Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba będę zmeniał SSD, bo mam okazję sprzedać po cenie zakupu. Widzę, że ceny samsunga 830 poszybowały w górę i w ogóle średnio z dostępnością, chyba wycofują go powoli z rynku. Najtaniej w komputroniku za 460.

 

Wobec tego zastanawiam się co będzie lepszym wyborem:

 

Samsung 840 za 390

Crucial m4 za 390

Plextor M5S za 390

bądź dopłata do Vertex 4 za 440

 

Wydajność jest ważna, ale najważniejsze, żeby dysk był bezproblemowy, bezawaryjny bez względu na firmware (żebym nie musiał bawić się w formatowanie bo FW trzeba zmienić...), żeby wydajność nie spadała znacząco po zapełnieniu, szczególnie przy odczycie. Wobec tego który sprawdzi się najlepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

M5S w morele stoi za 378 zł. Niedługo będzie miesiąc jak go mam i ani jednego problemu, zwisu czy bsoda. W między czasie wyszedł nowy firmware więc Plextor raczej dba o klientów. Upgrade bezproblemowy a wyniki nawet ciut lepsze niż od nowości, Sata 2:

 

post-196672-0-82421700-1357138159_thumb.jpg

 

 

840 bym nie brał - jest na pamięciach TLC czyli tańszych z mniejszą żywotnością komórek 1000 p/e (cykli) a po cenie produktu tego nie widać. Pozostałe na Twojej liście są już z kosatkami MLC czyli 3000 p/e.

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 840 za 390

Crucial m4 za 390

Plextor M5S za 390

bądź dopłata do Vertex 4 za 440

 

Wydajność jest ważna, ale najważniejsze, żeby dysk był bezproblemowy, bezawaryjny bez względu na firmware (żebym nie musiał bawić się w formatowanie bo FW trzeba zmienić...), żeby wydajność nie spadała znacząco po zapełnieniu, szczególnie przy odczycie. Wobec tego który sprawdzi się najlepiej?

 

Poza 840 (której jeszcze nie jesteśmy pewni co do żywotności i bezawaryjności) cała reszta jest bezproblemowa.

Najwydajniejszy jest Vertex 4, po nim M5S i dopiero m4.

Czy warto dopłacić, zależy czy sama świadomość posiadania naj dysku jest dla Ciebie ważna. Jesli tak to dopłać. W samym użytkowaniu nie odczujesz. Ale pamiętaj że jako jedyny z nich ma 5 lat gwarancji!

 

Co do aktualizacji FW. tego nikt nie wie czy w przyszłości któryś z producentów wypuści FW tak dużo zmieniające że będzie wymagane wymazanie dysku. Jednak zdarza się to bardzo żadko i producenci starają się aktualizacje przygotowywać jak najmniej bolesne dla użytkownika.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

OCZ ma jako jedyny 5 lat gwarancji...i najgorsze warunki:

 

Limitation of Warranty:

 

• Connection to a faulty power source

• Alteration, Modification, Disassembly or unauthorized repair

• Improper use of product

• Normal wear and tear

• User inflicted intentional or accidental damage

• Any other cause not resulting from defects in materials or workmanship.

 

 

Szczególnie "Normal wear and tear" jest "sprytnym" zapisem.

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy SSD to obsługuje, szczególnie te starsze. Jeśli nie masz żadnej informacji (i firmware dysku jest najnowsze możliwe) to dysk tego nie umożliwia.

 

Przy czym mi na M4 nie pokazuje tej "opcji" (bylo juz chyba na ten temat tutaj)

 

To by zgadzało się, gdyż mam M4. Firmware zaś 000f. Edytowane przez Kilian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCZ ma jako jedyny 5 lat gwarancji...i najgorsze warunki:

 

Limitation of Warranty:

 

• Connection to a faulty power source

• Alteration, Modification, Disassembly or unauthorized repair

• Improper use of product

• Normal wear and tear

• User inflicted intentional or accidental damage

• Any other cause not resulting from defects in materials or workmanship.

 

 

Szczególnie "Normal wear and tear" jest "sprytnym" zapisem.

 

No właśnie, już miałem się decydować na OCZ z racji 5 lat gwary, ale jak widać ciężko znaleść przypadek, kiedy ta gwarancja obowiązuje. Jednak chyba padnie na plextora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też działam na Plextorach i jestem bardzo zadowolony. Mam w jednym komputerze Skę, w drugim Pro- na obu śmiga to znakomicie. Na Allegro najtaniej można kupić po 385 z tego co widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, już miałem się decydować na OCZ z racji 5 lat gwary, ale jak widać ciężko znaleść przypadek, kiedy ta gwarancja obowiązuje. Jednak chyba padnie na plextora.

 

Nie popadajmy w paranoje i obsesje! Zapis dotyczy wszystkich SSD i jakoś ciężko znaleźć kogoś na forum OCZ żeby mu gwarancji nie uznali. Można spokojnie kupować, gwarancja działa normalnie.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Zapis dotyczy wszystkich SSD od OCZ. Dodatkowo OCZ Vector ma jeszcze przy swojej 5-letniej gwarancji wpisaną liczbę 36,5TB zapisu czyli 5-letnią gwarkę można stracić w 8 dni z kawałkiem - taki jest szybki ten dysk Dołączona grafika Podałem te warunki ze strony OCZ więc nie sugeruj, że inne marki takie obostrzenia również posiadają. Otóż posiadają inne, niekiedy upierdliwe ale ciężko je ze sobą w jakikolwiek sposób porównać. OCZ wyjątkowo się zabezpieczyło i jeśli ktoś popadł w paranoję i obsesję to właśnie marketingowcy z OCZ. Być może myślą, że nikt nie czyta warunków gwarancji...

 

Ja też działam na Plextorach i jestem bardzo zadowolony. Mam w jednym komputerze Skę, w drugim Pro- na obu śmiga to znakomicie. Na Allegro najtaniej można kupić po 385 z tego co widziałem.

 

Dostrzegasz różnice w szybkości działania między tymi dyskami? Czy bardziej te 120zł dopłaca się za dodatkowe 2 lata gwarancji?

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapis dotyczy wszystkich SSD od OCZ. Dodatkowo OCZ Vector ma jeszcze przy swojej 5-letniej gwarancji wpisaną liczbę 36,5TB zapisu czyli 5-letnią gwarkę można stracić w 8 dni z kawałkiem - taki jest szybki ten dysk Dołączona grafika Podałem te warunki ze strony OCZ więc nie sugeruj, że inne marki takie obostrzenia również posiadają.

Nic nie sugeruje.Nie przekręcaj wypowiedzi bo masz do tego tendencje! Rozmawiamy o OCZ i o gwarancji tego producenta mówimy.

 

36.5TB przy dziennym zapisie 10GB wystarczy na 10lat. Dawno będzie po gwarancji. 20GB wystarczy akurat na cały okres. Zamierzasz zapisywać więcej - nie kupuj Vectora!

Proste.

Zapisy są nie korzystne przy bardzo intensywnym wykorzystaniu ale zwykły użytkownik nie ma co robić w majtki.

 

Może trzeba było zostać przy HDD, uniknąłbyś mase stresu...

------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Z innej beczki ciekawostka. Oto lista liderów sprzedaży na świecie:

1. Intel

2. Samsung

3. OCZ

4. Crucial

5. Kingston

 

Na rynku OEM:

1. Samsung

2. Toshiba

3. Intel

4. Crucial

5. Sandisk

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostrzegasz różnice w szybkości działania między tymi dyskami? Czy bardziej te 120zł dopłaca się za dodatkowe 2 lata gwarancji?

 

Szczerze mówiąc to nie dostrzegam, ale trzymam na tym dysku ważne dane dlatego chciałem mieć pewność że mi to nagle nie zniknie. No i trochę trudno to w sumie porównać, trzeba by mieć taką samą całą platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Dzięki za odp.

 

 

36.5TB przy dziennym zapisie 10GB wystarczy na 10lat. Dawno będzie po gwarancji. 20GB wystarczy akurat na cały okres. Zamierzasz zapisywać więcej - nie kupuj Vectora!

Proste.

Zapisy są nie korzystne przy bardzo intensywnym wykorzystaniu ale zwykły użytkownik nie ma co robić w majtki.

 

Tak się zestresowałem posiadaniem SSD, że nie wyobrażam sobie swojego kompa, bez takiego dysku na system ;) A przyszłości również na dane. Być może w przyszłości kupię nawet OCZ pod warunkiem, że przemyślą swoje zapisy gwarancyjne. Nie chodzi tu o "sranie w gacie ze strachu" tylko o podstawowe zasady. Jak ludzie będą zlewać to, że producenci ruchają ich na stracie, już podczas zakupu, to w przyszłości będziemy mieli na elektronikę 10 lat gwarancji z której nie będzie się dało skorzystać.

 

Najważniejsze, że jest wybór, są różni producenci i różne zasady. No i coraz więcej marek się pojawia na rynku. Im większa konkurencja tym lepiej dla nas - konsumentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ludzie będą zlewać to, że producenci ruchają ich na stracie, już podczas zakupu, to w przyszłości będziemy mieli na elektronikę 10 lat gwarancji z której nie będzie się dało skorzystać.

Zgadzam się z tym że należy mówić o tym głośno że to jest złe. Ale... oni (producenci wszystkiego) już to z nami robią, od producentów szczoteczek do zębów po telefony...
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wiem że temat był omawiany ale nie mogę znaleźć odpowiedzi czy to normalnie czy nie .

Mam 1-3 razy dziennie zwiechy całego komputera (na 1-2 sek ) , audio się tnie itp na pewno wiecie ocb .

Do tego załączam ss żeby od razu ocenić czy wszystko ok.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Minęły Święta Bożego Narodzenia, potem Sylwester... Zatem czas rozpocząć nowy rok testowy w dziale pamięci masowych, wśród których panowało ostatnio wielkie poruszenie i pojawiły się publikacje o między innymi: Samsung SSD 840, OCZ Vector i Plextor M5 Pro. Jednak wbrew pozorom to jeszcze nie koniec lawiny artykułów traktujących o SSD! Kilka tygodni temu nasze laboratorium odwiedziły dyski z rodziny Corsair Neutron i Neutron GTX o pojemności 240 GB, wpasowując w ofercie amerykańskiego producenta pomiędzy urządzenia z Marvellem i SandForce na pokładzie. Ciekawostką z nimi związaną było zastosowanie mało znanego kontrolera Link_A_Media Devices (LAMD), jakiego nie uświadczymy na razie w urządzeniach żadnej innej marki. Możliwości modeli o pojemności 240 GB już poznaliśmy, natomiast teraz przyszła pora na wzięcie w obroty wersji 120 GB, które z założenia powinny cieszyć się większą popularnością od „roztytego” rodzeństwa. Czy nośniki zdołają poradzić sobie z OCZ Vertex 4 czy Intel SSD 330?

Test SSD Corsair Neutron 120 GB i Neutron GTX 120 GB

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega różnica między 5 letnią gwarancją wewnętrzną morele.net (Vertex 4 128GB) a np 3 letnią gwarancją producenta (Plextor M5S 128GB)?

Pytam ponieważ chcę wybrać dysk ssd spośród tych dwóch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega różnica między 5 letnią gwarancją wewnętrzną morele.net (Vertex 4 128GB) a np 3 letnią gwarancją producenta (Plextor M5S 128GB)?

Pytam ponieważ chcę wybrać dysk ssd spośród tych dwóch.

 

Gwarancja wewnętrzna to znaczy że przez te 5 lat sklep deklaruje że będzie zajmował się ewentualną reklamacją. Gwarancja producenta oznacza że sklep nie realizuje gwarancji tylko musisz to robić bezpośrednio u producenta. Choć nie jestem pewien czy ten zapis jest w ogóle zgodny z polskim prawem. O ile się nie myle sklep i tak musi realizować gwarancje przez jakiś czas(?).

 

Z tych dwóch Vertex 4 to dysk z górnej półki a Plextor M5S z średniej. Bezpośrednim konkurentem Vertexa jest Plextor M5P.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Ze średniej półki to jest Intel 330 ze swoim SandForce.

 

Taki M5S od M5P czy od Vertexa 4 na co dzień nie do rozróżnienia. Płaci się głównie za gwarancję i za słupki w benchmarkach. No chyba, że ktoś w ten sposób (słupkami) pojmuje lokowanie produktów na poszczególnych półkach... Gwrancja to co innego. Ale uczciwiej jest mówić, że to ta sama lub bardzo zbliżona jakość (półka) a płaci się za gwarancję.

 

Jak kogoś kusi zakup u bankruta OCZ to niech wcześniej poczyta:

 

http://www.streetaut...e-losses-459898

 

In the case of OCZ "bankruptcy is possible within the next 12 months."

 

Udanych zakupów i udanej realizacji 5-letnej gwarancji Dołączona grafika

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie myle sklep i tak musi realizować gwarancje przez jakiś czas(?).

 

Pod warunkiem, że się wcześniej jasno zdeklaruje, że to on gwarancje będzie realizował. Sklep nic nie musi, bo to tylko jego dobra wola.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie.

Ze średniej półki to jest Intel 330 ze swoim SandForce.

 

Taki M5S od M5P czy od Vertexa 4 na co dzień nie do rozróżnienia. Płaci się głównie za gwarancję i za słupki w benchmarkach. No chyba, że ktoś w ten sposób (słupkami) pojmuje lokowanie produktów na poszczególnych półkach... Gwrancja to co innego. Ale uczciwiej jest mówić, że to ta sama lub bardzo zbliżona jakość (półka) a płaci się za gwarancję.

Na co dzień to niemal żaden SSD jest nie do odróżnienia. Tak samo Intel 330 od Plextora czy Samsunga. Nawet starsze generacje jak Intel 320 i Vertex 2.

O tym to my tu mówimy od bardzo dawna, wiedziałbyś to gdybyś śledził wątek od początku.

 

Uczciwiej to jest być uczciwym i powiedzieć wszystko do końca a nie co komu jest wygodne.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, że się wcześniej jasno zdeklaruje, że to on gwarancje będzie realizował. Sklep nic nie musi, bo to tylko jego dobra wola.

 

Żadna dobra wola. Każdy sprzedający w Polsce ma obowiązek udzielić 2 letniej rękojmi sprzedawcy na sprzedawany produkt w przypadku konsumenta indywidualnego i 1 rok jeśli chodzi o firmy. Same świadczenia później też się różnią między sobą, np. firma firmie może naprawiać sprzęt nieskończoną ilość razy a konsument indywidualny ma prawo przy trzecim zgłoszeniu takiej samej usterki wymienić sprzęt na nowy albo wręcz zażądać zwrotu gotówki. Przy reklamacjach gwarancyjnych jest to bodajże 5te zgłoszenie, chociaż to się akurat mogło zmienić. Generalnie rękojmia jest nawet lepsza od gwarancji. W EU wszystko co ponad dwa lata, to dobrowolna gwarancja producenta.

 

Dlatego taka mała rada - zawsze, o ile to jest jeszcze ten czas, zgłaszajcie roszczenie na podstawie rękojmi, nie gwarancji.

Edytowane przez qhash
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Dzięki za wyjaśnienie.

 

Na co dzień to niemal żaden SSD jest nie do odróżnienia. Tak samo Intel 330 od Plextora czy Samsunga. Nawet starsze generacje jak Intel 320 i Vertex 2.

O tym to my tu mówimy od bardzo dawna, wiedziałbyś to gdybyś śledził wątek od początku.

 

Uczciwiej to jest być uczciwym i powiedzieć wszystko do końca a nie co komu jest wygodne.

 

Między Intelem 330 na SandForce a nowymi Plextorami, Samsungami czy OCZ na nowszych kontrolerach jest już jakaś różnica, która w pojedynczych, rzadkich przypadkach mogłaby być odczuwalna (gdyby ktoś miał dwa dyski na kompie i stoper). Mam tu na myśli te nieszczęsne dane niekompresowalne.

 

Ustalanie hierarchii co do "półki jakościowej" wg słupków z benchamarków nie ma nic wspólnego z uczciwym podejściem do tematu w przypadku SSD. Również kontrargumentacja na zasadzie, "to wrzućmy wszystkie do jednego wora" jest absurdalna.

 

Niestety ale polemika wymaga choć minimum wysiłku intelektualnego z dwóch stron dlatego ciężko dojść do jakiś sensownych konkluzji kiedy drugiej stronie się zwyczajnie "nie chce" i traktuje rozmówcę z pozycji samozwańczego "guru".

 

Ani jedna Twoja hierarchizacja nie uwzględnia ani realnie odczuwalnych różnić w szybkości działaniu, ani awaryjności (przyciśnięty argumentami nagle wrzucasz vertexa 2 do jednego wora z obecnymi i bezproblemowymi dyskami), długości gwarancji czy jej zapisów, jakości działania Garbage Collection, szybkości działania dysków na płytach głównych z Sata2 itd...

 

Na przykład na Sata 2, Twój ulubiony Samsung 830, high-end, premium top class wypada zazwyczaj słabiej od "średniego" M5S.

 

SSD to nie tylko słupki, warto o tym pamiętać jak się tworzy jakieś własne rankingi, żeby nie mieszać mniej doświadczonym w głowach.

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między Intelem 330 na SandForce a nowymi Plextorami, Samsungami czy OCZ na nowszych kontrolerach jest już jakaś różnica, która w pojedynczych, rzadkich przypadkach mogłaby być odczuwalna (gdyby ktoś miał dwa dyski na kompie i stoper). Mam tu na myśli te nieszczęsne dane niekompresowalne.

 

Ustalanie hierarchii co do "półki jakościowej" wg słupków z benchamarków nie ma nic wspólnego z uczciwym podejściem do tematu w przypadku SSD. Również kontrargumentacja na zasadzie, "to wrzućmy wszystkie do jednego wora" jest absurdalna.

 

Niestety ale polemika wymaga choć minimum wysiłku intelektualnego z dwóch stron dlatego ciężko dojść do jakiś sensownych konkluzji kiedy drugiej stronie się zwyczajnie "nie chce" i traktuje rozmówcę z pozycji samozwańczego "guru".

 

Ani jedna Twoja hierarchizacja nie uwzględnia ani realnie odczuwalnych różnić w szybkości działaniu, ani awaryjności (przyciśnięty argumentami nagle wrzucasz vertexa 2 do jednego wora z obecnymi i bezproblemowymi dyskami), długości gwarancji czy jej zapisów, jakości działania Garbage Collection, szybkości działania dysków na płytach głównych z Sata2 itd...

 

Na przykład na Sata 2, Twój ulubiony Samsung 830, high-end, premium top class wypada zazwyczaj słabiej od "średniego" M5S.

 

SSD to nie tylko słupki, warto o tym pamiętać jak się tworzy jakieś własne rankingi, żeby nie mieszać mniej doświadczonym w głowach.

 

Nie wiem czy mam jakies niepelne informacje ale z tego co wiem to jedyne ograniczenie w przypadku dyskow ssd jakie wprowadza sata2 to mniejszy transfer liniowy (wzgledem sata3). Cala reszta parametrow ssd pozostaje taka jaka fabryka dala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...