Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiecie Pojawił się nowy firmware do Cruciala M4

wersja 040H

Release Date: 12/04/2012

 

 

Czy ktoś już może próbował? ostatniego 010G nie instalowałem bo były jakieś kwasy z biosem uefi (a takiego mam). Czy faktycznie instaluje się tylko na wersję 010G?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem jaja na 010G. System sie zawieszal i potem bios (nie mam uefi) nie widzial dysku przez kilka godzin. Zalogowalem ticket w Crucialu i powiedzieli zeby zdowngradowac do 000F. Problemy zniknely. Nowy 040H wrzucilem przed 16:00 i do teraz ani jednego problemu nie bylo. Wszysko smiga jak nalezy. Dysk pracuje w Samsungu R560.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Planuje sprawić sobie prezent na Święta i kupić SSD. Prawdopodobnie Plextor M5S 64 lub 128. Będę go podłączał pod P45 Asus P5Q Turbo, PDC-E6300. Mam już postawiony Raid 0 z dwóch F3 500GB. Czy mógłby ktoś przedstawić procedurę instalacji dysku SSD w takiej sytuacji? Nie ukrywam, że cholernie boje się o utratę danych z macierzy ponieważ nie mam gdzie ich zbackupować. Oczywiście dokumenty nagrać na płycie to nie problem, zdjęcia na kilku płytach też... ale resztę ~500GB danych nie ma szans...

 

Z tego co wyczytałem mam zrobić tak:

1) odłączam obydwa dyski HDD tworzące macierz raid0

2) podłączam SSD i ustawiam w biosie tryb IDE

3) instaluje Win 7 (skłaniam się ku czystej instalce a nie przenoszeniu OS-u)

4) Instaluje Intel® Rapid Storage Technology (RAID) driver

5) restart i zmiana trybu na Raid w biosie

6) podłączenie dysków HDD

 

Czy przy takiej procedurze mogę być o dane na macierzy spokojny?

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta procedura jest bzdurna kompletnie.

 

Odłączasz tylko dyski HDD na czas instalacji systemu. Robisz to tylko po to by MBR się na nich nie zainstalował, poza tym nic im nie grozi.

Kontroler pozostaje w trybie Raid (w praktyce jest tym samym co AHCI).

Po zainstalowaniu systemu podłączysz dyski i ew ustawisz kolejność bootowania w biosie.

Nie ma żadnej obawy o dane na macierzy bo i czemu?! Danych nie ruszasz w żaden sposób...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Super, o to mi chodziło Dołączona grafika

 

Waham się w sumie między czteroma SSD-kami...

Plextor M3 128GB 395+kw

Plextor M5S 128GB 389

Plextor M5S 64GB 252

Lite-On 200 160GB 430+kw

 

Najbliżej mi to M5S 128GB gdyż mogę go mieć za 289zł ze względu na bon -100zł. Ale jeśli warto wybrać inny dysk to nie ma z tym problemu. Zawsze bon mogę wykorzystać na coś innego:)

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej M5S 128GB to dobry dysk. Szczególnie w takiej atrakcyjnej cenie.

 

Warto także brać pod uwage najwydajniejsze konstrukcje na rynku jak np Samsung 830 czy Vertex 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Jeśli różnica jest tylko w wydajności to wolałbym jednak taniej, czyli chyba Plextor będzie okey. Oby tylko był stabilny.

 

Ewentualnie jeszcze podobnie stoi Samsung 840... Lepiej ten czy M5S?

 

Mniej istotne ale również nurtujące mnie pytanie. Czy warto wymienić ponad trzyletnie Samsungi F3 500GB na nowy dysk 1TB np WD Blue? Jak będę miał SSD to w sumie z RAID0 chyba mógłbym zrezygnować... Z drugiej strony wiązało by się to z dopłatą około ~40zł. Zyskam nowy dysk z gwarancją ale stracę na wydajności... WD Bule 1TB, jednotalerzowiec ma niezłą wydajność ale jego max odczyt ~200MB/s to mniej niż w tej chwili średni odczyt mojego Raid0 ~205MB/s... Równie trudny dylemat co przy wyborze SSD Dołączona grafika

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie marginalna co powoduje, że ciężej mi się zdecydować, a może by tak dopłacić 50-60 zł do vertexa 4 ? Dołączona grafika

 

Marginalna różnica na plus 840 w zapisie losowym względem 830. Gwarantuję ci, że nie zauważysz różnicy pomiędzy 830, a 840 w wydajności. Skoro rafa ledwo widzi róznicę pomiędzy 830, a 840 pro (która jest sporo szybsza od zwykłej 840) to ty różnicy na zwykłym 840 nie zobaczysz. Za to będziesz miał 8GB więcej w 830, a to się zawsze przyda ;>

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawie roku uzytkowania 830tki info z crystaldiskinfo wygladaja tak:

 

Total Host reads: 2.03TB

Total Host writes: 1.83TB

Wear Leveling Count: 228 count

 

Chyba troche przeciorany, nie? Szczerze to pewnie YT ladnie katuje ssdka bo sporo slucham tam muzyki

 

Jaki masz FW na 830 ze ci pokazuje odczyt? U mnie CrystalDiskInfo pokazuje tylko zapis. :(

U mnie po niecalych 2 latach dzialania (z tym ze na Corsair F60) mam tak: zapis=11.94TB, odczyt=6.94TB. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

Oto moje wyniki mojego pierwszeg SSD, Samsunga 830 128GB z zainstalowanym świeżo systemem na HP 8460p:

 

Dołączona grafika

 

I jest trochę słabo, nawet dwa razy gorzej niż u innych użytkowników formu. Mógł by ktoś podpowiedzieć co jest nie tak?

Edytowane przez l3oory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiecie Pojawił się nowy firmware do Cruciala M4

wersja 040H

Release Date: 12/04/2012

Czy ktoś już może próbował? ostatniego 010G nie instalowałem bo były jakieś kwasy z biosem uefi (a takiego mam). Czy faktycznie instaluje się tylko na wersję 010G?

 

Upgrade zadziałał dopiero po nagraniu iso na plyte i bootowaniu z niej - windowsowy setup wykrzaczal sie po POST. Przypuszczam, że to wina partycji GPT.

Poza tym jak dotąd wszystko działa jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem dysku SSD Samsung 830 128gb, cała instalacja przebiegła bezproblemowo, ogólnie wszystko jest ok, tylko problem w tym że po lekturze strony 1 forum i sprawdzeniu w biosie ustawień, mam wszystko na AUTO, tzn. nie mogę zmnienić ustawienia IDE na AHCI, bo nawet nie mam takiej opcji, skoro wszystko mam na AUTO, to czy jest możliwe że komp sam sobie wszystko ustawił i nic nie muszę z tym robić? Nie sprawdzałem jeszcze wyników na testach, narazie chciałem tylko zmienić tą jedną funkcję a tu zonk, wszystko mam na AUTO, czy to dobrze?

 

Po podłączeniu drugiego dysku hdd, zmieniłem w opcjach biosu aby SSD był jako pierwszy ale to wszystko co mogłem zrobić, proszę o pomoc, jak to skonfigurować?

Edytowane przez slam666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaką masz płytę główną chociaż żeby było wiadomo gdzie szukać tych opcji Dołączona grafika poza tym jeżeli jest na auto to bardziej prawdopodobne, że jest to tryb IDE - bardziej kompatybilny.

Edytowane przez przelip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Cruciala m4 64 GB w stacjonarce na SATA II. W tym miesiącu kupuję Della Inspiron 17R 7720 chcę w nim wymienić dysk na SSD pod system(linux jakiś). W najbliższym roku pewnie zmodernizuję stacjonarkę do SATA III. Jaki zatem dysk kupić ? Do 128 GB, pewnie docelowo on poszedłby do stacjonarki a M4 do laptopa. Jakieś rady? Cena to do około 400 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro nie mam możliwości wyboru AHCI, to czy na takich ustawieniach będzie dysk wydajny? Dodam że mam go podłączonego pod sata 2 narazie, bo nie mam nowszej płyty głównej.

Tak teraz wygląda test:

post-196694-0-04605900-1354822026_thumb.png

Edytowane przez slam666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli różnica jest tylko w wydajności to wolałbym jednak taniej, czyli chyba Plextor będzie okey. Oby tylko był stabilny.

 

Nie ma już niestabilnych, na każdym będzie ok. Poza wydajnością są jeszcze różnice w dyskach bardziej lub mniej sprawdzonych pod kątem trwałości.

Ale skoro nie mam możliwości wyboru AHCI, to czy na takich ustawieniach będzie dysk wydajny? Dodam że mam go podłączonego pod sata 2 narazie, bo nie mam nowszej płyty głównej.

Tak teraz wygląda test:

[obrazek]

 

Niestety ta płyta nawet jako nowa już była budżetówką a tym bardziej po tak wielu latach. Posiada mostek ICH7 i tutaj nic więcej z tego nie wyciśniesz (podobnie jak stare laptopy) musi zostać jak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanko, czy puki co mogę działać na tym co mam? Nie zależy mi teraz na mega wydajności, choć myślałem że coś tam osiągnę, no ale cóż, człowiek uczy się całe życie.

Mogę z tym dyskiem pociągnąć jakieś pół roku, aż kupię nową płytę? Albo fak, cały komp nowy ;/ ?

Czy przez taką eksploatację jak jest teraz nie będzie działo się nic złego z dyskiem? Aha i jeszcze pytanie takie, czy po zakupie nowej płyty będzie możliwość zmiany tych ustawień w biosie? Choć może do tego czasu, to już nic nie trzeba będzie robić; )

Czy teraz mogę jeszcze coś zmienić w windzie, by dysk był szybszy, czy raczej nic już nie kombinować i zostawić jak jest? Dodam że i tak przy tym co mam teraz, to system działa szybciej, choć mając świadomość że podłączyłem dysk SSD pod trupa, to tylko czekam okazji aż kupię lepszy sprzęt.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slam666 nie osądzaj siebie zbyt surowo ;)

Wydajność na pewno i tak lepsza niż wcześniej.

Popoluj na używkę pod s775 na ICH8 lub wyżej, za stówkę powinieneś chapnąć, przy okazji będzie więcej opcji w biosie jak chciałeś i może jakieś opcje pod OC twojego procka, czyli dodatkowy bonus wydajnościowy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jak jeździsz samochodem 50km/h a nie ciągle na maksymalnej prędkości powoduje że psuje się bardziej i zużywa? ;)

 

 

Nie ma sensu na tym nic kombinować bo nic sensownego nie wskórasz. Wytrzymaj z tym jak jest aż do zakupu nowoczesnego sprzętu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah kurde, dzięki za info, troszkę zły jestem na siebie że nie zapytałem o wszystko przed zakupem, ale z drugiej strony HDD mi już powoli pada, więc to i tak chyba dobra inwestycja Dołączona grafika Pociągnę na tym sprzęcie do wiosny, a potem zobaczymy na co będzie mnie stać. Przynajmniej ten dysk to inwestycja trochę długofalowa, bo pod nową płytę podepnę, ale na przyszłość już będę wiedział do kogo się zwrócić odnośnie lepszej płyty w zestawieniu z tym dyskiem. Faktem jest że dziś w sklepie miałem dylemat, czy brać tą 830 tkę, czy może Intela 330, ale zdecydowałem się na bardziej rekomendowany i sprawdzony sprzęt i nie żałuję, choć co ja mogę wiedzieć po jednym dniu Dołączona grafika Za tego Samsunga dałem w X-komie, 419 zł, za wersję Basic, plus kabelek ata 5 zł, najlepsze jest to że cały zestaw EU, pod Desktopa kosztuje tam 469, więc zaoszczędziłem kilka złociszy Dołączona grafika

 

Dziś znalazłem taką płytę: http://internetowy-sklep-komputerowy.com.pl/asrock-p5b-de-s775-p965-4ddr2-glan-8ch-atx,p44317.html

Czy ona sie nada ? Trochę szkoda że niema karty graficznej zintegrowanej. A może znacie jakieś inne płyty, które by się nadawały dla mnie, ale w zbliżonej cenie do 200zł.

Przepraszam za kłopot, ale na płytach się nie znam i tym razem wolę się poradzić bardziej doświadczonych osób.

Edytowane przez slam666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HP 8460p:

 

I jest trochę słabo, nawet dwa razy gorzej niż u innych użytkowników formu. Mógł by ktoś podpowiedzieć co jest nie tak?

 

ale jaki system?

btw zassaj stery intela RST najnowsze i zainstaluj je po rozpakowaniu przez managera urządzeń, wskazując ścieżkę do właściwego katalogu

Wynik słaby, ja na c300(więc prawie klasę gorszy) mam w granicach 800, wczoraj akurat zapuściłem pokazało 808, win7 x64, ktory ma z pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo całkowicie bez sensu szukać czegoś w tych starociach. Za 200-250 zł masz niezłe płytki dla LGA 1155, do tego procek jakiś g550 za 160 zł i masz. Lepiej pomęcz się kilka miesięcy na tym co masz i dozbieraj do nowego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś znalazłem taką płytę: http://internetowy-s...atx,p44317.html

Czy ona sie nada ? Trochę szkoda że niema karty graficznej zintegrowanej. A może znacie jakieś inne płyty, które by się nadawały dla mnie, ale w zbliżonej cenie do 200zł.

Przepraszam za kłopot, ale na płytach się nie znam i tym razem wolę się poradzić bardziej doświadczonych osób.

 

slam666 nówek nie ma sensu kupować, jak już to używki z allegro, w tych 100-120 zł powinieneś się spokojnie zamknąć, minus sprzedaz starej za te parę dyszek.

Opcja z wymianą całej platformy to już zabawa za 500zł, płyta+procek+pamięci, z kolei jesli nie masz mocnej grafy to wymiana również niewiele zmieni wydajnościowo, tylko tyle że na lga775 masz mniejszy odczyt na ssd w testach, bo wydajnościowo róznicy wielkiej nie ma.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Mógłbym kupić używkę, tylko podobno mam szukać takiej z ICH8 conajmniej, żeby były widoczne jakieś rezultaty w działaniu ssd. I narazie starczyła by mi taka płyta, bo i tak za pół roku, może ciut więcej, będę chciał złożyć nowego kompa, już na lepszych podzespołach, typu procek Core I3, lub I5, więcej ramu i nowsza karta graficzna. A z tego jestem zadowolony, tylko jakbym tą płytę zmienił na taką z którą ssd działał by troszkę lepiej, to była by pełnia szczęścia dla mnie na chwilę obecną.

Rozumiem że rozsądniej byłoby poczekać i zostawić tak jak jest, a potem nowego kompa sklecić?

 

Coroner666 - a masz skonfigurowany windows pod to ssd? Wiem że może trochę laickie pytanie, ale mi przykładowo przed konfiguracją komp starował w 40sek, a dziś pozmieniałem parę rzeczy w windzie i teraz staruje w 29sek :) Na sata 2 i h...wym chipsecie :) Aż strach pomyśleć co by było pod lepszą płytą w moim przypadku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że skonfigurowałem pod ssd.

 

 

Natomiast stery Intel® Rapid 10.8.0.1003 a chipset P35 z ICH9R

 

Lepiej na sata2 nie będzie, transfery maxx 300, a realnie jak widać 270mbs na plus masz dobre wyniki 4k a tak naprawde to one "robią różnicę" Dołączona grafika

 

 

slam666 jak wymieniasz cały sprzęt za pół roku to nie ma sensu teraz płyty zmieniać chyba że jak wspominałem, trafisz na super okazję z używek

Edytowane przez TSRules
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informuję zainteresowanych, że nowy firmware do cruciala m4 tj. 040H spokojnie się instaluje z obrazu iso (czyli jak dawniej) bez utraty danych. Sprawdzone na moich 2 dyskach 128 i 256 z biosem 000f (obydwie płyty z biosem UEFI na płytach Asrock). Wymaga jedynie przełączenia na czas uaktualnienia z standartu AHCI na IDE.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...