Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Łukasz Tkacz

Najnowszy nabytek:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Test robiony po sklonowaniu danych z M4, na lapie, więc wyniki pewnie mogłyby być jeszcze nieco lepsze.

Na plus zestaw - nie dość, że instrukcja po polsku (wiem, komu to potrzebne, ale liczy się gest), to jeszcze klucze do oprogramowania do klonowania oraz backupów od NTI. Miałem to robić EASEUSem, ale skusiłem się na ich soft i wszystko przebiegło bezproblemowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na plus zestaw - nie dość, że instrukcja po polsku (wiem, komu to potrzebne, ale liczy się gest), to jeszcze klucze do oprogramowania do klonowania oraz backupów od NTI. Miałem to robić EASEUSem, ale skusiłem się na ich soft i wszystko przebiegło bezproblemowo.

 

Muszą coś pakować bo konurencja nie śpi. Do OCZ Vectora też dostałem klucz do podobnego softu - Acronis True Image HD + ramka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy nabytek:

Zaktualizuj sobie FW do wersji 1.02

Pod tym firmware sprzedają je teraz jako M5P Extreme (+ nowe 19nm kości NAND Toshiba). Minimalnie poprawiona wydajność ale przede wszystkim zmienione nastawy GarbageCollection. Dysk lepiej utrzymuje swoją maksymalną wydajność.

 

 

EDIT

Dziś pojawiło sie 1.03 http://www.plextor-d...k,viewcategory/

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

@up:

A który firmware wrzucać?

Nieco tracę orientację, bo jest M5P i M5Pro

 

Na naklejce jest M5P, na pudełko M5Pro.

To tylko różnica marketingowa po wydaniu firmware 1.02, czy faktycznie jakieś są różnice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko różnica marketingowa po wydaniu firmware 1.02, czy faktycznie jakieś są różnice?

 

Tak jak napisałem, różnica jest minimalna. Mimo wszystko warto wrzucić najnowsze ze względu na lepsze nastawy GC. http://www.anandtech...mises-100k-iops

Co do 1.03 jeszcze nie ogłosili co zmieniło się w stosunku do 1.02

 

Na najnowszym wygląda to tak.

post-12477-0-16181000-1361404193_thumb.jpg

post-12477-0-16950300-1361404199_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo.

 

Przy okazjizmiany jakie wnosi 1.03 w stosunku do 1.02 to

1. Zwiększenie efektywności Trim

2. Coś co nazwano "Data error recovery capability" - nie do końca jeszcze wiem co to oznacza w praktyce...

3. Poprawa stabilności dysku podczas dużego obciążenia.

 

Innymi słowy warto instalować aktualizacje. Tym bardziej że zajmuje sekundę :)

post-12477-0-72438400-1361468160_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są "tak niskie wyniki". Testy w zasadzie przyzwyczaiły nas do mega rezultatów, ale trzeba pamiętać, że to są też niezłe platformy testowe. Moim zdaniem to co masz jest przyzwoite- ale mogę się mylić.

Edytowane przez Mazex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę że wyniki nie są złe, ale przeglądają różnego rodzaju tematy na forach, zauważyłem że ten model dysku, osiąga trochę wyższe wyniki.

 

Btw: Przy zmianie fw na 1.03 traci się wszystkie dane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie traci się nic, ale producent jak zawsze zaleca backup (co złego to nie my ;) )

 

Różnice w wydajności to wynik różnych chipsetów więc nie można brać najlepszego wyniku i mówić ja tez powinienem taki mieć. Masz chipset AMD, spróbuj sterowników od AMD. W Twoim wypadku mogą lepiej działać od systemowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć że szybkość zależy także od chipsetu, szukałem już nawet odpowiednich sterowników na stronie producenta płyty, ale jedyne co wydaje mi się odpowiednie już zainstalowałem, a jest to: AHCI Driver, po tym wyniki się poprawiły :)

 

Dziękuję za pomoc.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Dołączona grafika

 

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Samsunga 840 Pro. Wiec pochwale się wynikami a jak Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Tyle benchmarków. Ogólne wrażenie bardzo pozytywne, system uruchamia się w kilka sekund. No i ta możliwość wykonywania kilku rzeczy na raz, tego właśnie mi brakowało na hdd.

No i chciałem pochwalić wszystkich którzy przyczynili się do powstania tak ciekawego tematu Dołączona grafika Fajnie się czyta. Aktualnie jestem na 130 stronie, a jak nie ma co robić w pracy to zawsze można poczytać Dołączona grafika

Edytowane przez mairo2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brać plextora m5p czy warto dołożyć stówkę do samsunga 840 pro?

 

@rafa

Dzięki wielkie za odpowiedź :) Dobrze usłyszeć opinie od kogoś kto użytkuje oba te modele.

Edytowane przez fenixon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zależy czy to dla Ciebie duża różnica

2. Jesteś entuzjastą komputerowym/ maniakiem lubiącym wszystko topowe

 

M5P to również bardzo wydajny SSD. W praktyce nie odczujesz między nimi różnicy w działaniu więc decyzja zależy od dwóch powyższych punktów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 830 64gb. Równy rok po zakupie. Świeżo po formatowaniu (druga instalacja systemu od nowości).

Temp i inne rzeczy trzymane normalnie na dysku systemowym SSD. Przerzucił dopiero terabajt i jak widać kondycja wporządku (odpukać).

Wrzucam, bo ostatnio narobiło się trochę wpisów o problemach z dyskami po upływie ponad roku i pojawiły się jakieś przypadki padniętych Cruciali :(. Mam nadzieję, że mnie nie spotkają tego typu problemy.

post-197393-0-38754000-1361806494_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Orientuje się ktoś, jak można używać sprzętowego szyfrowania jakie jest w niektórych dyskach (np. Plextorze M5P)?

Ustawiłem w BIOSie HDD password no i na drugim kompie też pyta, ale czy ustawienie tego hasła jest równoznaczne z tym, że jest to hasło do kluczy szyfrujących dysk AESem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden ze starych dysków ssd zgłasza mi problem smart w podglądzie zdarzeń systemu windows. Error log: Smart event occured on disk :465-BDBX-8059223. Chciałem wgrać nowe firmware do dysków ale nie wykrywa mi ich. Robiłem to tym programem mp tool. http://www.supertale...&t=10867��Dyski aktualnie nie są w raidzie. Ma ktoś jakiś pomysł? Aktualnie jest w dyskach firmware 1819 a ostatnia wersja to 2142. Nagrałem obraz iso z firmware na płytę ale też nie chce wgrać tej płyty.

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 830 64gb. Równy rok po zakupie. Świeżo po formatowaniu (druga instalacja systemu od nowości).

Temp i inne rzeczy trzymane normalnie na dysku systemowym SSD. Przerzucił dopiero terabajt i jak widać kondycja wporządku (odpukać).

Wrzucam, bo ostatnio narobiło się trochę wpisów o problemach z dyskami po upływie ponad roku i pojawiły się jakieś przypadki padniętych Cruciali Dołączona grafika. Mam nadzieję, że mnie nie spotkają tego typu problemy.

 

Mój Samsung z podpisu ma 5710h przepracowane i 3,27TB nabite. Ciekawą mam ilość włączeń, bo tylko 466 ;) Oczywiście problemów brak, benchów nie sprawdzam, nie czuję żadnych zmian związanych z pracą, grami, szybkością wczytywania, etc. Zazwyczaj zapełniony 40-50GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden ze starych dysków ssd zgłasza mi problem smart w podglądzie zdarzeń systemu windows. Error log: Smart event occured on disk :465-BDBX-8059223. Chciałem wgrać nowe firmware do dysków ale nie wykrywa mi ich. Robiłem to tym programem mp tool. http://www.supertale...&t=10867��Dyski aktualnie nie są w raidzie. Ma ktoś jakiś pomysł? Aktualnie jest w dyskach firmware 1819 a ostatnia wersja to 2142. Nagrałem obraz iso z firmware na płytę ale też nie chce wgrać tej płyty.

 

A czasem do update'u firmware'u nie trzeba przestawic kontrolera z RAID na AHCI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta tylko ,że ja wtedy nie jestem wstanie odpalic systemu bo na raid0 mam system, macierz jest stworzona tylko na samsungach, ale spróbuje przestawić na ahci i wrzucić tą płytkę co nagrałem zobaczymy co się stanie.

 

udało się , dvd był podpięty pod kontroler marvela i były problemy z poprawnym odpaleniem płyty nagranej. Podpiąłem pod kontroler intela i płyta poprawnie się załadowała. Dyski musiały być ustawione na IDE (na ahci ich program nie widział)

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś, jak można używać sprzętowego szyfrowania jakie jest w niektórych dyskach (np. Plextorze M5P)?

Ustawiłem w BIOSie HDD password no i na drugim kompie też pyta, ale czy ustawienie tego hasła jest równoznaczne z tym, że jest to hasło do kluczy szyfrujących dysk AESem?

 

Wydaje mi się, ale nie jestem pewien, że to nie jest nic związanego z hasłem BIOSa. Musisz albo uaktywnić taką funkcję w Win8, albo użyć programu z funkcją szyfrowania AES256.

Tutaj wychodzi przewaga Marvella nad SF- Na SF szyfrowanie AES zdaje się jest tylko 128 bitowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Tak, ale to na pewno nie jest po stronie oprogramowania (czyli np. BitLocker, TrueCrypt), bo one mogą korzystać co najwyżej z wspomagania sprzętowego na poziomie procesora (w intelach instrukcje AES).

Zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jest hasło BIOSa. Niemniej jest coś takiego, jak HDD password - to hasło jest nakładane na kontroler dysku i nawet gdy przełożymy go do innego, to nadal o nie pyta. Nie jestem pewien, ale przekopałem wiele materiałów na temat np. dysków Intela i możliwe, że dysk jest szyfrowany w locie cały czas. Dostęp jest uzyskiwany automatycznie. Dopiero po ustawieniu hasła HDD tworzony jest odpowiedni hash i klucze są chronione tj. bez hasła nie dostaniemy dostępu do dysku. Pewności jednak nie mam, więc napisałem do Plextora w tej sprawie i czekam na odpowiedź.

Dla mnie dosyć istotne, bo jeżeli to się da wykorzystać, to z chęcią, bo jest "przezroczyste" dla samej zawartości dysku (czy mamy 1 system, czy 10, i tak jest wszystko zaszyfrowane).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo, ostatnio mialem niespodzianke.

 

Zapelnila mi sie cala 830 i winda z problemami startowala. Warto dodac do faq Dołączona grafika

 

Ale co dodać? Windows ma problemy z zapełnionymi dyskami niezależnie czy są to SSD czy tradycyjne HDD.

W ten sposób powinniśmy dodać do FAQ, że NTFS to badziewny system plików. Też nie ma nic wspólnego z SSD, a jest prawdziwe ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...