Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie czy jest sens włączyć dla dysku ssd w biosie ahci w sata2  (niby nie wspiera ahci) ale w biosie ustawienia sa, kosztem napędu optycznego DVD bo po zmianie na ahci bios go nie widzi? Czy będą jakieś wzrosty wydajności , czy da się obejść jakoś aby napęd i dysk był widoczny po zmianie na ahci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adata_sp550_test_ssd_mini_2.jpg

Ostatnio większość publikacji poświęconych dyskom SSD dotyczy skrajnych przypadków - testujemy modele ekstremalnie szybkie lecz pieruńsko drogie, albo najtańsze i oferujące dość umiarkowaną wydajność. Średniaki gdzieś wyparowały. ADATA SP550 jest przedstawicielem drugiej grupy, zamierzającym wyznaczyć nowe standardy klasy budżetowej, aspirując do miana najbardziej opłacalnego zakupu. Jednak agresywnie skrojona cena wynika z szeregu kompromisów, które zmuszony był poczynić producent. Zamiast pamięci MLC wprowadzono TLC, natomiast kontrolerem uczynił Silicon Motion. Obydwa zabiegi pozwoliły obniżyć koszty wytwarzania dysków, ale narodziło się pytanie - czy różnica w cenie będzie rekompensowała słabsze osiągi oraz wytrzymałość?

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy jest sens włączyć dla dysku ssd w biosie ahci w sata2  (niby nie wspiera ahci) ale w biosie ustawienia sa, kosztem napędu optycznego DVD bo po zmianie na ahci bios go nie widzi? Czy będą jakieś wzrosty wydajności , czy da się obejść jakoś aby napęd i dysk był widoczny po zmianie na ahci.

jest sens jeśli będzie prawidłowo obsługiwane, zresztą może przejechać testem z as ssd i powinien być linowy na poziomie 270MB\s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

czy porady dotyczące różnych optymalizacji systemu dla pracy z SSD, mają dla obecnych dysków (w tym przypadku Samsung 850 Pro) jeszcze jakiekolwiek znaczenie?

 

Jeśli ktokolwiek ma w tych kwestiach jeszcze coś do dodania, jakieś inne zdanie lub ciekawe uwagi, to chętnie je poznam, zanim przystąpię do zamiany dysków.

 

Wszelkie porady odnośnie optymalizacji sa nie potrzebne przy obecnych dyskach i obecnych systemach (chyba że korzystasz z winXP).

Możesz co najwyżej wyłączyć indeksowanie, bo nie potrzebne. Ale to jedyny obecnie powód.

 

Ze względu na początek partycji warto zrobić od nowa.

Jak miał prawidłowy (czyli utworzony na minimum MS Vista i nowsze) to dalej będzie wszystko dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za kolejne, a generalnie za wszystkie odpowiedzi.

Na Kingstona wgrywałem Win7 z płyty instalacyjnej na czysto + instalacja całej reszty (aktualizacje, sterowniki i programy, z których korzystam).
Po tym wszystkim sprawdzałem, jak wygląda wyrównanie względem początku partycji - wszystko było OK, dlatego teraz się zastanawiałem, czy proces klonowania na świeżego Samsunga, zachowa wszelkie niuanse poprzedniej instalacji, łącznie ze wspomnianym wyrównaniem.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wybór padł na Plextor M6V 120GB - to będzie mój pierwszy SSD. Zastąpi on żółwia 5400RPM w laptopie (intel core i3-3110m 2.4GHz, nVidia GT 720, 4GB RAM 1600MHz, 1366x768). Z tego co zrozumiałem z narzędzi diagnostycznych moja płyta obsługuje SATA3/6.0GB, a nawet jeśli nie, to przy SATA2/3.0GB i tak dysk się nie zmarnuje. Potrzebuję budżetowego SSD, a Plex skusił mnie brakiem limitu na zapis danych. Na lapku gram w różne gry (Borderlands 2 zmodowałem przez ini by działał na LOW w 50 kilku klatkach, CSS ma ponad 60 na wszystkich mapach przy 15 botach, L4D2 działa przy około 50 klatkach na med/low, poza tym gram dużo starych gier). Jakaś sugestia/komentarz co do mojego wyboru?

 

EDIT

Zaszła zmiana. 25 PLN warto zatrzymać, a A-DATA SP920 120 GB jest równie wydajny. Do tego SSD dodają Acronisa (szczegóły na dole strony http://www.adata.com/en/ssd/feature/286

Edytowane przez Klaus
naprawa linku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w niedalekiej przyszłości stanę przed zakupem nowego dysku ssd (stary samsung 830 64GB już mi nie wystarcza). Szukam czegoś co będzie dla mnie gwarancja wydajności ale jednocześnie nie chciałbym bez sensu przepłacać. W domu komp wykorzystuje główne do gier, prac biurowych, zdalnych pulpitów, czasem jakaś wirtualka. Zastanawiam się po lekturze tekstów nad 3 dyskami tj. :

  1. GoodRam Iridium Pro 240GB cena z wysyłką ok 460 zł (odczyt/zapis - 550/520)
  2. Crucial MX200 250GB cena z wysyłką ok 400 zł (odczyt/zapis - 550/500)
  3. Crucial BX100 250GB cena z wysyłką ok 365 zł (odczyt/zapis - 535/370)

Mam pytanie czy w normalnej pracy odczuje różnice pomiędzy tymi dyskami ? Za good ramem przemawia to ze ma 5 lat gwarancji, dobre komponenty i to że jest to polski produkt ale w testach wypadał różnie no i jest praktycznie o 100 zł droży od BX100 a 60 zł od MX200. MX200 wydaje mi się najbardziej rozsądnym zakupem jeśli chodzi o cena/odczyty/zapisy. Nie wiem tylko czy przekłada się to na normalne użytkowanie ? A może zaoszczędzić 100 zł i wziąć BX100 ?

Co o tym myślicie ? Za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczny...

Edytowane przez Jupek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zupełnie żadnego sensu przepłacania za Goodrama.

Dodatkowo w życiu już tyle rzeczy z goodrama wysyłałem na rma, z czego pod rząd 3 rózne zestawy pamięci ddr że nigdy już nic nie kupie tej firmy bo kontrola jakości leży i kwiczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zupełnie żadnego sensu przepłacania za Goodrama.

Dodatkowo w życiu już tyle rzeczy z goodrama wysyłałem na rma, z czego pod rząd 3 rózne zestawy pamięci ddr że nigdy już nic nie kupie tej firmy bo kontrola jakości leży i kwiczy. 

 

Ja akurat mam całkiem pozytywne doświadczenia z tą firmą (Ramy, dyski ssd do firmy w ilości kilkudziesięciu sztuk na razie bez problemów). Rozumiem, że wydajnościowo nie będzie tu większych różnic ? To w takim razie MX200 czy BX100 a może jakaś inna alternatywa? Myślę, że 460 zł (Goodram) to jest max co mogę przeznaczyć na ten dysk.

Edytowane przez Jupek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę opcje są dwie albo BX (349zł) albo dołożyć 50zł do EVO (399+5lat gwary), mx200 na anantechu czasami przegrywa z bx więc ... :wink2:

...EVO - kurcze aż dziwne, że jako zadowolony użytkownik Samsunga 830 nie brałem jej w ogóle pod uwagę..może wzięło się to z tego, że jeśli dobrze pamiętam to były z nimi jakieś problemy i samsung wydawał kolejne firmwarey które długo nie dawały poprawy ? Czy może to nie ten przypadek ? Jeśli wszystko z tymi dyskami ok to wydają się w cenie 400 zł najlepszym wyborem.

Edytowane przez Jupek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...EVO - kurcze aż dziwne, że jako zadowolony użytkownik Samsunga 830 nie brałem jej w ogóle pod uwagę..może wzięło się to z tego, że jeśli dobrze pamiętam to były z nimi jakieś problemy i samsung wydawał kolejne firmwarey które długo nie dawały poprawy ?..

To nie o ten model chodziło tylko o starszy. 850EVO nie sprawia żadnych problemów obecnie i jest bardziej wydajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozmawiamy o wersji 120GB bo w takim wypadku MX200 by go deklasował w wielu wypadkach i zdecydowanie są inni liderzy tej pojemności. 250GB to minimalna pojemność która warto brać pod uwagę w wypadku EVO dowolnej generacji. 500GB znowu dla odmiany ma fantastyczną wydajność do ceny.

 

Inny typ pamięci w stosunku do PRO jest tutaj kluczem.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem zarówno Evo 840 jak i Evo 850 (obydwa 250-tki). Używam także M550, który chyba z grubsza jest odpowiednikiem MX200, w wersji 128. System mam naprawdę łagodnie mówiąc wiekowy, jest to kilkukrotnie już klonowana instalacja Windows 7 z 2011 roku. Poinstalowane naprawdę sporo rzeczy, klon zajmuje ponad 140GB. Nic mi nie przycina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Używam także M550, który chyba z grubsza jest odpowiednikiem MX200,

 

noo, M550 akurat konkurował z najlepszymi (jak był jeszcze produkowany) być może już nie jest bo był "za dobry" i w niskiej cenie :)

Evo850 to taki BX tylko z 5 letnią gwarą, co pozwala spać spokojnie, a i przy sprzedaży zawsze plus

czasami warto polować na używki samsunga pro z drugiej ręki mają długa gwarę (840ski - tez 5 lat, 850- 10 lat)

pomijając oczywiście oferty "z gwarancją producenta" bez paragonu które są nie ważne ...

ogólnie mniejsze dyski spadają dość szybko, myślę że w przyszłym roku 250GB będzie poniżej 300zł do wyrwania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SP920 to 128GB.

120GB ma SP550.

Yep. Pewnie miałem na myśli 119,2 rzeczywistej pojemności, ale masz rację - produkty na rynku są identyfikowane właśnie w ten sposób. Zdaje się na stronach Komputronika tak było zaznaczone, ale nie dam sobie głowy uciąć - cały dzień nie mogą mi się załadować ich strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dostałem refunda, najwidoczniej kurier na osiołku leży w rowie...zapewne dorwał go lodziaż, co wieczór sie tu kręci...

Zastanawiam się nad zwiekszeniem funduszy na ssd i kupienie 500e, niestety Cruciale moje ulubione chodzą ciut drożej.

Mam do wyboru Samsunga evo 500 za ~162e, Cruciala mx200 za 175,5e, bx100 za 171e

Cięzki wybór :)

 

BTW wie ktoś jaki przewidziany żywot mają ww dyski? Gdzieś widziałem że np 480gb sandisk ultra ma jakoś 25lat żywota jesli chodzi o zapisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...