Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No w sumie tez bym wolał teraz Intela 80GB zamiast dwóch jakichkolwiek innych 30ek.

 

kkNd! - różnice zwykle są dużo większe niż kilka zł

Kilkanascie? Obawiam sie, ze czasy kiedy oplacalo sie sprowadzac taki sprzet z usa minely ;) karols np pisal o dysku intela 80 gen2 za ~250$... tak sie sklada, ze wlasnie do mnie jeden jedzie - cena? 836 zl. Imho nie ma sensu w bawienie sie ze sciaganiem rzeczy dla stowki i niepewnej gwarancji... skapy zazwyczaj 2x traci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pierwszy raz to tutaj widzę. nie ma czegoś takiego jak US&A a jest za to United States OF America. nie and a of ;)

 

off top mode off :blurp:

Wiem, wiem, to bylo glupie powiedzonko Borata, tak mi sie powiedzialo ;)

"off top mode off" :rolleyes: (przepraszam)

 

kkNd! Dokadnie...

Ja sobie poczekam, az sie upowszechni w Polsce i dopiero wtedy zakupie, milo by bylo kupic go wtedy kiedy bedzie kosztowal ~500 PLN, ale to pewnie za 8 miesiecy minimum i chyba sobie poczekam, bo juz wiele razy fundowalem sobie drogie nowosci i tylko na tym sie traci...

 

(brak znaczkow PL - awaria - przepraszam ;P)

Edytowane przez karols2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej przecież jesteś w "ju es end ej" możesz szukać Intela Gen2 80GB, na ebay.com są za około 250$, w Ameryce można je najtaniej dostać.

Jeżeli planujesz SSD pod system, no to tylko Intel... Dwa Vertexiki są miażdżone.. Jedynie w sekwencyjnym zapisie i odczycie Vertexy wypadną lepiej, ale to nie ma znaczenia dla SO.

Poza tym, w przystępniejszej cenie masz b. dobrą wydajność, TRIM i 80GB - wspaniałość dla systemu...

Czyli co, mowisz, ze lepiej jeden, wiekszy intelowski dysk niz 2 mniejsze OCZ puszczone w raid? Dyski oczywiscie pod OS i instalacje programow, caly magazyn bede mial na dysku zewn. A ewentualnie jakas alternatywa dla tego Intela, gdybym go nie namierzyl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, ponieważ:

więcej IOps Intela = szybszy system.

większy random read/write = szybszy system.

 

A seq read/write to jakbyś chciał kopiować filmy/obrazy ISO/ inne sklejone dane...

 

A co do alternatywy to nie mam pojęcia... Może Vertex EX :lol2: on ma podobne osiągi do Intela, w kilku przypadkach lepsze, czasami gorsze i do tego szybszy seq write... No, ale ta cena :rolleyes:

 

Myślę, że jak nie znajdziesz Intela, to pozostaje Ci kupić te dwa Vertexy, w sumie i tak nie będzie jakoś kosmicznie odczuwalnej różnicy, nie mam pojęcia bo nie miałem ani Intela ani OCZ'a, trzeba by wygłosić apel do kogoś kto ma Vertexa i Intela, aby się podzielił odczuciami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie się zastanawiam 3x 64gb V+ w raid0 czy jeden intel 160GB - cenowo wyjdą podobnie. Intel miażdży jeżeli chodzi o zapis random 4k

 

jeden V+ ma takie osiagi

 

post-597-1255989218_thumb.jpg post-597-1255991578_thumb.png post-597-1255991597_thumb.png post-597-1255992049_thumb.jpg

 

post-597-1255993164_thumb.jpg post-597-1255993168_thumb.jpg

 

dostawa intela spodziewana w grudniu dopiero a tyle to czekać nie mogę :|

 

edit

 

udało mi się zrobić testy 2óch V+ w raid0

 

post-597-1256030067_thumb.pngpost-597-1256030085_thumb.jpgpost-597-1256030092_thumb.jpgpost-597-1256030097_thumb.jpgpost-597-1256030104_thumb.jpgpost-597-1256030113_thumb.jpgpost-597-1256030123_thumb.jpg

 

nie mogę ustalić dlaczego dyski po przekroczeniu połowy przyspieszaja (albo dlaczego na początku tak wolno czytają) :|

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro kontroler nie wyrabia to dlaczego potem przyspiesza ? przy 3 dyskach 7200.12 i podobnych transferach (jak dla jednego SSD) nie było tego problemu

 

co do intela to nie chce cię wprowadzić w błąd ale gdzie bym nie pytał to nie ma ich - ktoś mi wspomniał że potwierdzony termin dostawy ok. grudnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wprowadzeniu na rynek dysków SSD X25-M drugiej generacji, wyróżniających się znacznie niższą ceną, Intel zamierza zaoferować nową, jeszcze tańszą serię dysków. Nowa seria otrzyma nazwę X25-X i obejmie dyski przeznaczone dla najmniej zamożnych odbiorców. W jej skład wchodzić będą nośniki o pojemności 40 i 80GB, zbudowane z kości pamięci NAND Flash MLC produkowanych w 34-nanometrowej technologii. Prędkości zapisu i odczytu danych wynosić mają kolejno 35 i 170 MB/s, natomiast zużycie energii 90mW w trakcie pracy i 75mW podczas oczekiwania. Dyski trafią do sklepów w okresie gorących przedświątecznych zakupów.

 

Nie jest wykluczone że początkowo dostępny będzie jedynie model o pojemności 40GB. Niestety na więcej informacji na temat nośników oraz ich dokładne ceny musimy poczekać jeszcze kilka tygodni.

moj lapek juz sie nie moze doczekac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro kontroler nie wyrabia to dlaczego potem przyspiesza ? przy 3 dyskach 7200.12 i podobnych transferach (jak dla jednego SSD) nie było tego problemu

 

co do intela to nie chce cię wprowadzić w błąd ale gdzie bym nie pytał to nie ma ich - ktoś mi wspomniał że potwierdzony termin dostawy ok. grudnia

Nie sądzę żeby to była wina ICH10. To dobry mostek o niezłej przepustowości.

Raczej coś w fw dysków/sterownik kontrolera. Ale z akcentem na pierwsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dyski Intela gen2 80GB są w naszym cudownym kraju do nabycia ?? <_<

Mi się udało w Komputroniku, 80GB X25-M G2 :

http://www.komputronik.pl/index.php/produc...ATA%29_BOX.html

Niestety już ich brak ;(

Moje subiektywne odczucia pozytywne, chociaż nie był to mój najbardziej opłacalny zakup (delikatnie mówiąc) <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel® Solid-State Drive Toolbox :)

 

Intel® SATA SSD Firmware Update Tool & FW 02HA :D

 

Zabieram się do testowania ;)

 

 

Intel X25-M G2 - firmware 02HA (2009-10-23). Tryb kontrolera SATA: Native IDE (niższe wyniki niż na AHCI):

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Zapis poprawił się w porównaniu do fabrycznie wgranej wersji firmware'u.

 

Dla porównania: wyniki na fabrycznym firmware

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

PS. poza testami mile widziane inne przemyślenia ws "ssd_raid-1"

...

Uważam że przy niemal zerowej jak narazie awaryjności dysków SSD Raid 1 za kompletnie pozbawiony sensu. Ile masz tych danych na na takich dyskach? Są małe i mieszczą głównie system i aplikacje. Nawet w razie awarii to i tak żadna strata. Istotne dane i tak warto dublować na zupełnie innym dysku.

Tylko Raid 0 albo jeden większy dysk moim zdaniem są racjonalnym wyborem. Dodając jeszcze kwestie ceny do pojemności tym bardziej pomysł na raid 1 jest moim zdaniem marnotrawstwem.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Uważam że przy niemal zerowej jak narazie awaryjności dysków SSD Raid 1 za kompletnie pozbawiony sensu.

To bardzo nieostrożne stwierdzenie biorąc pod uwagę że najstarsze masowo używane ssd mają max 2 lata (większość znacznie mniej). Normalne hdd raczej bez problemów osiągają 4-5 lat - pomijając oczywiście ostatnie niefartowne Baracudy ;) Inna sprawa że większość ludzi ma tak na prawdę niewiele szczególnie cennych danych - parę/parenaście GB i do tego można wykorzystać backup.

 

... a jeszcze inna sprawa że poza Intelem producenci nie oferują rozwiązań typu "matrix-raid" pod windę - co powoduje konieczność poświęcania całych dysków. Użytkownicy innych oesów mają tutaj lepiej - dowolna ilość raidów w dowolnej konfiguracji na dowolnej ilości dysków ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie RAIDu1 w warunkach domowych mija się z celem ponieważ:

 

- np. posiadając Vistę lub Siódemkę i wbudowanie narzędzie Easy Transfer można zmigrować wszystkie ustawienia systemu, dokumenty i listę aplikacji na inny najlepiej zewnętrzny dysk. Po ponownej instalacji od zera systemu, wystarczy zastosować/wgrać plik utworzony przez ET i doinstalować brakujące programy (po zakończeniu procesu migracji zostaje podana lista brakujących aplikacji do zainstalowania).

 

- zawsze można użyć narzędzia do robienia kopii zapasowych i najważniejsze pliki zapisywać na zewnętrznym dysku. Cały proces zautomatyzować (backup w wybranym dniu i godzinie), a także wybrać wykonywanie backupu różnicowego lub przyrostowego przy założeniu, że pierwszy być full backupem całego systemu lub wybranych folderów i plików.

 

- jeśli w pececie padłby zasilacz, ewentualnie produkt zasilaczopodobny to jest duże ryzyko, że spalą się oba dyski SSD pracujące w RAID1.

 

- w warunkach domowych RAID0 z dwóch SSD nie daje wystarczająco dużo korzyści względem jednego szybkiego dysku SSD. "Winę" za to ponoszą kontrolery RAID (soft-RAID) na płytach, które są wąskim gardłem dla tak dużych porcji danych przetwarzanych w o wiele wyższym tempie niż w przypadku HDD.

 

- SSD nie posiada elementów ruchomych zdolnych do fizycznego uszkodzenia nośnika.

 

Osobiście korzystam z takiej strategii: SSD pod system i aplikacje, HDD jako magazyn danych i backup oraz dysk zewnętrzny jako dodatkowy backup.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Posiadanie RAIDu1 w warunkach domowych mija się z celem ponieważ:

Każde rozwiązanie maja swoje "zady i walety" - oczywistą wadą backupu jest brak synchronizacji online - co w niektórych przypadkach jest nie do zaakceptowania (bazy danych księgowych, zbieranie wyników pomiarów, duże projekty itd, itp) Oczywiście teoretycznie mogą paść 2 dyski jednocześnie i wtedy jest lipa - w krytycznych przypadkach stosuje się poprostu Raid1 + NAS lub dedykowane rozwiązania. Raid1 w domu ma jak najbardziej sens gdy mamy dyski o pojemnościach rzędu 1+TB - backup takiej ilości plików jest długotrwały i upierdliwy. Nie każdemu się chce / nie każdy ma czas - biorąc pod uwagę, że pad 2 hdd jest jednak mało prawdopodobny oraz że częściej padają zewnętrzne hdd jest to całkiem wygodne w stosowaniu zabezpieczenie dla kolekcji filmów, muzyki, dokumentów itd.

 

- SSD nie posiada elementów ruchomych zdolnych do fizycznego uszkodzenia nośnika.

SSD nie musi posiadać elementów zdolnych do fizycznego uszkodzenia nośnika - nośnik samoczynnie się zużywa w tempie które jest okryte ścisłą tajemnicą i bełkotem reklamowym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

użyj HDD erase - niektórzy producentci (Corsair) zalecają kasowanie tym programikiem dysku w celu przywrócenia jego szybkości

 

Q: Can I restore my P-Series SSD to factory-fresh performance if I don’t have firmware version VMB18C1Q or later?

A: Is it possible to restore the performance by performing a secure-erase of the SSD using the DOS utility HDD Erase. This will also permanently delete any data stored on the SSD. The utility can be found here: http://cmrr.ucsd.edu/people/Hughes/SecureErase.shtml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...