Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam kilka pytań. Kupuje niedługo lapka dell 7720 który ma dwa miejsca na dysk 2.5 cala oraz jedno miejsce msata.

W msata chce podłączyć dysk A-Data XPG SX300 128gb na system a w dwa wolne miejca 2 dyski 150gb 7200obr.

Czy dysk sx300 a-data jest porównywalny do vertex 4? czy lepiej kupić vertexa i wsadzić go w miejsce 2.5 cala. Miedzy tymi dwoma modelami dysków odczuje różnicę w np szybkości odpalania programów systemu itp? Vertex 4 słyszałem że spowalnia po zapełnieniu 50%, czy vertex 4 z firmware 1.5 ma już naprawiony błąd ze spowalnianiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A-Data XPG SX300 jest na SandForce i nie jest nawet trochę podobna do Vertex 4.

Są lepsze dyski od tej Adaty np Crucial M4 w wersji mSata. Jak nie dasz rady go kupić to lepiej wybierz któryś z tradycyjnych 2.5". Może być np Vertex 4. Może być również Samsung 830 lub Plextor M5S.

 

Vertex 4 nie ma żadnego błędu ze zwalnianiem, to jest zaprojektowany celowo przez producenta sposób działania. Spowolnienie jest niemal niezauważalne w testach a co dopiero podczas codziennego używania. Także nie w każdych warunkach ono w ogóle występuje.

Na stronie purepc.pl jest test i powinieneś w ogóle od niego zacząć. Jak również zapraszam do lektury pierwszej strony tego wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Właśnie sobie zrobiłem świąteczny prezent. Zamówiłem Plextora PX-M5S 128GB na neo24.pl Ponieważ miałem bon za roczną umowę o neostradę to w sumie zapłacę za tego SSD-ka 289zł. Biorąc pod uwagę, że 389zł uważane jest za cenę okazyjną jak na przedświąteczny okres to myślę, że zrobiłem dobry deal, przynajmniej w teorii. Mam nadzieje, że będę zadowolony później w praktyce. Trochę wahałem się nad starszym Plextorem M3 ze względu na dłuższą gwarancję ale po przeczytaniu paru recenzji wybrałem jednak M5S w którym ulepszono kilko rzeczy w stosunku do starszego brata.

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Ostatnie miesiące przyniosły kilka głośnych premier w kategorii dysków SSD, których przeznaczeniem było spełnić wygórowane oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wystarczy tutaj wspomnieć o Samsung SSD 840 Pro tudzież OCZ Vector, jakie z miejsca weszły do panteonu super szybkich nośników półprzewodnikowych. Jednak obydwaj producenci muszą teraz gorączkowo spoglądać przez ramię, bowiem zyskali godnego przeciwnika w bitwie o laur zwycięzcy, jakim jest Plextor M5P. Wszystko za sprawą wykorzystania nowej rewizji kontrolera Marvell, który zapewnia tym urządzeniom świetne osiągi w praktycznie każdych warunkach. Już Plextor M5S pokazał, że japońska firma zaczyna coraz śmielej poczynać sobie na europejskim rynku, zaś M5P z pewnością jej pozycję jeszcze umocni. Przedstawiamy Wam zatem kompletną rodzinę najnowszych modeli Plextor M5 Pro w rozmiarach 128, 256 i 512 GB, czyli następców serii Plextor M3P.

Test Plextor M5 Pro 128/256/512 GB - Marvell kontratakuje

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i miodzio. Jak tylko ceny się unormują dodam je do polecanych.

 

EDIT

Anand porównał najnowsze fw które właśnie wyszło do tych Plextorów z poprzednia wersją.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ceny dysków ssd zwariowały przed świętami. mam nadzieję tylko że ta tendencja do szaleństwa po nowym roku się unormuje. chciałem sobie fundnąć 256gb gdyż znalazłem zastosowanie dla moich cruciali i rozglądam się za samsungiem 830 lub vertex'a 4 a tutaj obuchem w łeb dostałem bo ceny są zaporowe - morele odpowiednio 755 i 815zł. nie patrzę nawet w stronę m5 pro lub 840pro bo to już się staje przesadną przesadą. potrzebuję dysku tylko pod system, bf3 i jakieś tam ciach!ły. nie potrzebuję najwydajniejszego dysku za wszelką cenę.

 

rafa będziesz chyba musiał zaktualizować pierwszą stroną wraz z ostrzeżeniem o szaleństwie Dołączona grafika

 

jedna oferta na ceneo 660zł za 830 to jakaś podejrzana jest dla mnie. koleś ma zarejestrowaną firmę chyba na mieszkanie i ogólnie jakiś dziwny ten jego model 830. http://integ-ram.ist...ml?partner=1984

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Ta procedura jest bzdurna kompletnie.

 

Odłączasz tylko dyski HDD na czas instalacji systemu. Robisz to tylko po to by MBR się na nich nie zainstalował, poza tym nic im nie grozi.

Kontroler pozostaje w trybie Raid (w praktyce jest tym samym co AHCI).

Po zainstalowaniu systemu podłączysz dyski i ew ustawisz kolejność bootowania w biosie.

Nie ma żadnej obawy o dane na macierzy bo i czemu?! Danych nie ruszasz w żaden sposób...

 

Mam pewien problem. Windows nie chciał się zainstalować w trybie Raid na Plextorze M5S... wywalało błąd podczas instalacji. Ustawiłem tryb AHCI i poszło. Zainstalowałem Intel Rapid, podłączyłem macierz, zmieniłem na tryb RAID no i [gluteus maximus]... bsod. Zmieniłem znowu na AHCI i macierz została wykryta, wszystkie partycje rozpoznane... Spróbować jeszcze raz zainstalować system na RAID czy zostawić tak jak jest? A może jest jakaś sztuczka, żeby teraz przejść z AHCI na RAID tak żeby nie było bsodów?

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ichris - skoro niechce ci się używać google to masz gotową odpowiedź:

 

 

Go into the registry using regedit and change each of the "start" values in the registry keys below from 3 to 0 and this will allow you to change between the different modes by just changing the option in your bios each time you reboot.

 

 

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetservicespciide

 

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetservicesmsahci

 

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetservicesiaStorV

 

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetservicesiaStor

 

 

You might not have the last registry key (iastor) as this is installed in the registry with the intel raid drivers, the default windows 7 raid driver uses the iastorV key.

 

 

 

odnośnie zakupu 256sdd narazie odpuszczam i poczekam aż ceny wrócą do normy i zniknie przeklęty świąteczny podatek tfu

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, cieszę się że kupiłem swojego Samsunga 128gb, za 419, choć teraz patrzyłem na ceneo, i ceny nie są aż takie duże jak ktoś wcześniej pisał. Niemniej jednak polecam wersję Basic, bo reszta jest zbędna, co najwyżej kabelek Sata za 5zł. I tak mój dysk wersji PC kit kosztował 480, a Basic 419, 55zł w kieszeni i wszystko śmiga aż miło. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ten ktoś pisał o wersji 256GB, a poza tym ceny poszły ostro w górę- półtora miesiąca temu kupiłem samsunga 830 128GB za 360zł...teraz najniżej co znalazłem to 399zł czyli podrożał ponad 10%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak polecam wersję Basic, bo reszta jest zbędna, co najwyżej kabelek Sata za 5zł. I tak mój dysk wersji PC kit kosztował 480, a Basic 419, 55zł w kieszeni i wszystko śmiga aż miło. Polecam.

 

A ja swego czasu kupiłem wesje notebook za 440, kiedy w Polsce kosztowała 530 ;) Zestaw ten akurat jest fajny bo jest mało warte ale bardzo przydatna ramka do "pogrubienia" dysku (inaczej by latał) i przejściówka sata-> usb, bardzo przydatna, przy czym tylko raz ;)

No a w zestawie Desktop jest ramka do zamontowania w slocie 3,5' - choć niektórzy to nawet dyndającego na kablu montują...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

@zaodrze244 - jesteś wielki Dołączona grafika Dziękuję! Zainstalowałem os na SSD w trybie AHCI, zmieniłem wartość z 3 na 0 w jednym z tych kluczy, zmieniłem w biosie na tryb RAID i po restarcie zainstalowały się wszystkie sterowniki. Wyłączyłem kompa, podpiąłem macierz i wygląda na to, że wszystko działa idealnie Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zaodrze244 - jesteś wielki Dołączona grafika Dziękuję! Zainstalowałem os na SSD w trybie AHCI, zmieniłem wartość z 3 na 0 w jednym z tych kluczy, zmieniłem w biosie na tryb RAID i po restarcie zainstalowały się wszystkie sterowniki. Wyłączyłem kompa, podpiąłem macierz i wygląda na to, że wszystko działa idealnie Dołączona grafika

 

spoko proszę bardzo. musisz się podszkolić z szukania ;), ja wpisałem w google "change ahci raid windows 7" i w pierwszym linku jest odpowiedź a w kliku następnych można znaleźć to co ja Ci wkleiłem.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

SSD Plextor M5S mam od paru dni i jestem bardzo zadowolony. Nigdy więcej nie postawię OS-u w swoim kompie na HDD... Nawet na RAID0. Nie ma porównania. Teraz w neo24 przez allegro można go kupić za 385zł co - biorąc pod uwagę przedświąteczny okres - uważam za okazję.

 

Parę dni temu pojawił się najnowszy firmware do dysków Plextor M5S - firmware 1.02. Właśnie zainstalowałem bezpośrednio z 1.00, instalacja z bootowalnej płyty CD przebiegła bez problemów. System śmiga.

 

O ile sam SSD to super sprawa to ogarnięcie SSD + RAID HDD jest dość upierdliwe... Często trzeba przełączać się między trybami AHCI i RAID kiedy np. trzeba doinstalować jakiś sterownik... Np. za żadne skarby nie chciały się zainstalować stery amd/ati do radeona HD4850 w trybie RAID... Dopiero w trybie AHCI poszło. Ogólnie coraz poważniej rozważam sprzedaż dysków tworzących macierz F3 500GB i zakup jakiegoś pojedynczego 1TB...

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Ostatnie kilka miesięcy firma OCZ może chyba zaliczyć do udanych, przynajmniej pod względem przyjęcia ich produktów, które były na ustach niemalże wszystkich entuzjastów komputerowych. Seria Vertex 4 cieszy się niesłabnącą popularnością, nośniki zdołały odbudować dobre imię marki i nawet w naszych testach wypadły znakomicie. Producent idzie jednak za ciosem wprowadzając do oferty kolejną rodzinę dysków SSD, przeznaczoną nie tyle dla wymagających użytkowników, co profesjonalistów z mieszkiem pełnym złotych monet. OCZ Vector w hierarchii urządzeń tejże firmy znajduje się absolutnie na samym szczycie piramidy wśród „cywilnych” nośników półprzewodnikowych, zastępując na stanowisku dotychczasowego lidera - OCZ Vertex 4. Czy kontroler Indilinx Barefoot 3 poradzi sobie z Samsung SSD 840 Pro (MDX) oraz Plextor M5 Pro (Marvell 9187) niedawno testowanymi na naszych łamach? Tego dowiecie się przeglądając niniejszą publikację, której bohaterem jest właśnie OCZ Vector 256 GB.

Test OCZ Vector 256 GB - Szybszy brat OCZ Vertex 4

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD Plextor M5S mam od paru dni i jestem bardzo zadowolony. Nigdy więcej nie postawię OS-u w swoim kompie na HDD... Nawet na RAID0. Nie ma porównania. Teraz w neo24 przez allegro można go kupić za 385zł co - biorąc pod uwagę przedświąteczny okres - uważam za okazję.

 

Parę dni temu pojawił się najnowszy firmware do dysków Plextor M5S - firmware 1.02. Właśnie zainstalowałem bezpośrednio z 1.00, instalacja z bootowalnej płyty CD przebiegła bez problemów. System śmiga.

 

O ile sam SSD to super sprawa to ogarnięcie SSD + RAID HDD jest dość upierdliwe... Często trzeba przełączać się między trybami AHCI i RAID kiedy np. trzeba doinstalować jakiś sterownik... Np. za żadne skarby nie chciały się zainstalować stery amd/ati do radeona HD4850 w trybie RAID... Dopiero w trybie AHCI poszło. Ogólnie coraz poważniej rozważam sprzedaż dysków tworzących macierz F3 500GB i zakup jakiegoś pojedynczego 1TB...

 

to jakieś cuda się u ciebie dzieją. ja nigdy nie miałem żadnych problemów z instalacją czegokolwiek pod raid. zresztą że jeżeli stawiasz system od nowa i instalator nie widzi kontrolera RAID to się wskazuje instalatorowi do niego sterowniki i normalnie się instaluje system, jeżeli masz płytę taką jak w opisie to instalator 7 powinien mieć w sobie do niego sterowniki ale to tak na marginesie Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...