Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej kupić SAMSUNGa 840 za 359 czy dopłacić 30 PLN i PLEXTORA M5S? A może coś innego w tej cenie?

Oczywiście, że warto dopłacić do Plextora.

W mojej opinii, szukając w nowych masz do wyboru Plextora i trochę droższego Crucial'a m4 - droższego w sklepach, na allegro ich ceny są niemal równe. Ja wybieram Plextora - testy które czytałem wskazywały, że to on jest szybszy(jednak nie wszystkie - także lepiej się na mnie nie powołuj - sprawdź sam). Za produktem Crucial przemawia trwałość - a przynajmniej tak można wywnioskować z tego tematu.

Jeśli w grę wchodzi rynek rzeczy używanych, to dochodzą takie pozycje jak Samsung 830 - którego spokojnie da się złapać za 390, Samsung 840 Pro - to w budżecie do 400 pln znaleźć trochę ciężej. Oczywiście piszę o dyskach pojemności 128GB i biorę pod uwagę tylko oferty z prawdziwą gwarancją (sklepu/producenta). 

Vertexa 4 w takiej cenie jeszcze nie spotkałem.

*przy używkach musisz zwrócić uwagę na stan dysku - i nie chodzi mi o ten wizualny.

Edytowane przez Jasi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watek otwiera przyjemne, dla mało zorientowanych zgrupowanie, aktualizowanych cen dysków SSD oraz linków do artykułów o dyskach SSD ale trafiłem również na wątek, że nie do każdego kontrolera SATA3 na płycie głównej opłaca się kupować każdy dysk SSD.

Dlatego proszę o wskazówkę co kupić do komputera opartego na:

Gigabyte GA-790XT-UD4 (Wg. instrukcji kontroler SATA3 to Marvell 9128) +procesor: Phenom II 965 BE.

Czy ten kontroler będzie ograniczał wydajność dysku 128GB z serii: OCZ Vertex 4, Plextor M5 PRO, Samsung 840 Pro?

Przeznaczenie dysku: nośnik systemów operacyjnych: Windows7 z plikiem wymiany oraz Linux'a z partycją wymiany.

Edytowane przez macgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jak masz Marvela/ASMedia to lepiej podłączyć dysk pod natywne porty SATA2 - osiągi będą lepsze

2. Jak masz Linuksa z partycją wymiany to lepiej zamiast celować w highendowe ssd na których pełne wykorzystanie nie pozwoli Ci kontroler to kup sobie tańsze SSD i kostkę ramu. Ram jest tani i naprawdę warto zainwestować

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAMu mam aktualnie 2x2GB + 2x4GB co daje 12GB. Jak kupię 16GB czyli max do tej płyty to problem pozostanie.

Nie mam wpływu na to czy pliki projektów ładowane są w całości do RAMu czy też do RAMu+plik wymiany, zarządzają tym programy Dołączona grafika

Który z tańszych SSD polecilibyście do tego kontrolera i czy na pewno jest sens go kupować skoro mogę tylko korzystać z SATA2 ?

Edytowane przez macgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sens bez wątpienia. Przejrzyj na pierwszej stronie tematu.

Ze średniej półki najlepsze są Plextor M5S lub Crucial m4. Te High End też będą wydajniejsze nawet na Sata 2, z tym że różnica trochę mniejsza będzie. Generalnie ciężko do odróżnienia w codziennym użyciu, chyba że praca pod dużym obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy firmware dla M5S z 13.maja -> http://www.plextoramericas.com/index.php/download?task=viewcategory&catid=166

Raczej w wydajności nic specjalnie nie zmienia:

fw 1.03  

Dołączona grafika

 

 

fw 1.04

Dołączona grafika

 

 

 

Pytanko: Ta wartość pod wersją firmware -> 359424 K. Dlaczego jest różna u innych osób z tym samym dyskiem? Za co odpowiada i ile powinna wynosić, ewentualnie jak ją ustawić/zmienić?

Edytowane przez pigula630

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wartosc w KiloBajtach (KiB), ktora okresla offset (przesuniecie wzgledem poczatku dysku) partycji systemowej. Twoje 359424 KiB to 351 MiB. Oznacza to, ze przed partycja C znajduje sie jeszcze cos. Wiele osob uzywa standardowych ustawien installatora Windows 7 i ich partycja C zaczyna sie od 101 MiB (103424 KiB, bo wczesniej znajduje sie ukryta partycja boot). Najwazniejsze zeby liczba ta byla podzielna przez 4 KiB (4096 B, taki jest rozmiar page'a na SSD) a najlepiej podzielna jeszcze przez 512 KiB (524288 B, rozmiar tzw Erase block).

 

EDIT. Nie wiem czemu nie ogarnalem tego od razu. Standardowo installer Windows 8 robi 350MB partycje boot - wlasnie tak jest w Twoim przypadku.

 

Najwygodniejsza opcja usuniecia partycji boot w Windows 7/8 jest reinstallacja Windowsa wraz z repartycjonowaniem. Wiecej mozesz znalezc w topicu o Windows 7.

Edytowane przez Trawienny
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Ale po co usuwać tą partycję?

Jej brak = problemy przy próbie przywracania, problemy gdy używa się np. BitLockera.

Skoro offset jest ok, to nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko ja nie zamierzam jej usuwać. Chciałem się dowiedzieć za co odpowiada i ewentualnie (gdyby ta wartość okazała się nieprawidłowa) to wtedy ją zmienić. W takim wypadku nie mam po co jej ruszać. Dzięki ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja nie powoduje utraty danych? (rozumiem że przezprowadzna przez medzika?). Pytam bo jeszcze nie robiłem update SSD... jakby nie było jednak piszą by robić kopie zapasową.

tak w ogóle jakieś zauważalne "plusy" nowego firmware?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyświetlana wersja firmware jest o 1 wyższa Dołączona grafika to wszystko tak na oko. Benchmarki podobnie.

 

Generalnie firmware poprawia wydajność w "specyficznych sytuacjach" więc może być nie mierzalne i nie wyczuwalne na codzień. Ale lepiej być up to date w końcu robią aktualizację z jakiegoś powodu.

 

Nie, danych nie tracisz. Ale wiadomo...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest zywotnosc  Samsungow  seri  830  mam model  256GB  ?? 

obecnie zapisane   4.1 TB

Na xtremesystems mają Petabajty danych testowych zapisane na nich więc nawet gdyby w warunkach domowych wytrzymywały 1/4 tego to możesz spać spokojnie przez długie lata :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...