Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sam miałem laptopa na Sata I więc co mogę napisać to to że jest szybciej i sprawniej niż na anemicznym hdd. Ale miej świadomość że ograniczenia chipsetu i wiekowych procesorów powodują że [gluteus maximus] nie urywa.

Oczywiście i tak warto wsadzić jakiś niedrogi dysk.

Do zwykłych domowych zastosowań aż tak nie odczujesz nawet braku Trim. Bo dysk nawet jak zwolni to i tak bardziej ograniczy go wydajność chipsetu. Spodziewane transfery liniowe to ok 120MB/s.

Jednak operacje losowe zamiatają każdy HDD - dlatego wciąż warto.

 

Osobiście nie testowałem EVO na XP (nie pamiętam kiedy ostatnio ktoś używał w mojej okolicy) ale powinien sobie radzić jak każdy inny w takim systemie.

Nie zapominaj że każdy SSD ma coś takiego jak Garbage Collection (dziś różnie nazywane) ale generalnie chodzi o zarządzanie komórkami i dbanie o ich "czystość" w czasie bezczynności komputera.

To coś poza działaniem samego Trim.

 

btw

partycje załóż albo jakimś narzędziem pod XP, albo instalatorem win vista/7/8 nowsze, (możesz pożyczyć płytkę) albo u kogoś w komputerze z którymś z tych systemów.

Dzięki. Spokojnie poradzę sobie z partycjonowaniem. Wiem, że szału to nie będzie, ale powinno dać sporego kopa leciwemu lapkowi, tak jak piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dziś mam pewien problem ze swoim Samsungiem 840 Pro. Po aktualizacji do Win 10 system mi się ładuje 1,5 min, gdzie wcześniej na Win 8.1 trwało to z 10 sec. Macie jakieś sugestie? Chyba trzeba będzie napisać do Samsunga, dysk ma 2 lata z niewielkim zapisem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miał ktoś doczynienia z takim ustrojstwem ?

Samsung SSD Slim Light 16GB SATA MLC/MMBRE16GSMPP-MVA

mam takie 2 z nowych terminali NTT, przepracowane 22h.

planuje wymienić sobie na to SSD z HTPC (intel 520 40GB), ponieważ i tak stoi tam sam debian, zajmuje raptem 2GB.

 

tylko pytanie na ile toto jest bezawaryjne

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CDkQFjAEahUKEwjCwprGhoHHAhXrwHIKHcfWA1s&url=http%3A%2F%2Fwww.snogard.de%2FIMAGES_SNO%2F0000056000%2F0000056150.pdf&ei=Tia5VcLjK-uBywPHrY_YBQ&usg=AFQjCNF7rcw046CX5LbS6dgP3Hb2oDhQ2g&bvm=bv.99028883,d.bGQ&cad=rja

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dziś mam pewien problem ze swoim Samsungiem 840 Pro. Po aktualizacji do Win 10 system mi się ładuje 1,5 min, gdzie wcześniej na Win 8.1 trwało to z 10 sec. Macie jakieś sugestie? Chyba trzeba będzie napisać do Samsunga, dysk ma 2 lata z niewielkim zapisem.

 

jak działało dobrze na 8 to raczej wina systemu\ustawień\ może sterowników chipsetu, nie dysku

 

miał ktoś doczynienia z takim ustrojstwem ?

Samsung SSD Slim Light 16GB SATA MLC/MMBRE16GSMPP-MVA

mam takie 2 z nowych terminali NTT, przepracowane 22h.

planuje wymienić sobie na to SSD z HTPC (intel 520 40GB), ponieważ i tak stoi tam sam debian, zajmuje raptem 2GB.

 

tylko pytanie na ile toto jest bezawaryjne

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CDkQFjAEahUKEwjCwprGhoHHAhXrwHIKHcfWA1s&url=http%3A%2F%2Fwww.snogard.de%2FIMAGES_SNO%2F0000056000%2F0000056150.pdf&ei=Tia5VcLjK-uBywPHrY_YBQ&usg=AFQjCNF7rcw046CX5LbS6dgP3Hb2oDhQ2g&bvm=bv.99028883,d.bGQ&cad=rja

 

chyba możesz zaryzykować jak nie trzymasz tam ważnych danych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie jw wina windows 10. Może uaktualnienie zrobiło jakiś syf ze sterownikami.

Sterowniki do chipsetu nic nie dają. Jak już te od AHCI intela zainstaluj. Ale generalnie winy szukaj w MS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, szybkie pytanko jako że jestem świeżakiem jesli chodzi o użytkowanie dysków SSD nurtuje mnie jedno zagadnienie. Notuję codziennie zapis dysku około 10GB? Co może to powodować? Uzywam kompa tylko do oglądania streamów przeglądania iternetu. Nic nie siągam nic nie kopiuję. Czy jest jakiś program który może mi wylistować co powoduje zapis na moim dysku? Czy korzystanie z przeglądarki i oglądanie filmów online powoduje zapis na dysku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywam kompa tylko do oglądania streamów przeglądania iternetu. Nic nie siągam nic nie kopiuję.

 

Oglądając streamy właśnie sciągasz to wszystko na kompa. :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także Crucial MX200 albo starszy M550.

 

Rafa instalować w ogóle stery intela rst gdy się nie korzysta z raida tylko z samego ahci? Czy lepiej pozostać na sterze ms? Chce zrobić upgrade do w10 i się nad tym zastanawiam.

Możesz zainstalować na próbę sam sterownik i porównać wyniki testów i zadecyduj. Ale jak jesteś zadowolony i nie chce ci się specjalnie grzebać to można bez tego śmiało żyć ;)

 

 

@kelcior - daj spokój ;)

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

logika, że Plextor M6S 256GB   :smoke:

M6S jest obecnie w "Cenie" M6 Pro,

Także Crucial MX200 albo starszy M550.

 

Raid 0 z 2 M550 teoretycznie powinien przebijać oba dyski ? chyba ze się mylę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej pojedynczy 256GB bo mniej kłopotu a odczuwalna wydajność taka sama. Korzyści z transferów liniowych pod systemem są bliskie zeru a Raid 0 nie podwoi ci operacji losowych.

Chyba że dla funu/zabawy i wyników w benchmarku.

 

Pamiętaj że pod raidem nie będziesz miał dostępu do danych SMART a aktualizowanie firmware będzie dość nie wygodne. Ale jak koniecznie chcesz to spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W codziennym używaniu nie odczujesz. Zaletą Plextora jest jego gwarancja a więc potencjalnie przy odsprzedaży za np 2 lata będzie miał większą wartość. Ale to taka minimalna przewaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samym systemie trudno będzie powiedzieć bo jednocześnie testuje windows 10 na moim HTPC gdzie dysk wskoczył. 

Poeksperymentuje na plikach i programach które są niezależne od systemu to wtedy będę miał opinie na ten temat.

Teoretycznie zmiana jest wielka bo z LiteOn 80GB o nie powalających parametrach.

 

Do tego płyta podaje tylko pcie 2.0 x2 więc ogranicza maksymalny odczyt dysku.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie jw wina windows 10. Może uaktualnienie zrobiło jakiś syf ze sterownikami.

Sterowniki do chipsetu nic nie dają. Jak już te od AHCI intela zainstaluj. Ale generalnie winy szukaj w MS.

Masz rację MS znów dał ciała. Dziś wróciłem do 8.1 i jest tak jak być powinno. Trzeba im dać co najmniej z pół roku, a może i więcej na ogarnięcie systemu. Z Win 8 też na początku było podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...