przy tym długo mi służyć.

 

Moja wiedza nie pozwala mi na pewny wybór więc prośbę o pomoc kieruję do Was.

 

Pozdrawiam

 

 

P.S. Czy doszły jakieś nowe metody dotyczące w jaki sposób korzystać z dysków SSD minimalizując przy tym zużycie ? Czy coś nowego trzeba instalować do systemu czy wystarczy tylko podpiać dysk i pracować ?

Edytowane przez Safat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. Czy doszły jakieś nowe metody dotyczące w jaki sposób korzystać z dysków SSD minimalizując przy tym zużycie ? Czy coś nowego trzeba instalować do systemu czy wystarczy tylko podpiać dysk i pracować ?

Ludzie, przestańcie traktować SSD jak jakąś wydmuszkę, nad którą trzeba chuchać i dmuchać i zacznijcie ich normalnie używać... i tak prędzej je wymienicie na nowsze/większe niż zajeździcie.

 

Nie jestem na bierząco ale z tego co zobaczyłem to wszystkie nowe dyski mają SATA III. Niestety ale ja posiadam płytę główną z SATA II. Czy w takim razie jest to kompatybilne ? Nie będzie żadnych problemów ? Ile stracę na wydajności podłączając do starszego złącza ?

Jest kompatybilne, stracisz raczej niewiele - liniowy zapis/odczyt będzie niższy (na ile kontroler pozwoli), ale poza tym raczej nie powinno to mieć wpływu.

 

A co do pytań jaki dysk kupić to naprawdę - jest pierwszy post, śa porównania na portalu, do tego pytanie to jest wałkowane bez przerwy w tym temacie. Trochę własnej inicjatywy...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, przestańcie traktować SSD jak jakąś wydmuszkę, nad którą trzeba chuchać i dmuchać i zacznijcie ich normalnie używać... i tak prędzej je wymienicie na nowsze/większe niż zajeździcie.

 

dokładnie przestancie sie pierniczyć, to tylko nosnik danych za dwa lata wasza ciezko kupiona 128gb pamiec sdd bedzie warta tyle co dobry pendrive (wiem bo sprzedawałem w tym roku moje pierwsze dyski ssd), zajechac tez jej nie zajedziecie a nawet choćby to jest gwarancja, co do zakupupu to wybór jest prosty M4 i sajsung 830 tyle na temat nic sie nie zmieniło

Edytowane przez ptys
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z Windowsa 7 z podstawowym oprogramowaniem i dwoma grami. Nie wiem czy brać dysk 64 GB ze słabszą wydajnością czy 128 GB z lepszymi wynikami ? Przede wszystkim ostatnim pytaniem jest który dysk wziąć. Nie bardzo wiem jakie są różnice między nimi które pozwoliły by na ostateczny wybór dysku. Nie operuję jakimiś dużymi plikami. Bardziej patrzę na czas ładowania się systemu, gier i programów. Chcę po prostu dysk do codziennej pracy który będzie przy tym długo mi służyć...

Do tych zastosowań 64GB wersja całkowicie cię zadowoli. Oczywiście większe wersje są wydajniejsze ale to głównie zauważyłbyś przy intensywniejszym korzystaniu i operacjach na większych plikach. Jeśli sama większa pojemność na pewno nie jest Ci potrzebna to kup mniejszy. Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, przestańcie traktować SSD jak jakąś wydmuszkę, nad którą trzeba chuchać i dmuchać i zacznijcie ich normalnie używać... i tak prędzej je wymienicie na nowsze/większe niż zajeździcie.

 

dokładnie przy dzisiejszych dyskach te wszystkie porady o przenoszeniu całego obciążenia zapisu na hdd (pulpit, plik wymiany itd) to jedna wielka bzdura. moim zdaniem wyłączyć trzeba tylko i wyłącznie defragmentację i używać dysk ssd do tego do czego został stworzony do SZYBKIEJ pracy systemu a nie cackania się z nim :lol2:

 

przy okazji sprawdziłem jak się dysk ma po pół roku użytkowania: tutaj są wyniki z października:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

a oto dzisiejsze:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

trochę spadło przy 4k ciekawe dlaczego jakiś komentarz proszę? ;)

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam zastanawiam się nad SSD pod system ale jako iż siedzę na "starym" X58(a nie zamierzam go zmienić do czasu LGA1150 ) to do dyspozycji mam tylko Sata 2 lub ewentualnie kontroler Asus'a U3/S6 który zapewni troszkę wyższa wydajność(ale to dodatkowe 160 zl) z tego co poczytałem. Myślałem nad Samsung'iem 830 128GB lub CRUCIAL M4 128GB albo nad czymś zupełnie innym i zarazem najtańsza opcja OCZ RevoDrive 80GB pod PCIE ogólnie nie chciał bym wydawać więcej niż 650 zl a wersje 64GB mnie nie do końca przekonują ze względu na niższe osiągi. Proszę o pomoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO, wziąłbym Crucial M4 (który jest teraz tańszy od Samsunga 830) albo rozważył wersję budżetową - Samsung 470 (wyprzedawany, więc ma dobre ceny). Kopa i tak odczujesz niesamowitego, dokładanie specjalnie karty z SATA III chyba mija się z celem (budżetowo jak i wydajnościowe, przeważnie osiągi nie są porównywalne z SATA III chipsetów Intela).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M4 i 830 w tej samej cenie powiedzmy różnice przy tej cenie są znikome średnio 640 zl wychodzi, za to revodrive 80 GB "tylko" 440 zl a samsunga 470 nie widzę za bardzo, jedną szt za 400 widziałem oraz na allegro kolo 220 za 64GB używkę. Kusi mnie revodrive ze względu na swoja cenę oraz fakt ze ani M4 ani 830 na Sata 2 nie wykorzystam w pełni przez minimum najbliższy rok.

Edytowane przez Ns5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO, RevoDrive ma dwa minusy - brak obsługi TRIM i jak już Ci się znudzi w kompie/kupisz większy to nie wpakujesz go np. do laptopa. Wg skąpca Samsung 470 128GB kosztuje 500zł (Techplanet), Crucial M4 128GB ~570-580zł, Samsung 830 128GB ~620-630zł. W tym wypadku na pewno wziąłbym Samsunga 470 128BG zamiast RevoDrive 80GB za 440zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu sie tak wszyscy spinaja ze dyski na SATA3 a ktos ma SATA2. W normalnym uzyciu nie da rady zauwazyc roznicy bo jest juz wystarczajaco szybko. No chyba ze ktos kupuje dysk zeby patrzec na cyferki w benchach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu sie tak wszyscy spinaja ze dyski na SATA3 a ktos ma SATA2. W normalnym uzyciu nie da rady zauwazyc roznicy bo jest juz wystarczajaco szybko. No chyba ze ktos kupuje dysk zeby patrzec na cyferki w benchach.

 

Czasem edytuję jakieś Video. Niektóre programy do edycji "skanują" przy otwarciu cały plik (czytają cały), więc różnica jest wyraźna jeśli np. kilkunasto-GB plik jest czytany z prędkością ~0,25 GB/s a ~0,5 GB/s - więc niektórzy odczują różnicę, w normalnym użytkowaniu, przy szybkim SSD pomiędzy SATA2 a SATA3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okey poczytałem więcej i w 90% przypadków w normalnym użytkowaniu sata2 starcza ;) mógł by ktoś mi wyjaśnić jeszcze różnice miedzy Crucial M4 128GB w wersjach CT128M4SSD1 a CT128M4SSD2 a CT128M4SSD2CCA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem edytuję jakieś Video. Niektóre programy do edycji "skanują" przy otwarciu cały plik (czytają cały), więc różnica jest wyraźna jeśli np. kilkunasto-GB plik jest czytany z prędkością ~0,25 GB/s a ~0,5 GB/s - więc niektórzy odczują różnicę, w normalnym użytkowaniu, przy szybkim SSD pomiędzy SATA2 a SATA3.

 

Tak zgadza sie, ale jak sam napisales niektorzy. Wiekszosc ludzi nie edytuje kilkunasto gigowych plikow wideo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial M4 SSD1 ma 7mm wysokości, SSD2 ma 9,5mm wysokości (czyli tyle ile zwykły DHH 2,5"), CCA pewnie ma jakieś inne wyposażenie od reszty, nie wiem. Bierz najtańszy i tyle, nawet jak nie będzie miał tacki 3,5"->2,5" to i tak zamontujesz go byle jak (raz np. przykręciłem na dwie śruby w miejsce 3,5" i złapałem dodatkowo opaską) albo położysz luzem w obudowie - tam nie ma części ruchomych, więc "wisi" mu sposób montażu ;)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tych zastosowań 64GB wersja całkowicie cię zadowoli. Oczywiście większe wersje są wydajniejsze ale to głównie zauważyłbyś przy intensywniejszym korzystaniu i operacjach na większych plikach. Jeśli sama większa pojemność na pewno nie jest Ci potrzebna to kup mniejszy.

 

 

Dzięki za odpowiedź. W takim razie wezmę sobie Cruciala w wersji 64gb z tej racji że jest tańszy.

Edytowane przez Safat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka.

Zakupiłem dysk Samsung SSD 830 64GB, jak mogę sprawdzić ile GB jest na nim dziennie zapisywane ?

Btw. Mimo, że posiadam tylko sata 2 to jest w wielkim szoku jak chodzi o szybkość SSD, przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka.

Zakupiłem dysk Samsung SSD 830 64GB, jak mogę sprawdzić ile GB jest na nim dziennie zapisywane ?

Btw. Mimo, że posiadam tylko sata 2 to jest w wielkim szoku jak chodzi o szybkość SSD, przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania.

 

A SSD Magican nie ma takiej opcji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. Czy doszły jakieś nowe metody dotyczące w jaki sposób korzystać z dysków SSD minimalizując przy tym zużycie ? Czy coś nowego trzeba instalować do systemu czy wystarczy tylko podpiać dysk i pracować ?

 

Mój dysk - przy codziennym użytkowaniu jeszcze sobie popracuje zanim go zajadę:

Dołączona grafika

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyglada to tak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Zastanawia mnie tylko roznica w zapisanych danych F60 to dysk systemowy, F120 pod gry i inne ciach!ly - dziwi mnie ze na F60 zapisalem az 16 razy wiecej danych niz na F120.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko roznica w zapisanych danych F60 to dysk systemowy, F120 pod gry i inne <span style='color: red;'>[ciach!]</span>ly - dziwi mnie ze na F60 zapisalem az 16 razy wiecej danych niz na F120.

 

Historia przeglądania, ciastka, pliki temp przy ogladaniu filmów, sejwy, plik wymiany o ile jest, pliki rejestru/dziennika windows, to jest ciągle zapisywane.

 

Czy powinno to robić aż taką różnicę - moim zdaniem nie. No ale to windows, pewnych rzeczy nie ograniczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie o sens zakupu ssd: Kingston SSDNow V100 32GB, 2.5", SATA II (SV100S2/32GZ)

W tej chwili w komputerku (asrock a330ion) siedzi 2,5" toshiba mk1646gsx

Tutaj większość pytań dotyczy dysków pod system Windows, gry itp.

W moim jest zainstalowany XBMC (Xbmcbuntu) Eden. Całość to goła płyta (wszystko zintegrowane) + 4 giga ram DDR3

Zajętość tej Toshiby to tylko 5% (około 7 giga) więc te ewentualne SSD 32G to i tak na wyrost.

W sumie to chciałbym przyspieszyć start XBMC w stosunku do tego co mam teraz (+/- 50 sekund)

Całość pomysłu polega na oszczędzaniu:

a) energii: rezygnacja z uśpienia na rzecz wyłączania

b) pieniędzy: kupno jak najtańszego ssd

 

Takie lub podobne (z nazwy) kingstony można "dostać" za około 200 pln.

 

To tyle. Czekam na odpowiedź i porady.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach ciekawostki:

Kingston V+200 90GB w Dellu XPS M1330 - ICH8M w trybie AHCI:

Kingston_stary.png

 

System sklonowany ze starego HDD z korekcją alignment za pomocą Image4Windows.

 

Czas pracy na baterii +20 minut (wg Windowsa).

 

@robinex - moim zdaniem kupowanie SSD pod XBMC jest bez sensu, nic nie zyskasz. Ten system i tak już jest lekki, czas uruchamiania zależy od procka głównie (odpalenie wszystkich usług). Jak bardzo Ci zależy, a nie używasz nic poza XBMC, to zainteresuj się distro Openelec, ono jest na maksa odchudzone i startuje szybciej. U mnie na Revo 3610 (N330, ION, 2GB RAM) i wolnym 1TB talerzowcu od naciśnięcia przycisku startuje 25 sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...