Jump to content

Recommended Posts

Rzut okiem na pierwszą stronę?

Tia.. grunt, to nie czytać na szybciocha ;)

Dzięki

• Upvote 1

Tak wygląda Samsung PRO 256GB kupiony w maju 2015 roku.

Co na nim mam i co robię:

Win10, Office, Photoshop CC, Cyberlink PowerDirector, klient poczty z bazą 2GB, oraz kilakdziesiąt GB z gier.

Wszystkie tempy, photoshop scratch area są na SSD. Video z gier nagrywam na SSD. Obrabiam je również na SSD. Masowe konwertowanie mp3 również na ssd po uprzednim skopiowaniu. To samo z regularnym pobieraniem i rozpakowywaniem ISO z gier czyli średnio powyżej 40GB na jedno archiwum. Następnie instalacja na ssd. Oprócz tego standardowo przeglądarki internetowe, codziennie youtube etc. Czasami projekty w PS są tak duże i edytuję bardzo dużą ilość na raz że brakuje miejsca na dysku. Nie przenoszę niczego poza ssd, generalnie robię na odwrót i często kopiuje coś z magazynu hdd na ssd aby szybciej na tym pracować.

Póki co ledwo 12 TB. To tak w nawiązaniu do tego usera, który prawdopodobnie źle odczytywał dane odnośnie jego Sandiska.

Do tej pory OverProvisioning był ustawiony na 21GB i przed chwilą go całkowicie wyłączyłem i rozszerzyłem partycję z windowsem na cały obszar pod linuksem. Cały dysk to aktualnie jedna wielka partycja systemowa. RapidMode również wyłączone bo na co to komu.

jcd1MwQ.gif

a3kmqUa.gif

9JSkOlq.gif

Jak kogoś interesuje to mogę wrzucić screeny z Intela G2 kupionego na premierę czyli jakieś 8 lat temu.

Zaktualizowałem również Samsung Magiciana i jest info o nowym firmware więc wypada je zaraz wgrać.

• Upvote 3

Do pełni szczęścia brakuje tylko śledzia na low profile.

Moża w razie potrzeby przerobić, dorwać starego śledzia low profile i zamienić. 

firefox, pliki stronicowania i TEMP przeniesiony na HDD

Kupować SSD żeby przenosić rzeczy na HDD. Które mają zdecydowany wpływ na komfort pracy kompa.

Kolega dobrze podsumował:

300px-Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_st

U mnie po 5 miesiącach używania SSD:

A4EIe2A.png

4,5TB - Tempty, cache, itp, wszystko mam na tym dysku oprócz filmów. 

Gwarancja 3 lata, jak padnie to dostanę zwrot kasy i kupie nowy. O dane się nie martwię, jak każdy rozsądny człowiek mam zawsze backup ważnych danych. 

Edited by Cmx
  • Upvote 2

X -komp promocja na Adata SU800 128 GB ~175 ZŁ, 256 GB ~ 285 ZŁ - jak by ktoś był zainteresowany

za dwie dyszki więcej jest nadal iridium więc ... :wink2:

• Upvote 1

Montowałem w dwóch podobnych kompach Iridium i su800, i w klasie dysków 240-256GB odczucia w szybkości działania komputera, instalacji systemu, aktualizacji, oprogramowania to su800 był wyraźnie szybszy. Ta różnica była odczuwalna.

Montowałem w dwóch podobnych kompach Iridium i su800, i w klasie dysków 240-256GB odczucia w szybkości działania komputera, instalacji systemu, aktualizacji, oprogramowania to su800 był wyraźnie szybszy. Ta różnica była odczuwalna.

pierwsze słyszę, miałem samsunga vs plextora vs sandiska plus, różnica jest przy np. wypakowywaniu paczek z tysiącami małymi pliczkami, kopiowaniu takowych, wtedy przy innych operacjach przymułka jednosekundowa (coś ala HDD) przy operacjach jednowątkowych zero różnicy

jakbym robił testy na ślepo pewnie bym nie trafił który jest który

• Upvote 2

W mojej pracy zajmuje się komputerami i zdarza się, że dziennie instaluje 3 i więcej systemów na nowo z dodatkowym oprogramowaniem. Mam już wyrobione schematy działania by te operacje trwały jak najkrócej i stąd dosyć łatwo wychwytuje różnice w prędkości działania.

Zastanawiam się nad zakupem takiej zewnętrznej szyfrowanej obudowy pod dysk M.2. Codziennie przenoszę swoje pliki pomiędzy domem a biurem i wolałbym uniknąć sytuacji, ze wpadną w niepowołane ręce w przypadku zguby/kradzieży dysku. Niestety do tej obudowy wchodzą tylko dyski typu 2242, a z ich wyborem ciężko na rynku. Praktycznie zastanawiam się pomiędzy Transcendem MTS400 a Adatą SP600. Który z nich będzie lepszy? A może w ogóle porzucić koncepcję takie obudowy na rzecz standardowej 2,5" i szyfrowania programowego? Macie jakieś sprawdzone rozwiązania?

A jak się TrueCrypt sprawuje? Myślałem, że jest już nierozwijany. Będzie działał na Win10 64bit? Da się to jakoś sensownie ustawić?

Będzie działał (sam używam pod Win10 64bit), ewentualnie możesz pójść w kierunku aktywnie rozwijanego forka TC o nazwie Veracrypt https://veracrypt.codeplex.com/

Co do ustawiania to się nie wypowiem, z TC korzystam tylko w kwestii szyfowanych kontenerów i nigdy nie sprawdzałem, jak działa w przypadku pełnego szyfrowania całego dysku.

Hmm. w takim razie rozważę też taką opcję. A jakąś dobrą obudowę 2,5" możecie polecić? Mam trzy na stanie (jakąś najtańszą z Allegro z pełną wtyczką USB i dwie z zepsutych dysków Seagate i Toshiba) - ale wszystkie dość ograniczają szybkość dysku SSD (choć i tak jest sporo szybciej niż z HDD). 

A wracając do dysków M.2 2242 - który ewentualnie z tych dwóch wybrać?

Dlaczego na siłę musi to być dysk na M.2 i obudowa do niego? Nie lepiej kupić sobie coś na 2,5"? Wybór większy, jest taniej i wydajniej. 

CLAU: na chwilę obecną rozważam M.2 jako opcję, tylko dalej nie wiem w który z tych dwóch celować w razie czego? Na plus na pewno są mniejsze gabaryty. Zastanawiam się też jak wypada wydajność przy takim szyfrowaniu sprzętowym (stąd pytanie, czy ktoś miał styczność), a może i sam mostek USB będzie w tego typu obudowie bardziej dopasowany do osiągów SSD. Aktualnie używam 2,5" SSD w obudowie USB 3.0 i np. wydajność starego PM810 spada z ok. 400pkt. do 150pkt. w AS SSD (akurat wyniki dla tego dysku mam pod ręką). Stąd też pytanie o jakieś sensowne, przetestowane obudowy 2,5"?

A co powiecie o dysku samsung sm951 nvme? Czy lepiej dolozyc do 950pro? Bo nigdzie tych 960 jeszcze niema,

Czy majac dwa takie dyski i aktualnie jedna grafike wszystko bedzie dzialac z pelna predkoscia?

SM951 jest szybszy, nie ma throttlingu. Bardziej sie grzeje. Niestety SM951 jest tylko w kolorze zielonym. Produkt OEM, wiec brak nowego firmware, oprogramowanie Samsunga tez nie dziala. Jesli nic z tychwas Ci nie przeszkadzanie warto dokladac, Mnie bardzo boli brak PCB w kolorze czarnym :/

Edited by tom256

Masz przecież 950 Pro. Nie rozumiem tego marudzenia. Karty wifi z laptopów tez na wszelki wypadek powinni robić czarne bo może się zdarzyć ze tom256 zechce je zainstalować na śledziu pcie w swoim PC? Ludzie to już naprawdę sami sobie szukają powodu aby tylko po marudzić bo bez tego nie da się przeżyć dnia.

A jak się TrueCrypt sprawuje? Myślałem, że jest już nierozwijany. Będzie działał na Win10 64bit? Da się to jakoś sensownie ustawić?

szyfrowanie true czy veracryptem całego dysku niestety znacznie go spowalnia, dodatkowo nie działa dobrze pod UEFI, raczej bitlocker lub opal+ kontenery na bardzo wrażliwe dane, veracrypt jest wersja portable, tylko odpalasz z exe wpisujesz hasło i odblokowujesz, nic trudnego

Edited by TSRules

szyfrowanie true czy veracryptem całego dysku niestety znacznie go spowalnia, dodatkowo nie działa dobrze pod UEFI

Możesz rozwinąć?

TrueCrypt też działa jak portable, wystarczy zainstalować na jednym komputerze i przenieść folder na drugi, działa bez problemu co do spowolnienia, to używam jako magazyn więc prędkość jest drugorzędna, kopiowanie w obrębie jednego dysku waha się od 80-100 Mb/s

Możesz rozwinąć?

TrueCrypt też działa jak portable, wystarczy zainstalować na jednym komputerze i przenieść folder na drugi, działa bez problemu co do spowolnienia, to używam jako magazyn więc prędkość jest drugorzędna, kopiowanie w obrębie jednego dysku waha się od 80-100 Mb/s

chodzi o szyfrowanie całego dysku i UEFI, Truecrypt jest już nie rozwijany i z czasem warto przejść na vera, mi tam prędkość przeszkadza, bo nie po to kupowałem ssd żeby mi muliły, tak więc zostaję przy kontenerach

A co powiecie na Crucial MX300 750 GB za 600 zł z UK nie wiem jak z GW? Nowy zaplombowany.

Jest nowy firmware M0CR040 z 1 listopada ktoś wgrywał poprawia coś zapis który spadał do 300mb ?  

Edited by kamar59

dodatkowo nie działa dobrze pod UEFI

VeraCrypt działa już ok pod UEFI/GPT.

Też polecam OPAL 2, zamiast szyfrowania programowego dla zabezpieczenia zwykłego użytkownika. 

SM951 jest szybszy, nie ma throttlingu. Bardziej sie grzeje. Niestety SM951 jest tylko w kolorze zielonym. Produkt OEM, wiec brak nowego firmware, oprogramowanie Samsunga tez nie dziala. Jesli nic z tychwas Ci nie przeszkadzanie warto dokladac, Mnie bardzo boli brak PCB w kolorze czarnym :/

Zawsze można wydłubać jakiś radiator (dysk ma 2 otwory po przekątnej), choć u mnie nie pokazał nigdy więcej niź 54 stopnie, a zamontowany jest w slocie przy procesorze chłodzonym mugenem. Ostatni samsung magican częściowo go rozpoznaje.

Edited by Subvoice

Wrzucasz w tą kartę z radiatorem co linkowałem i po kłopocie.

Zamówiłem jedną także ocenie jakość wykonania. 

VeraCrypt działa już ok pod UEFI/GPT.

Też polecam OPAL 2, zamiast szyfrowania programowego dla zabezpieczenia zwykłego użytkownika. 

Truecrypta używam pod GPT, i nigdy nie miałem żadnych problemów, w temacie UEFI się nie wypowiem, bo nie korzystam.

Dysponuje ktoś jakimś linkiem gdzie łopatologicznie jest wytłumaczone jak uruchomić OPAL?

Z ciekawości bym sobie porównał jak to działa w porównaniu do szyfrowania programowego, mam SSD podzielony na 2 partycje, system i reszta zaszyfrowana TC.

Edited by Mane

Chyba zakupie 960evo.950 pro na system i programy a 960evo na gry i inne rzeczy. Mam dwa wejscia m2 na płycie z jedna grafiką wszystko bedzie działać, jesli będę miał sli będę musiał zmienić procesor?

Edited by Blue

@Blue

Przy 5820K i chipsecie X99 masz łącznie 32 linie PCI-E do dyspozycji , Do grafiki teoretycznie idzie 16 linii ale może być mniej , dyski M.2 biorą max. 4 linie

W praktyce będzie wyglądać to tak - dysk włożony w slot Ultra M.2 wyłączy port PCI-E 3 , SLI będzie działać na portach PCI-E 1 i 4 , 5 port będzie wyłączony z użytku przy 5820K .

Dodatkowo port 4 będzie pracował z prędkością 8x - trzeba by było obadać jak będzie wyglądać SLI przy układzie 16x+8x .

Wystarczało zajrzeć na stronę Asrocka i ew. Ark Intela .

Edited by reyden