Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Także możliwe że się uszkodził ale nie zauważyłeś.

 

 

W ogóle zauważenie, że jakiś plik się uszkodził, których przecież na dysku są tysiące jest trudne. Przecież jak jakiś film będzie uszkodzony np. w połowie, to będzie się odtwarzał normalnie do tego momentu, a w tym punkcie uszkodzenia, mogą pojawić się jakieś makrobloki lub po prostu freez/zatrzymanie odtwarzania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy wystarczyłoby polutować jakiś pod linię zasilania. Trzeba by przetestować jak się zachowują jak stracą sygnał z kontrolera a zostanie zasilanie :) Tzn. czy dopiszą cache na komórki.

A jakbyś chciał monitorować zawartość cache w tym przypadku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawartości się nie da bo tylko kontroler dysku ma dostęp ale ilość utraty danych przy zapisie już się da sprawdzić np. 2 takie same dyski - jeden z kondensatorem (tak jak testują np. kontrolery raid z baterią i bez) i odłączyć zasilanie w trakcie zapisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W intelu dali zwykły kondensator elektrolityczny:

Intel® SSD DC S3700 Series and S3500 Series, Aluminum Electrolytic (Wet) capacitors were chosen for their specific[...]

Two 35 V, 47 uF capacitors store enough charge to commit all data in the write cache to NAND.

 

Tylko że wspomniany przez Ciebie kondensator służy do podtrzymania zasilania wystarczająco długo, aby móc zapisać dane z cache do kości pamięci. Nie ma nic wspólnego z zabezpieczeniem przed utratą zasilania w trakcie przepisywania danych już znajdujących się w pamięci flash, a związanego z wear levelingiem. To, co opisał @Kwazor parę postów wcześniej działa właśnie w taki sposób, inaczej mielibyśmy Internet zalany postami ludzi, którym poginęły dane z dawno nieruszanych plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba żaden  dysków nie ma żadnego systemu podtrzymania (mogę się mylić bo któryś miał kondensatory). Wszystkie SSD z klasy enterprise mają ochronę w postaci kondensatorów + często ochrona baterią z kontrolera raid + UPSy + generatory prądu. Do domu taniej bateria w laptopie i jakiś UPS pod PCta.

 

Wszystkie SSD z ochroną kosztują więcej niż 2000zł za 200GB+. Większość ma złącza SAS.

 

U Intela w serii DC niektóre dyski mają PLI - Power Loss Imminent. Ulotka w załączniku. Tylko czy występuje w 2.5" ?

 

Seagate w serii Etnerprise ma:Power loss data protection and full path data protection

Samsung ma coś w serii PM1633a.

 

Reszta to rozwiązania pod serwery i do kupienia jako części zamienne w kosmicnzych cenach od HP (HPE) lub Della.

 

 

PS Znalazłem dysk na SLC: Mach Xtreme DS Premium SLC 128GB. Cena 1700zł.

 

 

 

Jakieś bzudry piszesz. Gdyby dysk cały czas przeżucał dane w tle to wówczas była by wieksza liczba zapisów i komórki były by bardzo zużyte.

Mozliwe ze co jakis czas robi sobie z tym porzadek, gdy jest w idle to wszystko.

 

Tak jak napisał katoda podtrzymanie służy tylko zapisaniu cache do pamięci flash w razie nagłej utraty zasilania. Wielokrotnie resetowałem kompa bez zamknięcia systemu i nigdy sie nie spotkałem z problemami uszkodzonych danych oprócz tych które oczywiście sie zapisywały. Dyski były rózne od starych SATA2 do nowych na m.2.

 

Jeszcze cyctat z instrukcji Intela którą podałeś:

 

to write any

in flight, committed data in the SSD controller storage buffers to NAND Flash

memory.

 

 

Czyli chodzi po prostu o zapis danych do pamięci NAND (z cache RAM SSD, bo skąd?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś bzudry piszesz. Gdyby dysk cały czas przeżucał dane w tle to wówczas była by wieksza liczba zapisów i komórki były by bardzo zużyte.

Mozliwe ze co jakis czas robi sobie z tym porzadek, gdy jest w idle to wszystko.

 

To wcale nie są bzdury, tylko technika używana w SSD od długiego czasu

https://en.wikipedia.org/wiki/Wear_leveling

"the static blocks that do not change are periodically moved so that these low usage cells are able to be used by other data"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy wszystko OK może ktoś zerknąć.

 

GoodRAM Iridium Pro 240 GB

GPC016896

SSDPR-IRIDPRO-240

 

Notebook  Toshiba Satellite C870-15L

  •  
  • 2nd generation Intel® Core™ i3-2310M Processor
  •  
  • 17,3 cala (43,9 cm) , Wyświetlacz TFT Toshiba TruBrite® HD+ o wysokiej jasności i proporcjach 16:9 z podświetleniem LED
  •  
  • Dysk twardy 500 GB
  •  
  • Czarne matowe wykończenie z chropowatą fakturą, czarna klawiatura
  •  
  • 4096 (1x) MB, DDR3 RAM (1 333 MHz)
  •  
  • Intel® HD Graphics 3000
  •  

Czysty Windows 7

Testy:

test-1PNG_asashqn.png

test-2PNG_asashqe.png

test3PNG_asashqw.png

 

PS:Trzeba coś jeszcze dograć jakieś programy ?

PS2 Firmware do Goodrama jest najnowszy czy trzeba zaktualizować?

PS3: Mam jeszcze pytanie kupiłem ta kieszeń i za nic w świecie nie mogę wsadzić zamiast DVD ja coś blokuje może tak być ze ta kieszeń nie będzie pasować??

http://allegro.pl/kieszen-obudowa-dysk-laptop-ssd-hdd-2-5-sata-9-5mm-i6315410586.html

Edytowane przez zenti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obawiać. Ewidentnie czujnik walnięty lub wręcz nie istnieje i firmware podaje jakieś losowe wartości, a soft odczytuje to tak, jak odczytuje. Gdyby HDD miał faktycznie 100 st. C to na pewno być poczuł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roczny Godek C100 240GB ( 19 nm MLC )

OS winXP :

cf32d3fbb1b59fccmed.jpg

 

Life wear 99.50% ... to taki dysk przy moim użytkowaniu zabiję za TADAM .WAV   200 LAT ...

 

Siedzi w Lapsie do netu muzy i projektowania elektroniki... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nic szokujacego ale takie biadolenie że dysk zajedzie ktoś w 2-3 lata to bajka,,, ( wykluczam tylko obróbke video itd.... no i serwery )

 

to raczej kontroler może paść aczkolwiek jak miałem kilkanaście dysków, odpukać, wszystkie zawsze działały

plextora też katuję sporo na 300 godzin=6TB zapisu i też działa bez problemu

wcześniej miałem tanie sandiski ze sporym zapisem i też ok

co nie znaczy że awarie się nie zdarzają, ale chyba i tak rzadziej niż przy talerzowych (seagate)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 850 EVO M.2 MZ-N5E500BW
vs
WD Black PCIe SSD WDS512G1X0C
vs
Samsung 960 EVO M.2 MZ-V6E500BW

 

Co lepsze, Panowie?

Odczyt sekwencyjny w dwóch ostatnich bije na głowę 850 EVO. Interesująco IMO wygląda ten WD...

Edytowane przez wayne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba żaden dysków nie ma żadnego systemu podtrzymania (mogę się mylić bo któryś miał kondensatory).

 

z tanich to Intel 750 ma

 

 

Enhanced power-loss protection is provided by onboard capacitors. Data protection is enhanced by up to 32GB of the drives' memory dedicated to XOR internal data parity.

 

Read more: http://www.tweaktown.com/reviews/7062/intel-750-1-2tb-nvme-pcie-gen3-x4-aic-ssd-review/index.html

 

Napisałem tanich bo można wyrwać nówkę za 900-1000zl

 

Wysłane z mojego Mate 9 przy użyciu Tapatalk

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda speed mapa 850PRO SSD, aktualny przebieg 16.6 TB od dnia zakupu 26.05.2015. Zapełnienie bywa różne, od 50 do prawie 100%.

 

Ostatnio męczyłem na nim non stop przez 5 dni dwa słabe torrenty o wielkości 50GB każdy (serial tv, odcinki po 3-4GB), przepakowywanie iso po kilkadziesiąt GB z gierkami, *wyłączony* OverProvisioning.

 

0VQyAuP.gif

 

 

Jeszcze tylko 134 TB i 8 lat gwarancji ; - (

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś miał lub ma jakieś doświadczenia z poniższym dyskiem?

 

https://www.morele.net/dysk-ssd-team-group-team-tforce-cardea-240gb-pcie-x4-nvme-tm8fp2240g0c110-1136460/

 

W necie coś znalazłem i wychodzi, że jest szybki i w miarę chłodny.

 

Czy każdy dysk jest kompatybilny ze wszystkimi płytami posiadającymi slot M.2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy A-Data SP920 to w dalszym ciągu dobry zamiennik dla Cruciala MX200?

Pytam ponieważ dało się wyszukać w sieci twierdzenia jakoby, nowsze wersje softu SP920 miały spore problemy z wydajnością.

 

Planuje zakup jakiejś ~250GB-500GB, ale tego Cruciala już nie idzie dostać, a TLC raczej nie chcę.

Czy jest jakaś ciekawsza alternatywa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q: Jak to jest z tą trwałością dysków SSD?

A: Zużywanie się komórek pamięci jest faktem. Jednakże nie jest to problemem.

Zależnie od technologii użytej do produkcji pamięci NAND może to być 10000 operacji zapisu MLC 50nm (już dziś nie są stosowane), MLC 34nm 5000 oraz 3000-5000 cykli dla 25nm MLC, TLC i MLC 19nm do 3000.

 

 

 

Sądzę, że trzeba by skorygować tą informację. O ile MLC 19nm, a nawet 16nm (Micron) faktycznie wytrzymują 3000 cykli, o tyle przy TLC już tego powiedzieć nie można. Typowe TLC wytrzymują 500 cykli ( wg. testu http://techreport.com/review/25889/the-ssd-endurance-experiment-500tb-update , Samsung 840 na TLC zaczął klękać gdzieś przy 400 cyklach, choć pewnie ilość danych posłana na SSD generuje nieco więcej zapisów na komórkach w tym teście, więc powiedzmy ~500 cykli wytrzymałości ewidentnie widać na tym TLC).

 

Dotarłem do informacji o wytrzymałości NAND firmy Micron:

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwjByZjEnOLTAhUBJ1AKHdyuCxgQFgg1MAE&url=https%3A%2F%2Fwww.micron.com%2F~%2Fmedia%2Fdocuments%2Fproducts%2Fproduct-flyer%2F3d_nand_flyer.pdf&usg=AFQjCNGTzxiVrHdGON2U_DcTsoRbdSgmxA&cad=rja

 

I również widać na drugiej stronie tego dokumentu 3 tys cykli dla MLC, ale już 1500 LDPC/500 BCH dla 3D TLC - nie bardzo wiem jak to rozumieć, ale chyba jest to powiązane ze sposobem pracy komórki. Swoją drogą, im większe bloki (16KB dla MLC vs 27 KB dla TLC) tym więcej zapisów jest generowanych, kiedy zapisujemy pliki - czyli nie dość że te TLC mają mniej cykli wytrzymałości, to jeszcze szybciej będą te cykle się "nabijać" (dużo szybciej w przypadku zapisu małych, np. 4KB plików)

 

Tak, czy inaczej, jeszcze nie widziałem TLC o wytrzymałości 3000 cykli, przynajmniej w wersji ~19nm.

 

W poniższym teście widać ponownie jak Samsung 840 250GB wytrzymał 100TB przed pierwszymi relokami (czyli kilkaset cykli zapisu - 100 000 / 250 = 400 cykli ), natomiast Kingston HyperX 3K aż 6x więcej ( 600 000 / 240 = 2500 cykli), co dowodzi wielokrotnie większej trwałości MLC.

http://techreport.com/review/27909/the-ssd-endurance-experiment-theyre-all-dead

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, możemy to skorygować bo to stare dane. 

 

Dziś (dzięki również wielu mechanizmom zawartym w firmware) lepiej byłoby wspomnieć o trwałości dysków w TB zapisu.

I nie mam na myśli zapisu w ramach gwarancji tylko maksymalnej możliwej ilości zapisu dla danego dysku. Tylko taka tabela nie istnieje niestety a producenci unikają deklaracji.. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...