Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Co wybrać? Chciałym SSD - mój pierwszy. Chciałbym aby był szybki, ale z drugiej strony liczy się też dla mnie miejsce.

 

Zastanawiam się nad:

Curcial m500 - ~250GB

goodram c100 - ~250GB

Adata sp900 - ~250GB

Adata Sx900 - ~250GB

Plexotr m5s - 128GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś podać maksymalną kwotę jaką dysponujesz.

 

Plextor M5S 128GB lub 256GB jak najbardziej. Poza tym SanDisk Ultra Plus 256GB.

Samsung 840 EVO. Ewentualnie Intel 530. Generalnie ciężko bez granicy kwotowej.

 

Doczytaj na pierwszej stronie wątku i dopytaj uzupełniając kwotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest to, że sam nie wiem ile chciałbym wydać i co chciałbym kupić. Wydać chciałbym jak najmniej, jak wydam mniej po prostu przeznacze to na coś innego np. klawiatura mechaniczna. Ale z drugiej strony, nie jest mi aż tak ona potrzebna - a z dysku mogę być nie zadowolony.

 

Wiem, że w modelach do 128GB pasuje mi plextor - jest szybki i ma te 8GB więcej. Ten mi doradziłeś i jestem Ci bardzo wdzięczny.

 

Myślę nad czymś bardziej pojemnym jednak. Z drugiej strony 40GB na system i parę programów mi starczy. Kolejny fakt jest taki, że 250GB wcale nie opłaca się dużo bardziej od 128GB. Nie wiem sam jaki ma być mój pierwszy SSD.

 

Nie wiem też, czy wolę więcej miejsca ale wolniej czy mniej ale szybciej. I czy w windowsie odróżnie te 10-15% różnicy w prędkości.

 

Wiem jedno, dysk ma mieć kości MLC.

Edytowane przez grzech1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Nie wiem sam jaki ma być mój pierwszy SSD.

 

Nie wiem też, czy wolę więcej miejsca ale wolniej czy mniej ale szybciej. I czy w windowsie odróżnie te 10-15% różnicy w prędkości.

 

Wiem jedno, dysk ma mieć kości MLC.

Ale większy dysk (250/256) jest automatycznie szybszy od wersji 120/128. Dużo rozsądniej jest kupić 256GB ze średniej półki niż 128GB z górnej - to zostaw entuzjastom i innym świrom ;)

 

Najrozsądniejsze są dyski:

SanDisk Ultra Plus 256GB - ceny od 590zł http://www.ceneo.pl/22578736

Plextor M5S 256GB - ceny od 635zł http://www.ceneo.pl/17637906

Jako ostatni GoodRam C100 240GB - od 553zł http://www.ceneo.pl/25913101 ale ma najmniejszą pojemność, najniższy IOPS (kontroler Phison to średniak) i w sumie brak softu od producenta (wsparcie?)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma byc pierwszy to 250GB - lepiej od razu kupic wiekszy na lata, niz potem kombinowac z dodatkowym zakupem.

 

czy ja wiem ? używki SSD osiągają absurdalne ceny na allegro, ostatnio widziałem 830stka 128GB poszła za prawie 300zł (bez gwary) a nówkę verteksa czy plextora masz za 20-30 zł więcej z gwarą 3 lata ... więc myslę że ze sprzedażą nie byłoby problemu

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czegoś takiego właśnie jak sandisk szukałem. Cena jest dobra, pojemność też - w porównaniu do goodrama to pewnie na jedno wyjdzie. Za to jest lepszy. Co do oprogramowania, nie ma to dla mnie żadnego znaczenia - jak i inne przejściówki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro pośrednio przedmówca poruszył temat Goodram, to można spytać jaki jest główny powód pominięcia tego dysku w polecanych? Myślę konkretnie o najtańszym przypadku, gdzie polecany jest Kingston V300, Decyduje sprawdzony kontroler, długa obecność dysku, wsparcie producenta, czy coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić dysk SSD o pojemności 250 GB i zastanawiam się nad dwoma:

Samsung EVO 840 250 GB

Goodram C100 240 GB

 

który lepszy? a może w ogóle coś innego?

 

Wiem, że jest forum "Cp kupić", ale tam przez 3 strony nie było pytań o wybór SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czytałem FAQ i jest w zestawieniu razem z Plextorem - bardzo ładnie, nic poza tym. GoodRAMa nie widać...

Na 3 ostatnich stronach była debata o TLC i MLC oraz o Samsungu i Plextorze, która mi  wprowadziła dodatkowy mętlik, bo raz, że w końcu nie dowiedziałem się który lepszy, to komentarze są sprzeczne z testem tych dysków na purepc.pl, z którego wynika, że Samsung 840 EVO "250" GB oferuje wydajność zbliżoną do M5P w cenie M5S.

Ktoś mi spróbuje pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eksperyment się udał, sztuczka socjotechniczna zadziałała, 5% lepsza wydajność 50% krótsza żywotność, co na to klienci ?  Klaszczą uszami z zadowolenia hehe.

 

 

I zobacz jak niedrogo ich się udaje przekonać. Ile te evo są tańsze od klasyka m5s? 5%?

 

Gdyby różnica w cenie była istotna (25%+) wtedy rzeczywiście byłaby to jakaś alternatywa, bo stare dyski naturalnie powinny znikać z rynku wtórnego ze względu na zbyt niską wielkość.

 

Ale jak widać nie ma potrzeby, wystarczy pomarketolić oraz zapewnić wydajność wyższą o 5%, co zapewne w domowym użytkowaniu będzie kompletnie niedostrzegalne.

 

Trochę dziwne, że jakoś nikt oprócz Samsunga się za to nie łapie, pozwalając mu brać cały zysk z niższych kosztów produkcji. To się wydaje niezbyt zrozumiałe i nie najlepiej wróżące tej technologii w tym zastosowaniu (bo pendrive'y to inna sprawa).

 

M5S osiąga wydajność o 5% mniejszą od EVO. (forum)

EVO oferuje zbliżoną wydajność do M5P. (purepc.pl)

Wniosek:

Jeżeli M5S osiąga wydajność o 5% mniejszą od EVO i EVO oferuje zbliżoną wydajność do M5P, to M5P jest bardziej wydajny od M5S o ok. 5%.

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale gdyby tak było, to kto kupowałby droższy o 1/3 model Plextora o zbliżonej wydajności do słabszego modelu tej samej marki?

Edytowane przez k930

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice między wszystkimi SSD zmieniają się w zależności od wykonywanego zadania, jego intensywności, rodzaju danych. Powiedzieć że różnica wynosi 5% to nadużycie bo nie jest to stała wartość którą można tak opisać.

Przy uruchamianiu systemu każdy dysk jest taki sam bo dla kogo ma znaczenie tolerancja np 3 sekund?

Droższe dyski oznaczają też przystosowanie do cięższej wielozadaniowej pracy i dłuższą gwarancje.

 

Kto kupowałby? A kto kupuje lga 2011 zamiast lga 1150, a kto kupuje ram 2400 zamiast tańszego 1600, kto kupuje i7 do gier zamiast dużo tańszego i5 itd itd 

Zawsze są chętni dopłacić do topowego produktu nawet jeśli często w praktyce oznacza niewielki wzrost wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo go stać ;)

 

Popatrz w jego sygnaturę i zobaczysz: MPower, HyperX Predator 1866, Silverstone itd. Widać, że użytkownik nie przelicza wszystkiego w relacji wydajność/cena a jest gadżeciarzem (to absolutnie nic złego!) i lubi fajne fanty. Jednym z argumentów za M5 Pro jest gwarancja 5-cio letnia, kolejnym wyższa wydajność. Jak ktoś nie musi liczyć każdego grosza, M5 Pro jest dobrą opcją. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Zapominacie o jeszcze pewnych różnicach, czyli np. szyfrowaniu.

M5S tego nie oferuje, M5P i owszem.

EVO też ma wsparcie dla szyfrowania (i to najlepsze z tej trójki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Evo 840 jest szybszy od M5s, a żywotnością nie ma się co przejmować. Ja wybrałem 840 evo, bo wcześniej miałem cruciala m4 na marvellu i chciałem zobaczyć dysk z innym kontrolerem.

 

Dla mnie najlepszą opcją są:

Plextor m5s i Samsung 840 evo w cenie do 650zł

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie: jak należałoby oszacować realną wartość rocznego 256GB Samsunga 840PRO z zapisanymi 20TB?

 

Zaznaczam, że nie chodzi mi o wycenę w złotych tylko o to jaka procentowa wartość w stosunku do nowego dysku wydaje się rozsądna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

A-data SX900 256GB. OC procesora trochę poprawiło wynik.

 

Nie wiem skąd ten zachwyt nad Plextorem M5S, według mnie już lepiej dopłacić do Samsunga 840 Evo. Żywotność w SSD i tak jest wystarczająco dobra. Przy normalnym użytkowaniu komputera wyszło mi, że mój dysk spokojnie powinien wytrzymać 15 lat. A w te 15 lat pewnie z 3 razy wymienię PCta Dołączona grafika

 

Odnośnie zakupu samego SSD to jest to znacznie lepsze rozwiązanie poprawiające wydajność niż kupno droższego procesora do OC.

 

War Thunder ładował mapę na HDD w 1 minutę 10 sekund. Na SSD mapa ładuje się w 30 sekund. Do tego zdecydowanie szybciej chodzi przeglądarka, system, kopiowanie plików czy wgrywanie gier trwa o wiele krócej. 

Edytowane przez Kilokush

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to dopłacić? To evo są droższe od m5s? Serio takie kuromysło ma miejsce?

 

Zachwycać się m5s to chyba nikt się nie zachwyca, bo i nie ma czym, po prostu jak się wydaje jest to lokalne optimum dla parametru cena/jakość...

 

Co to znaczy, że "Ci wyszło przy normalnym użytkowaniu"? Znaczy jakiś program tak pokazał, czy co?

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to dopłacić? To evo są droższe od m5s? Serio takie kuromysło ma miejsce?

 

Zachwycać się m5s to chyba nikt się nie zachwyca, bo i nie ma czym, po prostu jak się wydaje jest to lokalne optimum dla parametru cena/jakość...

 

Co to znaczy, że "Ci wyszło przy normalnym użytkowaniu"? Znaczy jakiś program tak pokazał, czy co?

 

Kupowałem 256GB. Obecne ceny dysków

Adata 256GB - 555 zł

Samsung 840 Evo 250GB - 615 zł

Plextor M5S 256GB 635 zł

 

http://www.ssd-life.com/eng/download-ssdlife.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...