Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A ja myślę, że taki test sekwencyjnego zapisu i odczytu nie pozwala jednak być do końca spokojnym, a 200 lat to czysta wirtualna teoria prawdę mówiąc do niczego nie przydatna. Prawdziwy test  przeprowadzi życie, ale oczywiście na to potrzeba czasu. Jest oczywiście mało prawdopodobne żeby Samsung nie przetestował wszechstronnie tej technologii, jednak to czego na pewno nie był w stanie zrobić, to uwzględnić chociażby czynnik czasowy. Zarzynanie dysku w ciągu kilku dni nie zastąpi "normalnego" reżimu np. domowego. Poza tym testowane są sample przedprodukcyjne, a nie to co zjeżdża potem masowo z taśmy. Podsumowując, myślę że nie ma się czego obawiać, ale też nie powinno się wysnuwać tak optymistycznych wniosków na podstawie uproszczonych testów....

 

Uważasz, że losowe zapisy coś by zmieniły? Nie, bo po to w każdym obecnie produkowanym ssd jest zaimplementowana technika wear levelingu, polegającego na zrównoważeniu zużycia bloków pamięci. Jedyne, co by się zmieniło, to czas potrzebny na syntetyczne zarżnięcie dysku - byłoby go więcej, bo w tym samym czasie liczba przepuszczonych gigabajtów byłaby niższa, w porównaniu do zapisu sekwencyjnego.

 

Wszystko sprowadza się do liczby cykli zapisu, które spowodują uszkodzenie komórki nand flasha.

Edytowane przez Auguste Rodin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko sprowadza się do liczby cykli zapisu, które spowodują uszkodzenie komórki nand flasha.

 

Skąd pewność, że tylko to? Znasz tak dobrze fizyczne podstawy tej technologii? Skąd masz pewność, że komórka zapisana jeden raz a potem nadpisana po 2h doznaje takiego samego zużycia, co komórka zapisana jeden raz, następnie nadpisana po 2 miesiącach? Wg Ciebie to to samo, a wg mnie nie. Oczywiście różnice mogą bardzo subtelne, może nawet do pominięcia, nie sądzę jednak byś mógł to wiedzieć na pewno. I jak na zużycie wpływały np. różnice temperatur przez te 2 miesiące, gdy ktoś np. przenosił laptopa zimą z domu do biura i na odwrót...Nigdy nie ma pewności, czy przewidziałeś wszystkie czynniki, dlatego jak jest naprawdę dowiesz się za jakiś czas. Oczywiście życzę nam wszystkim, żeby było tak jak piszesz - idealnie, ale co do zasady nadinterpretujesz w ten sposób wyniki testów. To nie znaczy że testy są złe, bo innych zrobić się nie da, tylko trzeba z rezerwą ferować prognozy na ich podstawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważasz, że losowe zapisy coś by zmieniły? Nie, bo po to w każdym obecnie produkowanym ssd jest zaimplementowana technika wear levelingu, polegającego na zrównoważeniu zużycia bloków pamięci. Jedyne, co by się zmieniło, to czas potrzebny na syntetyczne zarżnięcie dysku - byłoby go więcej, bo w tym samym czasie liczba przepuszczonych gigabajtów byłaby niższa, w porównaniu do zapisu sekwencyjnego.

 

Wszystko sprowadza się do liczby cykli zapisu, które spowodują uszkodzenie komórki nand flasha.

Niestety nie, losowe 4kB (i inne małe pliki) zużywają komórki znacznie szybciej.

Jednak wciąż nie ma powodu do zmartwień - żaden producent nie odważy się wyprodukować czegoś co byłoby marketingową klęską.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Muli.

Jeżeli masz szyfrować, to BitLocker będzie o wiele, wiele lepszym rozwiązaniem.

Jeszcze lepszym jest natywne szyfrowanie dysku, ale to dobrze robi tylko Intel, w innych nie wiadomo czy można być pewnym rozwiązania.

 

Pozwolę sobie zalinkować do własnego testu:

http://www.dobreprogramy.pl/lukasamd/TrueCrypt-vs-HP-Drive-Encryption-vs-BitLocker-niewielki-test-wydajnosci,40150.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, ze bedzie wolniej - najczęściej wolniej niz transfery niekompresowalnych danych.

 

@LukasAMD napracowales sie, ale niestety Twoje testy nie sa zbyt miarodajne, szczegolnie z partycja 1GB. Trzeba bylo zaszyfrowac caly dysk, ale wiem ze pewnie czasowo i z powodow bezpieczenstwa tego nie zrobiles. Szkoda, ze nie masz screenow z ASSD benchmark, bo final score jest bardzo ogolnikowy.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje zakup dysku do lapka, pojemność 256GB. Czy wychodzi coś w przeciągu powiedzmy 1-2 miesięcy na co warto poczekać? Obecnie celuje w Kingstona V300, bo i tak raczej nie wykorzystam potencjału szybszych dysków w notku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

@_KaszpiR_:
W pewnym momencie miałem szyfrowany przy pomocy TC calutki dysk (już po tamtych testach, chciałem się przekonać jak to wygląda). Niestety, ale spadek wydajności jest ogromny i potwierdza te wyniki. Z BitLockerem różnica jest w zasadzie nieodczuwalna przy codziennym użytkowaniu. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Benchmark w TC dobitnie pokazuje, że jest używany AES po stronie procesora, a jednak jakby go nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wylaczyles w systemie takie rzeczy jak defrag task i windows search scan? To sie czasem wlacza i to rzeczywiscie zmula kompa.

 

Druga sprawa to pewnie sterownik - Truecrypt pewnie nie ma takiego zaawansowanego dostepu jak Bitlocker albo soft od HP, ani nie uzywa TPM - wiec na pewno ma to narzut na wydajnosc.

 

Ja pamietam jak mialem dysk talerzowy w laptopiez truecryptem i ni czulrm jakiegos znacznego spadku eydajnosci. Oczywiscie z SSD pewnie sprawa wyglada inaczej, bo tam ma obciecie wydajnosci np o 1/3 bedzie o wiele bardziej odczuwalna.

 

Nie zapominajmy jednak, ze szyfrowanie stosuje sie dla bezpieczenstwa, anp Truecrypt kosztem wydajnosci oferuje wieksza elastycznosc niz Bitlocker.

 

W wiekszosci przypadkow normalnemu uzytkownikowi starczy Bitlocker.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ależ nas rozpieszczaja nowy samsung magician wyszedł :D

 

co do Truecrypta w opcji kontener po 100gb w algorytmie AES-256 (obecnie według testów najszybszy) jakiś szaleńczych zmian na zwykłym dysku nie ma (raczej zawsze powyżej 100mbs) nie wiem jak przy full szyfrowaniu by było, z dyskiem SSD se odpuściłem jak narazie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

A wylaczyles w systemie takie rzeczy jak defrag task i windows search scan? To sie czasem wlacza i to rzeczywiscie zmula kompa.

 

Druga sprawa to pewnie sterownik - Truecrypt pewnie nie ma takiego zaawansowanego dostepu jak Bitlocker albo soft od HP, ani nie uzywa TPM - wiec na pewno ma to narzut na wydajnosc.

 

Ja pamietam jak mialem dysk talerzowy w laptopiez truecryptem i ni czulrm jakiegos znacznego spadku eydajnosci. Oczywiscie z SSD pewnie sprawa wyglada inaczej, bo tam ma obciecie wydajnosci np o 1/3 bedzie o wiele bardziej odczuwalna.

 

Nie zapominajmy jednak, ze szyfrowanie stosuje sie dla bezpieczenstwa, anp Truecrypt kosztem wydajnosci oferuje wieksza elastycznosc niz Bitlocker.

 

W wiekszosci przypadkow normalnemu uzytkownikowi starczy Bitlocker.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

 

Wtedy tak, obecnie nie wyłączam tego, bo Windows 8 jest jednak lepiej dopasowany do SSD, a usługa indeksowania mi osobiście się przydaje (jak się ją wyłączy, nie działa szukanie w bibliotekach). To jednak nie miało dużego wpływu przy szyfrowaniu. Też obstawiałbym, że TrueCrypt nie mógł tego wykonać na takim samym poziomie jak BitLocker czy oprogramowanie HP. TPM też tu nie ma znaczenia, bo BitLocker wcale nie musi go używać aby działał poprawnie (da się ten wymóg wyłączyć i używać hasła/USB tak jak w TC). 

 

Po prostu z nieznanych mi przyczyn, spadek wydajności tak teoretycznie w syntetykach jak i praktycznej w użytkowaniu na co dzień był ogromny. Wrażenie takie, jakby się wróciło do HDD i to od razu na poziom np. 5400 RPM... Dla mnie więc zabawa nie za bardzo warta świeczki. Zgodę się co do elastyczności. BitLocker to domyślnie AES-128, można zmienić na AES-256 ale to wszystko (w Vista/7 jest jeszcze ich autorski dyfuzor, w Windows 8 ze względu na wydajność zostawili czysty AES), tymczasem w TrueCrypt mamy możliwość użycia nawet 3 algorytmów jednocześnie, co bez znajomości hasła/kluczy czyni dane niemożliwe do zdobycia. Oczywiście trzeba przemyśleć, czy mamy aż taką potrzebę... Ja nie, preferuję w ogóle szyfrowanie na poziomie dysku (SED) i używam tego bo mam Plextora M5P. Problem tylko taki, że nie każdy producent robi to w odpowiedni sposób, Plextor jak się okazało nie za bardzo...

 

Mógłbym tutaj zalinkować do innego mojego artykułu na ten temat, ale nie wiem czy to odpowiednie miejsce i jak odniosą się do tego tak inni użytkownicy jak i moderatorzy. Nieco postów mam, ale nie ukrywajmy, że to aktywność sprzed lat gdy miało się stacjonarkę i kręciło. Nie chcę tymczasem robić wrażenia nachalnej reklamy i ciągnięcia tematu tylko po to, aby wrzucać linki do swoich tekstów. To tak nawiasem [] Dołączona grafika

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niedlugo chce zmienić stary ssd i się moco zastanawiam właśnie nad EVO. Myślałem o 840pro ale cena sporawa. 

 

Wiadomo dokładnie kiedy będzie dostępny?? 

 

Może przypłyneły Maerskiem :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny test trwałości SSD. http://techreport.com/review/24841/introducing-the-ssd-endurance-experiment

Dopiero zaczynają procedurę ale na pewno warto obserwować co się będzie działo. Dyski to Samsungi 840 i 840pro, Neutron GTX i dwa SandForce Intel 335 oraz Kingston HyperX (dwa egzemplarze, jeden na danych niekompresowalnych a drugi na częściowo kompresowalnych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...