Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ale to wciąz nie MLC. Ogólnie SSD dla mnie wciaż jest za mało wytrzymałe i przy tym trochę mało praktyczne jako magazyn danych.  Nigdy mi to nie zastąpi HDD, które mogę zarzynać  masą plików. Usuwać i przy tym nie myśleć ile GB nabiłem.

Ja mam zgoła inne zdanie, miałem już kilkanaście SSD, niektóre po 20000 godzin pracy i kilkadziesiąt TB zapisu, widziałem nawet małe dyski i po 500TB które nadal działały, oczywiście zdarzają się awarie, ale chyba nikt nie powie, że w klasykach się nie zdarzają, przy SSD są one bardziej bolesne, bo kwota już inna, no ale wiadomo, chcesz wydajności to płacisz, wystarczy ci talerz to płacisz mniej i masz wolniej, uważasz na wstrząsy (lapek) i nie narzekasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam!
Czy mógłbym prosić doświadczonych Kolegów, o jakieś szersze opinie na temat n/w dysku - na podstawie widocznych parametrów?
Dysk ma już pewien okres pracy za sobą (widoczny w tabeli) i chciałbym wiedzieć, jaka jest Wasza ocena jego obecnego stanu. Testy są aktualne.
Przyznam się, że te wszystkie parametry niewiele mi mówią, a co gorsze, nawet nie wiem, jak je prawidłowo odczytywać.
Dodam tylko, że dysk pracuje znakomicie i nie zauważyłem, aby coś niepokojącego się działo.
Z góry dziękuję za wszystkie sugestie oraz opinie. I jeszcze jedno: czy warto go trzymać / eksploatować, czy rozglądać się za nowym?

post-215272-0-24531800-1506570519_thumb.jpg

post-215272-0-40757100-1506570563_thumb.png

post-215272-0-51735000-1506570576_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale to wciąz nie MLC. Ogólnie SSD dla mnie wciaż jest za mało wytrzymałe i przy tym trochę mało praktyczne jako magazyn danych.  Nigdy mi to nie zastąpi HDD, które mogę zarzynać  masą plików. Usuwać i przy tym nie myśleć ile GB nabiłem. Nie mówiąc już o cenie. Może za parę lat takie dyski będą na tyle wytrzymałe by całkowicie wparło HDD, które są już dość leciwie jeśli chodzi o wydajność. Do tego też są dosć awaryjne, głośne etc.

Czemu mało praktyczne i wytrzymałe? Nie wiem ile operacji robisz na takim dysku, ale na magazynie zazwyczaj nagrywa sie dane i je tam trzyma. Test już wykazały że SSD sa mniej awaryjne od zwykłych dysków.

Poza tym dzięki algorytmom zapisu dyski SSD spokojnie powinny przetrwać ponad 10 lat u przeciętnego użytkownika. Jedyny mankament to że musza być co jakiś czas podłączane do zasilania, bo z czasem komórki pamięci ulegają rozładowaniu. Ale ten czas mierzy sie w latach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiś wynalazek. Póki działa to OK, ale jak coś nie wypali i trzeba będzie pytać o gwarancje...

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiś wynalazek. Póki działa to OK, ale jak coś nie wypali i trzeba będzie pytać o gwarancje...

Silicon power.  Dokładnie taki sam wynalazek jak Goodram CX  ( FSG robi te dyski ) i tylko kazdy klei swoje naklejki + mod Firmware by nazwa producenta sie zgadzała.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wygląda ok, ale chyba nie masz najnowszego firmware. Zainstaluj Intel SSD Toolbox.

Dziękuję za odpowiedź. Zainstalowałem "I SSD T", zrobiłem wszystkie testy, które on oferuje i wyniki pokrywają się dokładnie z tymi, które poprzednio zamieściłem.

Mój komputer (kontroler) i tak nie wykorzystuje pełnych możliwości dysku, więc bardziej chodzi mi o to, czy jego trwałość ucierpiała do dzisiaj w jakiś znaczący sposób, czy w zasadzie nie powinienem się niczego obawiać? Dysk pracuje w laptopie do standardowych zadań, bez jakichś ekstremalnych obciążeń. Czy ten prognozowany jeszcze czas pracy na ok. 10 lat, mogę traktować, jako realną (dobrą) ocenę stanu dysku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ten prognozowany jeszcze czas pracy na ok. 10 lat, mogę traktować, jako realną (dobrą) ocenę stanu dysku?

te intelki to solidne konstrukcje jeszcze sprzed czasów TLC, powinien działać długo ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wielkie dzięki! W takim razie nie myślę o zmianach. Wynika z tego, że trwałość dysków SSD wcale nie jest taka słaba, jak początkowo sądzono. Pewnie wcześniej zmienię cały komputer, niż dysk zacznie szwankować - mam nadzieję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wynika z tego, że trwałość dysków SSD wcale nie jest taka słaba, jak początkowo sądzono. Pewnie wcześniej zmienię cały komputer, niż dysk zacznie szwankować - mam nadzieję.

ja widziałem wersję 160GB, która zapisała 480TB więc dają radę spokojnie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie doradzicie coś po taniości? Może być używka. Chciałbym w końcu dożywić mojego leciwego lapka, acz nadal jurnego (Core2Duo P9600, 4GB RAM)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A rzuć okiem na modele z pierwszej strony...

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie doradzicie coś po taniości? Może być używka. Chciałbym w końcu dożywić mojego leciwego lapka, acz nadal jurnego (Core2Duo P9600, 4GB RAM)

starsze intele 160/180gb/240gb, cruciale mx100, samsungi 830, czasami na olx są iridium pro 240gb za 300zł

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do tego Crucial BX100 czy starsze M4 albo M550 , Samsung 840 , Goodram C100 , Plextor serii M5 , od biedy Sandisk Plus G25 czy Transcend SSD370 tyle że trzeba szukać modeli na kościach MLC - w przypadku Sandiska to rewizja G25 , od G26 jest już 2d TLC , Transcend to loteria .

@rafa

Tyle że na pierwszej stronie są modele w miarę nowe  - przynajmniej w FAQ .

Pierwsze posty w temacie to 2008 rok czyli zabytki na kościach SLC i małych pojemnościach - 16 do 32 GB .

• Upvote 1
  • Downvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niektóre już widać na rynku jako używane, trzeba tylko polować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

postawiłem sobie dzisiaj win10 na 850pro RAID0, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć w paru kwestiach ?

*jak skonfigurować opcję "opróżnanie bufora" w RST ? Mam włączone (ustawienie domyślne)

*czy utworzenie nieprzydzielonego miejsca w zarządzaniu dyskami da mi to samo co overprovisioning ? samsung magician nie rozpoznaje macierzy raid (wykrywa ją ale wyświetla brak danych)

wydajność zdaje się że jest OK, syntetyki pokazują 2x wzrost, system śmiga jeszcze szybciej niż 8.1

ItlefGZ.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowaliście kiedyś cache'owania (przepraszam za to okropne słowo :D ) HDD przez Intel Smart Response ? Zabiera do 64GB z SSD na cache dla dysku HDD. Jestem zaskoczony pozytywnie.

g8xyte0.jpg

X7jyJlB.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie wolę cach'owanie w ramie. Dużo bardziej wydajne.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie wolę cach'owanie w ramie. Dużo bardziej wydajne.

a jak to "zsetupować" :wink2: ? mówisz o robieniu ramdisku ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w ramie też wychodzi średnio, bo klasyczny dysk jest zbyt wolny, no chyba żeby przenieść do ramdisk całą apkę i odpalić (co w sumie jest dosyć uciążliwe)

dużo lepiej wychodzi tu SSD który ma często soft rozszerzający cache windowsa (plexturbo, rapid, momentum cache itp.) przy większej ilości ram faktycznie jest różnica

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a jak to "zsetupować" :wink2: ? mówisz o robieniu ramdisku ?

Używam PrimoCache od kilku lat. Działa jako bufor przy zapisie. Oczywiście im więcej ramu można przypisać tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

aaaa coś jak samsung rapid mode ? dynamicznie przydziela ram do przyspieszenia hdd ? opcja spoko ale jakbym miał więcej niż 16-tkę. szczególnie że ram teraz drogi jak cholera. co innego w sumie jak ktoś zamiast szybkiego ramu 16GB 3200 kupuje dużo tańszy 2133 i do tego ma platformę typu HEDT quad channel. Wtedy zainwestowanie w dodatkowe GB ma sens.

btw primocache ROMEX software :biggrin: ... brzmi jakby to opatentował jakiś menel po wypiciu Odlota.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest się czego bać w 850pro, który przepracował 10'000 godzin i ma ~10TB zapisu?

Edytowane przez alepajonki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi