Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

orientujecie się w kwestii TRIM z Raidem na intelu. z tego co wyczytałem tutaj http://www.custompcr...0-review/16135/ trim działa w trybie raid na chipsecie z77 ze sterami w wersji 11.

 

na station drivers wrzucili nowego orom'a 11.xxxxx intela http://www.station-d...start=45#p16057. teraz muszę tylko sobie poszukać jak to zaimplementować do mojego biosu.

 

w końcu taniej wyjdzie dokupić drugiego cruciala m4 128 i zrobić raid 0 niż kupić nowy dysk 256...

 

 

 

edit:

znalazłem instrukcję:

 

http://www.win-lite....nix-award-bios/

 

 

biosa zmodowałem ale jeszcze go nie wgrałem narazie jestem w tyrze. pytanie brzmi gdzie mogę kupić kość biosa w razie gdy coś poszło nie tak.

 

gdzieś kiedyś był link do zagranicznego sklepu... ale gdzie on cholera był...

 

przy okazji znalazłem gotowe zmodowane biosy:

 

http://www.overclock...pdated-raid-rom

 

niech się dzieje wola nieba dzisiaj to przetestuję Dołączona grafika jak będzie bios działać to zamawiam drugiego cruciala do raida hihihi

 

 

edit 2:

 

przypomniałem sobie że przecież można uratować zwalonego biosa poprzez wyjęcie na działającej identycznej płycie biosa wsadzenie uwalonego sflashowania go pod dosem bądź windowsem i włala :D dobrze że kumpel złożył ostatnio podobny zestaw na takim samym asrock także w razie czego będę miał gdzie ratować biosa...

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można ustawić jakoś, żeby talerzowiec się nie wyłączał? Mam teraz konfigurację SSD + 1TB HDD, talerzowiec się zatrzymuje i w momencie, kiedy chcę otworzyć z niego jakieś dane głowica zaczyna trzeszczeć, komp łapie muła na dobre 3-4 sekundy i dopiero po tym czasie mam dostęp do folderu. Jednym słowem jest gorzej, niż posiadając samego HDD, który bez przerwy się kręci. Gdzie wyłączyć "usypianie" dysku?

 

w końcu taniej wyjdzie dokupić drugiego cruciala m4 128 i zrobić raid 0 niż kupić nowy dysk 256

Taa, tylko będziesz miał 128GB pojemności zamiast 256. Po co w ogóle robić raid 0, nie lepiej normalnie korzystać z pojemności 2 szybkich dysków?

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program hdparm dla windows:

http://hdparm-win32.dyndns.org/hdparm/

 

Polega to na tym, że w autostarcie umiescisz skrypt bat'owski, który po każdym uruchomieniu windowsa (dla podanego dysku HDD) będzie ustawiał minimalne zarządzanie energią (można dowolnie tym sterować), co spowoduje że dysk przestanie się usypiać i parkować co chwile swoje głowice (słychać to bardzo często w laptopach).

 

Chodzi tu dokładnie o opcję hdparm -B (od 1 do 255):

http://linux.die.net/man/8/hdparm

Edytowane przez comfort

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy po prostu wyłączenie opcji wyłączenia dysku twardego w opcjach zasilania w Windows7?

 

To spowoduje, że dysk nie będzie się usypiać. Ale nadal może bardzo często parkować głowice co powoduje spore spadki wydajności. Wszystko zależy od tego jak restrykcyjnie do tego podszedł producent dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

operacja wgrania modowanego biosu zakończona sukcesem. teraz orom jest w wersji 11.6.0.1624. stery wrzuciłem 11.6.0.1030.

 

 

nie obyło się bez zgrzytu. płyta przestała widzieć dysk cruciala z firmwarem 010G - czyli ostrzeżenie nie dotyczy uefi ale raczej wersji oromu, wgrałem 000F i teraz dysk widzi płyta

 

leży kompletnie 4k-64thrd:

 

oto wynik na oromie 11.2.xxxxx + jakieś tam stery intela nie pamiętam jakie test robiłem jakiś czas temu

 

Dołączona grafika

 

a tutaj na nowym 11.6.xxxx + nowe rst 11.6.xxx

 

Dołączona grafika

 

 

jest na to jakiś sposób czy tylko powrót do poprzedniego oromu i rst??

 

 

edit:

 

przejrzałem forum cruciala. nie tylko ja mam ten problem... http://forum.crucial.com/t5/Solid-State-Drives-SSD/low-4K-64Thrd-with-AS-SSD/td-p/84448/page/28

 

winny jest chyba firmware. zostawie jutro na cały dzień włączony komputer żeby trim podziałał. może jak raz się trochę polepszy. przez takie kwiatki zastanawiam się nad "legendarną" nie zawodnością ich dysków... wychodzi na to że legenda obraca się w mit...

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa wrzuciłbyś to na minusa przynajmniej będzie bardziej czytelne.

 

wracając do mojego cruciala jego problemy zaczęły się gdy dysk zapełniłem w 97%. zostawiłem dzisiaj kompa włączonego w domu na jakieś 10h żeby go przejechał trim. jeżeli to nie pomoże to mu zrobienie tak jak tutaj ktoś wrzucił link http://howto.cnet.co...e-an-ssd-drive/. poza tym zamawiam dzisiaj drugiego cruciala Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mojemu taka akcja wyszła jak pisałem wcześniej po jego prawie całkowitym zapełnieniu. kilka dni wcześniej zanim dysk się wypełnił jakimś shitem tego nie było bo akurat robiłem testy. także na razie spróbuję metod chałupniczych a jak to nie pomoże to też go zareklamuję.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Goo ;) polecałem Ci gdzie indziej Cruciala M4, ale z racji na liczne reklamacje ( o których nie doczytałem) Plextor jednak lepiej się sprawdzi. Sam rozważam zakup 128'ki do tego zestawu Tylko to Twoje Sata II będzie ograniczać - wiadomo. Cóż system i tak będzie Ci działał jak marzenie. Nie wyobrażam sobie teraz powrotu do klasycznego HDD czy bawienia się w RAID). To jest właśnie zaleta SSD że daje sporego kopa na wolniejszych podzespołach jak w Twoim przypadku.

 

 

Cena raczej nienajgorsza, ale im dalej tym może nieco podrożeć. Niestety w tym miesiącu muszę się wstrzymać. Za dużo wydaktów. No 128 pod Steam to może być jednak mało znając moje wymagania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze myślałem, żeby SATA2 przeskoczyć kontrolerem U3S6 Asusa, ale opinie użytkowników i testy pod SSD twierdzą, że to raczej nie ma sensu, bo wydajności niewiele się zyskuje (Marvell chodzi tam i tak na PCIE x1). Być może udałoby mi się to nawet testnąć, bo mam taki kontroler w firmie, ale wpięty jest w kluczowy serwer, więc może być problem z wyjęciem go, heh.

 

EDIT: Zamówiony. Stało się :)

Edytowane przez Therion7777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja dodam coś od siebie, bo po dłuuugich poszukiwaniach łyknąłem w końcu M5S. Nie czekałem w końcu na tego pro, bo jednak miał być sporo droższy a gdzieś też czytałem że ssdeki mają mocno drożeć. Póki co jestem zadowolony, w razie czego będę pisał ;) Mam sentyment do marki i tak jak go sobie upatrzyłem na początku tak w sumie zostało, tylko staniał i dało się dostać za w miarę normalne pieniądze. Trzymam na tym jednak dane, więc głównie brałem pod uwagę niezawodność, a różne rzeczy się czyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wybór w końcu padł na Vertexa 4. W windowsie zauważalny kop wydajnościowy, sam system uruchamia się jakieś 30 s. Wyniki w as-ssd takie oto:

 

Dołączona grafika

 

Moja płyta to Gigabyte GA-880GMA-UD2H, stery do AHCI producenta chipu czyli AMD. I tu pytanie: Jest ok czy coś powinienem jeszcze zrobić, w sensie jakieś inne stery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...