Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

no dobra, ale czy przypadkiem nie sa to sterowniki od M$ ? moze tylko sygnowane ale skad mam wiedziec czy mam podlaczyc dyski do Intela czy do Marvella. Co w przypadku jak mam SSD podlaczony do Marvella i drugi HDD do intela ? mozna to mieszac ?

 

i generalne pytanie - dyski lepiej sprawuja sie na

 

a) Intel

b) marvell

?

 

W tym temacie była juz o tym mowa, przeczytaj post Rafy:

http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/page__st__7710?do=findComment&comment=3745361

 

Najlepszą wydajność da Ci natywny kontroler Intela. I tam też podłączasz SSD. Windows 7 ma zintegrowane sterowniki do SATA więc bez problemu go zainstalujesz w trybie AHCI. Natomiast po instalacji systemu możesz sobie zaktualizować sterownik do najnowszej wersji, na forum polecany jest RST od Intela.

 

Tak jest dużo prościej niż kombinacje z klawiszem F6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie dot. optymalizacji win7 pod ssd: kiedys czytalem artykul ze win7 mial sam wylaczac pewne operacje ktore nie sa pozadane w przypadku ssd.

domyslam sie ze niepolatany win7 mial problemy z wykryciem czy dany dysk to ssd i dlatego czesc uzytkownikow brala sprawy we wlasne rece i dlatego powstal taki poradnik.

 

ale czy dzisiaj to jest jeszcze aktualne, tzn czy trzeba to jeszcze recznie robic?

 

Win 7 nigdy z tym nie miał problemów.

Pierwsze generacje dysków, słabo zoptymalizowane i bez Trim + do tego nadgorliwi użytkownicy i była swego czasu obsesja na punkcie "optymalizowania" systemu pod SSD.

Na szczęście większość obsesji się skończyła i tylko od czasu do czasu ktoś o tym wspomina ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci śrubki i ramka? Dysk będziesz montował do laptopa, czy w PC? Jak ten drugi, to kładziesz dysk tam gdzie masz wolne i sobie leży.. SSD mam od 4 (?) lat i zawsze sobie gdzieś tam w budzie leży.

Bież cruciala.. Vertex niby fajny, ale jednak po zapełnieniu 50% zwalnia.. może tego nie odczujesz, ale jednak Ocz lekko oszukuje, czego nie robi Crucial

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar wsadzic go do PC.

No chcialem go przykrecic zeby biedny nie latal gdzies tam po obudowie, nie byl narazony na dodatkowe cieplo itp.

No wlasnie nie wiem ktory z tych dyskow wybrac, zbieralem gotowke i bylem zdecydowany na cruciala m4 - kosztowal 424 zl.

teraz juz kase mam w reku i crucial poszedl w gore do 436zl, nie wiem jak z vertexem bo nie sledzilem jego ceny.

No i tak musze czekac zamowieniem min do poniedzialku to za ten czas poczytam kilku fachowym opinii i komentarzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vertex jest na etapie rozwoju a zarazem spadku cen. OCZ zapowiedziało firmware 1.6 który ma wprowadzić kolejne usprawnienia. Sam się zastanawiam nad zmianą swojego Samsunga 470 na 830 lub właśnie Vertexa 4. W jednym z testów wskazywano, że żywotność SSD spadła ze 100 do 98% pomimo, że w sumie ilość danych nie była bardzo duża, natomiast wersja 256GB pozostała na poziomie 100%. Patrząc jednak na żywotność różnych SSD (kilka postów wyżej) nie powinno być to jednak problemem.

 

Z innej beczki. Wczoraj porównałem czas skanowania programem M$ Security Essential partycji C systemu Win 7 64bit na stacjonarnym z SSD i nowym lapku z HDD 7200rpm. Ilość plików na SSD 85 tyś, na HDD 81 tyś.

 

Czas SDD - równo minuta, HDD - 7 minut :)

Edytowane przez epoxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie to kierowałem się głównie testami na portalu purepc, w których to Vertex 4 był na równi Samsungiem 830, lub go wyprzedzał. W dyskach polecanych również znajduje się Vertex. Czymże Samsung przebija Vertexa w takim razie? Poza tym problemem z zajętym miejscem/spadkiem wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto zainstalować. przyśpiesza ona działanie raida oraz ssd które są podpięte pod kontroler intela.

 

a oto treść skopiowana z pliku pomocy:

 

Pakiet oprogramowania obsługującego Technologię pamięci Intel® Rapid udostępnia funkcje SATA i SATA RAID o dużej wydajności w obsługiwanych systemach operacyjnych.

Aby ustawić konfigurację systemu lub określić poziom obsługi funkcji, zobacz sekcję Wymagania systemowe i plik Readme zainstalowany z oprogramowaniem. Możesz też odwiedzić witrynę pomocy technicznej online firmy Intel, aby dowiedzieć się więcej o pełnych wymaganiach systemowych i konfiguracji funkcji RAID w systemie BIOS.

 

ja mam obecnie zainstalowane 11.5.2.1001. osobiście niechce mi się ich testować na http://www.station-drivers.com/ możesz zgłębić wątek ponieważ tam ludzie wrzucają wyniki porównawcze kolejnych edycji sterowników.

 

warto zainstalować. przyśpiesza ona działanie raida oraz ssd które są podpięte pod kontroler intela.

 

a oto treść skopiowana z pliku pomocy:

 

Pakiet oprogramowania obsługującego Technologię pamięci Intel® Rapid udostępnia funkcje SATA i SATA RAID o dużej wydajności w obsługiwanych systemach operacyjnych.

Aby ustawić konfigurację systemu lub określić poziom obsługi funkcji, zobacz sekcję Wymagania systemowe i plik Readme zainstalowany z oprogramowaniem. Możesz też odwiedzić witrynę pomocy technicznej online firmy Intel, aby dowiedzieć się więcej o pełnych wymaganiach systemowych i konfiguracji funkcji RAID w systemie BIOS.

 

ja mam obecnie zainstalowane 11.5.2.1001. osobiście niechce mi się ich testować na http://www.station-drivers.com/ możesz zgłębić wątek ponieważ tam ludzie wrzucają wyniki porównawcze kolejnych edycji sterowników.

 

wersję sterowników rapid storage musisz dopasować do wersji orom ride zainstalowanego w płycie głownej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czymże Samsung przebija Vertexa w takim razie? Poza tym problemem z zajętym miejscem/spadkiem wydajności.

 

To mało ? Jeszcze pewnością firmware i zmian w firmware. Wyszło jedno i wszystko chodzi cacy, tak że nie ma potrzeby wydawać nowego. Nigdy nic nie wiadomo co strzeli OCZ do łba i jakie ficzery wprowadzą w nowym firmware i ile tego wyjdzie. Przeprowadzają beta testy na użytkownikach końcowych. Ostatecznie w końcu pewnie dojdą za jakiś czas do ustabilizowanej wersji ale wtedy wyjdzie już coś lepszego.

 

http://www.purepc.pl...d_sierpien_2012

 

Ten artykuł czytałeś ?

Edytowane przez successfully

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja laptopowa jest najtańsza więc na pewno nie ma sensu brać golasa (swoją drogą mega dziwne ustawienie cen). A jak koniecznie musisz mieć wersje desktopową z ciach!łami do montażu to widać cena znacznie wyższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w redcoonie samsung 128GB jest za 429 zł http://www.redcoon.pl/B369286-Samsung-830-Series-SSD-128GB-Basic_SSD-do-25

Potrzebuję SSDeka do laptopa, 128Gb trochę za mało. Intel 330 ze swoimi 180GB byłby w sam raz mi. Ma ktoś? Ciekawy jestem opinii użytkownika, testy sobie poczytałem Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sama różnica wydajności pomiędzy SSD to chyba jeden z najmniej istotnych aspektów dla przeciętnego usera :> Ważniejsze jest raczej bezpieczeństwo samych danych, niska problematyczność obsługi etc. Coby się nie martwić za każdym razem czy system ruszy albo robić "format" co tydzień zmieniając firmware ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sama różnica wydajności pomiędzy SSD to chyba jeden z najmniej istotnych aspektów dla przeciętnego usera Dołączona grafika Ważniejsze jest raczej bezpieczeństwo samych danych, niska problematyczność obsługi etc.

 

 

Podobno testem który najbardziej realnie oddaje wydajność w środowisku Windows 7 i z wykorzystaniem najnowszych aplikacji jest PC Mark 7 - jak wynika z wykresu różnice w rzeczywistości faktycznie nie są duże.

 

post-10949-0-68892500-1346622385_thumb.jpg

 

Tutaj z rozbiciem na poszczególne testy:

 

http://www.benchmark...rona/17496.html

 

Natomiast istotne jest też zachowanie dysków przy różnym poziomie zapełnienia i tutaj Samsung 830 wypada lepiej od Cruciala M4 choć różnice też nie są duże.

 

http://www.tweaktown...ew/index10.html

 

Trochę innych wyników - raz Crucial, raz, Samsung, raz Vertex na prowadzeniu.

 

http://xxlab.pl/art49914-5.html

Edytowane przez epoxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno pytanie, oplaca sie brac takiego vertexa 4 skoro moje mobo nie obsluguje sata 3?

Czy te ciecie wydajnosci nie bedzie na tyle duzo, ze np bardziej bedzie sie oplacalo kupic np kimgstona ssd now?

Zawsze to jakies 100zl w kieszeni..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q: Nie posiadam Sata 3, jaki dysk powinienem kupić, taki z Sata 2 czy może na pcie?

A: To zupełnie bez znaczenia, dobry dysk jest wydajny zarówno w Sata 2 jak i Sata 3. Najważniejsze operacje z punktu widzenia systemu i większości aplikacji odbywają się w zakresie grubo poniżej Sata 2 nie mówiąc już o Sata 3. Jedyny wyjątek to przenoszenie dużych pików między SSD lub wewnątrz partycji na SSD.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...